The document provides calculations for a proposed residential development on a 100 acre site in Solapur. It calculates that the site could accommodate 2,640 total dwelling units based on the site area, floor space index, and density allowance. It then provides further calculations to determine the number and size of plots and flats for different unit types, including 1BHK, 2BHK, 3BHK, and 4BHK units. Plot sizes and building coverage are calculated based on the assumed unit sizes and floor area index.
2. CALCULATION
▪ SITE AREA = 100 ACRE
▪ PERMISSIBLE GROUND COVERAGE = 40%
▪ FSI ( FLOOR SPACE INDEX ) = 175
▪ MAXIMUM HEIGHT = 50M
▪ DENSITY = 330 PAX/HECT
▪ UNIT = 330/5 = 66 DWELLING UNIT
▪ 100 ACER = 40HECT
▪ TOTAL DWELLING = 40×
▪ 66 = 2640 UNITS
3. NUMBER OF UNITS
▪ 1 BHK = 10% = 172 UNITS
▪ 2 BHK = 20% = 343UNITS
▪ 3 BHK = 25% = 429 UNITS
▪ 3BHK + STUDY = 25% = 429 UNITS
▪ 4 BHK = 20% = 343 UNITS
TOTAL DWELLING UNIT
FLATTED
65%
1716 DWELLING UNITS
PLOTTED
35%
924 PLOTS
4. 1BHK
▪ ASSUMED 1 UNIT AREA =45 SqM.
▪ NO. OF UNIT ON 1 FLOOR = 4
▪ TOTAL FLOOR AREA = 45×4 = 180 SqM
▪ TOTAL PLINTH AREA = 20% OF 180 = 36+180 = 216 SqM
▪ ASSUMING FLOOR TO FLOOR HEIGHT = 3M
▪ PERMISSIABLE NO. OF FLOOR = 15
▪ TOTAL COVERED AREA = 15× 216 = 3240 SqM
▪ PLOT AREA = 3240/175× 100 = 1851 SqM
▪ 40% OF PLOT AREA = 1851/100×40 =740
▪ NUMBER OF TOWERS =3 TOWER
PLOTTED
5. 2BHK
▪ ASSUMED 1 UNIT AREA =60SqM
▪ NO. OF UNIT ON 1 FLOOR = 8
▪ TOTAL FLOOR AREA = 60×8 = 480 SqM
▪ PLINTH AREA = 20% OF 480 = 96+480 = 576 SqM
▪ ASSUMING FLOOR TO FLOOR HEIGHT = 3M
▪ PERMISSIABLE NO. OF FLOOR = 15
▪ TOTAL COVERED AREA = 15× 576 = 8640 SqM
GIVEN FSI =175
▪ PLOT AREA = 8640/175× 100 = 4937 SqM
▪ 40% OF PLOT AREA = 4937/100×40 = 1975
▪ NUMBER OF TOWERS = 3 TOWER
▪ NO. OF FLOOR = 14
6. 3BHK
▪ ASSUMED 1 UNIT AREA =75SqM
▪ NO. OF UNIT ON 1 FLOOR = 10
▪ TOTAL FLOOR AREA = 75×10 = 750 SqM
▪ PLINTH AREA = 20% OF 750 = 150+750 = 900 SqM
▪ ASSUMING FLOOR TO FLOOR HEIGHT = 3M
▪ PERMISSIABLE NO. OF FLOOR = 15
▪ TOTAL COVERED AREA = 15× 900= 13500 SqM
GIVEN FSI =175
▪ PLOT AREA = 13500/175× 100 = 7714SqM
▪ 40% OF PLOT AREA = 7714/100×40 = 3085
▪ NUMBER OF TOWERS = 3 TOWER
▪ NO. OF FLOOR = 14
7. 3BHK + STUDY
▪ ASSUMED 1 UNIT AREA =90SqM
▪ NO. OF UNIT ON 1 FLOOR = 8
▪ TOTAL FLOOR AREA = 90×8 = 720 SqM
▪ PLINTH AREA = 20% OF 720 = 144+720 = 864 SqM
▪ ASSUMING FLOOR TO FLOOR HEIGHT = 3M
▪ PERMISSIABLE NO. OF FLOOR = 15
▪ TOTAL COVERED AREA = 15× 864 = 12960SqM
GIVEN FSI =175
▪ PLOT AREA = 12960/175× 100 = 7405 SqM
▪ 40% OF PLOT AREA = 7405/100×40 = 2962
▪ NUMBER OF TOWERS = 3 TOWER
▪ NO. OF FLOOR = 14
8. 4BHK
▪ ASSUMED 1 UNIT AREA =120SqM
▪ NO. OF UNIT ON 1 FLOOR = 8
▪ TOTAL FLOOR AREA = 120×8 = 960 SqM
▪ PLINTH AREA = 20% OF 960 = 192+960 = 1152 SqM
▪ ASSUMING FLOOR TO FLOOR HEIGHT = 3.3M
▪ PERMISSIABLE NO. OF FLOOR = 14
▪ TOTAL COVERED AREA = 14× 1152 = 16128SqM
GIVEN FSI =175
▪ PLOT AREA = 16128/175× 100 = 9216 SqM
▪ 40% OF PLOT AREA = 9216/100×40 = 3686
▪ NUMBER OF TOWERS = 3 TOWER
▪ NO. OF FLOOR = 14
9. LIG-I
1 UNIT= 45 SqM
NO. OS UNITS = 138 = 45×138 = 6210 SqM
TOTAL PLOT AREA = 6120+50% OF 6120 =6120 +3060 = 9180 SqM
LIG-II
1 UNIT= 60 SqM
NO. OS UNITS = 138 = 60×138 = 8280 SqM
TOTAL PLOT AREA = 8280+50% OF 8280 =8280 +4140= 12420 SqM
PLOTTED
10. MIG
1 UNIT= 75 SqM
NO. OS UNITS = 185 = 75×185 = 13875 SqM
TOTAL PLOT AREA = 13875+50% OF 13875 =13875+6937 = 20812 SqM
MMIG
1 UNIT= 90 SqM
NO. OS UNITS = 185= 90×185 = 16650 SqM
TOTAL PLOT AREA = 16650+50% OF 16650 =16650+8325= 24975 SqM
11. HIG-I
1 UNIT= 100 SqM
NO. OS UNITS = 139 = 100×139 = 13900 SqM
TOTAL PLOT AREA = 13900+50% OF 13900 =13900+6950 = 20850 SqM
HIG-II
1 UNIT= 120 SqM
NO. OS UNITS = 139= 120×139= 16680 SqM
TOTAL PLOT AREA = 16680+50% OF 16680 =16680+8340= 25020 SqM