SlideShare a Scribd company logo
Scenariusz podsumowania projektu edukacyjnego

           „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
                           GIMNAZJUM W LIPNIKU


Osoby prowadzące imprezę: p. El bieta Michalik, Natalia Czerwińska (kl. IIG)
Osoby współpracujące: p. Małgorzata Janik (konsultacja j. niemiecki, oprawa
plastyczna), Grzegorz Bardel, Tomasz Weszka, Mateusz Śmieszek (oprawa
muzyczna,   obsługa    sprzętu   komputerowego,    pomoc    przy   organizacji
wystawy)
Dekoracja, rekwizyty, pomoce i materiały:
Napis na kartonie
Gmina Wiśniowa to miejsce wyjątkowe
zapraszamy serdecznie
na wirtualną wycieczkę
i odwiedzenie atrakcyjnych miejsc
(oraz zdjęcia z warsztatów fotograficznych)


2x plakat z zaproszeniem (przy wejściu głównym do szkoły oraz do gimnazjum)
kartki, długopisy (głosowanie)
2 x stół na prezentację potraw oraz materiałów z projektu
komputer, rzutnik

Uczestnicy: Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele
Miejsce realizacji: Gimnazjum w Lipniku
Termin realizacji: 25 czerwca 2012r.

CELE SZCZEGÓŁOWE :

UCZEŃ POTRAFI :
- współpracować w grupie
- być odpowiedzialny za wykonanie powierzonego mu zadania
- publicznie zaprezentować efekty swojej pracy
- ujawnia swoje zdolności

FORMY PRACY :
- praca zespołowa
- indywidualna
- praca w grupach
- zabawy dydaktyczne
- aktywność plastyczna i językowa
l.p. HARMONOGRAM ZADAŃ                                  czas realizacji
1. Opracowanie projektu                                 listopad - maj
2. Przygotowanie ogłoszenia o terminie                  21 czerwiec 2012
     prezentacji rezultatów projektu edukacyjnego

3.   Przygotowanie sali i niezbędnego sprzętu do        25 czerwiec 2012
     prezentacji rezultatów projektu                    8:00 – 9.00, przerwy
                                                        między lekcjami
4.   Wystrój szkoły, czuwanie nad redagowaniem          22 czerwiec 2012
     i wykonaniem gazetki w klasie IG i na korytarzu
     (wystawa zdjęć, mapa z legendą)
5.   Prezentacja multimedialna na temat
     „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
6.   Przeprowadzenie konkursu na najlepszą           25 czerwiec 2012
     pocztówkę
7.   Przygotowanie degustacji potraw regionalnych
8.   Podsumowanie i przygotowanie dokumentacji 29 czerwiec 2012
     końcowej


EFEKTY - to wykonanie powierzonych uczniom zadań:

- opracowanie, skład i druk miniprzewodnika w formie ksią kowej (wydanie w
j. polskim, angielskim i niemieckim);

- przygotowanie broszury informacyjnej w j. polskim / angielskim / niemieckim;

- prezentacja multimedialna

- mapa wielkoformatowa

- wystawa zdjęć

- pocztówki

Przebieg uroczystości
Uroczystość rozpoczyna nauczyciel:
Nauczyciel: Witam wszystkich zebranych na dzisiejszym podsumowaniu
projektu, który przygotowały uczennice klasy drugiej gimnazjum: Anna
Czerwińska, Natalia Czerwińska, Aleksandra Krzyk, Zuzanna Iszczuk oraz
Ewelina Urbaniak .

Piosenka (tylko początek i wyciszenie po ok. 30 sek.)

Prowadzący uczeń (Natalia):
Serdecznie witamy dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych p. mgr Marię
Knapik, szanowne grono pedagogiczne i uczniów.
Mieszkamy na terenie bardzo atrakcyjnym turystycznie. Wiele tu miejsc
ciekawych, historia i codzienność mieszają się ze sobą. Chcemy wiedzieć

                                                                               2
du o o naszej małej ojczyźnie i dlatego z tej okazji przygotowałyśmy tę
uroczystość, będącą uwieńczeniem realizowanego przez nas projektu
edukacyjnego pt. „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”. Serdecznie
wszystkich zapraszamy do jej obejrzenia i wysłuchania.

Uczeń II:
Ka dy z nas mieszka w domu rodzinnym. Naszym drugim domem jest nasza
mała ojczyzna - gmina Wiśniowa. Nie wolno nam jednak zapomnieć, e
urodziliśmy się i mieszkamy równie w Europie. Jesteśmy bowiem Polakami -
Europejczykami.
Z Europą łączy nas wiele - kontynent, przeszłość, dziedzictwo kulturowe.
Polska zajmuje pośród państw Unii dziewiąte - miejsce pod względem
powierzchni i ósme miejsce pod względem liczby ludności. Słynie między
innymi z unikatowych okazów fauny i flory, wielu wybitnych Polaków,
wspaniałych zabytków architektury, a tak e oryginalnej staropolskiej kuchni.
Nasz przewodnik po atrakcjach gminy Wiśniowa przygotowałyśmy z tego
powodu w języku polskim, angielskim oraz niemieckim – tak, aby zasięg
informacji był mo liwie szeroki.

Uczeń III:
Nasz rodak Jan Paweł II wyraził przekonanie, i : „Europa nie mo e być
zamknięta dla samej siebie. Ona musi być otwarta na wszystkich i gotowa do
dialogu i współpracy ze wszystkimi”.
Realizując przesłanie tego Wielkiego Polaka postanowiłyśmy przyjrzeć się
bli ej miejscowościom wchodzącym w skład gminy Wiśniowa. Poznawałyśmy
historię, geografię, zwyczaje, symbole i miejsca ciekawe pod względem
turystycznym.

Uczeń IV:
Celem podjętego przez nas projektu było między innymi:

   •   zapoznanie z historią okolicy wsi Wiśniowa
   •   poznanie i zaprezentowanie najpiękniejszych miejsc w gminie Wiśniowa
   •   nauka wyszukiwania materiałów, weryfikacji źródeł, współpracy w
       grupie
   •   rozwijanie pasji i zainteresowań związanych nie tylko z kulturą, lecz
       równie historią okolic wsi Wiśniowa
   •   doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim i
       niemieckim
   •   zaprojektowanie miniprzewodnika po okolicy Wiśniowej w języku
       polskim, angielskim i niemieckim
   •   nauka przez zabawę,

Dzisiaj chcemy zaprezentować Państwu rezultaty naszej pracy.

Uczeń V:
Realizatorami projektu są uczennice II klasy gimnazjum. W jego
przygotowanie wło yłyśmy wiele serca, czasu i zaanga owania. Uwa amy, e
było warto, gdy jesteśmy bogatsze w wiedzę i nowe doświadczenia. Mamy
nadzieję, e tak e dla państwa spędzone z nami tutaj chwile oka ą się
przyjemne i zajmujące.



                                                                          3
Uczeń II:
Przy wejściu do gimnazjum znajduje się obecnie wystawa zdjęć i materiałów,
jakie zgromadziłyśmy w trakcie realizacji naszego projektu. Są tam miejsca
znane wielu z nas, ale z pewnością znajdziecie tak e te jeszcze nieznane.

Uczeń III:
W sali numer 1G znajduje się mapa przygotowana przez nas – zachęcamy do
zapoznania się z nią, jest tam legenda tak e w języku angielskim i niemieckim
– mo ecie więc sprawdzić swoją znajomość słownictwa i pojęć
geograficznych w językach obcych.

Uczeń IV:
W naszej prezentacji przygotowałyśmy tak e wzory pocztówek – obejrzyjcie je
proszę i zagłosujcie po obejrzeniu prezentacji – która z nich jest najlepsza
Waszym zdaniem.


Uczeń prowadzący:
Nasi fotoreporterzy wybrali się na krótką wycieczkę po gminie, eby
przekonać się na własne oczy jak wyglądają tutejsze ciekawostki i atrakcje.
To, co uchwycili na fotografiach warto zobaczyć. Zapraszamy do wspólnego
oglądania.
Na początek przypomnijmy sobie, jak wygląda herb gminy Wiśniowa.


(uczeń V lub zaprzyjaźniony kolega przesuwa slajdy, tekst mówimy PŁYNNIE)

Uczeń prowadzący:
Dziękujemy za przybli enie nam charakterystyki miejscowości z terenu gminy
Wiśniowa. Mieliśmy mo liwość zobrazowania kultury, tradycji i zwyczajów tu
panujących. Jak widzieliśmy są one ró norodne, zresztą zgodnie ze starym
polskim przysłowiem „Co kraj, to obyczaj”.

Uczeń III:
Uczennice w realizację projektu „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
wło yły sporo czasu i pracy.
Nie jesteśmy jednak w stanie, w tak krótkim czasie, jakim dysponujemy
opowiedzieć państwu o wszystkim, czego dokonałyśmy. Najlepiej świadczą o
tym wyeksponowane tu na poszczególnych stanowiskach prace projektowe:
wystawa zdjęć, plakaty, plansze. Wystawa jest poświęcona m.in.: wybranym
zabytkom, atrakcjom oraz miejscom wartym poznania i zobaczenia.
Dzięki działaniom projektu uświadomiłyśmy sobie piękno naszej małej
ojczyzny. Nabyłyśmy świadomość tego, z czym mo emy się spotkać w
sąsiednich miejscowościach, co mo emy zaoferować gościom i turystom,
którzy chcieliby zwiedzić gminę Wiśniowa w przyszłości.
Dziękujemy równie naszym nauczycielom i opiekunom za ich pomoc i
wskazówki w trakcie realizacji projektu.


 Wystąpienie p. Janiny Irzyk ( na uroczystość uczennice zapraszają p. Janinę,
twórczynię i poetkę, która odczyta swoje wiersze o Lipniku)



                                                                              4
Uczeń IV:
Na zakończenie spotkania chcemy zapoznać państwa z wybranymi
potrawami regionalnymi, które przygotowali dla państwa nasi rodzice. Na
pewno ka dy znajdzie wśród tych potraw, coś, co odpowiada jego gustom
kulinarnym, zgodnie z przysłowiem „Dla ka dego, coś dobrego”. W
wiśniowskim menu szef kuchni poleca m.in.: kołacz, sernik, pyszny chleb wiejski
z pastą serową lub smalcem oraz ogórki. Mo na te oczywiście zaspokoić
swoje pragnienie. Serdecznie zapraszamy państwa do stołu wiejskiego, na
degustacje potraw, po zakończeniu akademii.

(stół jest nakryty obrusem haftowanym, na nim potrawy do degustacji. Obok
na mniejszym stoliku widokówki, broszury, miniprzewodnik w formie ksią eczki –
i teczka z kompletem materiałów projektowych). Powy ej jest plakat.

Uczeń prowadzący:
Naszą prezentację kończymy piosenką.
                                                               Wyniki konkursu:
Piosenka ...




                                         Ta widokówka zwycię yła podczas konkursu




                                                                               5
dla
      .............................................................


   za aktywny udział w realizacji
       projektu edukacyjnego

„Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”

    Dyrektor                                           Wychowawca


                                           Opiekun projektu
                           mgr El bieta Michalik     mgr Małgorzata Janik



                     Lipnik, dnia 25.06.2012r.

                                                                            6
Dokumentacja fotograficzna z przebiegu prac uczennic




         Ania przygotowała wiele zdjęć do projektu
       Powy ej: wizyta w obserwatorium na Lubomirze




   Przygotowanie widokówek na konkurs podczas prezentacji




                                                            7
Jeden z 5 projektów widokówek




Natalia pracuje nad ostateczną wersją prezentacji miniprzewodnika




                                                                    8
Tutaj przygotowywany jest plakat z zaproszeniem dla wszystkich na oficjalną prezentację




                   Czas przystąpić do pracy – wszystko ju ustalone



                                                                                          9
Stanowisko nagle opustoszało
       Wszyscy szukają numeru telefonu do naszej lokalnej poetki p. Janiny




Tu uczennice sprawdzają, czy zmieszczą się w przydzielonym czasie na prezentację.




                                                                                    10
Publiczna prezentacja albumu o gminie Wiśniowa




Pani Janina Krzyk czyta swoje wiersze o Lirniku

                                                  11
Stół z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez mamy uczennic




Chleb wiejski z pastami, paszteciki, serniki, kołacz . Woda mineralna do picia – zdrowo i dobrze

                                                                                                   12
Na stole jest tak e zdjęcie Koła Gospodyń z Glichowa




       Degustacja cieszyła się powodzeniem

                                                       13
Stół z potrawami do degustacji. Obrus ręcznie haftowany z motywami kwiatowymi




Na stole są broszury w języku polskim, angielskim i niemieckim, pocztówki oraz miniprzewodnik

                                                                                            14
Plakat ze zdjęciami pleneru fotograficznego – część wystawy




Grono pedagogiczne podczas prezentacji rezultatów projektu




                                                              15
Wystawa naszych prac w sali nr 1




Wystawa zdjęć na szkolnym korytarzu



                                      16
Dziś ju mo na zdjąć nasze zaproszenie




                                        17

More Related Content

What's hot

History of documentaries
History of documentariesHistory of documentaries
History of documentaries
MaxBale
 
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Piotr Michalski
 
Przetwarzanie mleka
Przetwarzanie mlekaPrzetwarzanie mleka
Przetwarzanie mleka
Michał Łazarz
 
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
Dawid Bogocz
 
Posługiwanie się terminologią zawodową
Posługiwanie się terminologią zawodową Posługiwanie się terminologią zawodową
Posługiwanie się terminologią zawodową
Paulina Roter
 
Unit 27 task 2 codes and conventions of factual programmes
Unit 27 task 2   codes and conventions of factual programmesUnit 27 task 2   codes and conventions of factual programmes
Unit 27 task 2 codes and conventions of factual programmes
Chelsie Brandrick
 
Rozróżnianie materiałów fotograficznych
Rozróżnianie materiałów fotograficznych Rozróżnianie materiałów fotograficznych
Rozróżnianie materiałów fotograficznych
Paulina Roter
 
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
INMO SHIN
 
Wykonywanie aparatów retencyjnych
Wykonywanie aparatów retencyjnych Wykonywanie aparatów retencyjnych
Wykonywanie aparatów retencyjnych
Dawid Bogocz
 
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieżyWiktor Dąbrowski
 
Wykonywanie mostów protetycznych
Wykonywanie mostów protetycznychWykonywanie mostów protetycznych
Wykonywanie mostów protetycznych
Dawid Bogocz
 
Studio photography the different types
Studio photography the different typesStudio photography the different types
Studio photography the different typesoh_apollo
 
City Branding- The cases of Lisbon & Seoul
City Branding-  The cases of Lisbon & SeoulCity Branding-  The cases of Lisbon & Seoul
City Branding- The cases of Lisbon & SeoulAGKalliteri
 
Wykonywanie drenażu limfatycznego
Wykonywanie drenażu limfatycznegoWykonywanie drenażu limfatycznego
Wykonywanie drenażu limfatycznego
Piotr Michalski
 
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войныВоссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
Пётр Ситник
 
Wykonywanie koron protetycznych
Wykonywanie koron protetycznych Wykonywanie koron protetycznych
Wykonywanie koron protetycznych
Dawid Bogocz
 

What's hot (20)

History of documentaries
History of documentariesHistory of documentaries
History of documentaries
 
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
 
Przetwarzanie mleka
Przetwarzanie mlekaPrzetwarzanie mleka
Przetwarzanie mleka
 
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
Wykonywanie aparatów dwuszczękowych
 
Posługiwanie się terminologią zawodową
Posługiwanie się terminologią zawodową Posługiwanie się terminologią zawodową
Posługiwanie się terminologią zawodową
 
Unit 27 task 2 codes and conventions of factual programmes
Unit 27 task 2   codes and conventions of factual programmesUnit 27 task 2   codes and conventions of factual programmes
Unit 27 task 2 codes and conventions of factual programmes
 
Rozróżnianie materiałów fotograficznych
Rozróżnianie materiałów fotograficznych Rozróżnianie materiałów fotograficznych
Rozróżnianie materiałów fotograficznych
 
Technik.transportu.kolejowego 311[38] o1.05_u
Technik.transportu.kolejowego 311[38] o1.05_uTechnik.transportu.kolejowego 311[38] o1.05_u
Technik.transportu.kolejowego 311[38] o1.05_u
 
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
인공지능 특허 및 분쟁동향_특허청 강의자료 [신인모 변리사]
 
Wykonywanie aparatów retencyjnych
Wykonywanie aparatów retencyjnych Wykonywanie aparatów retencyjnych
Wykonywanie aparatów retencyjnych
 
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży
17. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży
 
Wykonywanie mostów protetycznych
Wykonywanie mostów protetycznychWykonywanie mostów protetycznych
Wykonywanie mostów protetycznych
 
Studio photography the different types
Studio photography the different typesStudio photography the different types
Studio photography the different types
 
Technik.transportu.kolejowego 311[38] z1.01_u
Technik.transportu.kolejowego 311[38] z1.01_uTechnik.transportu.kolejowego 311[38] z1.01_u
Technik.transportu.kolejowego 311[38] z1.01_u
 
City Branding- The cases of Lisbon & Seoul
City Branding-  The cases of Lisbon & SeoulCity Branding-  The cases of Lisbon & Seoul
City Branding- The cases of Lisbon & Seoul
 
Wykonywanie drenażu limfatycznego
Wykonywanie drenażu limfatycznegoWykonywanie drenażu limfatycznego
Wykonywanie drenażu limfatycznego
 
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войныВоссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
Воссоединение Западной Беларуси с БССР в условиях начала Второй мировой войны
 
Wykonywanie koron protetycznych
Wykonywanie koron protetycznych Wykonywanie koron protetycznych
Wykonywanie koron protetycznych
 
Photojournalism new
Photojournalism newPhotojournalism new
Photojournalism new
 
Point of View Vertigo
Point of View VertigoPoint of View Vertigo
Point of View Vertigo
 

Viewers also liked

Stop przemocy
Stop przemocyStop przemocy
Stop przemocymarcos60
 
Przemoc i agresja
Przemoc i agresjaPrzemoc i agresja
Przemoc i agresjaAga Ziel
 
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCYRAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi
 
Prezentacja przemoc
Prezentacja   przemocPrezentacja   przemoc
Prezentacja przemocsiwonas
 
Agresja prezentacja
Agresja prezentacjaAgresja prezentacja
Agresja prezentacja
Agnieszka Pie
 
Indywidualizacja procesu nauczania - prezentacja
Indywidualizacja procesu nauczania -  prezentacja Indywidualizacja procesu nauczania -  prezentacja
Indywidualizacja procesu nauczania - prezentacja
Agnieszka Pie
 

Viewers also liked (6)

Stop przemocy
Stop przemocyStop przemocy
Stop przemocy
 
Przemoc i agresja
Przemoc i agresjaPrzemoc i agresja
Przemoc i agresja
 
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCYRAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
RAZEM PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY
 
Prezentacja przemoc
Prezentacja   przemocPrezentacja   przemoc
Prezentacja przemoc
 
Agresja prezentacja
Agresja prezentacjaAgresja prezentacja
Agresja prezentacja
 
Indywidualizacja procesu nauczania - prezentacja
Indywidualizacja procesu nauczania -  prezentacja Indywidualizacja procesu nauczania -  prezentacja
Indywidualizacja procesu nauczania - prezentacja
 

Similar to Scenariusz podsumowania i dokumentacja zdjeciowa z projektu

Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymiKontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
annaszsp9
 
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie WisniowaPrezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
Ma_Ja
 
SP71 Comenius
SP71 ComeniusSP71 Comenius
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1hania164
 
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
Iwona Zalewska - Lech
 
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...szkola1027
 
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...szkola1027
 
Ewaluacja ja i_moje_miasto
Ewaluacja ja i_moje_miastoEwaluacja ja i_moje_miasto
Ewaluacja ja i_moje_miastogosiak60
 
Prezentacja Socrates
Prezentacja SocratesPrezentacja Socrates
Prezentacja Socratesguest1892b1
 
Interklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
Interklasa 2013 - SP 9 DzierżoniówInterklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
Interklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
Anna Sz.
 
SP32: Szkoła dobrych pomysłów
SP32: Szkoła dobrych pomysłówSP32: Szkoła dobrych pomysłów
SP32: Szkoła dobrych pomysłów
SP 32
 
ojczyzna
ojczyznaojczyzna
ojczyznaTeresa
 
Prezentacja projektu
Prezentacja projektuPrezentacja projektu
Prezentacja projektuTeresa
 
Szkoła podstawowa nr 9
Szkoła podstawowa nr 9Szkoła podstawowa nr 9
Szkoła podstawowa nr 9
Anna Sz.
 
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
Gosia Garkowska
 
Comeniusowe mikołajki
Comeniusowe mikołajkiComeniusowe mikołajki
Comeniusowe mikołajki
mayksiaze
 
Prezentacja
PrezentacjaPrezentacja
Prezentacja
EDUinspiracje
 
NKJO w Zlotowie
NKJO w ZlotowieNKJO w Zlotowie
NKJO w Zlotowie
Konferencja Naukowa
 
Z folklorem na ty
Z folklorem na tyZ folklorem na ty
Z folklorem na ty
gokdobrcz
 

Similar to Scenariusz podsumowania i dokumentacja zdjeciowa z projektu (20)

Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymiKontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
Kontakty szkoły z partnerami krajowymi i zagranicznymi
 
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie WisniowaPrezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
Prezentacja rezultatów projektu o atrakcjach turystycznych w gminie Wisniowa
 
SP71 Comenius
SP71 ComeniusSP71 Comenius
SP71 Comenius
 
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1
Comenius cossol zespół szkół nr 2 rybnik 1
 
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
Prezentacja Comenius Meeting: European Fruit Museum, 2014
 
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
 
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
20 lecie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 27 STO im. Kardyn...
 
Ewaluacja ja i_moje_miasto
Ewaluacja ja i_moje_miastoEwaluacja ja i_moje_miasto
Ewaluacja ja i_moje_miasto
 
Prezentacja Socrates
Prezentacja SocratesPrezentacja Socrates
Prezentacja Socrates
 
Interklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
Interklasa 2013 - SP 9 DzierżoniówInterklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
Interklasa 2013 - SP 9 Dzierżoniów
 
SP32: Szkoła dobrych pomysłów
SP32: Szkoła dobrych pomysłówSP32: Szkoła dobrych pomysłów
SP32: Szkoła dobrych pomysłów
 
ojczyzna
ojczyznaojczyzna
ojczyzna
 
Prezentacja projektu
Prezentacja projektuPrezentacja projektu
Prezentacja projektu
 
Prezentacja
PrezentacjaPrezentacja
Prezentacja
 
Szkoła podstawowa nr 9
Szkoła podstawowa nr 9Szkoła podstawowa nr 9
Szkoła podstawowa nr 9
 
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
Wizyta w Danii w ramach projektu Comenius
 
Comeniusowe mikołajki
Comeniusowe mikołajkiComeniusowe mikołajki
Comeniusowe mikołajki
 
Prezentacja
PrezentacjaPrezentacja
Prezentacja
 
NKJO w Zlotowie
NKJO w ZlotowieNKJO w Zlotowie
NKJO w Zlotowie
 
Z folklorem na ty
Z folklorem na tyZ folklorem na ty
Z folklorem na ty
 

More from Ma_Ja

Dziadkowie to skarb 2012
Dziadkowie to skarb 2012Dziadkowie to skarb 2012
Dziadkowie to skarb 2012
Ma_Ja
 
Swietlica lipiec w Glichowie
Swietlica lipiec w GlichowieSwietlica lipiec w Glichowie
Swietlica lipiec w Glichowie
Ma_Ja
 
Plan wycieczki do zalipia
Plan wycieczki do zalipiaPlan wycieczki do zalipia
Plan wycieczki do zalipia
Ma_Ja
 
Aga und ihre zukunft
Aga und ihre zukunftAga und ihre zukunft
Aga und ihre zukunft
Ma_Ja
 
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_AlbumMiniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
Ma_Ja
 
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie WiśniowaMiniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Ma_Ja
 
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie WiśniowaMiniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Ma_Ja
 

More from Ma_Ja (7)

Dziadkowie to skarb 2012
Dziadkowie to skarb 2012Dziadkowie to skarb 2012
Dziadkowie to skarb 2012
 
Swietlica lipiec w Glichowie
Swietlica lipiec w GlichowieSwietlica lipiec w Glichowie
Swietlica lipiec w Glichowie
 
Plan wycieczki do zalipia
Plan wycieczki do zalipiaPlan wycieczki do zalipia
Plan wycieczki do zalipia
 
Aga und ihre zukunft
Aga und ihre zukunftAga und ihre zukunft
Aga und ihre zukunft
 
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_AlbumMiniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
Miniprzewodnik po gminie Wisniowa_Album
 
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie WiśniowaMiniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
 
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie WiśniowaMiniprzewodnik po gminie Wiśniowa
Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa
 

Scenariusz podsumowania i dokumentacja zdjeciowa z projektu

  • 1. Scenariusz podsumowania projektu edukacyjnego „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa” GIMNAZJUM W LIPNIKU Osoby prowadzące imprezę: p. El bieta Michalik, Natalia Czerwińska (kl. IIG) Osoby współpracujące: p. Małgorzata Janik (konsultacja j. niemiecki, oprawa plastyczna), Grzegorz Bardel, Tomasz Weszka, Mateusz Śmieszek (oprawa muzyczna, obsługa sprzętu komputerowego, pomoc przy organizacji wystawy) Dekoracja, rekwizyty, pomoce i materiały: Napis na kartonie Gmina Wiśniowa to miejsce wyjątkowe zapraszamy serdecznie na wirtualną wycieczkę i odwiedzenie atrakcyjnych miejsc (oraz zdjęcia z warsztatów fotograficznych) 2x plakat z zaproszeniem (przy wejściu głównym do szkoły oraz do gimnazjum) kartki, długopisy (głosowanie) 2 x stół na prezentację potraw oraz materiałów z projektu komputer, rzutnik Uczestnicy: Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele Miejsce realizacji: Gimnazjum w Lipniku Termin realizacji: 25 czerwca 2012r. CELE SZCZEGÓŁOWE : UCZEŃ POTRAFI : - współpracować w grupie - być odpowiedzialny za wykonanie powierzonego mu zadania - publicznie zaprezentować efekty swojej pracy - ujawnia swoje zdolności FORMY PRACY : - praca zespołowa - indywidualna - praca w grupach - zabawy dydaktyczne - aktywność plastyczna i językowa
  • 2. l.p. HARMONOGRAM ZADAŃ czas realizacji 1. Opracowanie projektu listopad - maj 2. Przygotowanie ogłoszenia o terminie 21 czerwiec 2012 prezentacji rezultatów projektu edukacyjnego 3. Przygotowanie sali i niezbędnego sprzętu do 25 czerwiec 2012 prezentacji rezultatów projektu 8:00 – 9.00, przerwy między lekcjami 4. Wystrój szkoły, czuwanie nad redagowaniem 22 czerwiec 2012 i wykonaniem gazetki w klasie IG i na korytarzu (wystawa zdjęć, mapa z legendą) 5. Prezentacja multimedialna na temat „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa” 6. Przeprowadzenie konkursu na najlepszą 25 czerwiec 2012 pocztówkę 7. Przygotowanie degustacji potraw regionalnych 8. Podsumowanie i przygotowanie dokumentacji 29 czerwiec 2012 końcowej EFEKTY - to wykonanie powierzonych uczniom zadań: - opracowanie, skład i druk miniprzewodnika w formie ksią kowej (wydanie w j. polskim, angielskim i niemieckim); - przygotowanie broszury informacyjnej w j. polskim / angielskim / niemieckim; - prezentacja multimedialna - mapa wielkoformatowa - wystawa zdjęć - pocztówki Przebieg uroczystości Uroczystość rozpoczyna nauczyciel: Nauczyciel: Witam wszystkich zebranych na dzisiejszym podsumowaniu projektu, który przygotowały uczennice klasy drugiej gimnazjum: Anna Czerwińska, Natalia Czerwińska, Aleksandra Krzyk, Zuzanna Iszczuk oraz Ewelina Urbaniak . Piosenka (tylko początek i wyciszenie po ok. 30 sek.) Prowadzący uczeń (Natalia): Serdecznie witamy dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych p. mgr Marię Knapik, szanowne grono pedagogiczne i uczniów. Mieszkamy na terenie bardzo atrakcyjnym turystycznie. Wiele tu miejsc ciekawych, historia i codzienność mieszają się ze sobą. Chcemy wiedzieć 2
  • 3. du o o naszej małej ojczyźnie i dlatego z tej okazji przygotowałyśmy tę uroczystość, będącą uwieńczeniem realizowanego przez nas projektu edukacyjnego pt. „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”. Serdecznie wszystkich zapraszamy do jej obejrzenia i wysłuchania. Uczeń II: Ka dy z nas mieszka w domu rodzinnym. Naszym drugim domem jest nasza mała ojczyzna - gmina Wiśniowa. Nie wolno nam jednak zapomnieć, e urodziliśmy się i mieszkamy równie w Europie. Jesteśmy bowiem Polakami - Europejczykami. Z Europą łączy nas wiele - kontynent, przeszłość, dziedzictwo kulturowe. Polska zajmuje pośród państw Unii dziewiąte - miejsce pod względem powierzchni i ósme miejsce pod względem liczby ludności. Słynie między innymi z unikatowych okazów fauny i flory, wielu wybitnych Polaków, wspaniałych zabytków architektury, a tak e oryginalnej staropolskiej kuchni. Nasz przewodnik po atrakcjach gminy Wiśniowa przygotowałyśmy z tego powodu w języku polskim, angielskim oraz niemieckim – tak, aby zasięg informacji był mo liwie szeroki. Uczeń III: Nasz rodak Jan Paweł II wyraził przekonanie, i : „Europa nie mo e być zamknięta dla samej siebie. Ona musi być otwarta na wszystkich i gotowa do dialogu i współpracy ze wszystkimi”. Realizując przesłanie tego Wielkiego Polaka postanowiłyśmy przyjrzeć się bli ej miejscowościom wchodzącym w skład gminy Wiśniowa. Poznawałyśmy historię, geografię, zwyczaje, symbole i miejsca ciekawe pod względem turystycznym. Uczeń IV: Celem podjętego przez nas projektu było między innymi: • zapoznanie z historią okolicy wsi Wiśniowa • poznanie i zaprezentowanie najpiękniejszych miejsc w gminie Wiśniowa • nauka wyszukiwania materiałów, weryfikacji źródeł, współpracy w grupie • rozwijanie pasji i zainteresowań związanych nie tylko z kulturą, lecz równie historią okolic wsi Wiśniowa • doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim i niemieckim • zaprojektowanie miniprzewodnika po okolicy Wiśniowej w języku polskim, angielskim i niemieckim • nauka przez zabawę, Dzisiaj chcemy zaprezentować Państwu rezultaty naszej pracy. Uczeń V: Realizatorami projektu są uczennice II klasy gimnazjum. W jego przygotowanie wło yłyśmy wiele serca, czasu i zaanga owania. Uwa amy, e było warto, gdy jesteśmy bogatsze w wiedzę i nowe doświadczenia. Mamy nadzieję, e tak e dla państwa spędzone z nami tutaj chwile oka ą się przyjemne i zajmujące. 3
  • 4. Uczeń II: Przy wejściu do gimnazjum znajduje się obecnie wystawa zdjęć i materiałów, jakie zgromadziłyśmy w trakcie realizacji naszego projektu. Są tam miejsca znane wielu z nas, ale z pewnością znajdziecie tak e te jeszcze nieznane. Uczeń III: W sali numer 1G znajduje się mapa przygotowana przez nas – zachęcamy do zapoznania się z nią, jest tam legenda tak e w języku angielskim i niemieckim – mo ecie więc sprawdzić swoją znajomość słownictwa i pojęć geograficznych w językach obcych. Uczeń IV: W naszej prezentacji przygotowałyśmy tak e wzory pocztówek – obejrzyjcie je proszę i zagłosujcie po obejrzeniu prezentacji – która z nich jest najlepsza Waszym zdaniem. Uczeń prowadzący: Nasi fotoreporterzy wybrali się na krótką wycieczkę po gminie, eby przekonać się na własne oczy jak wyglądają tutejsze ciekawostki i atrakcje. To, co uchwycili na fotografiach warto zobaczyć. Zapraszamy do wspólnego oglądania. Na początek przypomnijmy sobie, jak wygląda herb gminy Wiśniowa. (uczeń V lub zaprzyjaźniony kolega przesuwa slajdy, tekst mówimy PŁYNNIE) Uczeń prowadzący: Dziękujemy za przybli enie nam charakterystyki miejscowości z terenu gminy Wiśniowa. Mieliśmy mo liwość zobrazowania kultury, tradycji i zwyczajów tu panujących. Jak widzieliśmy są one ró norodne, zresztą zgodnie ze starym polskim przysłowiem „Co kraj, to obyczaj”. Uczeń III: Uczennice w realizację projektu „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa” wło yły sporo czasu i pracy. Nie jesteśmy jednak w stanie, w tak krótkim czasie, jakim dysponujemy opowiedzieć państwu o wszystkim, czego dokonałyśmy. Najlepiej świadczą o tym wyeksponowane tu na poszczególnych stanowiskach prace projektowe: wystawa zdjęć, plakaty, plansze. Wystawa jest poświęcona m.in.: wybranym zabytkom, atrakcjom oraz miejscom wartym poznania i zobaczenia. Dzięki działaniom projektu uświadomiłyśmy sobie piękno naszej małej ojczyzny. Nabyłyśmy świadomość tego, z czym mo emy się spotkać w sąsiednich miejscowościach, co mo emy zaoferować gościom i turystom, którzy chcieliby zwiedzić gminę Wiśniowa w przyszłości. Dziękujemy równie naszym nauczycielom i opiekunom za ich pomoc i wskazówki w trakcie realizacji projektu. Wystąpienie p. Janiny Irzyk ( na uroczystość uczennice zapraszają p. Janinę, twórczynię i poetkę, która odczyta swoje wiersze o Lipniku) 4
  • 5. Uczeń IV: Na zakończenie spotkania chcemy zapoznać państwa z wybranymi potrawami regionalnymi, które przygotowali dla państwa nasi rodzice. Na pewno ka dy znajdzie wśród tych potraw, coś, co odpowiada jego gustom kulinarnym, zgodnie z przysłowiem „Dla ka dego, coś dobrego”. W wiśniowskim menu szef kuchni poleca m.in.: kołacz, sernik, pyszny chleb wiejski z pastą serową lub smalcem oraz ogórki. Mo na te oczywiście zaspokoić swoje pragnienie. Serdecznie zapraszamy państwa do stołu wiejskiego, na degustacje potraw, po zakończeniu akademii. (stół jest nakryty obrusem haftowanym, na nim potrawy do degustacji. Obok na mniejszym stoliku widokówki, broszury, miniprzewodnik w formie ksią eczki – i teczka z kompletem materiałów projektowych). Powy ej jest plakat. Uczeń prowadzący: Naszą prezentację kończymy piosenką. Wyniki konkursu: Piosenka ... Ta widokówka zwycię yła podczas konkursu 5
  • 6. dla ............................................................. za aktywny udział w realizacji projektu edukacyjnego „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa” Dyrektor Wychowawca Opiekun projektu mgr El bieta Michalik mgr Małgorzata Janik Lipnik, dnia 25.06.2012r. 6
  • 7. Dokumentacja fotograficzna z przebiegu prac uczennic Ania przygotowała wiele zdjęć do projektu Powy ej: wizyta w obserwatorium na Lubomirze Przygotowanie widokówek na konkurs podczas prezentacji 7
  • 8. Jeden z 5 projektów widokówek Natalia pracuje nad ostateczną wersją prezentacji miniprzewodnika 8
  • 9. Tutaj przygotowywany jest plakat z zaproszeniem dla wszystkich na oficjalną prezentację Czas przystąpić do pracy – wszystko ju ustalone 9
  • 10. Stanowisko nagle opustoszało Wszyscy szukają numeru telefonu do naszej lokalnej poetki p. Janiny Tu uczennice sprawdzają, czy zmieszczą się w przydzielonym czasie na prezentację. 10
  • 11. Publiczna prezentacja albumu o gminie Wiśniowa Pani Janina Krzyk czyta swoje wiersze o Lirniku 11
  • 12. Stół z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez mamy uczennic Chleb wiejski z pastami, paszteciki, serniki, kołacz . Woda mineralna do picia – zdrowo i dobrze 12
  • 13. Na stole jest tak e zdjęcie Koła Gospodyń z Glichowa Degustacja cieszyła się powodzeniem 13
  • 14. Stół z potrawami do degustacji. Obrus ręcznie haftowany z motywami kwiatowymi Na stole są broszury w języku polskim, angielskim i niemieckim, pocztówki oraz miniprzewodnik 14
  • 15. Plakat ze zdjęciami pleneru fotograficznego – część wystawy Grono pedagogiczne podczas prezentacji rezultatów projektu 15
  • 16. Wystawa naszych prac w sali nr 1 Wystawa zdjęć na szkolnym korytarzu 16
  • 17. Dziś ju mo na zdjąć nasze zaproszenie 17