RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
Kelas
Masa
Isi Pembelajaran Catatan / Impak
Pendidikan Seni
Visual
Tahun 6 Bakti
12 Ogos 2012
9 – 10 pagi
30 Orang
BIDANG : Membentuk Dan Membuat Binaan
TAJUK : Topeng
SUB TAJUK : Topeng Muka 3D
OBJEKTIF :
i. Menghasilkan topeng muka 3D.
ii. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk
menghasilkan topeng.
HASIL PEMBELAJARAN :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dan
cermat.
ii. Mempertingkatkan kemahiran memilih dan menggunakan
alat, bahan, teknik serta proses membuat topeng 3D.
iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan.
Pengetahuan sedia ada murid :
i. Murid mahir menggunting dan membalut kotak sebelum ini.
ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan
yang dibawa.
Nilai murni : Keseronokan, tolong menolong dan berhati-hati
Kemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan
menghubung kait.
Alat dan bahan : kotak, kertas warna, bulu ayam, bola ping pong,
cawan kertas, pinggan kertas, gam dan gunting.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
i. Jigsaw puzzle (topeng).
ii. Persembahan multimedia bahan dan alat yang digunakan,
langkah-langkah membuat topeng dan kepentingan
membentuk dan membuat binaan.
iii. Persembahan video langkah-langkah membuat topeng.
iv. Beberapa contoh topeng muka.
Langkah
Pengajaran /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5minit)
Mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk
topeng di papan hitam.
Menyoal soalan:
1. Apakah bentuk yang terdapat di dalam
jigsaw puzzle ini?
2. Apakah yang terdapat pada topeng muka
ini?
Contoh jawapan:
1. Topeng muka
2. Mata, hidung dan mulut.
Guru mempamerkan jigsaw
puzzle berbentuk topeng muka
di papan hitam.
Guru meminta enam orang
murid keluar ke depan bilik
darjah.
Guru memberi enam keping
jigsaw puzzle kepada enam
murid tersebut.
Guru meminta enam murid
tersebut menyiapkan jigsaw
puzzle di papan hitam.
Bersoal jawab dengan murid
tentang bentuk jigsaw puzzle
tersebut.
Nilai : Keseronokan
BBM : Jigsaw puzzle
Langkah 1
(5 minit)
Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu
membentuk dan membuat binaan topeng
muka 3D .
Penerangan maksud 3D.
Guru memberitahu murid
bahawa mereka perlu
membina topeng 3D.
Guru memberitahu maksud 3D
iaitu obek 3 dimensi yang
mempunyai lebar, tinggi dan
kedalaman.
Guru menunjukkan beberapa
contoh topeng muka 3D.
Nilai : Keseronokan
BBM : Persembahan
multimedia tentang
alatan yang diperlukan
dan beberapa contoh
topeng muka 3D.
KBKK :
Menghubungkait
Langkah 3
(25 minit)

Rph topeng muka 3 d

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran Kelas Masa Isi Pembelajaran Catatan / Impak Pendidikan Seni Visual Tahun 6 Bakti 12 Ogos 2012 9 – 10 pagi 30 Orang BIDANG : Membentuk Dan Membuat Binaan TAJUK : Topeng SUB TAJUK : Topeng Muka 3D OBJEKTIF : i. Menghasilkan topeng muka 3D. ii. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng. HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dan cermat. ii. Mempertingkatkan kemahiran memilih dan menggunakan alat, bahan, teknik serta proses membuat topeng 3D. iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan. Pengetahuan sedia ada murid : i. Murid mahir menggunting dan membalut kotak sebelum ini. ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan yang dibawa.
  • 2.
    Nilai murni :Keseronokan, tolong menolong dan berhati-hati Kemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan menghubung kait. Alat dan bahan : kotak, kertas warna, bulu ayam, bola ping pong, cawan kertas, pinggan kertas, gam dan gunting. Bahan Bantu Mengajar (BBM) : i. Jigsaw puzzle (topeng). ii. Persembahan multimedia bahan dan alat yang digunakan, langkah-langkah membuat topeng dan kepentingan membentuk dan membuat binaan. iii. Persembahan video langkah-langkah membuat topeng. iv. Beberapa contoh topeng muka.
  • 3.
    Langkah Pengajaran / Masa Isi PelajaranAktiviti P&P Catatan Set Induksi (5minit) Mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk topeng di papan hitam. Menyoal soalan: 1. Apakah bentuk yang terdapat di dalam jigsaw puzzle ini? 2. Apakah yang terdapat pada topeng muka ini? Contoh jawapan: 1. Topeng muka 2. Mata, hidung dan mulut. Guru mempamerkan jigsaw puzzle berbentuk topeng muka di papan hitam. Guru meminta enam orang murid keluar ke depan bilik darjah. Guru memberi enam keping jigsaw puzzle kepada enam murid tersebut. Guru meminta enam murid tersebut menyiapkan jigsaw puzzle di papan hitam. Bersoal jawab dengan murid tentang bentuk jigsaw puzzle tersebut. Nilai : Keseronokan BBM : Jigsaw puzzle Langkah 1 (5 minit) Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu membentuk dan membuat binaan topeng muka 3D . Penerangan maksud 3D. Guru memberitahu murid bahawa mereka perlu membina topeng 3D. Guru memberitahu maksud 3D iaitu obek 3 dimensi yang mempunyai lebar, tinggi dan kedalaman. Guru menunjukkan beberapa contoh topeng muka 3D. Nilai : Keseronokan BBM : Persembahan multimedia tentang alatan yang diperlukan dan beberapa contoh topeng muka 3D. KBKK : Menghubungkait Langkah 3 (25 minit)