RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DSV TAHUN 3
Mata pelajaran: Dunia Seni Visual
Tarikh: 24 Sept 2014 (Khamis)
Masa: 12.00-1.00pm (60 minit)
Tahun: 3 Amanah (4Ros)
Bilangan murid: 30 orang
Bidang: Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti: Membuat boneka
Tema: Alam semulajadi
Tajuk: Haiwan
Alat: Gam, Gunting, Pen marker
Bahan: Beg kertas, Kertas warna, Aksesori
Bahan Bantu Mengajar: Contoh boneka daripada beg kertas dan kad imbas.
EMK: Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi
Pengalaman sedia ada:
 Murid pernah melihat pelbagai jenis boneka.
 Murid pernah bermain dengan boneka.
Penerapan nilai:
Menghargai alam sekitar.
STANDARD KANDUNGAN:
1. Persepsi estetik dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada boneka.
2. Aplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan boneka.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
boneka.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN:
3.1 Persepsi estetik Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap
unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan boneka haiwan.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Jalinan – Sentuh dan Tampak
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1 Imbangan simetri
3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual dan media
dalam penghasilan boneka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat – gunting, gam, pen marker
3.2.1.2 Bahan – Beg Kertas, Kertas warna, Aksesori
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan boneka.
3.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan Bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan boneka.
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan Bahasa seni visual.
2.4.1 Membuat persembahan boneka yang dihasilkan
2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. Menyatakan definisi dan jenis-jenis boneka.
2. Mahir menggunakan gunting bagi menghasilkan karya secara kreatif dan
selamat.
3. Menghasilkan boneka mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara
kreatif.
4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual.
Komponen
Standard
Pembelajaran
Aktiviti PdP / Illustrasi Catatan
Set induksi
(5 minit)
 Guru
menunjukkan
contoh-contoh
boneka yang ada
di dunia.
 Murid diberikan
pendedahan dan
sumber idea untuk
menghasilkan
boneka tersebut.
BBM :
kad imbasan
Langkah 1:
Persepsi Estetik
( 10 minit)
 Guru
menunjukkan
beberapa contoh
boneka yang
dihasilkan
menggunakan
beg kertas dan
menggerakkan
mulutnya.
 Guru bersoal
jawab tentang
bahasa seni
visual yang ada
pada boneka.
 Murid memerhati
dan meneliti contoh
boneka yang
dipaparkan oleh
guru.
 Murid menjawab
soalan mudah yang
disoal oleh guru
berkenaan boneka.
Contoh soalan:
1. Apakah maksud
boneka?
sesuatu objek atau
benda bukan hidup
yang digerakkan oleh
pemain bagi
menyampaikan mesej
BBM:
Contoh boneka
yang menggunakan
beg kertas.
Teknik:
soal jawab
Kemahiran berfikir
Aras Tinggi
2. Apakah jenis
boneka yang kamu
tahu?
Boneka tangan,
boneka jari, boneka
tali, boneka tongkat,
boneka lidi dan
boneka layang-layang
3. Apakah bahan
lain yang sesuai
untuk dijadikan
boneka?
Stoking, botol dll
Langkah 2 :
Aplikasi Seni
(15 minit)
 Guru
menunjukkan
demostrasi/cara
mengahasilkan
boneka daripada
beg kertas.
 Murid memerhati
dan meneliti cara
guru menghasilkan
boneka
menggunakan
bahan yang
disediakan.
Langkah 1:
 Menggunting dan
menghasilkan
bentuk mata,
telinga, belalai,
tanduk atau
sebagainya.
Langkah 2:
 Bentuk tersebut
hendaklah di gam
pada beg kertas itu
untuk dijadikan satu
rupa haiwan.
Alat – gunting,
gam, pen marker
Bahan – Beg
Kertas, Kertas
warna, Aksesori
Teknik :
demonstrasi
Langkah 3 :
 Tambah aksesori
pada boneka
tersebut.
Langkah 3:
Ekspresi Kreatif
(20 minit)
 Murid
menghasilkan
karya boneka
masing-masing
 Murid menjalankan
aktiviti membuat
boneka dengan
kreativiti sendiri
berdasarkan
langkah-langkah
yang telah
ditunjukkan oleh
guru.
 Murid membuat
kemasan pada
boneka masing-
masing.
 Guru sebagai
pembimbing atau
fasilitator.
KBT :
kecerdasan
pelbagai –
Interpersonal,
intrapersonal
(langkah 4)
Apresiasi Seni
(5 minit)
 Sesi refleksi dan
apresiasi mudah
murid dengan
bimbingan guru
 Murid
mempamerkan hasil
kerja.
 Murid memberi
pendapat tentang
karya sendiri dan
rakan berdasarkan
bahasa seni visual
dengan bimbingan
guru
KBT : kecerdasan
pelbagai –
Verbal linguistik
Nilai :
- Menghargai
- Keberanian
- Keyakinan diri
Penutup :
(5 minit)
 Guru memberi
peneguhan dan
pujian terhadap
karya murid
 Guru mengaitkan
karya yang
dihasilkan
mempunyai nilai
komersial dan boleh
dijual.
EMK :
Keusahawanan

rph psv boneka membentuk dan membuat binaan

  • 1.
    RANCANGAN PENGAJARAN HARIANDSV TAHUN 3 Mata pelajaran: Dunia Seni Visual Tarikh: 24 Sept 2014 (Khamis) Masa: 12.00-1.00pm (60 minit) Tahun: 3 Amanah (4Ros) Bilangan murid: 30 orang Bidang: Membentuk dan membuat binaan Aktiviti: Membuat boneka Tema: Alam semulajadi Tajuk: Haiwan Alat: Gam, Gunting, Pen marker Bahan: Beg kertas, Kertas warna, Aksesori Bahan Bantu Mengajar: Contoh boneka daripada beg kertas dan kad imbas. EMK: Keusahawanan, Kreativiti dan inovasi Pengalaman sedia ada:  Murid pernah melihat pelbagai jenis boneka.  Murid pernah bermain dengan boneka. Penerapan nilai: Menghargai alam sekitar. STANDARD KANDUNGAN: 1. Persepsi estetik dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada boneka. 2. Aplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan boneka. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan boneka. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
  • 2.
    STANDARD PEMBELAJARAN: 3.1 Persepsiestetik Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan boneka haiwan. 3.1.1 Unsur seni 3.1.1.1 Bentuk - konkrit 3.1.1.2 Jalinan – Sentuh dan Tampak 3.1.2 Prinsip rekaan 3.1.2.1 Imbangan simetri 3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan boneka. 3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media 3.2.1.1 Alat – gunting, gam, pen marker 3.2.1.2 Bahan – Beg Kertas, Kertas warna, Aksesori 3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya. 3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan boneka. 3.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif 3.3.2 Menggunakan Bahasa seni visual dalam penghasilan karya. 3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan boneka. 3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan Bahasa seni visual. 2.4.1 Membuat persembahan boneka yang dihasilkan 2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
  • 3.
    Objektif: Pada akhirpembelajaran, murid dapat; 1. Menyatakan definisi dan jenis-jenis boneka. 2. Mahir menggunakan gunting bagi menghasilkan karya secara kreatif dan selamat. 3. Menghasilkan boneka mengikut prosedur dengan bimbingan guru secara kreatif. 4. Membuat apresiasi mudah terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. Komponen Standard Pembelajaran Aktiviti PdP / Illustrasi Catatan Set induksi (5 minit)  Guru menunjukkan contoh-contoh boneka yang ada di dunia.  Murid diberikan pendedahan dan sumber idea untuk menghasilkan boneka tersebut. BBM : kad imbasan Langkah 1: Persepsi Estetik ( 10 minit)  Guru menunjukkan beberapa contoh boneka yang dihasilkan menggunakan beg kertas dan menggerakkan mulutnya.  Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada boneka.  Murid memerhati dan meneliti contoh boneka yang dipaparkan oleh guru.  Murid menjawab soalan mudah yang disoal oleh guru berkenaan boneka. Contoh soalan: 1. Apakah maksud boneka? sesuatu objek atau benda bukan hidup yang digerakkan oleh pemain bagi menyampaikan mesej BBM: Contoh boneka yang menggunakan beg kertas. Teknik: soal jawab Kemahiran berfikir Aras Tinggi
  • 4.
    2. Apakah jenis bonekayang kamu tahu? Boneka tangan, boneka jari, boneka tali, boneka tongkat, boneka lidi dan boneka layang-layang 3. Apakah bahan lain yang sesuai untuk dijadikan boneka? Stoking, botol dll Langkah 2 : Aplikasi Seni (15 minit)  Guru menunjukkan demostrasi/cara mengahasilkan boneka daripada beg kertas.  Murid memerhati dan meneliti cara guru menghasilkan boneka menggunakan bahan yang disediakan. Langkah 1:  Menggunting dan menghasilkan bentuk mata, telinga, belalai, tanduk atau sebagainya. Langkah 2:  Bentuk tersebut hendaklah di gam pada beg kertas itu untuk dijadikan satu rupa haiwan. Alat – gunting, gam, pen marker Bahan – Beg Kertas, Kertas warna, Aksesori Teknik : demonstrasi
  • 5.
    Langkah 3 : Tambah aksesori pada boneka tersebut. Langkah 3: Ekspresi Kreatif (20 minit)  Murid menghasilkan karya boneka masing-masing  Murid menjalankan aktiviti membuat boneka dengan kreativiti sendiri berdasarkan langkah-langkah yang telah ditunjukkan oleh guru.  Murid membuat kemasan pada boneka masing- masing.  Guru sebagai pembimbing atau fasilitator. KBT : kecerdasan pelbagai – Interpersonal, intrapersonal (langkah 4) Apresiasi Seni (5 minit)  Sesi refleksi dan apresiasi mudah murid dengan bimbingan guru  Murid mempamerkan hasil kerja.  Murid memberi pendapat tentang karya sendiri dan rakan berdasarkan bahasa seni visual dengan bimbingan guru KBT : kecerdasan pelbagai – Verbal linguistik Nilai : - Menghargai - Keberanian - Keyakinan diri
  • 6.
    Penutup : (5 minit) Guru memberi peneguhan dan pujian terhadap karya murid  Guru mengaitkan karya yang dihasilkan mempunyai nilai komersial dan boleh dijual. EMK : Keusahawanan