SlideShare a Scribd company logo
1
FORMAT RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah :SekolahMenengah Kulim
Subjek :Produksi Multimedia
Tarikh :13 Mac 2013-03-12
Tingkatan :5 Abrar
Masa :9.00 – 10.20 a.m (1 jam 20 minit)
Kehadiran :30 orang
Topik : PerisianPembinaanElemen Multimedia
Kaedah : PengajaranMasteri
ObjektifPembelajaran :
Di ahkirpengajaranmuriddapat :-
1. Menyatakanciri-ciriteks
2. Membandingkanjenis-jenisteks
3. Mengetahuijenis-jenisperisianuntukmenyuntingteks
4. Mengetahui menu-menu berkaitanteks di dalamphotoshop
2
5. Menghasilkanteksmenggunakanperisianphotoshop.
Pengetahuansediaada :
1. Muridberpengelamanmeihatjenis-jenisteks yang terdapatdalamsesuatuproduksi multimedia contohnyadalam poster dan banner.
2. Muridberpengalamanmenggunakanperisisna Microsoft office dan paint.
Bahan Bantu Mengajar :
1. Video
2. Perisianphotoshop
LangkahPembelajaran :
Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran (Guru danMurid) Bahan / Nota
Set Induksi
5 minit
(9:00 – 9:05)
Paparan poster
Menayangkan video
Objektifpembelajaran
Guru menunjukkan video kepadapelajar.
Pelajarmelihatpaparan yang ditayangkan
Guru menunjukkanbeberapa poster
kepadapelajarmelaluipaparanskrin. Muridmelihat
poster yang ditunjukkanoleh guru.
Guru mengaitkankandungan slide
tersebutdenganpengetahuansediaadamuriddanmenerang
BBM
Komputer
LCD
Kemahiran:
Mendengar, menilai
3
kanobjektifpembelajaran. Muridmencatat.
Langkah 1
5 minit
(9:05 – 9:15)
Definisiteks
Ciri-ciriteks
Fungsiteks
Guru menerangkanmaksud, ciri, fungsiteks.
Guru
menyoalmuridtentangpemahamansediaadamuridterhad
apmaksudteks.
Guru menjelaskankepadamuridtentangciri-
ciriteksdanfungsiteks. Muridmencatatpenerangan guru.
BBM:
LCD
Komputer
Kemahiran:
Mendengar, mencatat.
Langkah 2
5 minit
(9:15 – 9:20)
Perisianuntukmenyunt
ingteks.
Guru menerangkantentangperisian yang
bolehdigunakanuntukmenyuntingdanmengeditteks.
Murudmencatatpenerangan guru.
BBM
Komputer
LCD
Kemahiran
Mendengar, menghubungkait.
Langkah 3
20minit
(9:20 – 9:40)
Perisianphotoshop,
menu-menu text yang
terdapat di
dalamperisianphotosh
Guru menjelaskantentangjenisdanfungsi menu-menu
yang terlibatdalammenghasilkanteks. Muridmencatat
menu-menu yang terdapatpada skin paparan.
Guru memintapelajaruntukmencubasemuajenis menu
yang terdapatdalamantaramkaphotoshop.
BBM:
Komputer
LCD
Perisian Photoshop
4
op. Muridmencubamenekansetiapbutang menu
untukmengetahuifungsidankegunaannya.
Guru memintapelajarmenekanbutang-butang menu
dalampaparanantaramuka.
Kemahiran:
Mendengar, berinteraksi
Langkah 4
25 minit
(9:40 – 10:05)
Kaedahmenghasilkant
eksmenggunakanperis
ianphotoshop.
Guru memintamuridmembentukkumpulankecil.
Setiapkumpulanterdiridaripada 2 orang murid.
Guru
menunjukkankaedahmenghasilkanteksdenganmenggun
kanperisianphotoshop.
Guru memintamuridmenghasilkansebuah poster yang
mengandungielemen multimedia iaituteks.
Guru memintamuridmenggunakansemuajenis menu
yang ditunjukkan.
BBM
Komputer, perisianphotoshop,
LCD
Kemahiran:
Komunikasi, kepimpinan
Langkah 5
10minit
(10:05 –
10:15)
Hasilkerjapelajar
(poster)
Guru
memilihsecararawakbeberapakumpulanuntukmembenta
ngkanhasilkerja yang merekabuat di hadapankelas.
Muridtampiluntukmenerangkan poster yang
merekahasilkan.
Guru memintamurid lain
untukmemberipendapatdankritikanterhadaphasil poster
yang dihasilkanolehmuridtersebut.
BBM:
LCD
Komputer.
Kemahiran:
Menilai, memberipendapat.
5
Penutup
5 minit
(10:15 –
10:20)
Merumuskankeseluru
hankandunganpembel
ajaran.
Guru mengulangisemulatajuk-
tajukutamasebagairumusan. Muridmencatat.
Guru
memilihsecararawakdanbertayakansoalanuntukmenguj
upemahamanmurid.
Guru membuatkesimpulanbahawamuridtelahfahamiapa
yang diajar.
Guru
memintapelajarmenghasilkanpsterdenganmenggunkane
lementeksdanperludihantarpadakelas yang akandatang.
BBM
LCD
Komputer
Kemahiran
Mencatat
Refleksi :
Sayatelahmemberitunjuk ajar dalamproduksi multimedia tentangtajukelemen multimedia
penggunaantekssertaaplikasipenggunaanperisianphotoshopkepadamurid.Semasa proses pembelajaran, muridmemberitumpuan yang
penuhdandapatmenggunakanaplikasiperisianphooshopdenganbaikdandapatmenghasilkan poster dengancemerlang.

More Related Content

Viewers also liked

iPresso dla rzecznika prasowego
iPresso dla rzecznika prasowegoiPresso dla rzecznika prasowego
iPresso dla rzecznika prasowego
iPresso
 
23
2323
About topps
About toppsAbout topps
About topps
Glorie Fernando
 
Power point maksud animasi
Power point maksud animasiPower point maksud animasi
Power point maksud animasiAnirah Sulaiman
 
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
SalesQualia
 
Be a Superconnector: Why your networking is not working
Be a Superconnector: Why your networking is not workingBe a Superconnector: Why your networking is not working
Be a Superconnector: Why your networking is not working
SalesQualia
 
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more... Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
SalesQualia
 
Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
Nordic Innovation Group: Startup Selling WorkshopNordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
SalesQualia
 
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
SalesQualia
 
Approaches to foreign language syllabus design
Approaches to foreign language syllabus designApproaches to foreign language syllabus design
Approaches to foreign language syllabus design
Glorie Fernando
 
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smpPolitik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
kuncungsupono
 
Build Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
Build Your 2016 Sales Plan with Scott SambucciBuild Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
Build Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
SalesQualia
 
P 3
P 3P 3

Viewers also liked (15)

iPresso dla rzecznika prasowego
iPresso dla rzecznika prasowegoiPresso dla rzecznika prasowego
iPresso dla rzecznika prasowego
 
23
2323
23
 
About topps
About toppsAbout topps
About topps
 
Power point maksud animasi
Power point maksud animasiPower point maksud animasi
Power point maksud animasi
 
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
The Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop (Fall 2014)
 
Be a Superconnector: Why your networking is not working
Be a Superconnector: Why your networking is not workingBe a Superconnector: Why your networking is not working
Be a Superconnector: Why your networking is not working
 
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more... Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
Using the Sales Model Canvas: Find your first customer, then 10 more...
 
Elemen multimedia teks
Elemen multimedia teksElemen multimedia teks
Elemen multimedia teks
 
Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
Nordic Innovation Group: Startup Selling WorkshopNordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
Nordic Innovation Group: Startup Selling Workshop
 
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
The Sales Opportunity Canvas: Finding Your First [Enterprise] Customer, Then ...
 
Approaches to foreign language syllabus design
Approaches to foreign language syllabus designApproaches to foreign language syllabus design
Approaches to foreign language syllabus design
 
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smpPolitik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
Politik luar negri indonesia kls. 9 smt 2 smp
 
Build Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
Build Your 2016 Sales Plan with Scott SambucciBuild Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
Build Your 2016 Sales Plan with Scott Sambucci
 
P 3
P 3P 3
P 3
 
El floquet de neu
El  floquet de  neu El  floquet de  neu
El floquet de neu
 

Similar to Rph masteri learning

pembelajaran multimedia berbasis persentasi
pembelajaran multimedia berbasis persentasipembelajaran multimedia berbasis persentasi
pembelajaran multimedia berbasis persentasi
imranali725
 
Modul. media pembelajaran
Modul. media pembelajaran Modul. media pembelajaran
Modul. media pembelajaran
nuridapgmia
 
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdfTEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
parani3
 
Rph format komputer
Rph format komputerRph format komputer
Rph format komputer
Cikgu Comel
 
Perancangan Media (sriwahyuni)
Perancangan Media (sriwahyuni)Perancangan Media (sriwahyuni)
Perancangan Media (sriwahyuni)
Sriwahyuni LP
 
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
Guru Priyono
 
(801111125405) asignment hbef2303
(801111125405) asignment hbef2303(801111125405) asignment hbef2303
(801111125405) asignment hbef2303
Aj Ze
 
pembelajaran multimedia presentasi
pembelajaran multimedia presentasipembelajaran multimedia presentasi
pembelajaran multimedia presentasi
zulfithriyah
 
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia PresentasiPembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Muhammadded
 
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia PresentasiPembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Ruslylebayy
 
Pembelajaran Multimedia Presentasi
Pembelajaran Multimedia PresentasiPembelajaran Multimedia Presentasi
Pembelajaran Multimedia Presentasi
aprielsannarasyid
 
Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
 Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala... Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
Amna Omar
 
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabel
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabelManfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabel
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabelRizki septa wiratna
 
Modul media pembelajaran
Modul media pembelajaranModul media pembelajaran
Modul media pembelajaran
Ristawindyastuti
 
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesia
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesiaModul media pembelajaran digital bahasa indonesia
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesia
NadiaPutri86
 
Modul media pembelajaran
Modul media pembelajaranModul media pembelajaran
Modul media pembelajaran
asrani1
 
tugas media pembelajaran Herliana PGMI
tugas media pembelajaran Herliana PGMItugas media pembelajaran Herliana PGMI
tugas media pembelajaran Herliana PGMI
Herliana257
 
tugas media pembelajaran mirsan PGMI
tugas media pembelajaran mirsan PGMItugas media pembelajaran mirsan PGMI
tugas media pembelajaran mirsan PGMI
Mirsan PGMI
 
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia PresentaseModul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
Nur Amalia
 
Jst psv3109
Jst psv3109Jst psv3109
Jst psv3109
Wee Yaw Chin
 

Similar to Rph masteri learning (20)

pembelajaran multimedia berbasis persentasi
pembelajaran multimedia berbasis persentasipembelajaran multimedia berbasis persentasi
pembelajaran multimedia berbasis persentasi
 
Modul. media pembelajaran
Modul. media pembelajaran Modul. media pembelajaran
Modul. media pembelajaran
 
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdfTEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
TEKNOLOGI_MEDIA_PEMBELAJARAN_SEJARAH_MEL.pdf
 
Rph format komputer
Rph format komputerRph format komputer
Rph format komputer
 
Perancangan Media (sriwahyuni)
Perancangan Media (sriwahyuni)Perancangan Media (sriwahyuni)
Perancangan Media (sriwahyuni)
 
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
Pembuatan media ppt 2010 (juanda noer)
 
(801111125405) asignment hbef2303
(801111125405) asignment hbef2303(801111125405) asignment hbef2303
(801111125405) asignment hbef2303
 
pembelajaran multimedia presentasi
pembelajaran multimedia presentasipembelajaran multimedia presentasi
pembelajaran multimedia presentasi
 
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia PresentasiPembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia Presentasi
 
Pembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia PresentasiPembeljaran Multimedia Presentasi
Pembeljaran Multimedia Presentasi
 
Pembelajaran Multimedia Presentasi
Pembelajaran Multimedia PresentasiPembelajaran Multimedia Presentasi
Pembelajaran Multimedia Presentasi
 
Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
 Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala... Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
Keberkesanan Penggunaan Google Slides Sebagai Alat Bantu Mengajar (ABM) dala...
 
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabel
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabelManfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabel
Manfaat media PowerPoint dalam pembelajaran pertidaksamaan liniar dua variabel
 
Modul media pembelajaran
Modul media pembelajaranModul media pembelajaran
Modul media pembelajaran
 
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesia
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesiaModul media pembelajaran digital bahasa indonesia
Modul media pembelajaran digital bahasa indonesia
 
Modul media pembelajaran
Modul media pembelajaranModul media pembelajaran
Modul media pembelajaran
 
tugas media pembelajaran Herliana PGMI
tugas media pembelajaran Herliana PGMItugas media pembelajaran Herliana PGMI
tugas media pembelajaran Herliana PGMI
 
tugas media pembelajaran mirsan PGMI
tugas media pembelajaran mirsan PGMItugas media pembelajaran mirsan PGMI
tugas media pembelajaran mirsan PGMI
 
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia PresentaseModul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
Modul Pembelajaran Berbasis Multimedia Presentase
 
Jst psv3109
Jst psv3109Jst psv3109
Jst psv3109
 

Rph masteri learning

  • 1. 1 FORMAT RANCANGAN MENGAJAR Sekolah :SekolahMenengah Kulim Subjek :Produksi Multimedia Tarikh :13 Mac 2013-03-12 Tingkatan :5 Abrar Masa :9.00 – 10.20 a.m (1 jam 20 minit) Kehadiran :30 orang Topik : PerisianPembinaanElemen Multimedia Kaedah : PengajaranMasteri ObjektifPembelajaran : Di ahkirpengajaranmuriddapat :- 1. Menyatakanciri-ciriteks 2. Membandingkanjenis-jenisteks 3. Mengetahuijenis-jenisperisianuntukmenyuntingteks 4. Mengetahui menu-menu berkaitanteks di dalamphotoshop
  • 2. 2 5. Menghasilkanteksmenggunakanperisianphotoshop. Pengetahuansediaada : 1. Muridberpengelamanmeihatjenis-jenisteks yang terdapatdalamsesuatuproduksi multimedia contohnyadalam poster dan banner. 2. Muridberpengalamanmenggunakanperisisna Microsoft office dan paint. Bahan Bantu Mengajar : 1. Video 2. Perisianphotoshop LangkahPembelajaran : Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran (Guru danMurid) Bahan / Nota Set Induksi 5 minit (9:00 – 9:05) Paparan poster Menayangkan video Objektifpembelajaran Guru menunjukkan video kepadapelajar. Pelajarmelihatpaparan yang ditayangkan Guru menunjukkanbeberapa poster kepadapelajarmelaluipaparanskrin. Muridmelihat poster yang ditunjukkanoleh guru. Guru mengaitkankandungan slide tersebutdenganpengetahuansediaadamuriddanmenerang BBM Komputer LCD Kemahiran: Mendengar, menilai
  • 3. 3 kanobjektifpembelajaran. Muridmencatat. Langkah 1 5 minit (9:05 – 9:15) Definisiteks Ciri-ciriteks Fungsiteks Guru menerangkanmaksud, ciri, fungsiteks. Guru menyoalmuridtentangpemahamansediaadamuridterhad apmaksudteks. Guru menjelaskankepadamuridtentangciri- ciriteksdanfungsiteks. Muridmencatatpenerangan guru. BBM: LCD Komputer Kemahiran: Mendengar, mencatat. Langkah 2 5 minit (9:15 – 9:20) Perisianuntukmenyunt ingteks. Guru menerangkantentangperisian yang bolehdigunakanuntukmenyuntingdanmengeditteks. Murudmencatatpenerangan guru. BBM Komputer LCD Kemahiran Mendengar, menghubungkait. Langkah 3 20minit (9:20 – 9:40) Perisianphotoshop, menu-menu text yang terdapat di dalamperisianphotosh Guru menjelaskantentangjenisdanfungsi menu-menu yang terlibatdalammenghasilkanteks. Muridmencatat menu-menu yang terdapatpada skin paparan. Guru memintapelajaruntukmencubasemuajenis menu yang terdapatdalamantaramkaphotoshop. BBM: Komputer LCD Perisian Photoshop
  • 4. 4 op. Muridmencubamenekansetiapbutang menu untukmengetahuifungsidankegunaannya. Guru memintapelajarmenekanbutang-butang menu dalampaparanantaramuka. Kemahiran: Mendengar, berinteraksi Langkah 4 25 minit (9:40 – 10:05) Kaedahmenghasilkant eksmenggunakanperis ianphotoshop. Guru memintamuridmembentukkumpulankecil. Setiapkumpulanterdiridaripada 2 orang murid. Guru menunjukkankaedahmenghasilkanteksdenganmenggun kanperisianphotoshop. Guru memintamuridmenghasilkansebuah poster yang mengandungielemen multimedia iaituteks. Guru memintamuridmenggunakansemuajenis menu yang ditunjukkan. BBM Komputer, perisianphotoshop, LCD Kemahiran: Komunikasi, kepimpinan Langkah 5 10minit (10:05 – 10:15) Hasilkerjapelajar (poster) Guru memilihsecararawakbeberapakumpulanuntukmembenta ngkanhasilkerja yang merekabuat di hadapankelas. Muridtampiluntukmenerangkan poster yang merekahasilkan. Guru memintamurid lain untukmemberipendapatdankritikanterhadaphasil poster yang dihasilkanolehmuridtersebut. BBM: LCD Komputer. Kemahiran: Menilai, memberipendapat.
  • 5. 5 Penutup 5 minit (10:15 – 10:20) Merumuskankeseluru hankandunganpembel ajaran. Guru mengulangisemulatajuk- tajukutamasebagairumusan. Muridmencatat. Guru memilihsecararawakdanbertayakansoalanuntukmenguj upemahamanmurid. Guru membuatkesimpulanbahawamuridtelahfahamiapa yang diajar. Guru memintapelajarmenghasilkanpsterdenganmenggunkane lementeksdanperludihantarpadakelas yang akandatang. BBM LCD Komputer Kemahiran Mencatat Refleksi : Sayatelahmemberitunjuk ajar dalamproduksi multimedia tentangtajukelemen multimedia penggunaantekssertaaplikasipenggunaanperisianphotoshopkepadamurid.Semasa proses pembelajaran, muridmemberitumpuan yang penuhdandapatmenggunakanaplikasiperisianphooshopdenganbaikdandapatmenghasilkan poster dengancemerlang.