SlideShare a Scribd company logo
Основна школа
Наставник
Разред и одељење
Датум и време
Наставни предмет
Наставна целина
Наставна тема
Наставна јединица
Број и тип часа
Циљ часа
Задаци часа
а) образовни
б) васпитни
в) функционални
Наставне методе
Наставни облици
Наставна средства
Наставна помагала
Литература
Стандарди
постигнућа ученика

„ Прва војвођанска бригада“ , Нови Сад
Бранислава Недић
II3
8. 11. 2013. 9,55 -10,40
Свет око нас
Природа
Где човек живи
Рељеф и воде у месту и околини
19. утврђивање
Утврђивање знања о облицима рељефа и водама у месту и околини
Обнављање и утврђивање знања о облицима рељефа: равница, брежуљак,
брег, брдо, планина, делови узвишења, текуће и стајаће воде, делови реке
(извор, ток, ушће), заштита вода и животне средине.
Развијање одговорног односа према себи, другима и природном окружењу.
Развијање пажње, концентрације, логичког мишења и закључивања.
Уочити последице људског деловања на окружење и потребе његове заштите.
Изграђивање критичког става и свести о својој улози у очувању природе.
Вербално- текстуална (усмене речи – дијалог, писане речи – текст као
илустрација); Метода самосталног рада ученика; Демонстративноилустративна ( демонстрација фотографијама)
Фронтални и индивидуални
Мултимедијална презентација, радни листићи
Рачунар, пројектор, пројекционо платно
* проф. др Грдинић, Бранислав, мр Бранковић, Наташа (2005), Методика
познавања природе и света око нас у наставној пракси, Култура, Бачки
Петровац
1ПД1.6.1.

1ПД2.6.1.

Ток часа

Уводни део часа
(5 минута)

Кратка упутства о начину рада и подела наставних листића.
Мотивациону припрему изводим решавањем ребуса на првом наставном
листићу.
Провера урађеног путем мултимедијалне презентације. СЛАЈДОВИ од 1-6.
Најава наставне јединице
Приказивање мултимедијалне презентације.
Понављање и утврђивање знања о рељефу наше околине и рељефу уопште.
Појам рељефа, шта чини рељеф, делови узвишења. СЛАЈДОВИ од 7-14.

Централни део
часа
(30 минута)

Утврђивање знања ученика у вези вода:
препознавање и разликовање текућих вода, СЛАЈДОВИ 15, 16.
делови реке (извор, ушће, ток, обала), одређивање обале реке (десна и
лева обала) СЛАЈДОВИ од 17-21.
разлике између планинске и равничарске реке, СЛАЈД 22.
препознавање и разликовање стајаћих вода, СЛАЈД 23.
познате баре и језера наше околине, СЛАЈД 24.
посебна удубљења у земљишту (котлине и клисуре), СЛАЈД 25.
заштита и очување вода, СЛАЈД 26.

Завршни део часа
(10минута)

Подела наставних листића, сачињених у виду кратког теста знања, са
понуђеним (алтернативним) одговорима.
Питања са понуђеним (алтернативним) одговорима су на СЛАЈДОВИМА од
27-36.
Ученици на листићу треба да заокруже слово испред одговора који сматрају
тачним.
Провера тачности решења путем СЛАЈДОВА 37 – 47.

More Related Content

What's hot

Endemične vrste biljaka i životinja u BiH
Endemične vrste biljaka i životinja u BiHEndemične vrste biljaka i životinja u BiH
Endemične vrste biljaka i životinja u BiH
Ajna19
 
Saobracaj prezentacija
Saobracaj prezentacijaSaobracaj prezentacija
Saobracaj prezentacija
Adriana Taskovic
 
допунска настава српски језик и математика, трећи разред
допунска настава   српски језик и математика, трећи разреддопунска настава   српски језик и математика, трећи разред
допунска настава српски језик и математика, трећи разредGordana Janevska
 
Dan voda-22.-mart
Dan voda-22.-martDan voda-22.-mart
Dan voda-22.-martamel12345
 
Magnetizam
MagnetizamMagnetizam
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Gorica Mladenovic
 
Naselja i vode u naselju i okolini
Naselja i vode u naselju i okoliniNaselja i vode u naselju i okolini
Naselja i vode u naselju i okolini
Sladjan Petrovic DJUSA
 
функционални стилови
функционални стиловифункционални стилови
функционални стилови
milijana1
 
велико слово у писању географских назива
велико слово у писању географских називавелико слово у писању географских назива
велико слово у писању географских назива
mkaseric
 
Određeni i neodređeni pridjevski vid
Određeni i neodređeni pridjevski vidOdređeni i neodređeni pridjevski vid
Određeni i neodređeni pridjevski vid
Enisa Eni
 
Svetski dan voda
Svetski dan vodaSvetski dan voda
Svetski dan voda
LjiljanaMudrinic
 
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
Miroslav
 
Bitke prvog srpskog ustanka
Bitke prvog srpskog ustankaBitke prvog srpskog ustanka
Bitke prvog srpskog ustanka
Dušan Novakov
 
pisanje pisma
pisanje pismapisanje pisma
pisanje pisma
Ajna19
 
Disanje i transpiracija
Disanje i transpiracijaDisanje i transpiracija
Disanje i transpiracija
Ivana Damnjanović
 
U susret proleću
U susret prolećuU susret proleću
U susret proleću
Sladjana Kalajdzic Petrovic
 
Vrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečeniciVrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečenici
Ивана Ћуковић
 

What's hot (20)

Endemične vrste biljaka i životinja u BiH
Endemične vrste biljaka i životinja u BiHEndemične vrste biljaka i životinja u BiH
Endemične vrste biljaka i životinja u BiH
 
Saobracaj prezentacija
Saobracaj prezentacijaSaobracaj prezentacija
Saobracaj prezentacija
 
Reljef
ReljefReljef
Reljef
 
допунска настава српски језик и математика, трећи разред
допунска настава   српски језик и математика, трећи разреддопунска настава   српски језик и математика, трећи разред
допунска настава српски језик и математика, трећи разред
 
Dan voda-22.-mart
Dan voda-22.-martDan voda-22.-mart
Dan voda-22.-mart
 
Magnetizam
MagnetizamMagnetizam
Magnetizam
 
Stilske figure
Stilske figureStilske figure
Stilske figure
 
Ppt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagolePpt pisanje recce ne uz glagole
Ppt pisanje recce ne uz glagole
 
Naselja i vode u naselju i okolini
Naselja i vode u naselju i okoliniNaselja i vode u naselju i okolini
Naselja i vode u naselju i okolini
 
функционални стилови
функционални стиловифункционални стилови
функционални стилови
 
велико слово у писању географских назива
велико слово у писању географских називавелико слово у писању географских назива
велико слово у писању географских назива
 
Određeni i neodređeni pridjevski vid
Određeni i neodređeni pridjevski vidOdređeni i neodređeni pridjevski vid
Određeni i neodređeni pridjevski vid
 
Svetski dan voda
Svetski dan vodaSvetski dan voda
Svetski dan voda
 
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
Ciklus pesama o hajducima - Anika Lečić 7/2
 
Bitke prvog srpskog ustanka
Bitke prvog srpskog ustankaBitke prvog srpskog ustanka
Bitke prvog srpskog ustanka
 
pisanje pisma
pisanje pismapisanje pisma
pisanje pisma
 
Geografske karte
Geografske karteGeografske karte
Geografske karte
 
Disanje i transpiracija
Disanje i transpiracijaDisanje i transpiracija
Disanje i transpiracija
 
U susret proleću
U susret prolećuU susret proleću
U susret proleću
 
Vrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečeniciVrste reči i služba reči u rečenici
Vrste reči i služba reči u rečenici
 

Similar to Reljef i vode

Svetski dan vode
Svetski dan vodeSvetski dan vode
Svetski dan vode
Dragana Misic
 
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan vodaTehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Dragana Misic
 
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijomFlora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Elementary School "Bora Lazić"
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
TanjaDrazicR
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
karlicicboba
 
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
Verica Grujcic Ex Petrovski
 
Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad
bbilja
 
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школиинклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
Violeta Ilić
 

Similar to Reljef i vode (10)

Svetski dan vode
Svetski dan vodeSvetski dan vode
Svetski dan vode
 
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan vodaTehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
Tehnicka skola Zagubica Svetski dan voda
 
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijomFlora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
Flora i fauna Srbije, čas upoznavanja sa biologijom
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
 
Saobracaj
SaobracajSaobracaj
Saobracaj
 
припрема
припремаприпрема
припрема
 
Pripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logosPripreme zacasove 5.logos
Pripreme zacasove 5.logos
 
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015Digitalni cas   putovanja kroz izvore znanja, 2015
Digitalni cas putovanja kroz izvore znanja, 2015
 
Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad Slano kopovo terenski rad
Slano kopovo terenski rad
 
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школиинклузија како је приближити наставнику у редовној школи
инклузија како је приближити наставнику у редовној школи
 

Reljef i vode

  • 1. Основна школа Наставник Разред и одељење Датум и време Наставни предмет Наставна целина Наставна тема Наставна јединица Број и тип часа Циљ часа Задаци часа а) образовни б) васпитни в) функционални Наставне методе Наставни облици Наставна средства Наставна помагала Литература Стандарди постигнућа ученика „ Прва војвођанска бригада“ , Нови Сад Бранислава Недић II3 8. 11. 2013. 9,55 -10,40 Свет око нас Природа Где човек живи Рељеф и воде у месту и околини 19. утврђивање Утврђивање знања о облицима рељефа и водама у месту и околини Обнављање и утврђивање знања о облицима рељефа: равница, брежуљак, брег, брдо, планина, делови узвишења, текуће и стајаће воде, делови реке (извор, ток, ушће), заштита вода и животне средине. Развијање одговорног односа према себи, другима и природном окружењу. Развијање пажње, концентрације, логичког мишења и закључивања. Уочити последице људског деловања на окружење и потребе његове заштите. Изграђивање критичког става и свести о својој улози у очувању природе. Вербално- текстуална (усмене речи – дијалог, писане речи – текст као илустрација); Метода самосталног рада ученика; Демонстративноилустративна ( демонстрација фотографијама) Фронтални и индивидуални Мултимедијална презентација, радни листићи Рачунар, пројектор, пројекционо платно * проф. др Грдинић, Бранислав, мр Бранковић, Наташа (2005), Методика познавања природе и света око нас у наставној пракси, Култура, Бачки Петровац 1ПД1.6.1. 1ПД2.6.1. Ток часа Уводни део часа (5 минута) Кратка упутства о начину рада и подела наставних листића. Мотивациону припрему изводим решавањем ребуса на првом наставном листићу. Провера урађеног путем мултимедијалне презентације. СЛАЈДОВИ од 1-6. Најава наставне јединице Приказивање мултимедијалне презентације. Понављање и утврђивање знања о рељефу наше околине и рељефу уопште. Појам рељефа, шта чини рељеф, делови узвишења. СЛАЈДОВИ од 7-14. Централни део часа (30 минута) Утврђивање знања ученика у вези вода: препознавање и разликовање текућих вода, СЛАЈДОВИ 15, 16. делови реке (извор, ушће, ток, обала), одређивање обале реке (десна и лева обала) СЛАЈДОВИ од 17-21. разлике између планинске и равничарске реке, СЛАЈД 22. препознавање и разликовање стајаћих вода, СЛАЈД 23. познате баре и језера наше околине, СЛАЈД 24. посебна удубљења у земљишту (котлине и клисуре), СЛАЈД 25.
  • 2. заштита и очување вода, СЛАЈД 26. Завршни део часа (10минута) Подела наставних листића, сачињених у виду кратког теста знања, са понуђеним (алтернативним) одговорима. Питања са понуђеним (алтернативним) одговорима су на СЛАЈДОВИМА од 27-36. Ученици на листићу треба да заокруже слово испред одговора који сматрају тачним. Провера тачности решења путем СЛАЈДОВА 37 – 47.