Διδακτικό σενάριο Γεωγραφίας :
Ταξίδι στα γεωγραφικά
διαμερίσματα
Οι νομοί της Ελλάδας
Κεφ.34 της Ε ΄τάξης Ενότητα Γ σελ.112 &
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ΄ τάξη
Εκπαιδευτικός: Τσεχελίδου Όλγα
Στόχοι:
 Να γνωρίσουν τα παιδιά τα γεωγραφικά διαμερίσματα
και περιφέρειες της Ελλάδας.
 Να κατανοήσουν τις γεωμορφολογικές και ιστορικές
ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής.
 Να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και έρευνας.
Διάρκεια: 45΄
Ομαδοσυνεργατική συνεργασία
Δραστηριότητες:
Δραστηριότητα 1:
1. Εισαγωγή στα Γεωγραφικά Διαμερίσματα: Παρουσίαση με χάρτες και
φωτογραφίες των διαμερισμάτων και συζήτηση για τα χαρακτηριστικά
τους.
 Φωτόδεντρο: Γεωγραφικά διαμερίσματα
 Φωτόδεντρο: Η διοικητική διαίρεση της Ελλάδας
ΘΥΜΑΜΑΙ: Η Ελλάδα αποτελείται από 9 γεωγραφικά διαμερίσματα. Τα 6 βρίσκονται
στην ηπειρωτική χώρα και τα 3 στη νησιωτική.
● Ηπειρωτικά διαμερίσματα(στεριά): Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρος, Θεσσαλία,
Στερεά Ελλάδα, Πελοπόννησος.
● Νησιωτικά διαμερίσματα(νησιά):Νησιά Ιονίου Πελάγους, Νησιά Αιγαίου
Πελάγους, Κρήτη.
ΘΡΑΚΗ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ
ΘΕΣΣΑΛΙΑ
ΗΠΕΙΡΟΣ
ΚΡΗΤΗ
Ας δούμε ποια είναι τα 9 γεωγραφικά διαμερίσματα στο χάρτη:
Τα γεωγραφικά διαμερίσματα έχουν ιδιαίτερα ιστορικά αλλά
και γεωγραφικά χαρακτηριστικά.
Πηγή: ποδήλατο
Τι παρατηρούμε στο
γεωμορφολογικό χάρτη;
 Ο ποταμός Νέστος χωρίζει τη Θράκη από
τη Μακεδονία, ενώ η οροσειρά της Πίνδου
χωρίζει την Ήπειρο από τη Μακεδονία και
τη Θεσσαλία.
 Η Θεσσαλία έχει ως επίκεντρο τον
ομώνυμο κάμπο, ενώ ο ισθμός της
Κορίνθου (και η διώρυγα που έχει
διανοιχθεί σε αυτόν) διακρίνει την
Πελοπόννησο από τη Στερεά.
 Στο Αιγαίο Πέλαγος, όπου βρίσκονται τα
περισσότερα νησιά μας, η Κρήτη δεν
ξεχωρίζει μόνο για ιστορικούς λόγους
αλλά και για το μέγεθός της.
Παρατηρήστε τον παρακάτω πίνακα και βρείτε ποιο γεωγραφικό
διαμέρισμα είναι μεγαλύτερο σε έκταση και ποιο σε μικρότερο.
Τα γεωγραφικά διαμερίσματα χωρίζονται σε ακόμη μικρότερες περιοχές, τους νομούς.
Η Ελλάδα έχει συνολικά 51 νομούς και 1 αυτοδιοίκητο τμήμα, το Άγιο Όρος
Φωτόδεντρο:Νομοί της Ελλαδας
Νομοί της Ελλάδας
Οι περιφέρειες της Ελλάδας αφορούν την διοικητική οργάνωση του
κράτους
Πηγή daskalosa
ΘΡΑΚΗ
Ας δούμε χωριστά τα 9 διαμερίσματα με τους νομούς
Η Θράκη αποτελεί το βορειότερο αλλά και το
ανατολικότερο γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας. Ο
ποταμός Έβρος αποτελεί το κατεξοχήν σύνορο της
Ελλάδας, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μέσο
επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης μεταξύ των δύο λαών,
Ελλήνων και Τούρκων. Διοικητικά αποτελεί μέρος της
περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και
χωρίζεται στις περιφερειακες
ενοτητες Ροδόπης, Ξάνθης, Έβρου, ενώ γεωγραφικά
ορίζεται από τον ποταμό Νέστο στα δυτικά και τον
ποταμό Έβρο στα ανατολικά, με το Θρακικό
Πέλαγος στα νότια και την οροσειρά της Ροδόπης στα
βόρεια.
πηγή: Wikipedia
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Η Μακεδονία, αποτελείται από τις
περιφερειακές ενότητες Θεσσαλονίκης,
Χαλκιδικής, Καβάλας, Δράμας, Σερρών, Κιλκίς,
Πιερίας, Πέλλας, Ημαθίας, Καστοριάς,
Φλώρινας, Κοζάνης και Γρεβενών. Εκτείνεται
ανάμεσα στην οροσειρά της Πίνδου και τον
ποταμό Νέστο στα ευρύτερα όρια της ιστορικής
περιοχής της αρχαίας Μακεδονίας στη βόρεια
Ελλάδα, οριζόμενη προς βορρά από τα σύνορα
με τη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας και τη
Βουλγαρία, προς ανατολικά από τη Θράκη,
προς νότια από τη Θεσσαλία και το Αιγαίο
Πέλαγος και δυτικά από την Ήπειρο και την
Αλβανία. Εδώ επίσης βρίσκεται και η
αυτοδιοικούμενη, μοναστική κοινότητα του Αγίου
Όρους στην χερσόνησο του Άθω της
Χαλκιδικής. πηγή: Wikipedia
ΗΠΕΙΡΟΣ
Η Ήπειρος είναι γεωγραφικό
διαμέρισμα της Ελλάδας που εκτείνεται στο
βορειοδυτικό άκρο της χώρας. Δυτικά βρέχεται
από το Ιόνιο Πέλαγος, ενώ ανατολικά
συνορεύει με την Μακεδονία και τη Θεσσαλία.
Νότια εκτείνεται μέχρι τον Αμβρακικό
κόλπο και το νομό Αιτωλοακαρνανίας. Τέλος,
στα βόρεια συνορεύει με την Αλβανία.
Αποτελείται από τις περιφερειακές
ενότητες Άρτας, Ιωαννίνων, Πρέβεζας και Θεσ
πρωτίας. πηγή: Wikipedia
ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Προσαρτήθηκε στο ανεξάρτητο κράτος της
Ελλάδας το 1881, συμπεριλαμβάνοντας
τότε και τη σημερινή Φθιώτιδα.
Αποτελείται από τους νομούς Λαρίσης,
Μαγνησίας, Τρικάλων και Καρδίτσας.
Συνορεύει βόρεια με τη Μακεδονία, νότια
με τη Στερεά Ελλάδα, δυτικά με την
Ήπειρο, ενώ ανατολικά βρέχεται από το
Αιγαίο Πέλαγος και το νότιο τμήμα του
Θερμαϊκού Κόλπου.
ΣΤΕΡΕΑ
ΕΛΛΑΔΑ
Η Στερεά Ελλάδα φέρεται και με την
ονομασία Ρούμελη, ενώ επίσης συχνά
αναφέρεται ως Κεντρική Ελλάδα, λόγω
της θέσης της στον χάρτη της χώρας.
Αποτελείται από την Αιτωλοακαρνανία,
την Ευρυτανία, τη Φωκίδα, τη Φθιώτιδα,
τη Βοιωτία, την Εύβοια και την Αττική.
Είναι η περιοχή που δημιούργησε τον
αρχαιοελληνικό πολιτισμό και κατ'
επέκταση τον δυτικό πολιτισμό.
ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ
Η Πελοπόννησος, γνωστή και ως Μωριάς (Μοριάς),
είναι η μεγαλύτερη χερσόνησος της Ελλάδας, και ένα
από τα εννέα γεωγραφικά της διαμερίσματα.
Βρίσκεται στα νότια του ηπειρωτικού τμήματος της
χώρας και συνδέεται με τη Στερεά Ελλάδα μέσω του
Ισθμού της Κορίνθου και της γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου.
Η Πελοπόννησος διαιρείται διοικητικά σε επτά νομούς
(Αργολίδας, Αρκαδίας, Αχαΐας, Ηλείας, Κορινθίας,
Λακωνίας, Μεσσηνίας), ενώ ένα μικρό τμήμα της στα
ανατολικά υπάγεται διοικητικά στο Νομό Αττικής.
ΚΡΗΤΗ
Η Κρήτη είναι το μεγαλύτερο και πολυπληθέστερο νησί της Ελλάδας και
το πέμπτο μεγαλύτερο σε έκταση της Μεσογείου, μετά τη Σικελία, τη
Σαρδηνία, την Κύπρο και την Κορσική. Πρωτεύουσα και μεγαλύτερη
πόλη της είναι το Ηράκλειο, το οποίο είναι έδρα της περιφέρειας Κρήτης
που συμπεριλαμβάνει γειτονικά νησιά και νησίδες. Αποτελεί σημαντικό
κομμάτι της οικονομίας και της πολιτισμικής κληρονομιάς της Ελλάδας.
ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ
Τα Νησιά του Αιγαίου Πελάγους
είναι το σύμπλεγμα των νήσων
του Αιγαίου Πελάγους, με την
ηπειρωτική Ελλάδα να βρίσκεται
στα δυτικά και βόρεια και την
Τουρκία στα ανατολικά.
ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ
Τα Επτάνησα αποτελούν ένα σύμπλεγμα επτά
κυρίων νησιών και αρκετών μικρότερων που
βρίσκεται στο Ιόνιο Πέλαγος. Τα επτά κύρια νησιά
είναι, με σειρά μεγέθους, η Κεφαλονιά, η Κέρκυρα, η
Ζάκυνθος, η Λευκάδα, τα Κύθηρα, η Ιθάκη και οι
Παξοί.
Το νησιωτικό σύμπλεγμα των Επτανήσων
περιλαμβάνει και κάποια μικρότερα νησιά
 Photodentro: Φτιάχνω ταυτότητες για τα γεωγραφικά διαμερίσματα
 Φωτόδεντρο:Γεωγραφικά Διαμερίσματα
Δραστηριότητα 2: Ομαδική Έρευνα: Κάθε ομάδα επιλέγει ένα διαμέρισμα και
πραγματοποιεί έρευνα για τη γεωμορφολογία, την ιστορία και τα σημαντικά αξιοθέατα
της περιοχής. Για διευκόλυνση δίνονται οι παρακάτω σύνδεσμοι:
Δραστηριότητα 3: Δημιουργία Παρουσιάσεων: Οι ομάδες δημιουργούν
παρουσιάσεις με τα ευρήματα της έρευνάς τους και τις παρουσιάζουν στην τάξη.
Δραστηριότητα 4: Διαδραστικό Παιχνίδι με τον Copilot: Χρησιμοποιώντας τον
Copilot, τα παιδιά μπορούν να κάνουν ερωτήσεις σχετικά με τα διαμερίσματα και να
λάβουν άμεσες απαντήσεις για να ενισχύσουν τη γνώση τους.
Δραστηριότητα 5:Κατασκευή Μοντέλων: Με χρήση υλικών όπως χαρτί, κόλλα, και
χρωματιστά μαρκαδόρους, πλαστελίνη, τα παιδιά κατασκευάζουν μικρά μοντέλα των
διαμερισμάτων, απεικονίζοντας τα βασικά τους χαρακτηριστικά.
Αξιολόγηση:
•Παρακολούθηση της συμμετοχής και της ενεργού συμβολής των
παιδιών στις δραστηριότητες.
•Αξιολόγηση των παρουσιάσεων και των μοντέλων με βάση την
ακρίβεια και την πρωτοτυπία.
Με αυτό το σενάριο, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν
μέσα από δια δραστικές και δημιουργικές δραστηριότητες, ενώ
ταυτόχρονα θα αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στην έρευνα και την
παρουσίαση.
Φύλλο Εργασίας για Ανατροφοδότηση
Όνομα Μαθητή: ___________________
Ημερομηνία: ___________________
Θέμα Δραστηριότητας: ___________________
1. Τι νέο έμαθες σήμερα;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.Ποια περιοχή της Ελλάδας σε ενδιέφερε περισσότερο και γιατί;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.Τι θα ήθελες να μάθεις περισσότερο για αυτή την περιοχή;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Ποια ήταν η αγαπημένη σου δραστηριότητα σήμερα και γιατί;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχει κάτι που θα ήθελες να αλλάξεις ή να προσθέσεις στην επόμενη φορά;
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τα συναισθήματα σου:
Σχόλια του Δασκάλου/της Δασκάλας:-----------------------------------------------------------------------------------------
.
Αυτό το φύλλο εργασίας μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά να
σκεφτούν κριτικά για την εμπειρία τους και να ενθαρρύνει την
αυτοαξιολόγηση. Επίσης, παρέχει στον δάσκαλο ή τη
δασκάλα μια ευκαιρία για ανατροφοδότηση και για να
κατανοήσει τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών
Ταξίδι στα Γεωγραφικά Διαμερίσματα Ελλάδας.pptx

Ταξίδι στα Γεωγραφικά Διαμερίσματα Ελλάδας.pptx

  • 1.
    Διδακτικό σενάριο Γεωγραφίας: Ταξίδι στα γεωγραφικά διαμερίσματα Οι νομοί της Ελλάδας Κεφ.34 της Ε ΄τάξης Ενότητα Γ σελ.112 & Μελέτη Περιβάλλοντος Δ΄ τάξη Εκπαιδευτικός: Τσεχελίδου Όλγα
  • 2.
    Στόχοι:  Να γνωρίσουντα παιδιά τα γεωγραφικά διαμερίσματα και περιφέρειες της Ελλάδας.  Να κατανοήσουν τις γεωμορφολογικές και ιστορικές ιδιαιτερότητες κάθε περιοχής.  Να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και έρευνας. Διάρκεια: 45΄ Ομαδοσυνεργατική συνεργασία
  • 3.
    Δραστηριότητες: Δραστηριότητα 1: 1. Εισαγωγήστα Γεωγραφικά Διαμερίσματα: Παρουσίαση με χάρτες και φωτογραφίες των διαμερισμάτων και συζήτηση για τα χαρακτηριστικά τους.  Φωτόδεντρο: Γεωγραφικά διαμερίσματα  Φωτόδεντρο: Η διοικητική διαίρεση της Ελλάδας ΘΥΜΑΜΑΙ: Η Ελλάδα αποτελείται από 9 γεωγραφικά διαμερίσματα. Τα 6 βρίσκονται στην ηπειρωτική χώρα και τα 3 στη νησιωτική. ● Ηπειρωτικά διαμερίσματα(στεριά): Θράκη, Μακεδονία, Ήπειρος, Θεσσαλία, Στερεά Ελλάδα, Πελοπόννησος. ● Νησιωτικά διαμερίσματα(νησιά):Νησιά Ιονίου Πελάγους, Νησιά Αιγαίου Πελάγους, Κρήτη.
  • 4.
    ΘΡΑΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΚΡΗΤΗ Ας δούμεποια είναι τα 9 γεωγραφικά διαμερίσματα στο χάρτη:
  • 5.
    Τα γεωγραφικά διαμερίσματαέχουν ιδιαίτερα ιστορικά αλλά και γεωγραφικά χαρακτηριστικά. Πηγή: ποδήλατο Τι παρατηρούμε στο γεωμορφολογικό χάρτη;  Ο ποταμός Νέστος χωρίζει τη Θράκη από τη Μακεδονία, ενώ η οροσειρά της Πίνδου χωρίζει την Ήπειρο από τη Μακεδονία και τη Θεσσαλία.  Η Θεσσαλία έχει ως επίκεντρο τον ομώνυμο κάμπο, ενώ ο ισθμός της Κορίνθου (και η διώρυγα που έχει διανοιχθεί σε αυτόν) διακρίνει την Πελοπόννησο από τη Στερεά.  Στο Αιγαίο Πέλαγος, όπου βρίσκονται τα περισσότερα νησιά μας, η Κρήτη δεν ξεχωρίζει μόνο για ιστορικούς λόγους αλλά και για το μέγεθός της.
  • 6.
    Παρατηρήστε τον παρακάτωπίνακα και βρείτε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα είναι μεγαλύτερο σε έκταση και ποιο σε μικρότερο.
  • 7.
    Τα γεωγραφικά διαμερίσματαχωρίζονται σε ακόμη μικρότερες περιοχές, τους νομούς. Η Ελλάδα έχει συνολικά 51 νομούς και 1 αυτοδιοίκητο τμήμα, το Άγιο Όρος Φωτόδεντρο:Νομοί της Ελλαδας Νομοί της Ελλάδας
  • 8.
    Οι περιφέρειες τηςΕλλάδας αφορούν την διοικητική οργάνωση του κράτους Πηγή daskalosa
  • 9.
    ΘΡΑΚΗ Ας δούμε χωριστάτα 9 διαμερίσματα με τους νομούς Η Θράκη αποτελεί το βορειότερο αλλά και το ανατολικότερο γεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας. Ο ποταμός Έβρος αποτελεί το κατεξοχήν σύνορο της Ελλάδας, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μέσο επικοινωνίας και αλληλεπίδρασης μεταξύ των δύο λαών, Ελλήνων και Τούρκων. Διοικητικά αποτελεί μέρος της περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και χωρίζεται στις περιφερειακες ενοτητες Ροδόπης, Ξάνθης, Έβρου, ενώ γεωγραφικά ορίζεται από τον ποταμό Νέστο στα δυτικά και τον ποταμό Έβρο στα ανατολικά, με το Θρακικό Πέλαγος στα νότια και την οροσειρά της Ροδόπης στα βόρεια. πηγή: Wikipedia
  • 10.
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Η Μακεδονία,αποτελείται από τις περιφερειακές ενότητες Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής, Καβάλας, Δράμας, Σερρών, Κιλκίς, Πιερίας, Πέλλας, Ημαθίας, Καστοριάς, Φλώρινας, Κοζάνης και Γρεβενών. Εκτείνεται ανάμεσα στην οροσειρά της Πίνδου και τον ποταμό Νέστο στα ευρύτερα όρια της ιστορικής περιοχής της αρχαίας Μακεδονίας στη βόρεια Ελλάδα, οριζόμενη προς βορρά από τα σύνορα με τη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας και τη Βουλγαρία, προς ανατολικά από τη Θράκη, προς νότια από τη Θεσσαλία και το Αιγαίο Πέλαγος και δυτικά από την Ήπειρο και την Αλβανία. Εδώ επίσης βρίσκεται και η αυτοδιοικούμενη, μοναστική κοινότητα του Αγίου Όρους στην χερσόνησο του Άθω της Χαλκιδικής. πηγή: Wikipedia
  • 11.
    ΗΠΕΙΡΟΣ Η Ήπειρος είναιγεωγραφικό διαμέρισμα της Ελλάδας που εκτείνεται στο βορειοδυτικό άκρο της χώρας. Δυτικά βρέχεται από το Ιόνιο Πέλαγος, ενώ ανατολικά συνορεύει με την Μακεδονία και τη Θεσσαλία. Νότια εκτείνεται μέχρι τον Αμβρακικό κόλπο και το νομό Αιτωλοακαρνανίας. Τέλος, στα βόρεια συνορεύει με την Αλβανία. Αποτελείται από τις περιφερειακές ενότητες Άρτας, Ιωαννίνων, Πρέβεζας και Θεσ πρωτίας. πηγή: Wikipedia
  • 12.
    ΘΕΣΣΑΛΙΑ Προσαρτήθηκε στο ανεξάρτητοκράτος της Ελλάδας το 1881, συμπεριλαμβάνοντας τότε και τη σημερινή Φθιώτιδα. Αποτελείται από τους νομούς Λαρίσης, Μαγνησίας, Τρικάλων και Καρδίτσας. Συνορεύει βόρεια με τη Μακεδονία, νότια με τη Στερεά Ελλάδα, δυτικά με την Ήπειρο, ενώ ανατολικά βρέχεται από το Αιγαίο Πέλαγος και το νότιο τμήμα του Θερμαϊκού Κόλπου.
  • 13.
    ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ Η Στερεά Ελλάδαφέρεται και με την ονομασία Ρούμελη, ενώ επίσης συχνά αναφέρεται ως Κεντρική Ελλάδα, λόγω της θέσης της στον χάρτη της χώρας. Αποτελείται από την Αιτωλοακαρνανία, την Ευρυτανία, τη Φωκίδα, τη Φθιώτιδα, τη Βοιωτία, την Εύβοια και την Αττική. Είναι η περιοχή που δημιούργησε τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό και κατ' επέκταση τον δυτικό πολιτισμό.
  • 14.
    ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ Η Πελοπόννησος, γνωστήκαι ως Μωριάς (Μοριάς), είναι η μεγαλύτερη χερσόνησος της Ελλάδας, και ένα από τα εννέα γεωγραφικά της διαμερίσματα. Βρίσκεται στα νότια του ηπειρωτικού τμήματος της χώρας και συνδέεται με τη Στερεά Ελλάδα μέσω του Ισθμού της Κορίνθου και της γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου. Η Πελοπόννησος διαιρείται διοικητικά σε επτά νομούς (Αργολίδας, Αρκαδίας, Αχαΐας, Ηλείας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας), ενώ ένα μικρό τμήμα της στα ανατολικά υπάγεται διοικητικά στο Νομό Αττικής.
  • 15.
    ΚΡΗΤΗ Η Κρήτη είναιτο μεγαλύτερο και πολυπληθέστερο νησί της Ελλάδας και το πέμπτο μεγαλύτερο σε έκταση της Μεσογείου, μετά τη Σικελία, τη Σαρδηνία, την Κύπρο και την Κορσική. Πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της είναι το Ηράκλειο, το οποίο είναι έδρα της περιφέρειας Κρήτης που συμπεριλαμβάνει γειτονικά νησιά και νησίδες. Αποτελεί σημαντικό κομμάτι της οικονομίας και της πολιτισμικής κληρονομιάς της Ελλάδας.
  • 16.
    ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ Τα Νησιάτου Αιγαίου Πελάγους είναι το σύμπλεγμα των νήσων του Αιγαίου Πελάγους, με την ηπειρωτική Ελλάδα να βρίσκεται στα δυτικά και βόρεια και την Τουρκία στα ανατολικά.
  • 17.
    ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ Τα Επτάνησααποτελούν ένα σύμπλεγμα επτά κυρίων νησιών και αρκετών μικρότερων που βρίσκεται στο Ιόνιο Πέλαγος. Τα επτά κύρια νησιά είναι, με σειρά μεγέθους, η Κεφαλονιά, η Κέρκυρα, η Ζάκυνθος, η Λευκάδα, τα Κύθηρα, η Ιθάκη και οι Παξοί. Το νησιωτικό σύμπλεγμα των Επτανήσων περιλαμβάνει και κάποια μικρότερα νησιά
  • 18.
     Photodentro: Φτιάχνωταυτότητες για τα γεωγραφικά διαμερίσματα  Φωτόδεντρο:Γεωγραφικά Διαμερίσματα Δραστηριότητα 2: Ομαδική Έρευνα: Κάθε ομάδα επιλέγει ένα διαμέρισμα και πραγματοποιεί έρευνα για τη γεωμορφολογία, την ιστορία και τα σημαντικά αξιοθέατα της περιοχής. Για διευκόλυνση δίνονται οι παρακάτω σύνδεσμοι: Δραστηριότητα 3: Δημιουργία Παρουσιάσεων: Οι ομάδες δημιουργούν παρουσιάσεις με τα ευρήματα της έρευνάς τους και τις παρουσιάζουν στην τάξη. Δραστηριότητα 4: Διαδραστικό Παιχνίδι με τον Copilot: Χρησιμοποιώντας τον Copilot, τα παιδιά μπορούν να κάνουν ερωτήσεις σχετικά με τα διαμερίσματα και να λάβουν άμεσες απαντήσεις για να ενισχύσουν τη γνώση τους. Δραστηριότητα 5:Κατασκευή Μοντέλων: Με χρήση υλικών όπως χαρτί, κόλλα, και χρωματιστά μαρκαδόρους, πλαστελίνη, τα παιδιά κατασκευάζουν μικρά μοντέλα των διαμερισμάτων, απεικονίζοντας τα βασικά τους χαρακτηριστικά.
  • 19.
    Αξιολόγηση: •Παρακολούθηση της συμμετοχήςκαι της ενεργού συμβολής των παιδιών στις δραστηριότητες. •Αξιολόγηση των παρουσιάσεων και των μοντέλων με βάση την ακρίβεια και την πρωτοτυπία. Με αυτό το σενάριο, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν μέσα από δια δραστικές και δημιουργικές δραστηριότητες, ενώ ταυτόχρονα θα αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στην έρευνα και την παρουσίαση.
  • 20.
    Φύλλο Εργασίας γιαΑνατροφοδότηση Όνομα Μαθητή: ___________________ Ημερομηνία: ___________________ Θέμα Δραστηριότητας: ___________________ 1. Τι νέο έμαθες σήμερα; ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2.Ποια περιοχή της Ελλάδας σε ενδιέφερε περισσότερο και γιατί; ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3.Τι θα ήθελες να μάθεις περισσότερο για αυτή την περιοχή; ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4.Ποια ήταν η αγαπημένη σου δραστηριότητα σήμερα και γιατί; ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Υπάρχει κάτι που θα ήθελες να αλλάξεις ή να προσθέσεις στην επόμενη φορά; ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Τα συναισθήματα σου: Σχόλια του Δασκάλου/της Δασκάλας:----------------------------------------------------------------------------------------- . Αυτό το φύλλο εργασίας μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά να σκεφτούν κριτικά για την εμπειρία τους και να ενθαρρύνει την αυτοαξιολόγηση. Επίσης, παρέχει στον δάσκαλο ή τη δασκάλα μια ευκαιρία για ανατροφοδότηση και για να κατανοήσει τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών