Answer Key
                             Practice Paper 8

Section A 2 marks each (Total : 40 marks)

                               11. 4

                               12. 2

                               13. 4

                               14. 3

                               15. 2

                               16. 2

                               17. 4

                               18. 2

                               19. 2

                               20. 2


 1.   2

 2.   3

 3.   3

 4.   4

 5.   1

 6.   4

 7.   1

 8.   4

 9.   4

 10. 3


Section B 2 marks each (Total : 40 marks)

                                            Ans :8
21.   Ans: 9 520                   31.
Ans : 144 stickers

                                           24 x 2 = 48
22.   Ans: 4                        32.
                                           48 + 24 = 72
                                           72 x 2 = 144 or 24 x 6 = 144

                                           Ans : 48

23.   Ans: 2.55 p. m.               33.    3 x 4cm = 12cm
                                           12cm x 4cm = 48cm²

      Ans:$24
                                           Ans : 2
24.                                 34.
      $192 ÷ 8 = $24

                                           Ans : 615g
      Ans: 6 503
25.                                 35.
                                           2kg 265g – 1000g – 650g = 615g

                                           Ans : 750m
      Ans: 4h 45min
26.                                 36.    3000m ÷ 4 = 750m


      Ans: to indicate arrows for
                                           Ans: Jane
27.   parallel lines                37.

                                           Ans: 49 stars
28.   Ans : January and March       38.
                                           7 x 7 = 49

      Ans:

          4   4   1
                                           Ans: 105 stickers
29.                                 39.
      -     =   =
          8   8   2


      Ans :170g
                                           Ans: $12 / 1200 cents
30.                                 40.
                                           30₵ x 40 = 1200 ₵
      980g - 300g = 680g
      680g ÷ 4 = 170g



Section C : 4 marks each (Total : 20 marks)

(½ marks to be deducted from total marks of the question if there is an
omission of unit/s or the unit/s stated is wrong.)
41. 396 ÷ 4 = 99
    There are 99 white caps.

      99 x 2 = 198
      The difference is 198 bottle caps.

    27 + 6 = 33
42. 33+12 – 8 = 37

      There were 37 passengers on the bus at first.


43. 105 x 9 = 945
    945 ÷ 3 = 315

      There were 315 pupils in Primary 3.


44.   - =

      - =

              =

      Her brother ate of the cake.

45. 60 + 30 = 90
    90 x 2 = 180
    180 x 6 = 1080

      The total distance that Diah takes is 1km 80m.

Math practice paper 8 answer key

  • 1.
    Answer Key Practice Paper 8 Section A 2 marks each (Total : 40 marks) 11. 4 12. 2 13. 4 14. 3 15. 2 16. 2 17. 4 18. 2 19. 2 20. 2 1. 2 2. 3 3. 3 4. 4 5. 1 6. 4 7. 1 8. 4 9. 4 10. 3 Section B 2 marks each (Total : 40 marks) Ans :8 21. Ans: 9 520 31.
  • 2.
    Ans : 144stickers 24 x 2 = 48 22. Ans: 4 32. 48 + 24 = 72 72 x 2 = 144 or 24 x 6 = 144 Ans : 48 23. Ans: 2.55 p. m. 33. 3 x 4cm = 12cm 12cm x 4cm = 48cm² Ans:$24 Ans : 2 24. 34. $192 ÷ 8 = $24 Ans : 615g Ans: 6 503 25. 35. 2kg 265g – 1000g – 650g = 615g Ans : 750m Ans: 4h 45min 26. 36. 3000m ÷ 4 = 750m Ans: to indicate arrows for Ans: Jane 27. parallel lines 37. Ans: 49 stars 28. Ans : January and March 38. 7 x 7 = 49 Ans: 4 4 1 Ans: 105 stickers 29. 39. - = = 8 8 2 Ans :170g Ans: $12 / 1200 cents 30. 40. 30₵ x 40 = 1200 ₵ 980g - 300g = 680g 680g ÷ 4 = 170g Section C : 4 marks each (Total : 20 marks) (½ marks to be deducted from total marks of the question if there is an omission of unit/s or the unit/s stated is wrong.)
  • 3.
    41. 396 ÷4 = 99 There are 99 white caps. 99 x 2 = 198 The difference is 198 bottle caps. 27 + 6 = 33 42. 33+12 – 8 = 37 There were 37 passengers on the bus at first. 43. 105 x 9 = 945 945 ÷ 3 = 315 There were 315 pupils in Primary 3. 44. - = - = = Her brother ate of the cake. 45. 60 + 30 = 90 90 x 2 = 180 180 x 6 = 1080 The total distance that Diah takes is 1km 80m.