This document contains the answers to a practice paper with sections on mathematics, word problems, and geometry.
Section A contains 20 multiple choice questions with the answers provided. Section B has 28 short answer mathematics questions. Section C consists of 5 longer word problems, including calculating quantities of goods, costs of painting a wall, and total sums of money.
The document provides the work and answers to a variety of math problems testing skills like calculations, fractions, word problems, geometry, time, measurements, and money questions.
Hansraj sir sharing SSC-CGL Mains Test Paper With Solutions. Which will helps you in Maths SSC-CGL and Others Maths Classes for Common Competitive Preparation Test Series.
Get update with all Govt. Exams visit at sschansrajacademy.com
2. 31 $1.50 + $1 = $2.50
$2.50 x 10 = $25
$40 - $25 = $15
32 5 1 10 1 11
+ = + =
8 16 16 16 16
16 11 5
- =
16 16 16
33 One line parallel to AB
34
= 432 =4
÷ = 432 ÷ 4 = 108
35 Isaac: $120 x 2 = $240
$240 + $120 = $360
1
of $360 = $360 ÷ 2 = $180
2
36 2620 m + 2448 m = 5068m
2153 m + 2766 m = 4919m = 4 km 919 m
37 4.45p.m. --- 5.45p.m. (1 hr)
5.45 p.m. --- 6.15p.m. (30 min)
1 hr + 30 min = 1 h 30 min
38 4250 mℓ x 2 = 8500 mℓ
1340 mℓ x 2 = 2680 mℓ
8500 mℓ + 2680 mℓ = 11180 mℓ
11180 mℓ = 11 ℓ 180 mℓ
39 7cm x 7cm = 49 cm²
49 cm² x 3 = 147 cm²
or
49 cm² ÷ 2 = 24.5 cm²
49 cm² + 49 cm² + 24.5 cm² + 24.5 cm² = 147 cm²
40 1 kg = $12 g
500g = $12 ÷ 2= $6
$12 x 6 = $72
6 kg 500g : $72 + $6 = $78
$100 - $78 = $22
2
3. Section C (5 x 4 marks = 20 marks)
41.
(a) 8 x 16 = 128
208 – 128 = 80
80 watches are left after 16 days.
(b) 80 ÷ 8 = 10
or
10 x 8 = 80
It will take him 10 days to sell the remaining watches.
42. 1 chocolate cake: 4 kg ÷ 2 = 2 kg
3 chocolate cake: 2 kg x 3 = 6 kg
4 chocolate cake: 2 kg x 4 = 8 kg
2 apple pies:
8 kg 500 g – 6 kg = 8500 g – 6000 g
= 2500 g
1 apple pie:
2500 g ÷ 2 = 1250 g or 1 kg 250 g
4 chocolate cakes and 1 apple pie:
8 kg + 1 kg 250 g = 9 kg 250 g
3
4. 43.
(a) 224 ÷ 7 = 32
He got 32 packets of sweet.
(b) 32 – 24 = 8
8 packets of sweets were left.
8 x 7 = 56
8 1
=
32 4
1
of the packets of sweets was left.
4
44.
150 m x 3 m = 450 m²
450 m² ÷ 50 = 9
9 x $54 = $486
It would cost Mr Lee $486 to paint the wall.
45.
Kate
?
Paul
Tom
Paul: $100 + $128 = $228
Tom: $228 + $100 = $328
$328 x 2 = $656
$100 + $228 + $656 = $984
The total sum is $984.
4