CHIJ OUR LADY OF GOOD COUNSEL
                              PRIMARY 3 MATHEMATICS
                                 PRACTICE PAPER 2
                                   ANSWER KEY

         Section A:

         *Award 2 marks for each correct answer.
          1.        2          6.         1         11.          3       16.         1
          2.        3          7.         3         12.          2       17.         4
          3.        2          8.         3         13.          4       18.         3
          4.        3          9.         4         14.          3       19.         3
          5.        1         10.         4         15.          4       20.         1

         Section B:

         *Refer to marking scheme.
21.   8201                                  31.    201 × 4 = 804
22.   3030 – 64 = 2966                      32.    $587 × 2 = $1174
23.   3772.95                               33.    134
24.   6245 + 1787 = 8032                    34.    4850 ÷ 9 = 538 R 8
                                                   Ans: 538
25.   $64.85 - $23.55 = $41.30              35.    apple, papaya
                                                   Award 0 marks if one of the answers is wrong.
26.   5050 – 692 = 4358 [43 hundreds 58 36.        Pupil draws a bar representing 20 children.
      ones]
      Ans: 43
27.   65 – 27 = 38                          37.    red, yellow
      38 + 65 = 103                                Award 0 marks if one of the answers is wrong.
      103 + 6 + 6 = 115
28.   $59.95 + $80.80 + $39.95 = $180.70    38.    690 ÷ 5 = 138
      $180.70 + $19.30 = $200                      138 × 2 = 276
29.   56 ÷ 8 = 7                        39.    No.
                                               of
                                               cows
                                               No.
                                               of
                                               legs
                                               No.
                                               of
                                               chick
                                               ens
                                               No.
                                               of
                                               legs
                                               Total
                                               numb
                                               er of
                                               anim
                                               als
                                               No.
                                               of
                                               legs
                                               Chec
                                               k

                                               175
                                               175 ×
                                               4=
                                               700
                                               200
                                               200 ×
                                               2=
                                               400
                                               175 +
                                               200 =
                                               375
                                               700 +
                                               400 =
                                               1100
                                                 √




30.   6                                 40.   7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 +1 + 0 = 28
          Section C:
          *Refer to marking scheme.

          41)      2093 – 895 = 1198
                   2093 + 1198 = 3291

               (a) Nadia had 1198 boomarks.
               (b) They had 3291 bookmarks altogether.
          ____________________________________________________________________

          42)      5112 ÷ 8 = 639
                   639 ÷ 3 = 213
                   213 × 5 = 1065

               She earned $1065 in total.
          ____________________________________________________________________

          43)      283 × 8 = 2264
                   2264 - 975 = 1289

               There were 1289 toys left.
          ____________________________________________________________________
44)
            A/C                   $1015     $380

            TV                    $1015                $9010

           W/M

      380 + 1015 + 1015 = 2410
      9010 - 2410 = 6600
      3 units  6600
      1 unit  6600 ÷ 3 = 2200
      Television  2200 + 1015 = 3215

     The television set cost $3215.
____________________________________________________________________

45)                    600

            Lavin                        1200

      Kwee Chin
                                  1800
      600 × 3 = 1800             or             600 × 3 = 1800
      1800 – 600 = 1200                         1800 ÷ 6 = 300
      1200 ÷ 4 = 300                            300 × 5 = 1500
                                                1800 – 1500 = 300
      Each of them sold 300 fishballs.

P3 Math Practice Paper 2

  • 1.
    CHIJ OUR LADYOF GOOD COUNSEL PRIMARY 3 MATHEMATICS PRACTICE PAPER 2 ANSWER KEY Section A: *Award 2 marks for each correct answer. 1. 2 6. 1 11. 3 16. 1 2. 3 7. 3 12. 2 17. 4 3. 2 8. 3 13. 4 18. 3 4. 3 9. 4 14. 3 19. 3 5. 1 10. 4 15. 4 20. 1 Section B: *Refer to marking scheme. 21. 8201 31. 201 × 4 = 804 22. 3030 – 64 = 2966 32. $587 × 2 = $1174 23. 3772.95 33. 134 24. 6245 + 1787 = 8032 34. 4850 ÷ 9 = 538 R 8 Ans: 538 25. $64.85 - $23.55 = $41.30 35. apple, papaya Award 0 marks if one of the answers is wrong. 26. 5050 – 692 = 4358 [43 hundreds 58 36. Pupil draws a bar representing 20 children. ones] Ans: 43 27. 65 – 27 = 38 37. red, yellow 38 + 65 = 103 Award 0 marks if one of the answers is wrong. 103 + 6 + 6 = 115 28. $59.95 + $80.80 + $39.95 = $180.70 38. 690 ÷ 5 = 138 $180.70 + $19.30 = $200 138 × 2 = 276
  • 2.
    29. 56 ÷ 8 = 7 39. No. of cows No. of legs No. of chick ens No. of legs Total numb er of anim als No. of legs Chec k 175 175 × 4= 700 200 200 × 2= 400 175 + 200 = 375 700 + 400 = 1100 √ 30. 6 40. 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 +1 + 0 = 28 Section C: *Refer to marking scheme. 41) 2093 – 895 = 1198 2093 + 1198 = 3291 (a) Nadia had 1198 boomarks. (b) They had 3291 bookmarks altogether. ____________________________________________________________________ 42) 5112 ÷ 8 = 639 639 ÷ 3 = 213 213 × 5 = 1065 She earned $1065 in total. ____________________________________________________________________ 43) 283 × 8 = 2264 2264 - 975 = 1289 There were 1289 toys left. ____________________________________________________________________
  • 3.
    44) A/C $1015 $380 TV $1015 $9010 W/M 380 + 1015 + 1015 = 2410 9010 - 2410 = 6600 3 units  6600 1 unit  6600 ÷ 3 = 2200 Television  2200 + 1015 = 3215 The television set cost $3215. ____________________________________________________________________ 45) 600 Lavin 1200 Kwee Chin 1800 600 × 3 = 1800 or 600 × 3 = 1800 1800 – 600 = 1200 1800 ÷ 6 = 300 1200 ÷ 4 = 300 300 × 5 = 1500 1800 – 1500 = 300 Each of them sold 300 fishballs.