Evaluacija i procjena
Marija Ćavar, stručna savjetnica
za engleski jezik
Zavod za školstvo Mostar
Pripremaju li ocjene učenike za stvarni svijet (život)
 Ili funkcioniraju kao mehanizmi kontrole učenika radije nego
potreban, neophodan i konstruktivan način iskazivanja
postignuća?
Ocjene
 Ocjenjivanje radi učenja je
kao bombardiranje za
postizanje mira (slogan iz
1960-ih)
 “Život je lakši uz ocjene”, jer
od nas traži puno manje
vremena nego bilo koja
smislena procjena)
Kritike ocjenjivanja
 Kada učenike iz osnovne škole, koji su bile vođeni
isključivo ocjenama, usporedimo s onima koji nisu,
dolazimo do tri velika zaključka:
(Punished by Rewards, Kohn, 1999)
1. Ocjene imaju tendenciju umanjiti
zanimanje učenika za ono što uče
 Pokazalo se da su
usmjerenost učenju i
usmjerenost ocjenama
u obrnutoj korelaciji.
2. Ocjene stvaraju sklonost najlakšem
mogućem zadatku
 Kada im kažete da je ono što rade za ocjenu, male
su šanse da će poduzimati bilo kakav nepotreban
intelektualni rizik.
 Odabrat će kraću knjigu ili projekt na poznatu temu
kako bi umanjili mogućnost da loše prođu, ne zato
što su nemotivirani nego jer su jednostavno
racionalni.
 Oni odgovaraju odraslima koji su im, poručivši da je
cilj dobiti dobru ocjenu, poslali poruku da je uspjeh
važniji od znanja.
3. Ocjene imaju tendenciju smanjiti
kvalitetu razmišljanja učenika
 Možda će tražiti po literaturi ono što
„treba” znati. Manje je vjerojatno da
će se zapitati i reći: „Kako možemo
biti sigurni da je to istina”? nego pitati
hoće li ovo biti na testu.
 U jednom eksperimentu studenti,
kojima je rečeno da će biti ocijenjeni
za naučeno iz lekcija društvenih
znanosti, imali su više problema s
razumijevanjem glavne poante teksta
nego studenti kojima je rečeno da
neće biti ocjenjivani. (Grolnick i Ryan,
1087.)
“Nisam zato postao učiteljem." učitelj engleskog
jezika u Mundelein High School, Illinois
 Stvari koje djeca čine za ocjene su poražavajuće za učitelje;
svađaju se s njima, s roditeljima, varaju, uče napamet za test
pa zaborave sve potom.
Zašto je to tako teško?
Svako ocjenjivanje uključuje
i neugodan trenutak
pedagoškog odnosa. Teško
je postići da jedna osoba
koordinira ulogu edukatora
i evaluatora u isto vrijeme.
Nedosljednost se još više
očituje kada učitelj treba
ocjenjivati u kontinuitetu.
Što treba našoj djeci…
 Kriterij uspjeha ne leži u formalnoj
ispravnosti nego u komunikacijskoj
učinkovitosti. Mora se poučavati u
skladu s potrebama učenika
(Carroll,Brendan, A Case Study,
2004)
Procjena
 procjena se odnosi na set
postupaka po kojim
prosuđujemo učenje učenika
 rezultat je tečaja ili nastave
 također se odnosi na
postupke mjerenja
postizanja
 postupak dobivanja
informacija
Aspekti procjene
 Motivacija (učenici love ocjene)
 Postignuće (što se više učenici
usmjeravaju na to koliko im dobro ide,
to su manje angažirani u ono što rade
 Kvantifikacija (mjerljivi ishodi mogu
biti najmanje značajni rezultati učenja.
“(McNeil, 1986, p. xviii)
 Kurikulum –ako kurikulum nije dobar,
procjena je uzaludna
 Može se imati najbolja moguća vrsta
ocjenjivanja, ako nema dobar NPP,
nema koristi
Evaluacija
 …je sustavni postupak
određivanja mjere do
koje se postižu ciljevi
 podrazumijeva i
procjenu i druge
procese
Evaluacija nije nešto što se događa
samo sumativno.
 Bilo koji element u NPP-u se može procjenjivati i ocjenjivati, a
ne samo na kraju nastave ili obrazovnog razdoblja.
Procjena je prvi korak u procesu
ocjenjivanja
 Ako svi učenici cijelo
vrijeme zadovoljavajuće
napreduju, vjerojatno
im je sve previše lako.
Loši rezultati
 U slučaju neuspjeha u
postizanju ciljeva sljedeći korak
je dijagnosticiranje vjerojatnog
uzroka ili više njih što traži
korekcije i intervencije.
Učitelji su neke neformalno isticali…
 Slaba pozornost na satu
 Neredovitost dolazaka na nastavu
 Određeni problemi s makro vještinama
 Poteškoće s određenom cjelinom
 Nemogućnost praktične primjene naučenog
 Neadekvatne tehnike poučavanja
 Nevaljano postavljeni ciljevi
 Materijali i aktivnosti neprikladni za učenike
 Osobni problemi učenika (fizičke naravi)
 Neprimjeren raspored učenja
Neučinkovite strategije učenja
 77% učenika je odabralo ovaj
razlog
 32 % učitelja je istaknulo ovaj
razlog kao krivac za neuspjeh
Sustav usmjeren na učenika
 U sustavu usmjerenog na
učenika, učitelj ima
presudnu ulogu u
ocjenjivanju i vrednovanju
samog NPP i ishoda
 Samoevaluacija učitelja
dragocjeno je sredstvo za
poticanje i razvoj i učitelja i
NPP-a
Tradicionalna procjena
a. U procjeni napisanog nastavnik je
jedini čitatelj i njegova uloga je čitati
greške i ispravljati i takve i one
mehaničke. (Peñaflorida, 2002:
345);
b. Valjanost, pouzdanost i objektivnost
su preopćeniti i nisu validni
pokazatelji za kvalitativne podatke
učeničkih djela. Macías, 2002: 340);
c. Blic pojedinačni testovi (Gómez,
1999: 4);
d. Sastoji se posebno od testova
višestrukog izbora i povezivanja
(Lynch, 2005: 2);
a. Kritizirano kao neprimjereno i
nevaljano mjerenje akademskih
postignuća i kompetencija (O'Malley
and Pierce, 1996; Michael, 1993)
by Lynch (idem);
b. Naučeno ne odgovara one što je
takvo u stvarnom svijetu (Thrasher,
2000: 2-3);
c. Instrumenti uključuje testove s
višestrukim izborom, istinito i
netočno, popunjavanje praznih
mjesta i usredotočuje se na točnost,
gramatiku i pitanja nižeg reda.
(Goodman, Goodman, and Hood,
1989; Stiggins, 1997; Wiggins,
1998 by Jacobs & Farrell, 2003: 16-
17).
Procjena/ ocjenjivanje samo je dio kontinuiranoga
ciklusa, a ne kraj procesa učenja
 Tradicionalno se za ocjenjivanje koriste brojevi, slova
i simboli, međutim teško je prenijeti i predstaviti
učenička postignuća samo kroz takav sustav.
Validna procjena (RWCT metode)
 Na temelju znanja o tom kako učenici
stječu vještine, znanja i sposobnosti ono
mora imati pozitivnu ulogu u procesu
edukacije
 Promovira različitost među učenicima
raznim tehnikama i strategijama
 Mora imati svrhu i biti jasno
predstavljeno učenicima, roditeljima i
učiteljima
 Procjena mora mjeriti točno ono što
želimo, mora biti validna, a ne
povremena
 Kriteriji ocjenjivanja moraju biti pouzdani i
utemeljeni na radu kolega i stručnjaka u
zajednici.
 Učenicima mora pružiti povratnu
informaciju. Treba ukazati na napredak i
li upozoriti gdje treba korekcija.
 Mora postojati mehanizam za
samoevaluaciju učitelja, to je kontinuirani
proces.
 To je sastavni dio nastave, a ne samo
„na kraju”, ocjenjivanje izvedeno iz
ciljeva nastave i planiranja trebalo bi
uključivati mjere i ciljeva postignuća.
 Ocjenjivanje ne bi smjelo biti teret
učenicima ili učiteljima na štetu ostalih
aspekata nastave..
 Kriteriji moraju biti razumljivi svim ostalim
sudionicima, nastavnog procesa,
kolegama, roditeljima, javnosti, a učenici
se moraju samostalno znati izraziti o
onome što se od njih traži.
Formativna procjena kao alternativna
procjena
 Procjena metodom
portfolija znači
prikupljanje važnih
informacija o procesu
učenja i sadržaju
tijekom određenog
vremenskog razdoblja.
Ova procjena uključuje::
a. checkliste ponašanja
b. časopise, bilješke, dnevnike i snimke čitanja
c. videa
d. snimke debata ili rasprava
e. upitnike za samoprocjenu
f. oučitelja ili neke anegdote (Macías, 2002: 340)
Zašto je važno povezivati ocjenjivanje
s davanjem uputa?
Bolja procjena, bolje
poučavanje.
Bolje
poučavanje,
bolje učenje.
Bolje učenje, bolji
učenici
Bolji učenici,
bolje šanse za
što bolji život
… upamtimo
 Svu djecu treba školovati na
način koji potiče istraživanje,
otkrivanje i znatiželju.
„Idealno bi bilo da je čin
učenja nagrada sama po
sebi" (Kohn, 1997c).

Evaluation – 1 (2).ppt

  • 1.
    Evaluacija i procjena MarijaĆavar, stručna savjetnica za engleski jezik Zavod za školstvo Mostar
  • 2.
    Pripremaju li ocjeneučenike za stvarni svijet (život)  Ili funkcioniraju kao mehanizmi kontrole učenika radije nego potreban, neophodan i konstruktivan način iskazivanja postignuća?
  • 3.
    Ocjene  Ocjenjivanje radiučenja je kao bombardiranje za postizanje mira (slogan iz 1960-ih)  “Život je lakši uz ocjene”, jer od nas traži puno manje vremena nego bilo koja smislena procjena)
  • 4.
    Kritike ocjenjivanja  Kadaučenike iz osnovne škole, koji su bile vođeni isključivo ocjenama, usporedimo s onima koji nisu, dolazimo do tri velika zaključka: (Punished by Rewards, Kohn, 1999)
  • 5.
    1. Ocjene imajutendenciju umanjiti zanimanje učenika za ono što uče  Pokazalo se da su usmjerenost učenju i usmjerenost ocjenama u obrnutoj korelaciji.
  • 6.
    2. Ocjene stvarajusklonost najlakšem mogućem zadatku  Kada im kažete da je ono što rade za ocjenu, male su šanse da će poduzimati bilo kakav nepotreban intelektualni rizik.  Odabrat će kraću knjigu ili projekt na poznatu temu kako bi umanjili mogućnost da loše prođu, ne zato što su nemotivirani nego jer su jednostavno racionalni.  Oni odgovaraju odraslima koji su im, poručivši da je cilj dobiti dobru ocjenu, poslali poruku da je uspjeh važniji od znanja.
  • 7.
    3. Ocjene imajutendenciju smanjiti kvalitetu razmišljanja učenika  Možda će tražiti po literaturi ono što „treba” znati. Manje je vjerojatno da će se zapitati i reći: „Kako možemo biti sigurni da je to istina”? nego pitati hoće li ovo biti na testu.  U jednom eksperimentu studenti, kojima je rečeno da će biti ocijenjeni za naučeno iz lekcija društvenih znanosti, imali su više problema s razumijevanjem glavne poante teksta nego studenti kojima je rečeno da neće biti ocjenjivani. (Grolnick i Ryan, 1087.)
  • 8.
    “Nisam zato postaoučiteljem." učitelj engleskog jezika u Mundelein High School, Illinois  Stvari koje djeca čine za ocjene su poražavajuće za učitelje; svađaju se s njima, s roditeljima, varaju, uče napamet za test pa zaborave sve potom.
  • 9.
    Zašto je totako teško? Svako ocjenjivanje uključuje i neugodan trenutak pedagoškog odnosa. Teško je postići da jedna osoba koordinira ulogu edukatora i evaluatora u isto vrijeme. Nedosljednost se još više očituje kada učitelj treba ocjenjivati u kontinuitetu.
  • 10.
    Što treba našojdjeci…  Kriterij uspjeha ne leži u formalnoj ispravnosti nego u komunikacijskoj učinkovitosti. Mora se poučavati u skladu s potrebama učenika (Carroll,Brendan, A Case Study, 2004)
  • 11.
    Procjena  procjena seodnosi na set postupaka po kojim prosuđujemo učenje učenika  rezultat je tečaja ili nastave  također se odnosi na postupke mjerenja postizanja  postupak dobivanja informacija
  • 12.
    Aspekti procjene  Motivacija(učenici love ocjene)  Postignuće (što se više učenici usmjeravaju na to koliko im dobro ide, to su manje angažirani u ono što rade  Kvantifikacija (mjerljivi ishodi mogu biti najmanje značajni rezultati učenja. “(McNeil, 1986, p. xviii)  Kurikulum –ako kurikulum nije dobar, procjena je uzaludna  Može se imati najbolja moguća vrsta ocjenjivanja, ako nema dobar NPP, nema koristi
  • 13.
    Evaluacija  …je sustavnipostupak određivanja mjere do koje se postižu ciljevi  podrazumijeva i procjenu i druge procese
  • 14.
    Evaluacija nije neštošto se događa samo sumativno.  Bilo koji element u NPP-u se može procjenjivati i ocjenjivati, a ne samo na kraju nastave ili obrazovnog razdoblja.
  • 15.
    Procjena je prvikorak u procesu ocjenjivanja  Ako svi učenici cijelo vrijeme zadovoljavajuće napreduju, vjerojatno im je sve previše lako.
  • 16.
    Loši rezultati  Uslučaju neuspjeha u postizanju ciljeva sljedeći korak je dijagnosticiranje vjerojatnog uzroka ili više njih što traži korekcije i intervencije.
  • 17.
    Učitelji su nekeneformalno isticali…  Slaba pozornost na satu  Neredovitost dolazaka na nastavu  Određeni problemi s makro vještinama  Poteškoće s određenom cjelinom  Nemogućnost praktične primjene naučenog  Neadekvatne tehnike poučavanja  Nevaljano postavljeni ciljevi  Materijali i aktivnosti neprikladni za učenike  Osobni problemi učenika (fizičke naravi)  Neprimjeren raspored učenja
  • 18.
    Neučinkovite strategije učenja 77% učenika je odabralo ovaj razlog  32 % učitelja je istaknulo ovaj razlog kao krivac za neuspjeh
  • 19.
    Sustav usmjeren naučenika  U sustavu usmjerenog na učenika, učitelj ima presudnu ulogu u ocjenjivanju i vrednovanju samog NPP i ishoda  Samoevaluacija učitelja dragocjeno je sredstvo za poticanje i razvoj i učitelja i NPP-a
  • 20.
    Tradicionalna procjena a. Uprocjeni napisanog nastavnik je jedini čitatelj i njegova uloga je čitati greške i ispravljati i takve i one mehaničke. (Peñaflorida, 2002: 345); b. Valjanost, pouzdanost i objektivnost su preopćeniti i nisu validni pokazatelji za kvalitativne podatke učeničkih djela. Macías, 2002: 340); c. Blic pojedinačni testovi (Gómez, 1999: 4); d. Sastoji se posebno od testova višestrukog izbora i povezivanja (Lynch, 2005: 2); a. Kritizirano kao neprimjereno i nevaljano mjerenje akademskih postignuća i kompetencija (O'Malley and Pierce, 1996; Michael, 1993) by Lynch (idem); b. Naučeno ne odgovara one što je takvo u stvarnom svijetu (Thrasher, 2000: 2-3); c. Instrumenti uključuje testove s višestrukim izborom, istinito i netočno, popunjavanje praznih mjesta i usredotočuje se na točnost, gramatiku i pitanja nižeg reda. (Goodman, Goodman, and Hood, 1989; Stiggins, 1997; Wiggins, 1998 by Jacobs & Farrell, 2003: 16- 17).
  • 21.
    Procjena/ ocjenjivanje samoje dio kontinuiranoga ciklusa, a ne kraj procesa učenja  Tradicionalno se za ocjenjivanje koriste brojevi, slova i simboli, međutim teško je prenijeti i predstaviti učenička postignuća samo kroz takav sustav.
  • 22.
    Validna procjena (RWCTmetode)  Na temelju znanja o tom kako učenici stječu vještine, znanja i sposobnosti ono mora imati pozitivnu ulogu u procesu edukacije  Promovira različitost među učenicima raznim tehnikama i strategijama  Mora imati svrhu i biti jasno predstavljeno učenicima, roditeljima i učiteljima  Procjena mora mjeriti točno ono što želimo, mora biti validna, a ne povremena  Kriteriji ocjenjivanja moraju biti pouzdani i utemeljeni na radu kolega i stručnjaka u zajednici.  Učenicima mora pružiti povratnu informaciju. Treba ukazati na napredak i li upozoriti gdje treba korekcija.  Mora postojati mehanizam za samoevaluaciju učitelja, to je kontinuirani proces.  To je sastavni dio nastave, a ne samo „na kraju”, ocjenjivanje izvedeno iz ciljeva nastave i planiranja trebalo bi uključivati mjere i ciljeva postignuća.  Ocjenjivanje ne bi smjelo biti teret učenicima ili učiteljima na štetu ostalih aspekata nastave..  Kriteriji moraju biti razumljivi svim ostalim sudionicima, nastavnog procesa, kolegama, roditeljima, javnosti, a učenici se moraju samostalno znati izraziti o onome što se od njih traži.
  • 23.
    Formativna procjena kaoalternativna procjena  Procjena metodom portfolija znači prikupljanje važnih informacija o procesu učenja i sadržaju tijekom određenog vremenskog razdoblja.
  • 24.
    Ova procjena uključuje:: a.checkliste ponašanja b. časopise, bilješke, dnevnike i snimke čitanja c. videa d. snimke debata ili rasprava e. upitnike za samoprocjenu f. oučitelja ili neke anegdote (Macías, 2002: 340)
  • 25.
    Zašto je važnopovezivati ocjenjivanje s davanjem uputa? Bolja procjena, bolje poučavanje. Bolje poučavanje, bolje učenje. Bolje učenje, bolji učenici Bolji učenici, bolje šanse za što bolji život
  • 26.
    … upamtimo  Svudjecu treba školovati na način koji potiče istraživanje, otkrivanje i znatiželju. „Idealno bi bilo da je čin učenja nagrada sama po sebi" (Kohn, 1997c).