WELCOME TO MY PRESENTATION
Presentation topic:
per unit cost of production
Submitted To
• Brig.Gen. Shafaat Ahmed
• School of Business Administration(MBA program)
• South East University
Submitted by….
• Md. Mezbauddin Ahmed
• Id: 20141110001047
Product details: men’s short
• Shorts are a garment worn by both men and
women over their pelvic area, circling the waist
and splitting to cover the upper part of the legs,
sometimes extending down to knee but not
covering the entire length of the leg. They are
called "shorts" because they are a shortened
version of pants, which cover the entire leg.
Shorts are typically worn in warm weather or in
an environment where comfort and airflow are
more important than the protection of the legs.
Manufacturing materials:
• FABRIC-1 - BODY FABRIC FABRIC-2 - CONTRAST
• FABRIC-3 – POCKETING TRIMS
• INTERLINING MAIN LABEL
• SIZE LABEL 1 SIZE LABEL 2
• SIZE LABEL 2 CARE LABEL
• INSIDE LABEL 1 PRICE TAG
• HANG TAG 1 LOT LABEL
• BUTTON 1 SNAP button
• METAL BRANDING PRINTED TAPE 1
• FLY ZIP CARTON & POLYBAG
• CARTOON POLYBAG STICKER
• SEWING THREAD GUMTAPE
Operation Procedure
Trims are used
Shipment
Some Important terms:
• FOB:
• A trade term requiring the seller to deliver
goods on board a vessel designated by the
buyer. The seller fulfills its obligations to
deliver when the goods have passed over the
ship's rail.
Some Important terms:
• Contribution Margin
• A cost accounting concept that allows a
company to determine the profitability of
individual products. The phrase "contribution
margin" can also refer to a per unit measure of
a product's gross operating margin, calculated
simply as the product's price minus its total
variable costs.
•
Price differences:
• Cost of production (with producer’s cm)
• $20.80
• BUYER’s whole sale price $50
• That is buyers have $29.20 extra
• Retail price $65
Conclusion
• this presentation is basically an presentation
where i try to find per unit cost of production.
From this presentation I can realize the price
difference between produce cost, whole sale
price and retail price.
THANK YOU VERY MUCH
• For Stay With Me…

determine per unit cost of production

  • 1.
    WELCOME TO MYPRESENTATION Presentation topic: per unit cost of production
  • 2.
    Submitted To • Brig.Gen.Shafaat Ahmed • School of Business Administration(MBA program) • South East University
  • 3.
    Submitted by…. • Md.Mezbauddin Ahmed • Id: 20141110001047
  • 4.
    Product details: men’sshort • Shorts are a garment worn by both men and women over their pelvic area, circling the waist and splitting to cover the upper part of the legs, sometimes extending down to knee but not covering the entire length of the leg. They are called "shorts" because they are a shortened version of pants, which cover the entire leg. Shorts are typically worn in warm weather or in an environment where comfort and airflow are more important than the protection of the legs.
  • 5.
    Manufacturing materials: • FABRIC-1- BODY FABRIC FABRIC-2 - CONTRAST • FABRIC-3 – POCKETING TRIMS • INTERLINING MAIN LABEL • SIZE LABEL 1 SIZE LABEL 2 • SIZE LABEL 2 CARE LABEL • INSIDE LABEL 1 PRICE TAG • HANG TAG 1 LOT LABEL • BUTTON 1 SNAP button • METAL BRANDING PRINTED TAPE 1 • FLY ZIP CARTON & POLYBAG • CARTOON POLYBAG STICKER • SEWING THREAD GUMTAPE
  • 6.
  • 7.
  • 8.
  • 9.
    Some Important terms: •FOB: • A trade term requiring the seller to deliver goods on board a vessel designated by the buyer. The seller fulfills its obligations to deliver when the goods have passed over the ship's rail.
  • 10.
    Some Important terms: •Contribution Margin • A cost accounting concept that allows a company to determine the profitability of individual products. The phrase "contribution margin" can also refer to a per unit measure of a product's gross operating margin, calculated simply as the product's price minus its total variable costs. •
  • 11.
    Price differences: • Costof production (with producer’s cm) • $20.80 • BUYER’s whole sale price $50 • That is buyers have $29.20 extra • Retail price $65
  • 12.
    Conclusion • this presentationis basically an presentation where i try to find per unit cost of production. From this presentation I can realize the price difference between produce cost, whole sale price and retail price.
  • 13.
    THANK YOU VERYMUCH • For Stay With Me…