SlideShare a Scribd company logo
Moje miasto - BOLESŁAWIEC
Położenie: Bolesławiec leży w południowo-zachodniej części Polski, na północnym skraju Pogórza Kaczawskiego, w środkowym biegu rzeki Bóbr (lewy dopływ Odry). Na północ od miasta, w rozwidleniu Bobru i Kwisy, rozpościerają się Bory Dolnośląskie. Korzystne usytuowanie pozostaje do dziś jednym z głównych atutów miasta. Wyrosło ono bowiem przy historycznych traktach z Wrocławia do Drezna i znad Bałtyku na północ Europy, które w czasach nam współczesnych przekształciły się w ważne szlaki tranzytowe. Z Bolesławca łatwo dotrzeć do miejscowości wypoczynkowych w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także do Niemiec i Czech.
Zabytki: 1. RatuszPrawdopodobnie pierwszy, drewniany budynek ratusza wzniesiono po wykupie urzędu wójtostwa i powstaniu rady miejskiej czyli w II ćwierci XIV wieku. Po zniszczeniu przez husytów, nowy murowany budynek powstał w 1432 roku. Najstarsza, dzisiejsza część ratusza to trakt północny / z wieżą/ datowany na koniec XV w. i wiązany ze strzechą sasko-łużycką, na co wskazują detale okien i portalu. Niektórzy badacze wiążą te elementy z kolejną poważną przebudową dokonaną przez wybitnego zgorzeleckiego architekta WendelaRoskopfa w latach 1525-1535. Z czasów tej ostatniej przebudowy pochodzą dwie sale na parterze w południowo-zachodniej części budynku - opisane poniżej. Z II połowy XVI wieku pochodzą też odkryte w 1966 roku fragmenty geometrycznego sgraffita, obecnie zrekonstruowane. W latach 1776-81 dokonano barokowej przebudowy całego budynku, a pod koniec XIX w. dokonano sanacji ratusza - „oczyszczenia” budynku poprzez wyburzenie otaczających go kramów i straganów. Wtedy to w elewację południową i wschodnią wmurowano renesansowe portale przeniesione z rynkowych kamienic.
2. Wielki Garniec   Obecny Wielki Garniec, autorstwa W. Garnika i A. Trzaski jest artystyczną transpozycją słynnego dzieła Joppego z 1753 roku. Nie istniejący już dzisiaj Garniec Joppego zaliczany był do największych na świecie. Fakt, że była to jedna z najciekawszych turystycznych atrakcji miasta wykorzystywano w różnorodny sposób. Jedna z bolesławieckich cukierni reklamowała się w przewodnikach, że specjalnością zakładu jest tort o kształcie Wielkiego Garnca. Masowo także produkowano pamiątki ceramiczne w kształcie małych kopii garnca. Wielki Garniec był też „bohaterem” sztuki teatralnej. Opowiada ona historię niezwykłego zakładu. Pewien bogaty człowiek założył się, że jest w stanie umieścić cały zbiór grochu z jednego pola w jednym garnku. Znalazł się w poważnych tarapatach, gdy okazało się, że plon to aż 30 szefli grochu. Aby pomieścić tak wielką ilość potrzebny był garniec o pojemności prawie 2 000 litrów. Żaden z doświadczonych garncarzy nie chciał się podjąć tego trudnego zadania. Z pomocą wówczas przyszedł młody czeladnik, zakochany z wzajemnością w pięknej córce bogacza. Wykonał Wielki Garniec, a w nagrodę otrzymał rękę ukochanej.
3. Rynek nr 29, kawiarnia „Pod Złotym Aniołem”   Według kronikarskich zapisków miasto początki swe wiązało m.in. z dogodnym położeniem na szlakach handlowych, a zwłaszcza z przebiegającą tędy „Królewską Drogą”. Przed przeprawą przez Bóbr wędrowcy mogli zatrzymać się w trzech karczmach - jedną z nich była właśnie gospoda „Pod Złotym Aniołem”. Do dziś elewację zdobi rokokowa płaskorzeźba przedstawiająca anioła, z wykutą datą 1776. 4. Rynek nr 28 - obecnie księgarnia „Agora” Barokowa kamienica, w której urodził się znany badacz i podróżnik K. F. Appun i przez wiele lat mieściła się księgarnia i wydawnictwo Appunów, została zburzona w roku 1897. Pięć lat później na jej miejscu otwarto jeden z najbardziej eleganckich i najnowocześniejszych domów handlowych w mieście. Podziw wzbudzały zwłaszcza elewacje, będące przykładem modnej wówczas architektury sięgającej do form historycznych o przeważających, zmodernizowanych elementach neogotyckich i neorenesansowych. Pieczołowicie zrekonstruowana po II wojnie światowej mieści obecnie, zgodnie z dawną tradycją księgarnię ”Agora”.
5. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP   Prawdopodobnie uprzednio wznosił się tu kościół św. Doroty, ufundowany w 1194 roku przez wrocławskiego kupca, cudem uratowanego z bagna koło „Żywego Źródła”, rozebrany podczas budowy obecnej świątyni. W roku 1261 po raz pierwszy w źródłach wymieniany jest proboszcz kościoła Włast. Pierwotna budowla z XIII wieku została zniszczona w czasie najazdów husytów w 1429 roku. Odbudowę świątyni podjęto ok. 1442 roku i przerwano. Dzisiejszy kształt kościół otrzymał w latach 1482-92. Gotycka trójnawowa pseudobazylika została wzniesiona przez strzechę sasko-łużycką. Na przełomie XV i XVI wieku od strony południowej i zachodniej wzniesiono późnogotyckie portale. Prace budowlane trwały nadal na początku XVI, kiedy to od południa dobudowano szereg kaplic, część tych realizacji wiązana jest z warsztatem Roskopfa. Świątynia w latach 1524-1640 użytkowana była przez protestantów. Po pożarze w roku 1642 została odbudowywana w latach 1655-92. W ostatniej fazie odbudowy włączył się Giulio Simonetti. W wyniku tych prac wnętrze kościoła otrzymało wystrój barokowy. Neogotycki hełm wieży pochodzi z roku 1843.
6.Wiadukt kolejowy   Za ten "najbardziej parowy" wiadukt bolesławiecki architekt Fryderyk Gansel odznaczony został Orderem Czerwonego Orła. I nic dziwnego - budowla jest imponująca - 490 metrów długości, 26 szerokości i 8 wysokości. 35 półkolistych przęseł wspiera się na potężnych filarach.  Budowa wiaduktu - rozpoczęta w 1844 roku - trwała 2 lata i kosztowała - bagatela - 400 tysięcy talarów. Mimo, że kwota ta była - jak na owe czasy - zawrotna, to specjaliści obliczyli, że tylko bliskie położenie kamieniołomów, z których czerpano surowiec do budowy, pozwoliło obniżyć koszty aż o połowę.  W 1945 roku wycofujący się Niemcy wysadzili główne, zachodnie przęsło. Przez krótki czas po wojnie trzeba więc było przerywać tu podróż, przejść przez rzekę i kontynuować jazdę pociągiem podstawionym po drugiej stronie mostu. Już jednak w 1947 roku wiadukt został odbudowany i do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Bolesławca.
 7. Pomnik Michała Kutuzowa   Rosyjski generał feldmarszałek książę Kutuzow-Smolenskij nawoływał Niemców 25 marca 1813 roku do walki przeciwko Francji. Zmarł krótko przed rozpoczęciem działań nieprzyjacielskich, 17 kwietnia 1813. Rozkazem z 13 maja 1819 roku król Fryderyk Wilhelm III rozporządził wzniesienie pomnika ku jego czci na rynku w Bolesławcu. Pomnik ten zaprojektował Schinkel, jak wynika z "Magazynu ilustracji odlewów odlewni żeliwa w Berlinie" (Magazin von Abbildungen der Gußwaren aus der Eisengießerei zu Berlin). Cztery lwy modelował Gottfried Schadow. Odlewu dokonano w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Berlinie (Königliche Eisengießerei in Berlin).Pomnik stoi na podwyższonej przez trzy stopnie szerokiej podstawie. Najciekawsze w nim jest połączenie dużych odlewanych płaszczyzn z napisami, które prawie w całości pokrywają obelisk. Część inskrypcji jest w języku rosyjskim a użyta cyrylica wzmacnia u obserwatora wrażenie ornamentalości. Forma obelisku z leżącymi na cokole we frontalnej pozycji lwami w połączeniu ze sposobem rozplanowania tekstu świadczy o tym, iż Schinkel pozostawał pod wpływem wzorów egipskich. Cztery strony pomnika to dwie strony napisów w języku niemieckim i dwie po rosyjsku. Niemiecki napis na frontalnej stronie głosi: "Książę Michał Golinischtscheff Kutusoff ze Smoleńska, feldmarszałek rosyjski, Rycerz Orderu Św. Andrzeja, św. Grzegorza I klasy, Orderu Św. Aleksandra Newskiego i Orderu Św. Anny I klasy, Wielkiego Krzyża Orderu Cesarsko-Królewskiego Marii Teresy, Rycerz Czarnego i Czerwonego Orła i Komtura Orderu św. Jana z Jerozolimy, posiadacz Wizerunku Jego Wysokości Cesarza Wszystkich Rosjan i Szpady z Wawrzynem". Na tej samej stronie cokołu widnieje napis: "Urodzony 5 września 1745, zmarł 17 kwietnia 1813 roku", natomiast na prawej stronie obelisku: "Tak długo prowadził książę Kutuzow ze Smoleńska zwycięsko postępujące rosyjskie wojska, aż śmierć wyznaczyła koniec jego życia. Był on oswobodzicielem swojej ojczyzny; On to był, co utorował drogę ku wyzwoleniu narodów. Niech będzie błogosławiona ta pamiątka po bohaterze.". Na tej samej stronie cokołu jest także napis: "Jemu poświęcił ten prosty pomnik Fryderyk Wilhelm III".
Ceramika Bolesławiecka
Ceramika Bolesławiecka   Historia ceramiki bolesławieckiej sięga XIV wieku. Wówczas to w okolicach Bolesławca odkryto pokład glinki ceramicznej, którą garncarze i ceramicy potrafili zmieniać w użytkowe dzieła sztuki. Produkty bolesławieckich mistrzów ceramicznych znane były nie tylko w Polsce, także w Niemczech i Czechach. Ich sława rosła z wieku na wiek. W XIX stuleciu w mieście funkcjonowało 15 dużych garncarni, których wyroby trafiały do wszystkich krajów Europy. Szczególnie wielkie uznanie zdobyła stosowana w Bolesławcu technika ozdabiania ceramiki. Wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane były na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli. Stąd nazwa techniki - stempelkowa. Podstawę naszej obecnej produkcji stanowią ręcznie formowane i zdobione naczynia stołowe i kuchenne, które są alternatywą dla zunifikowanej i pozbawionej indywidualnego charakteru, produkcji masowej.Warto dodać, że Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" od lat są mecenasem sztuki. Aktywnie wspomagają Plenery Ceramiczno - Rzeźbiarskie - międzynarodową imprezę artystyczną, która szczyci się najdłuższą, bo 40 letnią tradycją w kraju wśród imprez tego rodzaju.
Bibliografia: Wykonały: Sara Chmielewska Jowita Marszałek Źródła: Internet Encyklopedia PWN

More Related Content

What's hot

Głuchołazy
GłuchołazyGłuchołazy
Głuchołazylubiniebo
 
Gabriela Smardzewska
Gabriela SmardzewskaGabriela Smardzewska
Gabriela Smardzewska
sp20wek
 
Zabytki Pragi
Zabytki PragiZabytki Pragi
Zabytki Pragi
Anna Sz.
 
Boleslawiec
BoleslawiecBoleslawiec
Boleslawiec
Teresa
 
Polska - prezentacja priv
Polska - prezentacja privPolska - prezentacja priv
Polska - prezentacja priv
Szymon Osipowicz
 
Ciekawe miejsca w Słupsku
Ciekawe miejsca w SłupskuCiekawe miejsca w Słupsku
Ciekawe miejsca w Słupsku
Szkoła Podstawowa w Sycewicach
 
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
Małopolski Instytut Kultury
 
Czechy - kraj bliski a mało znany
Czechy - kraj bliski a mało znanyCzechy - kraj bliski a mało znany
Czechy - kraj bliski a mało znany
Anna Sz.
 
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
Małopolski Instytut Kultury
 
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
Małopolski Instytut Kultury
 
Zamkimazowsza
ZamkimazowszaZamkimazowsza
Zamkimazowsza
sp2zabki
 
Atrakcje niemiec.czarek krata
Atrakcje niemiec.czarek krataAtrakcje niemiec.czarek krata
Atrakcje niemiec.czarek krata
Monika Jakubowska
 
Kulturalna wycieczka po Kobyłce
Kulturalna wycieczka po KobyłceKulturalna wycieczka po Kobyłce
Kulturalna wycieczka po Kobyłce
sp2zabki
 
Szlak królewski
Szlak królewskiSzlak królewski
Szlak królewski
martucha3617
 
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
Małopolski Instytut Kultury
 
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
Małopolski Instytut Kultury
 
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
Małopolski Instytut Kultury
 
Prezentacja - Zawiercie
Prezentacja - ZawierciePrezentacja - Zawiercie
Prezentacja - Zawiercie
DawidWu
 
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
Małopolski Instytut Kultury
 
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
Małopolski Instytut Kultury
 

What's hot (20)

Głuchołazy
GłuchołazyGłuchołazy
Głuchołazy
 
Gabriela Smardzewska
Gabriela SmardzewskaGabriela Smardzewska
Gabriela Smardzewska
 
Zabytki Pragi
Zabytki PragiZabytki Pragi
Zabytki Pragi
 
Boleslawiec
BoleslawiecBoleslawiec
Boleslawiec
 
Polska - prezentacja priv
Polska - prezentacja privPolska - prezentacja priv
Polska - prezentacja priv
 
Ciekawe miejsca w Słupsku
Ciekawe miejsca w SłupskuCiekawe miejsca w Słupsku
Ciekawe miejsca w Słupsku
 
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
Dwór i park w Mogilanach (prezentacja)
 
Czechy - kraj bliski a mało znany
Czechy - kraj bliski a mało znanyCzechy - kraj bliski a mało znany
Czechy - kraj bliski a mało znany
 
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
KOŚCIÓŁ PW. NARODZENIA NMP W CZCHOWIE (wystawa)
 
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
DWOREK RUTKOWSKICH W KRAKOWIE "Dobrze skrojony dwór dla chirurga" (wystawa)
 
Zamkimazowsza
ZamkimazowszaZamkimazowsza
Zamkimazowsza
 
Atrakcje niemiec.czarek krata
Atrakcje niemiec.czarek krataAtrakcje niemiec.czarek krata
Atrakcje niemiec.czarek krata
 
Kulturalna wycieczka po Kobyłce
Kulturalna wycieczka po KobyłceKulturalna wycieczka po Kobyłce
Kulturalna wycieczka po Kobyłce
 
Szlak królewski
Szlak królewskiSzlak królewski
Szlak królewski
 
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
DWÓR OBRONNY W JAKUBOWICACH (przewodnik)
 
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
„Miejsce i architektura” – Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie (...
 
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
WILLA DOMAŃSKICH W NAWOJOWEJ GÓRZE (wystawa)
 
Prezentacja - Zawiercie
Prezentacja - ZawierciePrezentacja - Zawiercie
Prezentacja - Zawiercie
 
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
KLUB GARNIZONOWY W KRAKOWIE (wystawa)
 
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
KASA OSZCZĘDNOŚCI MIASTA KRAKOWA - „Oszczędność i dobrobyt” (wystawa)
 

Viewers also liked

Prez.Robcia
Prez.RobciaPrez.Robcia
Prez.RobciaTeresa
 
Sportowcy
SportowcySportowcy
SportowcyTeresa
 
Beskidy
BeskidyBeskidy
Beskidy
Teresa
 
MZS2 Wycieczka
MZS2 WycieczkaMZS2 Wycieczka
MZS2 WycieczkaTeresa
 
Litwa 15
Litwa 15Litwa 15
Litwa 15Teresa
 
MZS2 Zima
MZS2 ZimaMZS2 Zima
MZS2 ZimaTeresa
 
Miasta
MiastaMiasta
MiastaTeresa
 
Gory Swietokrz
Gory SwietokrzGory Swietokrz
Gory SwietokrzTeresa
 
Marzanna
MarzannaMarzanna
MarzannaTeresa
 
Lemberk
LemberkLemberk
LemberkTeresa
 
Wigilia We Francji
Wigilia We FrancjiWigilia We Francji
Wigilia We FrancjiTeresa
 
Wigilia W Polsce
Wigilia W PolsceWigilia W Polsce
Wigilia W PolsceTeresa
 
Gaz Boze Nar
Gaz Boze NarGaz Boze Nar
Gaz Boze NarTeresa
 
Litwa Dawid
Litwa DawidLitwa Dawid
Litwa DawidTeresa
 

Viewers also liked (17)

Prez.Robcia
Prez.RobciaPrez.Robcia
Prez.Robcia
 
Sportowcy
SportowcySportowcy
Sportowcy
 
Beskidy
BeskidyBeskidy
Beskidy
 
MZS2 Wycieczka
MZS2 WycieczkaMZS2 Wycieczka
MZS2 Wycieczka
 
Litwa 15
Litwa 15Litwa 15
Litwa 15
 
MZS2 Zima
MZS2 ZimaMZS2 Zima
MZS2 Zima
 
dzien
dziendzien
dzien
 
Retel
RetelRetel
Retel
 
Miasta
MiastaMiasta
Miasta
 
Gory Swietokrz
Gory SwietokrzGory Swietokrz
Gory Swietokrz
 
Marzanna
MarzannaMarzanna
Marzanna
 
Morze
MorzeMorze
Morze
 
Lemberk
LemberkLemberk
Lemberk
 
Wigilia We Francji
Wigilia We FrancjiWigilia We Francji
Wigilia We Francji
 
Wigilia W Polsce
Wigilia W PolsceWigilia W Polsce
Wigilia W Polsce
 
Gaz Boze Nar
Gaz Boze NarGaz Boze Nar
Gaz Boze Nar
 
Litwa Dawid
Litwa DawidLitwa Dawid
Litwa Dawid
 

Similar to Bol Sara

Historia
HistoriaHistoria
Historia
guest2ce05ac
 
Historia
HistoriaHistoria
Historia
guest2ce05ac
 
Zerwikaptur
ZerwikapturZerwikaptur
Zerwikaptur
Beata Wójcik
 
Muzeum w głogowie
Muzeum w głogowieMuzeum w głogowie
Muzeum w głogowiemarcin6
 
Prezentacja1
Prezentacja1Prezentacja1
Prezentacja1
Angelika Zyzak
 
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro..."Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
skorogoszczyk
 
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...Małopolski Instytut Kultury
 
Sandomierz gh
Sandomierz ghSandomierz gh
Sandomierz gh
Grzegorz H
 
Prezentacja jakub szczepanek
Prezentacja jakub szczepanekPrezentacja jakub szczepanek
Prezentacja jakub szczepanek
JakubSzczepanek1
 
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
Małopolski Instytut Kultury
 
Zamek W Lubaczowie
Zamek W LubaczowieZamek W Lubaczowie
Zamek W Lubaczowiealeksandra55
 
Pasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
Pasjonaci na tropie historii gminy MykanówPasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
Pasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
gok_mykanow
 
Prezntacja power point
Prezntacja power pointPrezntacja power point
Prezntacja power point
CezaryKraso
 
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
Małopolski Instytut Kultury
 
Płock1
Płock1Płock1
Płock1
sp2zabki
 
Elearning informatyka Wroclaw
Elearning informatyka WroclawElearning informatyka Wroclaw
Elearning informatyka Wroclaw
Krzysztof Piskorski
 
Atrakcje Czech i Słowacji
Atrakcje Czech i SłowacjiAtrakcje Czech i Słowacji
Atrakcje Czech i Słowacji
Kacper16
 

Similar to Bol Sara (20)

Historia
HistoriaHistoria
Historia
 
Historia
HistoriaHistoria
Historia
 
Historia
HistoriaHistoria
Historia
 
Historia
HistoriaHistoria
Historia
 
Zerwikaptur
ZerwikapturZerwikaptur
Zerwikaptur
 
Muzeum w głogowie
Muzeum w głogowieMuzeum w głogowie
Muzeum w głogowie
 
Prezentacja1
Prezentacja1Prezentacja1
Prezentacja1
 
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro..."Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
"Na odsiecz zabytkom, grodom i twierdzom" Europejskie Dni Dziedzictwa - Skoro...
 
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...
Jakub Puchalski, "Na krakowskim rynku". Anna Budzałek, "Sukiennice", Przestrz...
 
Sandomierz gh
Sandomierz ghSandomierz gh
Sandomierz gh
 
Prezentacja jakub szczepanek
Prezentacja jakub szczepanekPrezentacja jakub szczepanek
Prezentacja jakub szczepanek
 
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
PAŁAC POTOCKICH W KRAKOWIE cz. 1 "Z dreszczykiem", cz. 2 "Ptaszarnia karła Wą...
 
Zamek W Lubaczowie
Zamek W LubaczowieZamek W Lubaczowie
Zamek W Lubaczowie
 
przewodnik_7 cudow_36
przewodnik_7 cudow_36przewodnik_7 cudow_36
przewodnik_7 cudow_36
 
Pasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
Pasjonaci na tropie historii gminy MykanówPasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
Pasjonaci na tropie historii gminy Mykanów
 
Prezntacja power point
Prezntacja power pointPrezntacja power point
Prezntacja power point
 
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
MUZEUM IM. ALEKSANDRA KŁOSIŃSKIEGO W KĘTACH (przewodnik)
 
Płock1
Płock1Płock1
Płock1
 
Elearning informatyka Wroclaw
Elearning informatyka WroclawElearning informatyka Wroclaw
Elearning informatyka Wroclaw
 
Atrakcje Czech i Słowacji
Atrakcje Czech i SłowacjiAtrakcje Czech i Słowacji
Atrakcje Czech i Słowacji
 

More from Teresa

Zamek Ksiaz
Zamek KsiazZamek Ksiaz
Zamek KsiazTeresa
 
Zamek KliczkóW
Zamek KliczkóWZamek KliczkóW
Zamek KliczkóWTeresa
 
Chojnik
ChojnikChojnik
ChojnikTeresa
 
Wielka Brytania Weronik
Wielka Brytania WeronikWielka Brytania Weronik
Wielka Brytania WeronikTeresa
 
Robert
RobertRobert
RobertTeresa
 
Marlena
MarlenaMarlena
MarlenaTeresa
 
Europa
EuropaEuropa
EuropaTeresa
 
Adrian
AdrianAdrian
AdrianTeresa
 
Zamek Grodziec
Zamek GrodziecZamek Grodziec
Zamek GrodziecTeresa
 
Czeska Wigilia
Czeska WigiliaCzeska Wigilia
Czeska WigiliaTeresa
 
Lietuva
LietuvaLietuva
LietuvaTeresa
 
Wigilia Litwa
Wigilia LitwaWigilia Litwa
Wigilia LitwaTeresa
 
Fryderyk Chopin Prezentacja
Fryderyk Chopin PrezentacjaFryderyk Chopin Prezentacja
Fryderyk Chopin PrezentacjaTeresa
 
Most Karola W Pradze
Most Karola W PradzeMost Karola W Pradze
Most Karola W PradzeTeresa
 
Symbole
SymboleSymbole
SymboleTeresa
 
Prez.Marlenki
Prez.MarlenkiPrez.Marlenki
Prez.MarlenkiTeresa
 
Tradycje
TradycjeTradycje
TradycjeTeresa
 
Polacy
PolacyPolacy
PolacyTeresa
 

More from Teresa (20)

Zamek Ksiaz
Zamek KsiazZamek Ksiaz
Zamek Ksiaz
 
Zamek KliczkóW
Zamek KliczkóWZamek KliczkóW
Zamek KliczkóW
 
Chojnik
ChojnikChojnik
Chojnik
 
Wielka Brytania Weronik
Wielka Brytania WeronikWielka Brytania Weronik
Wielka Brytania Weronik
 
Robert
RobertRobert
Robert
 
Marlena
MarlenaMarlena
Marlena
 
Kamil
KamilKamil
Kamil
 
Europa
EuropaEuropa
Europa
 
Dawid
DawidDawid
Dawid
 
Adrian
AdrianAdrian
Adrian
 
Zamek Grodziec
Zamek GrodziecZamek Grodziec
Zamek Grodziec
 
Czeska Wigilia
Czeska WigiliaCzeska Wigilia
Czeska Wigilia
 
Lietuva
LietuvaLietuva
Lietuva
 
Wigilia Litwa
Wigilia LitwaWigilia Litwa
Wigilia Litwa
 
Fryderyk Chopin Prezentacja
Fryderyk Chopin PrezentacjaFryderyk Chopin Prezentacja
Fryderyk Chopin Prezentacja
 
Most Karola W Pradze
Most Karola W PradzeMost Karola W Pradze
Most Karola W Pradze
 
Symbole
SymboleSymbole
Symbole
 
Prez.Marlenki
Prez.MarlenkiPrez.Marlenki
Prez.Marlenki
 
Tradycje
TradycjeTradycje
Tradycje
 
Polacy
PolacyPolacy
Polacy
 

Bol Sara

 • 1. Moje miasto - BOLESŁAWIEC
 • 2. Położenie: Bolesławiec leży w południowo-zachodniej części Polski, na północnym skraju Pogórza Kaczawskiego, w środkowym biegu rzeki Bóbr (lewy dopływ Odry). Na północ od miasta, w rozwidleniu Bobru i Kwisy, rozpościerają się Bory Dolnośląskie. Korzystne usytuowanie pozostaje do dziś jednym z głównych atutów miasta. Wyrosło ono bowiem przy historycznych traktach z Wrocławia do Drezna i znad Bałtyku na północ Europy, które w czasach nam współczesnych przekształciły się w ważne szlaki tranzytowe. Z Bolesławca łatwo dotrzeć do miejscowości wypoczynkowych w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także do Niemiec i Czech.
 • 3. Zabytki: 1. RatuszPrawdopodobnie pierwszy, drewniany budynek ratusza wzniesiono po wykupie urzędu wójtostwa i powstaniu rady miejskiej czyli w II ćwierci XIV wieku. Po zniszczeniu przez husytów, nowy murowany budynek powstał w 1432 roku. Najstarsza, dzisiejsza część ratusza to trakt północny / z wieżą/ datowany na koniec XV w. i wiązany ze strzechą sasko-łużycką, na co wskazują detale okien i portalu. Niektórzy badacze wiążą te elementy z kolejną poważną przebudową dokonaną przez wybitnego zgorzeleckiego architekta WendelaRoskopfa w latach 1525-1535. Z czasów tej ostatniej przebudowy pochodzą dwie sale na parterze w południowo-zachodniej części budynku - opisane poniżej. Z II połowy XVI wieku pochodzą też odkryte w 1966 roku fragmenty geometrycznego sgraffita, obecnie zrekonstruowane. W latach 1776-81 dokonano barokowej przebudowy całego budynku, a pod koniec XIX w. dokonano sanacji ratusza - „oczyszczenia” budynku poprzez wyburzenie otaczających go kramów i straganów. Wtedy to w elewację południową i wschodnią wmurowano renesansowe portale przeniesione z rynkowych kamienic.
 • 4. 2. Wielki Garniec Obecny Wielki Garniec, autorstwa W. Garnika i A. Trzaski jest artystyczną transpozycją słynnego dzieła Joppego z 1753 roku. Nie istniejący już dzisiaj Garniec Joppego zaliczany był do największych na świecie. Fakt, że była to jedna z najciekawszych turystycznych atrakcji miasta wykorzystywano w różnorodny sposób. Jedna z bolesławieckich cukierni reklamowała się w przewodnikach, że specjalnością zakładu jest tort o kształcie Wielkiego Garnca. Masowo także produkowano pamiątki ceramiczne w kształcie małych kopii garnca. Wielki Garniec był też „bohaterem” sztuki teatralnej. Opowiada ona historię niezwykłego zakładu. Pewien bogaty człowiek założył się, że jest w stanie umieścić cały zbiór grochu z jednego pola w jednym garnku. Znalazł się w poważnych tarapatach, gdy okazało się, że plon to aż 30 szefli grochu. Aby pomieścić tak wielką ilość potrzebny był garniec o pojemności prawie 2 000 litrów. Żaden z doświadczonych garncarzy nie chciał się podjąć tego trudnego zadania. Z pomocą wówczas przyszedł młody czeladnik, zakochany z wzajemnością w pięknej córce bogacza. Wykonał Wielki Garniec, a w nagrodę otrzymał rękę ukochanej.
 • 5. 3. Rynek nr 29, kawiarnia „Pod Złotym Aniołem” Według kronikarskich zapisków miasto początki swe wiązało m.in. z dogodnym położeniem na szlakach handlowych, a zwłaszcza z przebiegającą tędy „Królewską Drogą”. Przed przeprawą przez Bóbr wędrowcy mogli zatrzymać się w trzech karczmach - jedną z nich była właśnie gospoda „Pod Złotym Aniołem”. Do dziś elewację zdobi rokokowa płaskorzeźba przedstawiająca anioła, z wykutą datą 1776. 4. Rynek nr 28 - obecnie księgarnia „Agora” Barokowa kamienica, w której urodził się znany badacz i podróżnik K. F. Appun i przez wiele lat mieściła się księgarnia i wydawnictwo Appunów, została zburzona w roku 1897. Pięć lat później na jej miejscu otwarto jeden z najbardziej eleganckich i najnowocześniejszych domów handlowych w mieście. Podziw wzbudzały zwłaszcza elewacje, będące przykładem modnej wówczas architektury sięgającej do form historycznych o przeważających, zmodernizowanych elementach neogotyckich i neorenesansowych. Pieczołowicie zrekonstruowana po II wojnie światowej mieści obecnie, zgodnie z dawną tradycją księgarnię ”Agora”.
 • 6. 5. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP Prawdopodobnie uprzednio wznosił się tu kościół św. Doroty, ufundowany w 1194 roku przez wrocławskiego kupca, cudem uratowanego z bagna koło „Żywego Źródła”, rozebrany podczas budowy obecnej świątyni. W roku 1261 po raz pierwszy w źródłach wymieniany jest proboszcz kościoła Włast. Pierwotna budowla z XIII wieku została zniszczona w czasie najazdów husytów w 1429 roku. Odbudowę świątyni podjęto ok. 1442 roku i przerwano. Dzisiejszy kształt kościół otrzymał w latach 1482-92. Gotycka trójnawowa pseudobazylika została wzniesiona przez strzechę sasko-łużycką. Na przełomie XV i XVI wieku od strony południowej i zachodniej wzniesiono późnogotyckie portale. Prace budowlane trwały nadal na początku XVI, kiedy to od południa dobudowano szereg kaplic, część tych realizacji wiązana jest z warsztatem Roskopfa. Świątynia w latach 1524-1640 użytkowana była przez protestantów. Po pożarze w roku 1642 została odbudowywana w latach 1655-92. W ostatniej fazie odbudowy włączył się Giulio Simonetti. W wyniku tych prac wnętrze kościoła otrzymało wystrój barokowy. Neogotycki hełm wieży pochodzi z roku 1843.
 • 7. 6.Wiadukt kolejowy Za ten "najbardziej parowy" wiadukt bolesławiecki architekt Fryderyk Gansel odznaczony został Orderem Czerwonego Orła. I nic dziwnego - budowla jest imponująca - 490 metrów długości, 26 szerokości i 8 wysokości. 35 półkolistych przęseł wspiera się na potężnych filarach.  Budowa wiaduktu - rozpoczęta w 1844 roku - trwała 2 lata i kosztowała - bagatela - 400 tysięcy talarów. Mimo, że kwota ta była - jak na owe czasy - zawrotna, to specjaliści obliczyli, że tylko bliskie położenie kamieniołomów, z których czerpano surowiec do budowy, pozwoliło obniżyć koszty aż o połowę.  W 1945 roku wycofujący się Niemcy wysadzili główne, zachodnie przęsło. Przez krótki czas po wojnie trzeba więc było przerywać tu podróż, przejść przez rzekę i kontynuować jazdę pociągiem podstawionym po drugiej stronie mostu. Już jednak w 1947 roku wiadukt został odbudowany i do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Bolesławca.
 • 8. 7. Pomnik Michała Kutuzowa Rosyjski generał feldmarszałek książę Kutuzow-Smolenskij nawoływał Niemców 25 marca 1813 roku do walki przeciwko Francji. Zmarł krótko przed rozpoczęciem działań nieprzyjacielskich, 17 kwietnia 1813. Rozkazem z 13 maja 1819 roku król Fryderyk Wilhelm III rozporządził wzniesienie pomnika ku jego czci na rynku w Bolesławcu. Pomnik ten zaprojektował Schinkel, jak wynika z "Magazynu ilustracji odlewów odlewni żeliwa w Berlinie" (Magazin von Abbildungen der Gußwaren aus der Eisengießerei zu Berlin). Cztery lwy modelował Gottfried Schadow. Odlewu dokonano w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Berlinie (Königliche Eisengießerei in Berlin).Pomnik stoi na podwyższonej przez trzy stopnie szerokiej podstawie. Najciekawsze w nim jest połączenie dużych odlewanych płaszczyzn z napisami, które prawie w całości pokrywają obelisk. Część inskrypcji jest w języku rosyjskim a użyta cyrylica wzmacnia u obserwatora wrażenie ornamentalości. Forma obelisku z leżącymi na cokole we frontalnej pozycji lwami w połączeniu ze sposobem rozplanowania tekstu świadczy o tym, iż Schinkel pozostawał pod wpływem wzorów egipskich. Cztery strony pomnika to dwie strony napisów w języku niemieckim i dwie po rosyjsku. Niemiecki napis na frontalnej stronie głosi: "Książę Michał Golinischtscheff Kutusoff ze Smoleńska, feldmarszałek rosyjski, Rycerz Orderu Św. Andrzeja, św. Grzegorza I klasy, Orderu Św. Aleksandra Newskiego i Orderu Św. Anny I klasy, Wielkiego Krzyża Orderu Cesarsko-Królewskiego Marii Teresy, Rycerz Czarnego i Czerwonego Orła i Komtura Orderu św. Jana z Jerozolimy, posiadacz Wizerunku Jego Wysokości Cesarza Wszystkich Rosjan i Szpady z Wawrzynem". Na tej samej stronie cokołu widnieje napis: "Urodzony 5 września 1745, zmarł 17 kwietnia 1813 roku", natomiast na prawej stronie obelisku: "Tak długo prowadził książę Kutuzow ze Smoleńska zwycięsko postępujące rosyjskie wojska, aż śmierć wyznaczyła koniec jego życia. Był on oswobodzicielem swojej ojczyzny; On to był, co utorował drogę ku wyzwoleniu narodów. Niech będzie błogosławiona ta pamiątka po bohaterze.". Na tej samej stronie cokołu jest także napis: "Jemu poświęcił ten prosty pomnik Fryderyk Wilhelm III".
 • 10. Ceramika Bolesławiecka Historia ceramiki bolesławieckiej sięga XIV wieku. Wówczas to w okolicach Bolesławca odkryto pokład glinki ceramicznej, którą garncarze i ceramicy potrafili zmieniać w użytkowe dzieła sztuki. Produkty bolesławieckich mistrzów ceramicznych znane były nie tylko w Polsce, także w Niemczech i Czechach. Ich sława rosła z wieku na wiek. W XIX stuleciu w mieście funkcjonowało 15 dużych garncarni, których wyroby trafiały do wszystkich krajów Europy. Szczególnie wielkie uznanie zdobyła stosowana w Bolesławcu technika ozdabiania ceramiki. Wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane były na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli. Stąd nazwa techniki - stempelkowa. Podstawę naszej obecnej produkcji stanowią ręcznie formowane i zdobione naczynia stołowe i kuchenne, które są alternatywą dla zunifikowanej i pozbawionej indywidualnego charakteru, produkcji masowej.Warto dodać, że Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" od lat są mecenasem sztuki. Aktywnie wspomagają Plenery Ceramiczno - Rzeźbiarskie - międzynarodową imprezę artystyczną, która szczyci się najdłuższą, bo 40 letnią tradycją w kraju wśród imprez tego rodzaju.
 • 11. Bibliografia: Wykonały: Sara Chmielewska Jowita Marszałek Źródła: Internet Encyklopedia PWN