Micro Teaching : Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas : Tingkatan 1 Al-Biruni
Tarikh : 10.10.2012
Masa : 2.00 ptg
Bilangan murid : 20
Bidang pelajaran : Rekabentuk Projek
Objektif pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat memahami tentang Rekabentuk Projek
Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungan
1. Menyatakan lukisan berbentuk 2 dimensi dan 3 dimensi berdasarkan
rajah yang diberi.
2. Menyenaraikan contoh lukisan 2 dimensi dan 3 dimensi dalam skop
lukisan projek (ortografik, isometrik, oblik).
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
1. Mengumpul maklumat data.
2. Menyenaraikan pelbagai alternatif penyelesaian masalah dalam bentuk
lakaran bebas
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Mengamalkan sikap kerjasama dan yakin akan kebolehan sendiri
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Perluasan Kuasa
i. Definisi rekabentuk
ii. Lukisan Oblik, Isometrik, Ortografik
iii. Slaid power point, marker pen, gambar
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
i. Slaid power point
ii. Marker pen
iii. Buku teks Tingkatan 1
iv. Gambar bentuk lukisan projek
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah didedahkan dengan bentuk-bentuk geometri yang terdapat di sekeliling dan memahami
bentuk yang mempunyai 2 dimensi dan 3 dimensi.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(1 min)
Membincangkan
bentuk-bentukgeometri
yang terdapat di
sekeliling dan
menamakan bentuk
tersebut dengan betul.
Guru menunjukkan pelajar
objek-objek berbentuk
geometri yang terdapat di
sekeliling kelas.
Guru bertanyakan pelajar apa
yang mereka dapat
bayangkan bentuk objek yang
boleh dilukis di atas kertas
Murid memberi respon
Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh
kelas
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(1 min)
Proses Rekabentuk
i. Lukisan Projek
Guru meminta pelajar
memberikan contoh lukisan
berbentuk 2 dimensi dan 3
dimensi.
Guru menunjukkan cara
melukis lukisan
oblik,isometrik dan
ortografik di papan putih
Murid menjawab
berpandukan buku teks
Murid meniru bentuk
lukisan guru di atas kertas
kosong
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri antara
guru dan murid
Sikap saintifik dan
nilai murni:
 Penglibatan aktif
 Menanamkan
keyakinan akan
kebolehan diri
Aplikasi Idea
(1 min)
Pelajar
mengaplikasikan idea
melalui masalah diberi
Tunjukkan satu gambar,
pelajar diminta melukis
lakaran dalam bentuklukisan
oblik dan ortografik.
Pelajar menyelesaikan
masalah secara individu
dalam kumpulan.
Strategi:
Perbincangan
kumpulan diikuti
persembahan
Sumber pengajaran:
buku teks
Penutup
(1 min)
Kesimpulan, kelebihan
pengetahuan tentang
rekabentuk projek.
Guru mentaksir kefahaman
pelajar dengan bertanya
perbezaan lukisan 2 dimensi
dan 3 dimensi
Guru membuat kesimpulan
keseluruhan topik hari ini.
Pelajar menjawab soalan
dan membuat kesimpulan
pelajaran dengan
menyatakan idea utama
serta mengaitkannya dengan
idea asal.
Strategi:
Penyoalan
keseluruhan kelas
Sumber pengajaran:
slaid PP
Refleksi:
Pelajar dapat membezakan lukisan jenis dua dimensi dan juga tiga dimensi. Pelajar juga
dapat melakar lukisan dalam bentuk oblik, isometrik dan juga ortografik di atas kertas yang
telah diberi.

3. rph mikro(lukisan projek)

  • 1.
    Micro Teaching :Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : Tingkatan 1 Al-Biruni Tarikh : 10.10.2012 Masa : 2.00 ptg Bilangan murid : 20 Bidang pelajaran : Rekabentuk Projek Objektif pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat memahami tentang Rekabentuk Projek Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: A Menguasai isi kandungan 1. Menyatakan lukisan berbentuk 2 dimensi dan 3 dimensi berdasarkan rajah yang diberi. 2. Menyenaraikan contoh lukisan 2 dimensi dan 3 dimensi dalam skop lukisan projek (ortografik, isometrik, oblik). B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir 1. Mengumpul maklumat data. 2. Menyenaraikan pelbagai alternatif penyelesaian masalah dalam bentuk lakaran bebas C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni 1. Mengamalkan sikap kerjasama dan yakin akan kebolehan sendiri Konsep/prinsip/hukum/teori: Perluasan Kuasa i. Definisi rekabentuk ii. Lukisan Oblik, Isometrik, Ortografik iii. Slaid power point, marker pen, gambar Bahan, peralatan dan bahan sumber: i. Slaid power point ii. Marker pen iii. Buku teks Tingkatan 1 iv. Gambar bentuk lukisan projek Pengetahuan sedia ada: Murid telah didedahkan dengan bentuk-bentuk geometri yang terdapat di sekeliling dan memahami bentuk yang mempunyai 2 dimensi dan 3 dimensi.
  • 2.
    Fasa Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota Aktiviti Guru Aktiviti Murid Permulaan/ Mencungkil idea (1 min) Membincangkan bentuk-bentukgeometri yang terdapat di sekeliling dan menamakan bentuk tersebut dengan betul. Guru menunjukkan pelajar objek-objek berbentuk geometri yang terdapat di sekeliling kelas. Guru bertanyakan pelajar apa yang mereka dapat bayangkan bentuk objek yang boleh dilukis di atas kertas Murid memberi respon Strategi/ Teknik: Penyoalan seluruh kelas Menstruktur/ Menstruktur semula (1 min) Proses Rekabentuk i. Lukisan Projek Guru meminta pelajar memberikan contoh lukisan berbentuk 2 dimensi dan 3 dimensi. Guru menunjukkan cara melukis lukisan oblik,isometrik dan ortografik di papan putih Murid menjawab berpandukan buku teks Murid meniru bentuk lukisan guru di atas kertas kosong Strategi/ Teknik: Aktiviti inkuiri antara guru dan murid Sikap saintifik dan nilai murni:  Penglibatan aktif  Menanamkan keyakinan akan kebolehan diri Aplikasi Idea (1 min) Pelajar mengaplikasikan idea melalui masalah diberi Tunjukkan satu gambar, pelajar diminta melukis lakaran dalam bentuklukisan oblik dan ortografik. Pelajar menyelesaikan masalah secara individu dalam kumpulan. Strategi: Perbincangan kumpulan diikuti persembahan Sumber pengajaran: buku teks Penutup (1 min) Kesimpulan, kelebihan pengetahuan tentang rekabentuk projek. Guru mentaksir kefahaman pelajar dengan bertanya perbezaan lukisan 2 dimensi dan 3 dimensi Guru membuat kesimpulan keseluruhan topik hari ini. Pelajar menjawab soalan dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal. Strategi: Penyoalan keseluruhan kelas Sumber pengajaran: slaid PP Refleksi: Pelajar dapat membezakan lukisan jenis dua dimensi dan juga tiga dimensi. Pelajar juga dapat melakar lukisan dalam bentuk oblik, isometrik dan juga ortografik di atas kertas yang telah diberi.