1. PROIECT DE LECŢIE
DATA: 25.04.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ,,ION BARBU”
CLASA: a IV-a B
PROF. ÎNV. PRIMAR: Răsteanu Ionela
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pictura
SUBIECTUL LECȚIEI: Pictura pe piatră
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Formarea deprinderii de a folosi tehnica de pictură pe piatră, în vederea realizarii subiectului: "Primăvara";
Formarea capacitatii de a aprecia obiectiv lucrările colegilor, ținând cont de criteriile de evaluare: acuratețe, respectarea
etapelor de lucru, finalizarea lucrării.
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul şi pe parcursul orei, elevii vor fi capabili :
O1: să realizeze lucrarea cu tema specifică anotimpului primăvara, utilizând tehnica picturii pe piatră, obiectivul se consideră realizat dacă 90 %
din elevi vor respecta tehnica picturii pe piatră;
2. O2: să execute propria lucrare într-un stil original, utilizând o gamă variată de culori, obiectivul se consideră realizat dacă 80 % din elevi vor
folosi cât mai multe culori pentru realizarea temei propuse-primăvara;
O3: să aprecieze/ autoaprecieze în mod obiectiv produsele finale ale colegilor/ personale folosind criteriile de evaluare: corectitudine, acuratețe,
grad de finalizare, obiectivul se consideră realizat dacă 75 % din elevi apreciază în mod corect pietrele pictate ale lor/ colegilor repectând
criteriile de evaluare.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, turul galeriei-expoziție;
Mijloace de învăţământ: laptop, pietre, creioane, markere, carioci, culori, pensule, acuarele.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică, aprecieri verbale, interaprecierea.
Resurse temporale: 45 minute
Resurse umane: 32 elevi
BIBLIOGRAFIE:
1. PROGRAMA ŞCOLARĂ pentru clasa a IV-a , Arte vizuale și abilități practice, Bucureşti, aprobată prin ordinului ministrului nr. 5003/
02.12.2014;
2. Roșeț, Ghe., Roșeț, E., Manual Arte vizuale și abilități practice pentru clasa a IV-a, Editura Booklet, București, 2021.
3. SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE
ETAPELE
LECŢIEI
Ob.
Op. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL
STRATEGIA DIDACTICĂ Forme
evaluare
Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Forma de
organizare
Moment
organizatoric
1 min
Se asigură cadrul organizatoric necesar desfăşurării în condiţii optime a
lecţiei.
Exerciţiul
organizatoric
Captarea
atenţiei
2 min
Le citesc copiilor legenda “Pietrele Doamnei” din Munții Rarău.
( Anexa 1)
Videoproiector Conversaţia Frontală Apreciere
verbală
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
1 min
Vom “îmbrăca” pietrele în haine de primăvară.
Voi prezenta și modelul ( pietre pictate, tablou realizat cu pietre).
( Anexa 2)
Pietre model Conversația
Explicația
Frontală
Dirijarea
învăţării
35 min
a ) Intuirea
materialului
b) Explicarea
şi
demonstrarea
modului de
O1 Solicit elevilor:
- să urmărească modelul;
- să aprecieze pietrele (produsul finit) din punct de vedere estetic;
- să identifice materialele necesare (creion, markere, acuarele, pahar cu
apă, pensule subțiri, servețele umede, șervețele uscate);
Explic etapele de lucru: (le afișez pe tablă ) și în același timp voi realiza
și pictarea unei pietre:
- pregătim și curățăm piatra de impurități;
- așteptăm să se usuce piatra;
Creion,
markere,
acuarele,
pahar cu apă,
pensule
subțiri,
servețele
umede,
șervețele
uscate
Conversaţia
Explicaţia
Explicația
Demonstrația
Exerciţiul
Observaţia
Individuală
Frontală Observarea
sistematică a
comporta-
mentului
4. lucru
c) Executarea
lucrării de
către elevi O2
- opțional: putem pregăti stratul de bază, adică să pictăm piatra pe o față/
toată cu alb;
- realizăm o schiță în creion (trasăm cu un creion modelul dorit);
- realizăm din nou conturul dar de data aceasta folosim acuarele negre/
un marker negru;
- pictăm/ colorăm pe piatră ceea ce am conturat ( vom folosi acuarele/
markere de diverse culori).
Cer elevilor să înceapă lucrarea respectând indicaţiile.
Asigur un mediu relaxant folosind muzică de fundal
(https://www.youtube.com/watch?v=g59KlKe1x0g)
Urmăresc modul de realizare a lucrărilor de către elevi, îndrumând şi
ajutând acolo unde este cazul.
Creion,
markere,
acuarele,
pahar cu apă,
pensule
subțiri,
servețele
umede,
șervețele
uscate
Munca
independentă
Exerciţiul
Explicaţia
Observaţia
Individuală
elevilor
Aprecieri
verbale
Analiza și
aprecierea
lucrărilor
5 min
O3 Cer elevilor să aprecieze lucrările după următoarele criterii:
- corectitudinea executării;
- acurateţea lucrării;
- creativitatea copiilor;
Elevii își vor așeza pietrele în spațiile special amenajate pentru acestea.
Panoul cu
lucrările
expuse
Turul galeriei
Expoziție
Frontală Aprecieri
verbale
Interapreciere
Încheierea
activităţii
6 min
Fac aprecieri asupra întregii activităţi.
Recomand elevilor să lucreze şi acasă diferite lucrări despre primăvară.
Se strâng materialele folosite, se lasă ordine şi curăţenie la bancă.
Analiza
activităţii
Conversaţia
Frontală Aprecieri
verbale
5. Anexa 1
Pietrele Doamnei – legendă
Cu o formă spectaculoasă, învăluite în mister, apariţia Pietrelor Doamnei este explicată de localnici prin
numeroase legende. Cea mai cunoscută dintre ele are legătură cu doamna Elena, soţia voievodului Petru
Rareş, la fel cum şi denumirea Munţilor Rarău ar fi fost primită de la domnitorul Moldovei, Petru Rareş. Se
spune că în vremurile tulburi ale istoriei, în 1541, în timpul celei de-a doua domnii a lui Petru Rareş, acesta
a găsit în Munţii Rarău un loc pentru a-şi pune la adăpost familia şi o parte din avere.
Urmăriţi de de tătari, doamna Elena şi fiul Ştefăniţă s-au refugiat într-o peşteră unde au început să se
roage, iar la un moment dat au auzit un zgomot puternic. Legenda spune că stânci mari s-au desprins şi au
căzut peste locul unde se afla averea domnitorului, îngropându-i pe atacatori.
Doamna Elena ar fi afirmat: „Aceasta este plata pentru salvarea noastră” şi de atunci, stâncile au primit
denumirea de „Pietrele Doamnei”, iar comoara stă şi acum ascunsă de stâncile uriaşe.
Anexa 2