SlideShare a Scribd company logo
ПЛАНИРАЊЕ НА НАСТАВЕН ЧАС
Име и презиме на наставникот
Назив на училиште - место
Струка/Сектор
Образовен профил/квалификација
Учебна година
Наставна програма
Година на изучување на програмата/клас
Модуларна единица
Резултат од учење
Назив на содржина
Датум на реализација
Цели на наставната содржина:
Вид настава Тип на наставен
час
Форми на
настава
Наставни методи Наставни техники/стратегии
 Теоретска
настава
 Вежби
 Практична
настава
 Нови содржини
 Повторување
 Оценување
 Фронтална
 Групна
 Индивидуална
 Работа во пар
 Монолог
 Дијалог
 Илустрација
 Демонстрација
 Aнализа – синтеза
 Практична изведба
 Бура на идеи
 Играње улоги
 Грозд
 Венов дијаграм
 Квиз
 Интервју
 ЗСНУ
 Мапи
 Ако-тогаш
 Прашања-
одговор
 Мозгалка
 Пирамида/призма
 Истражување
 Посета на час
 Мрежа на дискусија
и дебата
 Центри за учење
 УПФТ
 УПЦУ
 Дневник во две
колони
Резултати на учење од наставната содржина Критериуми за вреднување на постигањата
До крајот на часот:
 Сите ученици ќе можат да:
 Поголем дел од учениците ќе можат да:
1.1.
1.2.
2.1.
2.2.
1.1.
1.2.
Потребни ресурси за реализација на
наставната содржина
Фази на реализација Активности на ученикот Активности на наставникот
Воведен дел
Нови содржини
Примена на
наученото/Рефлексија
Корелација со други модуларни
единици
Сугестии и предлози за
подобрување на реализацијата на
наставниот час
Датум на изготвување: ___________________________

More Related Content

What's hot

работен лист-пајажината-на-клементина
работен лист-пајажината-на-клементинаработен лист-пајажината-на-клементина
работен лист-пајажината-на-клементина
Violetka Spasevska
 
микроорганизми
микроорганизмимикроорганизми
микроорганизми
Maja Saridis
 
Сучасні письменники черкащини дітям
Сучасні письменники черкащини дітямСучасні письменники черкащини дітям
Сучасні письменники черкащини дітям
ssuser7d4f2f
 
Тарас Шевченко: стежками долі
Тарас Шевченко: стежками доліТарас Шевченко: стежками долі
Тарас Шевченко: стежками долі
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
претворање на број во процент и обратно...
претворање на број во процент и обратно...претворање на број во процент и обратно...
претворање на број во процент и обратно...
Biljana CM
 
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задаци
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задациСабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задаци
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задациMilica Vasiljevic
 
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
Biljana CM
 
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 одд
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 оддНАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 одд
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 оддSvetlana Petrovska
 
Електронски и печатени медиуми
Електронски и печатени медиумиЕлектронски и печатени медиуми
Електронски и печатени медиуми
Petreska25252
 
Грдото пајче
Грдото пајчеГрдото пајче
Грдото пајче
OU 11 Oktomvri
 
апостроф
апострофапостроф
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярівПравила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
Інна Мельник
 
петар пан квиз
петар пан квизпетар пан квиз
петар пан квиз
Zivko Petrovski
 
Sudbinata na covekot
Sudbinata na covekotSudbinata na covekot
Sudbinata na covekot
Aleksandar Arsovski
 
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни мат
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни матна стандардите за оценување на учениците – презентации и работни мат
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни матAnica Petkoska
 
Merenje zapremine
Merenje zapremineMerenje zapremine
Merenje zapremine
Nataša Jovanov
 
Osetlivost na drazbi
Osetlivost na drazbiOsetlivost na drazbi
Osetlivost na drazbi
Maja Saridis
 
македонски јазик следење 3
македонски јазик следење 3македонски јазик следење 3
македонски јазик следење 3
brane71
 
презентація досвіду 2017
презентація досвіду 2017презентація досвіду 2017
презентація досвіду 2017
Vitaliy01
 

What's hot (20)

работен лист-пајажината-на-клементина
работен лист-пајажината-на-клементинаработен лист-пајажината-на-клементина
работен лист-пајажината-на-клементина
 
микроорганизми
микроорганизмимикроорганизми
микроорганизми
 
Сучасні письменники черкащини дітям
Сучасні письменники черкащини дітямСучасні письменники черкащини дітям
Сучасні письменники черкащини дітям
 
Тарас Шевченко: стежками долі
Тарас Шевченко: стежками доліТарас Шевченко: стежками долі
Тарас Шевченко: стежками долі
 
претворање на број во процент и обратно...
претворање на број во процент и обратно...претворање на број во процент и обратно...
претворање на број во процент и обратно...
 
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задаци
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задациСабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задаци
Сабирање и одузимање троцифрених бројева - текстуални задаци
 
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
Лектира пајажината на Климентина Билјана Чурлевска Маневска 2016
 
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 одд
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 оддНАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 одд
НАСТАВНО ЛИВЧЕ ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК за 7 одд
 
Електронски и печатени медиуми
Електронски и печатени медиумиЕлектронски и печатени медиуми
Електронски и печатени медиуми
 
Грдото пајче
Грдото пајчеГрдото пајче
Грдото пајче
 
апостроф
апострофапостроф
апостроф
 
1
11
1
 
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярівПравила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
Правила поведінки в шкільній бібліотеці: пам'ятка для школярів
 
петар пан квиз
петар пан квизпетар пан квиз
петар пан квиз
 
Sudbinata na covekot
Sudbinata na covekotSudbinata na covekot
Sudbinata na covekot
 
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни мат
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни матна стандардите за оценување на учениците – презентации и работни мат
на стандардите за оценување на учениците – презентации и работни мат
 
Merenje zapremine
Merenje zapremineMerenje zapremine
Merenje zapremine
 
Osetlivost na drazbi
Osetlivost na drazbiOsetlivost na drazbi
Osetlivost na drazbi
 
македонски јазик следење 3
македонски јазик следење 3македонски јазик следење 3
македонски јазик следење 3
 
презентація досвіду 2017
презентація досвіду 2017презентація досвіду 2017
презентація досвіду 2017
 

More from ssusere4af5a

3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
ssusere4af5a
 
Јован-Поповски.ppt
Јован-Поповски.pptЈован-Поповски.ppt
Јован-Поповски.ppt
ssusere4af5a
 
Ѓоко-Спасов.ppt
Ѓоко-Спасов.pptЃоко-Спасов.ppt
Ѓоко-Спасов.ppt
ssusere4af5a
 
пракса потврда.docx
пракса потврда.docxпракса потврда.docx
пракса потврда.docx
ssusere4af5a
 
Посета на 26 час 2018.doc
Посета на 26 час 2018.docПосета на 26 час 2018.doc
Посета на 26 час 2018.doc
ssusere4af5a
 
пракса потврда-1.docx
пракса потврда-1.docxпракса потврда-1.docx
пракса потврда-1.docx
ssusere4af5a
 
svidetelstvo III god-1.docx
svidetelstvo III god-1.docxsvidetelstvo III god-1.docx
svidetelstvo III god-1.docx
ssusere4af5a
 
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).docpodgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
ssusere4af5a
 
svidetelstvo III god-2.docx
svidetelstvo III god-2.docxsvidetelstvo III god-2.docx
svidetelstvo III god-2.docx
ssusere4af5a
 

More from ssusere4af5a (9)

3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
3.Локација-и-нејз.-примена-Copрer-model.pptx
 
Јован-Поповски.ppt
Јован-Поповски.pptЈован-Поповски.ppt
Јован-Поповски.ppt
 
Ѓоко-Спасов.ppt
Ѓоко-Спасов.pptЃоко-Спасов.ppt
Ѓоко-Спасов.ppt
 
пракса потврда.docx
пракса потврда.docxпракса потврда.docx
пракса потврда.docx
 
Посета на 26 час 2018.doc
Посета на 26 час 2018.docПосета на 26 час 2018.doc
Посета на 26 час 2018.doc
 
пракса потврда-1.docx
пракса потврда-1.docxпракса потврда-1.docx
пракса потврда-1.docx
 
svidetelstvo III god-1.docx
svidetelstvo III god-1.docxsvidetelstvo III god-1.docx
svidetelstvo III god-1.docx
 
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).docpodgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
podgotovka-za-ozv-kontrolori-na-emocii (1).doc
 
svidetelstvo III god-2.docx
svidetelstvo III god-2.docxsvidetelstvo III god-2.docx
svidetelstvo III god-2.docx
 

ПЛАНИРАЊЕ-НА-НАСТАВЕН-ЧАС-модуларно (1).doc

  • 1. ПЛАНИРАЊЕ НА НАСТАВЕН ЧАС Име и презиме на наставникот Назив на училиште - место Струка/Сектор Образовен профил/квалификација Учебна година Наставна програма Година на изучување на програмата/клас Модуларна единица Резултат од учење Назив на содржина Датум на реализација Цели на наставната содржина: Вид настава Тип на наставен час Форми на настава Наставни методи Наставни техники/стратегии  Теоретска настава  Вежби  Практична настава  Нови содржини  Повторување  Оценување  Фронтална  Групна  Индивидуална  Работа во пар  Монолог  Дијалог  Илустрација  Демонстрација  Aнализа – синтеза  Практична изведба  Бура на идеи  Играње улоги  Грозд  Венов дијаграм  Квиз  Интервју  ЗСНУ  Мапи  Ако-тогаш  Прашања- одговор  Мозгалка  Пирамида/призма  Истражување  Посета на час  Мрежа на дискусија и дебата  Центри за учење  УПФТ  УПЦУ  Дневник во две колони
  • 2. Резултати на учење од наставната содржина Критериуми за вреднување на постигањата До крајот на часот:  Сите ученици ќе можат да:  Поголем дел од учениците ќе можат да: 1.1. 1.2. 2.1. 2.2. 1.1. 1.2. Потребни ресурси за реализација на наставната содржина Фази на реализација Активности на ученикот Активности на наставникот Воведен дел Нови содржини Примена на наученото/Рефлексија Корелација со други модуларни единици Сугестии и предлози за подобрување на реализацијата на наставниот час Датум на изготвување: ___________________________