SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS
ENVIRONMENTAL EDUCATION:
LEARNING AND ACTING FOR A BETTER FUTURE
διδακτική πρόταση
για τη γνωριμία με
τους 17 στόχους
βιώσιμης ανάπτυξης
Βάλε στόχο για έναν καλύτερο κόσμο!
Η Ατζέντα 2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, οι 17
Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης και οι 169 επιμέρους
στόχοι υιοθετήθηκαν στο πλαίσιο της 70ής
Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών, στις
25 Σεπτεμβρίου 2015, με την Απόφαση
«Μετασχηματίζοντας τον Κόσμο μας: Η Ατζέντα
2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη» (Α/RES/70/1).
Ατζέντα
2030
Πρόκειται για ένα πλάνο
δράσης για τους ανθρώπους,
τον πλανήτη και την
ευημερία. Στοχεύει στην
ενίσχυση της παγκόσμιας
ειρήνης και ελευθερίας.
Βασικός στόχος της είναι η
εξάλειψη της φτώχειας σε
όλες τις μορφές και διαστάσεις
της, συμπεριλαμβανομένης της
ακραίας φτώχειας, που
αποτελεί τη μεγαλύτερη
παγκόσμια πρόκληση και
απαραίτητη προϋπόθεση για
τη βιώσιμη ανάπτυξη των
χωρών.
➤ Ένα σύνολο 17 στόχων για το
μέλλον του κόσμου, μέχρι το 2030
➤ Αποτέλεσμα τριετούς
διαπραγμάτευσης στα Ηνωμένα Έθνη
➤ Συμφωνήθηκαν από σχεδόν όλες τις
χώρες του κόσμου, στις 25
Σεπτεμβρίου 2015
Ατζέντα 2030-The Sustainable Development
Goals (SDGs)
Οι 17 στόχοι βιώσιμης
ανάπτυξης
Οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης» εκφράζουν τις
σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις, σε μια προσπάθεια να
ανταποκριθούν αποτελεσματικά όλες οι χώρες στα
παγκόσμια προβλήματα.
Σε αυτή την Παγκόσμια συμφωνία, περισσότεροι από 190
ηγέτες που εκπροσωπούν σχεδόν το σύνολο της
ανθρωπότητας, δεσμεύτηκαν να μεταμορφώσουν τον
κόσμο μας σε έναν κόσμο χωρίς φτώχεια, πείνα και
ανισότητες. Έναν κόσμο με αξιοπρεπή εργασία και καλή
εκπαίδευση, έναν κόσμο ειρηνικό χωρίς την απειλή της
κλιματικής αλλαγής, έναν κόσμο που μέσα από τις αρχές
της βιώσιμης ανάπτυξης, θα μεριμνά για τις ανάγκες όχι
μόνο της σημερινής γενιάς αλλά και των μελλοντικών
γενεών.
• Καθορισμός στόχων για το σχολείο
• Μαθήματα για έναν συγκεκριμένο στόχο
• εικαστικές δημιουργίες
• Θεματικές ημέρες ή εκδηλώσεις
• Διαγωνισμοί
• Σχολικές πολιτικές ή κανόνες
• με βάση τους στόχους
• Εργαστήρια
• δημιουργία τραγουδιών/podcast
• Εκδρομές πεδίου
• καμπάνιες
Πώς να δουλέψουμε πάνω στους
17 στόχους στο σχολείο:
Διδακτικοί στόχοι:
1.Να γνωρίσουν τους 17 στόχους και να συνειδητοποιήσουν πόσο
αλληλένδετοι είναι μεταξύ τους
2.να ευαισθητοποιηθούν σε καίρια ζητήματα που θέτουν οι στόχοι, να
καταλάβουν τη σπουδαιότητά των στόχων για την κοινωνία, τον
άνθρωπο και τον πλανήτη.
3.να αναλάβουν δράση για το περιβάλλον.
Προαπαιτούμενα:
1. χωροταξική διαρύθμιση (στην άκρη τα θρανία- κενός χώρος).
2. Διαδραστικός πίνακας ή προτζέκτορας
3. Κάρτες με τους στόχους και σύντομη εξήγηση κάθε στόχου
3. Ομαδοποίηση παιδιών (εφόσον έχουμε πάνω από 17 μαθητές/τριες)
4. ένα κουβάρι σπάγκο
Διδακτική πρόταση: “Συμφωνία ...χορδών”
Ας μπλέξουμε τους στόχους για να εμπλακούμε!
Διδακτική πρόταση:
Ας μπλέξουμε τους στόχους
για να εμπλακούμε!
Αφόρμηση:
Δείχνουμε στα παιδιά ένα
βίντεο με μια σύντομη
παρουσίαση των 17 στόχων
(Η Μαλάλα μας μιλάει για τους
17 στόχους)
Ακολουθεί σύντομη συζήτηση
(10 λεπτά)
Διδακτική πρόταση:
Ας μπλέξουμε τους στόχους
για να εμπλακούμε!
2. ανοίγουμε στον διαδραστικό την εικόνα των 17
στόχων.
3. Βάζουμε τα παιδιά να κάνουν έναν μεγάλο
κύκλο
4. τοποθετούμε στο κέντρο του κύκλου ανάποδα
τις 17 κάρτες με τους στόχους και ζητάμε να
διαλέξουν από μια κάρτα .
5. Εφόσον έχουμε πάνω από 17 παιδιά
ομαδοποιούμε κάποια ώστε να έχουν όλα μια
Διδακτική πρόταση:
Ας μπλέξουμε τους στόχους για να εμπλακούμε!
6. δίνουμε λίγο χρόνο στα παιδιά να μελετήσουν τον στόχο
που πήραν και να εκφράσουν τις σκέψεις τους.
7. Βάζουμε τα παιδιά πάλι στον κύκλο κρατώντας τις
κάρτες τους έτσι ώστε να τις βλέπουν όλοι.
8. Ο εμψυχωτής εκπαιδευτικός πετά το κουβάρι σε ένα
παιδί και το παιχνίδι αρχίζει!
9. Η ερώτηση είναι: “με ποιον στόχο πιστεύεις οτι ταιριάζει
περισσότερο ο στόχος που κρατάς και γιατί;”
10. έτσι κάθε παιδί δίνει το κουβάρι που ξετυλίγεται και
φτιάχνει έναν ιστό ή χορδές τεντωμένες σε όποιον στόχο
ταιριάζει με τον δικό του!
Αξιολόγηση
Στο τέλος της δραστηριότητας
διαπιστώνουμε την
αλληλεξάρτηση των στόχων και
μέσα από δημιουργικό διάλογο
καταλήγουμε σε προτάσεις για το
πως μπορούμε να δράσουμε για
να πετύχουμε αυτου΄ς τους
στόχους !
ΕΡΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
Ας μπλέξουμε τους στόχους για να εμπλακούμε!
Εφαρμογή στην τάξη
Πηγές:
• Ι
νστιτούτο Εκαπιδευτικής Πολιτικής(ΙΕΠ
)- εργαστήρια Δεξιοτήτων
• Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης Ο
ΗΕ
• Europass Teacher Academy
• in action for a better world
Ευχαριστούμε για το χρόνο σας
ERASMUS+KA122-SCH "Εκπαιδεύοντας τους αυριανούς πολίτες σε ένα αειφόρο
σχολείο με έμφαση στo περιβάλλον και στην απόκτηση δεξιοτήτων" με κωδικό
2024-1-EL01-KA122-SCH-000216878.
"Environmental Education: Learning
and Acting for a Better Future"

Βάλε στόχο για έναν καλύτερο κόσμο! Διδακτική πρόταση για τη γνωριμία με του 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης

  • 1.
    SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS ENVIRONMENTALEDUCATION: LEARNING AND ACTING FOR A BETTER FUTURE διδακτική πρόταση για τη γνωριμία με τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης Βάλε στόχο για έναν καλύτερο κόσμο!
  • 2.
    Η Ατζέντα 2030για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης και οι 169 επιμέρους στόχοι υιοθετήθηκαν στο πλαίσιο της 70ής Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών, στις 25 Σεπτεμβρίου 2015, με την Απόφαση «Μετασχηματίζοντας τον Κόσμο μας: Η Ατζέντα 2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη» (Α/RES/70/1).
  • 3.
    Ατζέντα 2030 Πρόκειται για έναπλάνο δράσης για τους ανθρώπους, τον πλανήτη και την ευημερία. Στοχεύει στην ενίσχυση της παγκόσμιας ειρήνης και ελευθερίας. Βασικός στόχος της είναι η εξάλειψη της φτώχειας σε όλες τις μορφές και διαστάσεις της, συμπεριλαμβανομένης της ακραίας φτώχειας, που αποτελεί τη μεγαλύτερη παγκόσμια πρόκληση και απαραίτητη προϋπόθεση για τη βιώσιμη ανάπτυξη των χωρών.
  • 4.
    ➤ Ένα σύνολο17 στόχων για το μέλλον του κόσμου, μέχρι το 2030 ➤ Αποτέλεσμα τριετούς διαπραγμάτευσης στα Ηνωμένα Έθνη ➤ Συμφωνήθηκαν από σχεδόν όλες τις χώρες του κόσμου, στις 25 Σεπτεμβρίου 2015 Ατζέντα 2030-The Sustainable Development Goals (SDGs)
  • 5.
    Οι 17 στόχοιβιώσιμης ανάπτυξης Οι 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης» εκφράζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις, σε μια προσπάθεια να ανταποκριθούν αποτελεσματικά όλες οι χώρες στα παγκόσμια προβλήματα. Σε αυτή την Παγκόσμια συμφωνία, περισσότεροι από 190 ηγέτες που εκπροσωπούν σχεδόν το σύνολο της ανθρωπότητας, δεσμεύτηκαν να μεταμορφώσουν τον κόσμο μας σε έναν κόσμο χωρίς φτώχεια, πείνα και ανισότητες. Έναν κόσμο με αξιοπρεπή εργασία και καλή εκπαίδευση, έναν κόσμο ειρηνικό χωρίς την απειλή της κλιματικής αλλαγής, έναν κόσμο που μέσα από τις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης, θα μεριμνά για τις ανάγκες όχι μόνο της σημερινής γενιάς αλλά και των μελλοντικών γενεών.
  • 6.
    • Καθορισμός στόχωνγια το σχολείο • Μαθήματα για έναν συγκεκριμένο στόχο • εικαστικές δημιουργίες • Θεματικές ημέρες ή εκδηλώσεις • Διαγωνισμοί • Σχολικές πολιτικές ή κανόνες • με βάση τους στόχους • Εργαστήρια • δημιουργία τραγουδιών/podcast • Εκδρομές πεδίου • καμπάνιες Πώς να δουλέψουμε πάνω στους 17 στόχους στο σχολείο:
  • 7.
    Διδακτικοί στόχοι: 1.Να γνωρίσουντους 17 στόχους και να συνειδητοποιήσουν πόσο αλληλένδετοι είναι μεταξύ τους 2.να ευαισθητοποιηθούν σε καίρια ζητήματα που θέτουν οι στόχοι, να καταλάβουν τη σπουδαιότητά των στόχων για την κοινωνία, τον άνθρωπο και τον πλανήτη. 3.να αναλάβουν δράση για το περιβάλλον. Προαπαιτούμενα: 1. χωροταξική διαρύθμιση (στην άκρη τα θρανία- κενός χώρος). 2. Διαδραστικός πίνακας ή προτζέκτορας 3. Κάρτες με τους στόχους και σύντομη εξήγηση κάθε στόχου 3. Ομαδοποίηση παιδιών (εφόσον έχουμε πάνω από 17 μαθητές/τριες) 4. ένα κουβάρι σπάγκο Διδακτική πρόταση: “Συμφωνία ...χορδών” Ας μπλέξουμε τους στόχους για να εμπλακούμε!
  • 8.
    Διδακτική πρόταση: Ας μπλέξουμετους στόχους για να εμπλακούμε! Αφόρμηση: Δείχνουμε στα παιδιά ένα βίντεο με μια σύντομη παρουσίαση των 17 στόχων (Η Μαλάλα μας μιλάει για τους 17 στόχους) Ακολουθεί σύντομη συζήτηση (10 λεπτά)
  • 9.
    Διδακτική πρόταση: Ας μπλέξουμετους στόχους για να εμπλακούμε! 2. ανοίγουμε στον διαδραστικό την εικόνα των 17 στόχων. 3. Βάζουμε τα παιδιά να κάνουν έναν μεγάλο κύκλο 4. τοποθετούμε στο κέντρο του κύκλου ανάποδα τις 17 κάρτες με τους στόχους και ζητάμε να διαλέξουν από μια κάρτα . 5. Εφόσον έχουμε πάνω από 17 παιδιά ομαδοποιούμε κάποια ώστε να έχουν όλα μια
  • 10.
    Διδακτική πρόταση: Ας μπλέξουμετους στόχους για να εμπλακούμε! 6. δίνουμε λίγο χρόνο στα παιδιά να μελετήσουν τον στόχο που πήραν και να εκφράσουν τις σκέψεις τους. 7. Βάζουμε τα παιδιά πάλι στον κύκλο κρατώντας τις κάρτες τους έτσι ώστε να τις βλέπουν όλοι. 8. Ο εμψυχωτής εκπαιδευτικός πετά το κουβάρι σε ένα παιδί και το παιχνίδι αρχίζει! 9. Η ερώτηση είναι: “με ποιον στόχο πιστεύεις οτι ταιριάζει περισσότερο ο στόχος που κρατάς και γιατί;” 10. έτσι κάθε παιδί δίνει το κουβάρι που ξετυλίγεται και φτιάχνει έναν ιστό ή χορδές τεντωμένες σε όποιον στόχο ταιριάζει με τον δικό του!
  • 11.
    Αξιολόγηση Στο τέλος τηςδραστηριότητας διαπιστώνουμε την αλληλεξάρτηση των στόχων και μέσα από δημιουργικό διάλογο καταλήγουμε σε προτάσεις για το πως μπορούμε να δράσουμε για να πετύχουμε αυτου΄ς τους στόχους !
  • 12.
    ΕΡΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Αςμπλέξουμε τους στόχους για να εμπλακούμε!
  • 13.
  • 14.
    Πηγές: • Ι νστιτούτο ΕκαπιδευτικήςΠολιτικής(ΙΕΠ )- εργαστήρια Δεξιοτήτων • Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης Ο ΗΕ • Europass Teacher Academy • in action for a better world
  • 15.
    Ευχαριστούμε για τοχρόνο σας ERASMUS+KA122-SCH "Εκπαιδεύοντας τους αυριανούς πολίτες σε ένα αειφόρο σχολείο με έμφαση στo περιβάλλον και στην απόκτηση δεξιοτήτων" με κωδικό 2024-1-EL01-KA122-SCH-000216878. "Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future"