SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Урок української літератури у 8 класі (допроф.)
ДМИТРО ПАВЛИЧКО. Стисла розповідь про поета, його літературну та громадську діяльність.
Автобіографічна лірика («Смерека»). Поетичний образ батька у вірші. Художні засоби.
Майстерність діалогу. Актуальність роздумів на екологічну тему.
Мета: податинайосновніші відомості проД.Павличка,охарактеризуватимотивийоготворчості,проаналізувати
зміст патріотичноїпоезії;розвиватиестетичнийсмак, відчуттякрасиформи й змістовоїглибини поетичного
образу,вміннявизначати художні засоби, творчі здібності;формуватинаціональну свідомістьгромадянина
України,виховуватибережливе ставленнядоприроди.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Обладнання:портретД.Павличка,символ дерева – смереки;медіапроектор
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.
ІІ. Повідомлення вчителя про випереджаючу роботу.
Вчитель: На минулому уроці ви отримали індивідуальні домашні завдання для кожної групи
І група БІОГРАФИ Стисла розповідь про Д. Павличка, його літературна і громадська діяльність.
ІІ група ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ Автобіографічна лірика «Смерека». Поетичний образ батька у
вірші.
ІІІ група МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ Художні засоби. Майстерність діалогу.
ІV група ЕКОЛОГИ Актуальність роздумів на екологічну тему.
V група ЖУРНАЛІСТИ
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
- Що ви очікуєте від цього уроку, отримавши на попередньому уроці завдання?
«Мозковий штурм» Учні мають активно висунути завдання уроку зважаючи на тему уроку. Один учень
записує на дошці.
Біографи – ознайомитись з літературною і громадською діяльністю Д.Павличка.
Літературознавці – розвивати навички аналізу ліричних творів, образів;
Мистецтвознавці – вміти визначати художні засоби;
Екологи – аналізувати актуальні екологічні проблеми; виховувати бережливе ставлення до природи
Журналісти – передати знання своїм одноліткам.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Слово вчителя. Сьогодні ми познайомимося з біографією видатного українського поета, критика й
літературознавця, перекладача та публіциста Дмитра Павличка.
А почнемо із прослуховування пісні «Два кольори», автором якої він є, ае познайомимося з нею
детальніше в 11 класі. Пісня стала улюбленою народною для всіх поколінь, у цьому ви можете
переконатись, запитавши у своїх батьків.
Слайд 1.
Презентація І групи БІОГРАФИ
Слайд 2
Учень 1. Народження поета в бідній родині, але багатій душею.
Народився поет 28 вересня 1929 р. в с. Стопчатові на Івано-Франківщині в багатодітній родині.
Слайд 3.
Батьки вкладали у свою дитину все найкраще.
Доля судилася поетові така, як і всім українцям, та ще бідакам: нужда, тяжка праця, бідненька освіта —
такий шлях і слався сину лісоруба. Кпини та знущання за рідну мову, за босі ноги…
Учень 2. Початкову освіту поет розпочав здобувати в польській школі в Яблуневому, де «за мову
мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати…».
Слайд 4.
Учень 3. Відкривались ясні школи
Тим, що вийшли із колиб,
Тим, що мріяти ніколи
Про науку й не могли б.
(«1939 рік»)
Слайд 5.
Дмитро Павличко веде активне політичне життя.
Учень 1. З осені 1945 p. по літо 1946 р. поет був ув’язнений за сфабрикованим сталінськими
каральними органами звинуваченням у приналежності до УПА.
Учень 2. У 1989 р. - поет є одним із організаторів Народного Руху України, Демократичної партії
України.
Учень 3. Протягом 1990–1994 р. Д. Павличко є депутатом Верховної Ради й певний час послом України
в Канаді.
Учень 2. З 21 жовтня 2005 р. поет є народним депутатом України. На IV Всесвітньому Форумі
Українців (Київ, серпень 2006 р.) Дмитра Павличка було обрано Головою Української Всесвітньої
Координаційної Ради.
Слайд 6.
Учень 1. З 20-ти років розпочинає літературну діяльність.
Уже 1 січня 1951 р. в газеті Львівського університету «За Радянську владу» публікується перший вірш
Павличка «Дві ялинки».
Учень 2. 1953 р. поет вступає до аспірантури досліджувати сонети Івана Франка, але невдовзі залишає
наукову роботу. Того ж року виходить його перша збірка поезій «Любов і ненависть».
Учень 3. 1954 р. за пропозицією М. Бажана Д. Павличка було (заочно) прийнято до Спілки
письменників.
1989 р. Д. Павличка обирають головою Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка.
Слайд 7.
Учень 1. Поет працює в різних жанрах: рубаї, притчі, балади, поеми.
Слайд 8.
Учень 2. З успіхом презентує свої твори.
Слайд 9.
Його перу належать збірки літературно-критичних статей, публіцистичні жанри.
Слайд 10.
Довгий час працює у різних виданнях журналів, навіть спробував себе сценаристом.
Студентом очолює літературну частину Львівського театру юного глядача, згодом — відділ поезії
журналу «Жовтень» (1957–1959).
Учень 4. 1964 р. Дмитро Павличко з родиною переїхав до Києва й очолив сценарну майстерню
кіностудії ім. О. Довженка. За його сценаріями поставлені фільми «Сон» (1965) — у співавторстві з В.
Денисенком та «Захар Беркут» (1970).
Учень 5. З 1971 р. по 1978 p. редагує журнал «Всесвіт».
Слайд 11.
Учень 1. Про Павличка заговорила сучасність.
Слайд 12.
Кількість нагород говорять про талант і не пересічність особистості Дмитра Павличка.
Слайд 13.
Учень 5. У дитячому серці жила Україна —
Материнські веселі і журні пісні,
Та за мову мужицьку не раз на коліна
Довелося у школі ставати мені.
Непокривлену душу хотіли зламати,
Та лишилися тільки болючі киї,
Наді мною ночами відплакала мати,
Я ж не зрікся ні мови, ні пісні її.
(«У дитячому серці жила Україна»)
Слайд 14.
Учень 1. Як заповідь звучать слова поета.
Слайд 15.
Учень 2. Значення його творчості є невід`ємною спадщиною української літератури.
Слайд 16.
Учень 5. Дмитро Павличко є також і визначним майстром перекладу (перекладає з англійської,
іспанської, італійської, французької, португальської, їдиш та багатьох слов’янських мов).
Слайд 17.
Сподіваюсь ми викликали інтерес до особистості поета?
Вчитель: Запитання до вас: Що найбільше запам`яталося про поета з виступу біографів?
Висновок (роблять учні)
Вчитель: Підсумувати опрацьований матеріал пропоную за допомогою творчої роботи, склавши сенкан
Метод «Сенкан»
1-й рядок – слово-тема (іменник)
2-й рядок – 2 прикметники (означення теми)
3-й рядок – 3 дієслова (активність, дієвість, пов`язана з темою)
4-й рядок – фраза з чотирьох слів (розуміння теми або ставлення до неї)
5-й рядок – слово-висновок(іменник, синонім або висновок до теми)
Вчитель: Давайте зачитаємо декілька ваших сенканів. (Учні зачитують свої роботи)
Вчитель: Звичайно, автор розкривається найкраще у своїх творах, і тому пропоную прослухати
автобіографічну поезію Дмитра Павличка «Смереки».
V. Робота над твором Д. Павличка «Смереки»
Слайд 18. «Смерека»
Робота ІІ групи ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ
1. Читання вчителем вірша.
(Вчитель читає вірш перші 4 стовпчики, до слів «… В сріблястій хвої!»)
2. Продовження читання вірша учнем. (Учень читає вірш від слів «… - Тієї жаль!»)
3. Слово вчителя: (звернутися до учня, який читав вірш) Чи легко було читати вірш Дмитра Павличка?
(Учень відповідає, що деякі слова були незрозумілі)
Вчитель: У цьому нам і допоможе група «Літературознавців», які мали підготувати для вас словнички
діалектизмів.
4. Робота з мовним матеріалом (діалектні) (Учень роздає кожному аркуші із укладеними словами-
діалектизмами, і декілька зачитують)
Топорище
Дратва - міцна просмолена або навощена нитка, якою шиють взуття, шкіряні вироби і т. ін.
Платва – зрубаний стовбур великого дерева.
Парастас – заупокійна відправа.
Живиця - розчин твердих смоляних кислот, свіжа живиця являє собою світлу сиропоподібну в'язку
рідину, липку з приємним запахом, гірку на смак.
Відданиця – (розм.) дівчина, молода неодружена особа жіночої статі,
Гзиться – (діал.) дражнитися; забавлятися безглуздими пустощами.
Паділ – невелика долина.
4. Аналіз поетичного образу батька
Вчитель: Перейти до аналізу поезії ми зможемо лише відповівши на запитання клоуз-тестів
(повторення матеріалу)
Слайд 19.
Клоуз-тест
1. Який твір називається автобіографічним?
2. Хто такий ліричний герой?
3. Що таке художній образ?
Вчитель: (учні зачитують рядки з тексту)
- Чи можна твір назвати автобіографічним? Чому?
- Хто виступає у творі ліричним героєм?
- Що автор обрав для художнього образу? Чому?
Вчитель: Підсумувати роботу літературознавців можна за допомогою асоціативного мислення, бо
ліричний твір має ідею викликати у нас почуття. Так от, які почуття викликає у нас вірш «Смереки»?
Метод «Доміно».
Додайте до слова «батько» синонімічні прикметники, які б пояснили або поглибили його зміст.
На дошці зображена смерека, учні повиннідібрані синоніми прикріпити на зображення.
Робота ІІІ групи МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ
Аналіз поетичного твору
Вчитель: Діти, література – це вид мистецтва. А тому ми повинніпоговорити про літературний твір як
жанр мистецтва, тому слово вам – мистецтвознавці.
Учень: Твір «Смереки» належить до пейзажної лірики, бо привертає нашу увагу до образу смереки, як
улюбленого дерева жителів Карпат, а також безпосередньо самого автора, як зв`язок із батьківщиною.
За допомогою художніх засобів показує свою любов до природи.
Вчитель: Таким чином нам потрібно повторити теоретичний матеріал, продовжіть речення:
Слайд 20
Метод «Незакінчене речення»
1) Я знаю такі художні засоби: ...
2) Риторичне запитання— це...
Учень: Отже, вірш як жанр мистецтва має художні засоби (роздає картки, які потрібно заповнити)
Художній засіб Приклад Роль у вірші
Порівняння Пила, як риба; мов
на ярмарку; в смолі,
як дратва; ніби
свічка із парастасу;
сонце, як відданиця;
Підкреслюють доречність мовлення, передають
національні особливості української мови
Уособлення Смереки в наляку –
задихані – тікають
вище;
Створює асоціативну паралель
Епітет, інверсія Сокира татова;
кільце зубате;
Створює художній образ, звертає увагу
Звертання Мій хлопчику,
небоже
Надає щирості, наближає до читача
Майстерність діалогу
Вчитель: Вірш побудовано у вигляді діалогу, а чому? Чим виправдано цей засіб?
Учень: спонукає до роздумів; розкриває внутрішній світ героя; привертає увагу до проблем, порушених
у творі.
Вчитель: Які проблеми порушує автор?
Робота ІV групи «Екологи»
Учень: проблеми вирубки лісів.
Слайд 21
Слово вчителя: Ліси відіграють важливуроль для збереження біорізноманіття, бо поглинають
вуглекислий газ з атмосфери у процесі фотосинтезу. Згідно останніх даних комісії ООН зі сталого
розвитку (2011 р.) несанкціоноване вирубування лісів у Карпатських горах в 90-х роках минулого
століття призвело до катастрофічних повеней 1998-го та 2000 років, які систематично повторюються й
нині.
Учні: Дерево смерека
Якщо попросити когось із нас назвати найнеобхідніші людині рослини, то можна не сумніватися, що
будуть названі пшениця і рис, картопля і цукровий буряк, бавовна і льон, маслина і виноград. Навряд
чи, однак, кому-небудь прийде в голову поставити на одне з перших місць смереку.
У нашій країні зустрічається 8 видів смереки. Як правило, це високі (до 50м), стрункі дерева, з густою
(часто вузької) конусоподібної кроною. Розмножується смерека головним чином насінням.
Для лісівників смерека цікава за багатьма ознаками. Але головні - продуктивність і стійкість. Вражаюче
різноманітна за продуктивностю і стійкістю лісової екосистеми.
"Жнива" в таких природних лісах повинні мати характер вибіркової рубки дерев старих поколінь, а не
суцільного зведення лісу на великих територіях. Тут зберігаються і живуть в гармонії всі лісові види
рослин і тварин, тісно пов'язані з смерекою загальною багатовіковою еволюцією. Налагоджені всі
взаємини і ланцюга живлення.
У Європі немає іншої деревної породи, навколо якої так горіли б пристрасті лісівників, як навколо
смереки. І зараз вона для одних - "хлібне дерево", так як у сучасних економічних умовах комерційно
виправдано вирощування тільки деревини смереки.
1. Смерека широко використовується в озелененні, хоча і страждає від забруднення атмосфери. Вона
прикрашає парки, сквери та вулиці міст.
2.За життя свого вона краще, ніж інші дерева, очищає повітря, постачає кисень. Приблизно чотири
середньої величини смереки забезпечують на все життя дихання однієї людини.
3.Музичні інструменти (піаніно, скрипка, альти, контрабаси), зроблені з деревини так званих
резонансних смерек (з рівномірними по ширині річними кільцями), володіють дивовижним звучанням.
4.З деревини роблять також високоякісний папір і картон, целофан і кіноплівку, добувають смолу, з якої
отримують ряд речовин необхідних у господарській діяльності людини.
5.Вона використовується в будівництві, столярній та меблевій справі, йде на різні вироби.
6.Кора смереки, що містить таніни, використовується в шкіряної промисловості як дубитель. Хвоя
багата провітаміном А (каротином), вітаміном С і ефірним маслом.
7.Вона переробляється на хвойно-вітамінне борошно, що використовується в якості вітамінної добавки
в корм худобі і домашній птиці.
8.Настій і відвари хвої, охвоєння пагонів ("лапок") і шишок застосовують у народній медицині (володіє
протицинговою, сечогінною і протимікробною дією).
9.Смерекова смола в суміші з воском і вершковим маслом - прекрасний засіб від саден і ран.
10.Смерекові посадки просто необхідні при створенні снігозахисних смуг уздовж залізничних і
шосейних доріг.
В уявленнях різних народів світу смерека вважається символом хоробрості, вірності, довголіття та
безсмертя, царських достоїнства. У Древній Греції смерека вважалася деревом надії.
Екологи (коментарі до слайдів)
Слайд 1. Назва проекту
Слайд 2. Ми звикли до слова «ліс» як до загальновживаного,
Слайд 3. Але забуваючи, що це живий організм.
Слайд 4. Не зважаємо на те, негативні наслідки спричиняють зміни.
Слайд 5. І це питання є актуальним на сьогоднішній день.
Слайд 6. Бо тут живуть в гармонії живі організми.
Слайд 7. Які ж причини? Слід задуматися.
Слайд 8. Загроза відходів.
Слайд 9. Звичайно, що ліси повинні охоронятися законом.
Слайд 10. Добре, що поети своєю творчість примушують сучасність задуматися над цінностями не
тільки духовними.
Вчитель: Після перегляду проекту екологів підведемо підсумки, чим нам загрожує знеліснення?
Метод «Дерево рішень»
Проблема
Екологічна загроза: знеліснення
Розв`язання
Негативні наслідки
Втрата біорізноманіття
Глобальне потепління
Вплив на кругообіг води
Знижує здатність лісів затримувати опади
Зміна рівня грунтових вод
Зменшення обсягу води у річках та озерах
Зменшення озонового шару
Висновок
Вчитель: Ви повиннізробити вибір, чи хочемо ми жити в напівзнищеному світі?
VІІІ. Підбиттяпідсумківуроку
Група «Журналісти»
Нелегкийшлях судився Д.Павличкові.Поетналежавдо категоріїшістдесятників,які ЛінаКостенко,Василь
Симоненко,ІванДрачта інші.Саме вони очолювалиправозахиснийрух 60–70 рр. ХХст. в Україні,саме вони били
на сполох нашої національноїсамосвідомості.ТомуйПавличкова мова вирослана глибокомузнанні українських
літературних традицій,наосягненні безмежних скарбівлітературноїспадщини,що залишилинам Т. Шевченко,
І. Франко,Леся Українка,М. Рильський.Вонадопомагає нам зрозумітиосновні риси української культури.
ДмитруПавличкові судилосядолеюнестивогонь свого талантулюдямта вдовж червоно-чорноїстежинийого
життя йдутьпоручіз ним два довічні супутникинашогобуття — Любов і Журба.
ІХ. Оголошення результатівнавчальної діяльності учнів
Вчитель: Отже, повернемось до мети, яку ви ставили на початку уроку. Символічно зображено у
вигляді коріння дерева, тобто знання та вміння, які візьмемо із собою, тобто закладені нами в коренях.
Х. Домашнє завдання
1. Знати основні відомості проД. Павличка.
2. Скласти партитурувірша
3. За матеріаломурокускласти12 тестових завдань для самоконтролю.

More Related Content

What's hot

Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.DorokhGala
 
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.КовбасенкаКалендарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.КовбасенкаAdriana Himinets
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяOlga_Pidkivka
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Center_Inspiration
 
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...Яна Іванова
 
презентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокупрезентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокуSvetaMytchenko
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиAndy Levkovich
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxРепетитор Історія України
 
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матері
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матеріПрезентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матері
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матеріMargoshenka
 
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"neliagolovina-11
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"dtamara123
 
Дорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШДорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШAdriana Himinets
 
Хто такі звірі. (Природознавство 1 клас)
Хто такі звірі.  (Природознавство 1 клас)Хто такі звірі.  (Природознавство 1 клас)
Хто такі звірі. (Природознавство 1 клас)NataliV
 
конкурс п.яцика. 5 клас
конкурс п.яцика. 5 класконкурс п.яцика. 5 клас
конкурс п.яцика. 5 класssuserf7248d
 
заходи до міжнародного дня рідної мови
заходи до міжнародного дня рідної мовизаходи до міжнародного дня рідної мови
заходи до міжнародного дня рідної мовиYurij Shum
 
Образ Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтвіОбраз Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтвіAdriana Himinets
 
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Олена Хомко
 

What's hot (20)

Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями та течії.
 
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.КовбасенкаКалендарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.Ковбасенка
Календарне планування із ЗЛ (5 клас, НУШ) за підручником Ю.Ковбасенка
 
Байка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентаціяБайка 6 клас презентація
Байка 6 клас презентація
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"
 
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...
Презентація до уроку: "Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, сприйнятт...
 
8 клас вправи
8 клас вправи8 клас вправи
8 клас вправи
 
презентація до відкритого уроку
презентація до відкритого урокупрезентація до відкритого уроку
презентація до відкритого уроку
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
 
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матері
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матеріПрезентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матері
Презентація "Все на землі від материнських рук" до свята День матері
 
есе презентація
есе презентаціяесе презентація
есе презентація
 
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"
Презентація "Хайку - гармонія душі і тіла"
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
 
Дорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШДорожня карта для філолога в НУШ
Дорожня карта для філолога в НУШ
 
Хто такі звірі. (Природознавство 1 клас)
Хто такі звірі.  (Природознавство 1 клас)Хто такі звірі.  (Природознавство 1 клас)
Хто такі звірі. (Природознавство 1 клас)
 
конкурс п.яцика. 5 клас
конкурс п.яцика. 5 класконкурс п.яцика. 5 клас
конкурс п.яцика. 5 клас
 
заходи до міжнародного дня рідної мови
заходи до міжнародного дня рідної мовизаходи до міжнародного дня рідної мови
заходи до міжнародного дня рідної мови
 
Образ Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтвіОбраз Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтві
 
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
Притча про блудного сина», «Притча про сіяча".
 
«День матері»
«День матері»«День матері»
«День матері»
 

Similar to конспект уроку на атест павличко 8 кл

Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова літератураOrest Grinishin
 
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класіт.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класіТетяна Шинкаренко
 
откритий урок
 откритий урок откритий урок
откритий урокCshkilniy
 
yasna zorya ukr.literatury
yasna zorya ukr.literaturyyasna zorya ukr.literatury
yasna zorya ukr.literaturyviktoriay
 
10 кроків до твору
10 кроків до твору10 кроків до твору
10 кроків до творуssv2013
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівОксана Мельник
 
5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укрAira_Roo
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016UA7009
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016NEW8
 
крізь роки
крізь рокикрізь роки
крізь рокиbiblio-unus
 

Similar to конспект уроку на атест павличко 8 кл (20)

Шевченко і світова література
Шевченко і світова літератураШевченко і світова література
Шевченко і світова література
 
74
7474
74
 
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класіт.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі
т.а.шинкаренко. уроки української літератури в 11 класі
 
конспект уроку (ваганти).doc
конспект уроку (ваганти).docконспект уроку (ваганти).doc
конспект уроку (ваганти).doc
 
откритий урок
 откритий урок откритий урок
откритий урок
 
yasna zorya ukr.literatury
yasna zorya ukr.literaturyyasna zorya ukr.literatury
yasna zorya ukr.literatury
 
10 кроків до твору
10 кроків до твору10 кроків до твору
10 кроків до твору
 
урок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектівурок -захист учнівських проектів
урок -захист учнівських проектів
 
лекція № 2
лекція № 2лекція № 2
лекція № 2
 
лекц│я 2
лекц│я 2лекц│я 2
лекц│я 2
 
урок
урокурок
урок
 
1
11
1
 
317
317317
317
 
головне управління освіти
головне управління освітиголовне управління освіти
головне управління освіти
 
5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр5 литер коваленко_2013_укр
5 литер коваленко_2013_укр
 
8 ul p_2016
8 ul p_20168 ul p_2016
8 ul p_2016
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
 
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_20168 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
8 klas ukrajinska_literatura_pakharenko_2016
 
крізь роки
крізь рокикрізь роки
крізь роки
 
тарас шевченко
тарас шевченкотарас шевченко
тарас шевченко
 

More from pr1nc1k

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиківpr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідкаpr1nc1k
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпеченняpr1nc1k
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпеченняpr1nc1k
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школуpr1nc1k
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпеченняpr1nc1k
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідкаpr1nc1k
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннямиpr1nc1k
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпеченняpr1nc1k
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпеченняpr1nc1k
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрамpr1nc1k
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2pr1nc1k
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1pr1nc1k
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкиpr1nc1k
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнівpr1nc1k
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.pr1nc1k
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзмpr1nc1k
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1pr1nc1k
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творівpr1nc1k
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класpr1nc1k
 

More from pr1nc1k (20)

5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
5 інформація про обладнання навчальних приміщень та майданчиків
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
1, 2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
1, 2, 3 навчально методичне забезпечення
 
історична довідка про школу
історична довідка про школуісторична довідка про школу
історична довідка про школу
 
6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення6 навчально методичне забезпечення
6 навчально методичне забезпечення
 
інформаційна довідка
інформаційна довідкаінформаційна довідка
інформаційна довідка
 
4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями4 забезпечення приміщеннями
4 забезпечення приміщеннями
 
3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення3 показники матеріально технічного забезпечення
3 показники матеріально технічного забезпечення
 
2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення2 відомості про показники кадрового забезпечення
2 відомості про показники кадрового забезпечення
 
1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам1 загальна по кадрам
1 загальна по кадрам
 
статут нової редакції 2016 2
статут  нової редакції 2016 2статут  нової редакції 2016 2
статут нової редакції 2016 2
 
фразеологізми 1
фразеологізми 1фразеологізми 1
фразеологізми 1
 
тексти чит. мовчки
тексти чит. мовчкитексти чит. мовчки
тексти чит. мовчки
 
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнівредагування як засіб вдосконалення писемного  мовлення учнів
редагування як засіб вдосконалення писемного мовлення учнів
 
посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.посібник з рзм 11 кл.
посібник з рзм 11 кл.
 
памятка робота над рзм
памятка робота над рзмпамятка робота над рзм
памятка робота над рзм
 
пам’ятки 1
пам’ятки 1пам’ятки 1
пам’ятки 1
 
написання творів
написання творівнаписання творів
написання творів
 
матеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 класматеріали для контрольних робіт 6 клас
матеріали для контрольних робіт 6 клас
 

конспект уроку на атест павличко 8 кл

  • 1. Урок української літератури у 8 класі (допроф.) ДМИТРО ПАВЛИЧКО. Стисла розповідь про поета, його літературну та громадську діяльність. Автобіографічна лірика («Смерека»). Поетичний образ батька у вірші. Художні засоби. Майстерність діалогу. Актуальність роздумів на екологічну тему. Мета: податинайосновніші відомості проД.Павличка,охарактеризуватимотивийоготворчості,проаналізувати зміст патріотичноїпоезії;розвиватиестетичнийсмак, відчуттякрасиформи й змістовоїглибини поетичного образу,вміннявизначати художні засоби, творчі здібності;формуватинаціональну свідомістьгромадянина України,виховуватибережливе ставленнядоприроди. Тип уроку:засвоєння нових знань. Обладнання:портретД.Павличка,символ дерева – смереки;медіапроектор ПЕРЕБІГ УРОКУ І. Організаційний момент. Повідомлення теми уроку. ІІ. Повідомлення вчителя про випереджаючу роботу. Вчитель: На минулому уроці ви отримали індивідуальні домашні завдання для кожної групи І група БІОГРАФИ Стисла розповідь про Д. Павличка, його літературна і громадська діяльність. ІІ група ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ Автобіографічна лірика «Смерека». Поетичний образ батька у вірші. ІІІ група МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ Художні засоби. Майстерність діалогу. ІV група ЕКОЛОГИ Актуальність роздумів на екологічну тему. V група ЖУРНАЛІСТИ ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів - Що ви очікуєте від цього уроку, отримавши на попередньому уроці завдання? «Мозковий штурм» Учні мають активно висунути завдання уроку зважаючи на тему уроку. Один учень записує на дошці. Біографи – ознайомитись з літературною і громадською діяльністю Д.Павличка. Літературознавці – розвивати навички аналізу ліричних творів, образів; Мистецтвознавці – вміти визначати художні засоби; Екологи – аналізувати актуальні екологічні проблеми; виховувати бережливе ставлення до природи Журналісти – передати знання своїм одноліткам. ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Слово вчителя. Сьогодні ми познайомимося з біографією видатного українського поета, критика й літературознавця, перекладача та публіциста Дмитра Павличка.
  • 2. А почнемо із прослуховування пісні «Два кольори», автором якої він є, ае познайомимося з нею детальніше в 11 класі. Пісня стала улюбленою народною для всіх поколінь, у цьому ви можете переконатись, запитавши у своїх батьків. Слайд 1. Презентація І групи БІОГРАФИ Слайд 2 Учень 1. Народження поета в бідній родині, але багатій душею. Народився поет 28 вересня 1929 р. в с. Стопчатові на Івано-Франківщині в багатодітній родині. Слайд 3. Батьки вкладали у свою дитину все найкраще. Доля судилася поетові така, як і всім українцям, та ще бідакам: нужда, тяжка праця, бідненька освіта — такий шлях і слався сину лісоруба. Кпини та знущання за рідну мову, за босі ноги… Учень 2. Початкову освіту поет розпочав здобувати в польській школі в Яблуневому, де «за мову мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати…». Слайд 4. Учень 3. Відкривались ясні школи Тим, що вийшли із колиб, Тим, що мріяти ніколи Про науку й не могли б. («1939 рік») Слайд 5. Дмитро Павличко веде активне політичне життя. Учень 1. З осені 1945 p. по літо 1946 р. поет був ув’язнений за сфабрикованим сталінськими каральними органами звинуваченням у приналежності до УПА. Учень 2. У 1989 р. - поет є одним із організаторів Народного Руху України, Демократичної партії України. Учень 3. Протягом 1990–1994 р. Д. Павличко є депутатом Верховної Ради й певний час послом України в Канаді. Учень 2. З 21 жовтня 2005 р. поет є народним депутатом України. На IV Всесвітньому Форумі Українців (Київ, серпень 2006 р.) Дмитра Павличка було обрано Головою Української Всесвітньої Координаційної Ради. Слайд 6. Учень 1. З 20-ти років розпочинає літературну діяльність. Уже 1 січня 1951 р. в газеті Львівського університету «За Радянську владу» публікується перший вірш Павличка «Дві ялинки». Учень 2. 1953 р. поет вступає до аспірантури досліджувати сонети Івана Франка, але невдовзі залишає наукову роботу. Того ж року виходить його перша збірка поезій «Любов і ненависть». Учень 3. 1954 р. за пропозицією М. Бажана Д. Павличка було (заочно) прийнято до Спілки письменників. 1989 р. Д. Павличка обирають головою Товариства української мови ім. Т. Г. Шевченка. Слайд 7. Учень 1. Поет працює в різних жанрах: рубаї, притчі, балади, поеми.
  • 3. Слайд 8. Учень 2. З успіхом презентує свої твори. Слайд 9. Його перу належать збірки літературно-критичних статей, публіцистичні жанри. Слайд 10. Довгий час працює у різних виданнях журналів, навіть спробував себе сценаристом. Студентом очолює літературну частину Львівського театру юного глядача, згодом — відділ поезії журналу «Жовтень» (1957–1959). Учень 4. 1964 р. Дмитро Павличко з родиною переїхав до Києва й очолив сценарну майстерню кіностудії ім. О. Довженка. За його сценаріями поставлені фільми «Сон» (1965) — у співавторстві з В. Денисенком та «Захар Беркут» (1970). Учень 5. З 1971 р. по 1978 p. редагує журнал «Всесвіт». Слайд 11. Учень 1. Про Павличка заговорила сучасність. Слайд 12. Кількість нагород говорять про талант і не пересічність особистості Дмитра Павличка. Слайд 13. Учень 5. У дитячому серці жила Україна — Материнські веселі і журні пісні, Та за мову мужицьку не раз на коліна Довелося у школі ставати мені. Непокривлену душу хотіли зламати, Та лишилися тільки болючі киї, Наді мною ночами відплакала мати, Я ж не зрікся ні мови, ні пісні її. («У дитячому серці жила Україна») Слайд 14. Учень 1. Як заповідь звучать слова поета. Слайд 15. Учень 2. Значення його творчості є невід`ємною спадщиною української літератури. Слайд 16. Учень 5. Дмитро Павличко є також і визначним майстром перекладу (перекладає з англійської, іспанської, італійської, французької, португальської, їдиш та багатьох слов’янських мов). Слайд 17. Сподіваюсь ми викликали інтерес до особистості поета? Вчитель: Запитання до вас: Що найбільше запам`яталося про поета з виступу біографів? Висновок (роблять учні) Вчитель: Підсумувати опрацьований матеріал пропоную за допомогою творчої роботи, склавши сенкан Метод «Сенкан»
  • 4. 1-й рядок – слово-тема (іменник) 2-й рядок – 2 прикметники (означення теми) 3-й рядок – 3 дієслова (активність, дієвість, пов`язана з темою) 4-й рядок – фраза з чотирьох слів (розуміння теми або ставлення до неї) 5-й рядок – слово-висновок(іменник, синонім або висновок до теми) Вчитель: Давайте зачитаємо декілька ваших сенканів. (Учні зачитують свої роботи) Вчитель: Звичайно, автор розкривається найкраще у своїх творах, і тому пропоную прослухати автобіографічну поезію Дмитра Павличка «Смереки». V. Робота над твором Д. Павличка «Смереки» Слайд 18. «Смерека» Робота ІІ групи ЛІТЕРАТУРОЗНАВЦІ 1. Читання вчителем вірша. (Вчитель читає вірш перші 4 стовпчики, до слів «… В сріблястій хвої!») 2. Продовження читання вірша учнем. (Учень читає вірш від слів «… - Тієї жаль!») 3. Слово вчителя: (звернутися до учня, який читав вірш) Чи легко було читати вірш Дмитра Павличка? (Учень відповідає, що деякі слова були незрозумілі) Вчитель: У цьому нам і допоможе група «Літературознавців», які мали підготувати для вас словнички діалектизмів. 4. Робота з мовним матеріалом (діалектні) (Учень роздає кожному аркуші із укладеними словами- діалектизмами, і декілька зачитують) Топорище Дратва - міцна просмолена або навощена нитка, якою шиють взуття, шкіряні вироби і т. ін. Платва – зрубаний стовбур великого дерева. Парастас – заупокійна відправа. Живиця - розчин твердих смоляних кислот, свіжа живиця являє собою світлу сиропоподібну в'язку рідину, липку з приємним запахом, гірку на смак. Відданиця – (розм.) дівчина, молода неодружена особа жіночої статі, Гзиться – (діал.) дражнитися; забавлятися безглуздими пустощами. Паділ – невелика долина. 4. Аналіз поетичного образу батька Вчитель: Перейти до аналізу поезії ми зможемо лише відповівши на запитання клоуз-тестів (повторення матеріалу) Слайд 19. Клоуз-тест 1. Який твір називається автобіографічним? 2. Хто такий ліричний герой? 3. Що таке художній образ? Вчитель: (учні зачитують рядки з тексту)
  • 5. - Чи можна твір назвати автобіографічним? Чому? - Хто виступає у творі ліричним героєм? - Що автор обрав для художнього образу? Чому? Вчитель: Підсумувати роботу літературознавців можна за допомогою асоціативного мислення, бо ліричний твір має ідею викликати у нас почуття. Так от, які почуття викликає у нас вірш «Смереки»? Метод «Доміно». Додайте до слова «батько» синонімічні прикметники, які б пояснили або поглибили його зміст. На дошці зображена смерека, учні повиннідібрані синоніми прикріпити на зображення. Робота ІІІ групи МИСТЕЦТВОЗНАВЦІ Аналіз поетичного твору Вчитель: Діти, література – це вид мистецтва. А тому ми повинніпоговорити про літературний твір як жанр мистецтва, тому слово вам – мистецтвознавці. Учень: Твір «Смереки» належить до пейзажної лірики, бо привертає нашу увагу до образу смереки, як улюбленого дерева жителів Карпат, а також безпосередньо самого автора, як зв`язок із батьківщиною. За допомогою художніх засобів показує свою любов до природи. Вчитель: Таким чином нам потрібно повторити теоретичний матеріал, продовжіть речення: Слайд 20 Метод «Незакінчене речення» 1) Я знаю такі художні засоби: ... 2) Риторичне запитання— це... Учень: Отже, вірш як жанр мистецтва має художні засоби (роздає картки, які потрібно заповнити) Художній засіб Приклад Роль у вірші Порівняння Пила, як риба; мов на ярмарку; в смолі, як дратва; ніби свічка із парастасу; сонце, як відданиця; Підкреслюють доречність мовлення, передають національні особливості української мови Уособлення Смереки в наляку – задихані – тікають вище; Створює асоціативну паралель Епітет, інверсія Сокира татова; кільце зубате; Створює художній образ, звертає увагу Звертання Мій хлопчику, небоже Надає щирості, наближає до читача Майстерність діалогу Вчитель: Вірш побудовано у вигляді діалогу, а чому? Чим виправдано цей засіб? Учень: спонукає до роздумів; розкриває внутрішній світ героя; привертає увагу до проблем, порушених у творі. Вчитель: Які проблеми порушує автор?
  • 6. Робота ІV групи «Екологи» Учень: проблеми вирубки лісів. Слайд 21 Слово вчителя: Ліси відіграють важливуроль для збереження біорізноманіття, бо поглинають вуглекислий газ з атмосфери у процесі фотосинтезу. Згідно останніх даних комісії ООН зі сталого розвитку (2011 р.) несанкціоноване вирубування лісів у Карпатських горах в 90-х роках минулого століття призвело до катастрофічних повеней 1998-го та 2000 років, які систематично повторюються й нині. Учні: Дерево смерека Якщо попросити когось із нас назвати найнеобхідніші людині рослини, то можна не сумніватися, що будуть названі пшениця і рис, картопля і цукровий буряк, бавовна і льон, маслина і виноград. Навряд чи, однак, кому-небудь прийде в голову поставити на одне з перших місць смереку. У нашій країні зустрічається 8 видів смереки. Як правило, це високі (до 50м), стрункі дерева, з густою (часто вузької) конусоподібної кроною. Розмножується смерека головним чином насінням. Для лісівників смерека цікава за багатьма ознаками. Але головні - продуктивність і стійкість. Вражаюче різноманітна за продуктивностю і стійкістю лісової екосистеми. "Жнива" в таких природних лісах повинні мати характер вибіркової рубки дерев старих поколінь, а не суцільного зведення лісу на великих територіях. Тут зберігаються і живуть в гармонії всі лісові види рослин і тварин, тісно пов'язані з смерекою загальною багатовіковою еволюцією. Налагоджені всі взаємини і ланцюга живлення. У Європі немає іншої деревної породи, навколо якої так горіли б пристрасті лісівників, як навколо смереки. І зараз вона для одних - "хлібне дерево", так як у сучасних економічних умовах комерційно виправдано вирощування тільки деревини смереки. 1. Смерека широко використовується в озелененні, хоча і страждає від забруднення атмосфери. Вона прикрашає парки, сквери та вулиці міст. 2.За життя свого вона краще, ніж інші дерева, очищає повітря, постачає кисень. Приблизно чотири середньої величини смереки забезпечують на все життя дихання однієї людини. 3.Музичні інструменти (піаніно, скрипка, альти, контрабаси), зроблені з деревини так званих резонансних смерек (з рівномірними по ширині річними кільцями), володіють дивовижним звучанням. 4.З деревини роблять також високоякісний папір і картон, целофан і кіноплівку, добувають смолу, з якої отримують ряд речовин необхідних у господарській діяльності людини. 5.Вона використовується в будівництві, столярній та меблевій справі, йде на різні вироби. 6.Кора смереки, що містить таніни, використовується в шкіряної промисловості як дубитель. Хвоя багата провітаміном А (каротином), вітаміном С і ефірним маслом. 7.Вона переробляється на хвойно-вітамінне борошно, що використовується в якості вітамінної добавки в корм худобі і домашній птиці. 8.Настій і відвари хвої, охвоєння пагонів ("лапок") і шишок застосовують у народній медицині (володіє протицинговою, сечогінною і протимікробною дією). 9.Смерекова смола в суміші з воском і вершковим маслом - прекрасний засіб від саден і ран. 10.Смерекові посадки просто необхідні при створенні снігозахисних смуг уздовж залізничних і шосейних доріг. В уявленнях різних народів світу смерека вважається символом хоробрості, вірності, довголіття та безсмертя, царських достоїнства. У Древній Греції смерека вважалася деревом надії.
  • 7. Екологи (коментарі до слайдів) Слайд 1. Назва проекту Слайд 2. Ми звикли до слова «ліс» як до загальновживаного, Слайд 3. Але забуваючи, що це живий організм. Слайд 4. Не зважаємо на те, негативні наслідки спричиняють зміни. Слайд 5. І це питання є актуальним на сьогоднішній день. Слайд 6. Бо тут живуть в гармонії живі організми. Слайд 7. Які ж причини? Слід задуматися. Слайд 8. Загроза відходів. Слайд 9. Звичайно, що ліси повинні охоронятися законом. Слайд 10. Добре, що поети своєю творчість примушують сучасність задуматися над цінностями не тільки духовними. Вчитель: Після перегляду проекту екологів підведемо підсумки, чим нам загрожує знеліснення? Метод «Дерево рішень» Проблема Екологічна загроза: знеліснення Розв`язання Негативні наслідки Втрата біорізноманіття Глобальне потепління Вплив на кругообіг води Знижує здатність лісів затримувати опади Зміна рівня грунтових вод Зменшення обсягу води у річках та озерах Зменшення озонового шару Висновок Вчитель: Ви повиннізробити вибір, чи хочемо ми жити в напівзнищеному світі? VІІІ. Підбиттяпідсумківуроку Група «Журналісти» Нелегкийшлях судився Д.Павличкові.Поетналежавдо категоріїшістдесятників,які ЛінаКостенко,Василь Симоненко,ІванДрачта інші.Саме вони очолювалиправозахиснийрух 60–70 рр. ХХст. в Україні,саме вони били на сполох нашої національноїсамосвідомості.ТомуйПавличкова мова вирослана глибокомузнанні українських літературних традицій,наосягненні безмежних скарбівлітературноїспадщини,що залишилинам Т. Шевченко, І. Франко,Леся Українка,М. Рильський.Вонадопомагає нам зрозумітиосновні риси української культури. ДмитруПавличкові судилосядолеюнестивогонь свого талантулюдямта вдовж червоно-чорноїстежинийого життя йдутьпоручіз ним два довічні супутникинашогобуття — Любов і Журба. ІХ. Оголошення результатівнавчальної діяльності учнів Вчитель: Отже, повернемось до мети, яку ви ставили на початку уроку. Символічно зображено у вигляді коріння дерева, тобто знання та вміння, які візьмемо із собою, тобто закладені нами в коренях. Х. Домашнє завдання 1. Знати основні відомості проД. Павличка. 2. Скласти партитурувірша 3. За матеріаломурокускласти12 тестових завдань для самоконтролю.