1. Қашаған Күржіманұлы атындағы
№8 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Шамкелова Бақтылы
Сабақтың тақырыбы:26+34 және 60-26 түріндегі қосу және
азайту.
Сабақтың мақсаты:Санның ондық құрамы жайындағы білімге
сүйеніп, ондықтармен және бірліктермен амалдар орындайды
және разрядтан аттап екі таңбалы амалдарды қосу және азайту
әдістерін пайдалану,екі таңбалы сандарды қосу және азайту
алгоритмдердін пайдаланып , ір түрлі шешу әдістерін түсіндіру
Дамытушылығы:Оқушылардың логикалық ойлауын есте сақтау,
шапшаң есептеу және ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілігі:Бала бойына жақсы қаситтерді сіңіру,ұқыптылыққа
өз бетімен жұмыс жасауға және еңбексүйгіштікке тәрбиелеу
Түрі:Дәстүрлі сабақ
Типі:Аралас сабақ
Көрнекілігі: оқулық саз аспаптары,қобыз Қорқыт ата, Күйші Дина,
Құрманғазы
Пәнаралық байлығы: саз музыка сабағы және қазақ тілі,ана тілі
сабақтары
Сабақтың барысы :
1 Ұйымдастыру
1)Психологиялық байлығы
2) Қонақтармен амандасу
2 Үй тапсырмасын тексеру
1)Дәптер жинау
2. 2) Өткенді пысықтау үшін өткен сабақтардан сұрақтар қою
3 Қайталау-білім анасы
1)Периметр дегеніміз не?
2)Қосу амалын қалай тексереміз?
3)Алу амалын қалай тексереміз?
4 Қосу амалының компоненттерін ата
(30+40)+(7+1)=78
5.Алу амалының компоненттерін ата
6.83 санында неше ондық неше бірлік бар?
7.Екі таңбалы сандарға қосу амалын қолданғанда не істейміз?
Бірліктерге бірлікті ондықтарға ондықты қосамыз
8 Екі таңбалы сандарға алу амалын қолданғанда не істейміз
Бірліктерден бірлікті , ондықтардан ондықты аламыз
3. 2 Поэзия минуты (музыка )
Оқушыларға жеке карточка шыққан нәтижесіндегі әріптерден
Ыбырай атаның өлеңін толық шығару
42 71 54 94 54 71
о қ ы л ы қ
83 61 94 4
К
Е
Л
,
82 92 94 92 94 92 72
б а л а л а р
4. Мәнерлеп оқыту
(1 оқушыға өлеңнің бір шумағын айттыру)
3”Жалғасын тап” ойыны
3 қатарға бірдей сандар тізбегін қосу және азайту амалына сәйкес
мысалдар беру
-50 дегенде не еске түседі?
Маңғыстауға 50 жыл толды
Маңғыстаудың 50 жылдығы туралы айту .Бүгінгі бідің сабағымыз
осы Маңғыстаудың белсенді , білімді азаматы болу үшін қосқан
үлесіміз болсын.
3 Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс таза көркем жазу .
1. 26+34 және 60-26 түріндегі қосу және азайту .
Кеше біз бағандап қосу мен азайтуды үйрендік Сонымен қосу
амалын орындағанда не істейміз?
5. Ондықтарға ондықтарды бірліктерді бірліктерге жеке жеке қосып
екеуінің нәтижесін қосамыз
2. Оқулықпен жұмыс
3 оқушы 3 амалды орындайды
20+30=50 6+4=10 50+10=60
2 тапсырманы әрқайсысын көрсетіп қосудың тәсілін түсіндіру
26+34=(26+30)+4=60
26+34=(26+4)+30=60
26+34=(20+30)+(6+4)=60 Қайсысы тиімді екенін сұрау
3. 50-20=30 10-6=4 30+4=34
4 Түсіндіру
60-24=(60-20)-4=36
60-24=(60-4)-20=36
60-24=(50-20)+(10-4)=36
Сергіту сәті
7. 2.Бір нәрсе қараңғыда қаумалайды,
Азынаса көмейіңде мал жылайды.
Құйрығын қара жерге тіреп алып,
Келеді баяғының әнін салып.
8. -Мынау қандай аспаптар?
-Домбыра,қобыз
-Домбырамен қандай өнер көрсетіледі? Күй
-Күй тартатын адамды кім дейді? Күйші
9. -Қобызды кім шығарған? Қорқыт ата
-Қобыздың әуені қандай? Жағымды
-Ал,күйші,қобызшы сөздерінен түбір мен қосымшаны кім
ажыратады.
-Түбір дегеніміз не?
-Жұрнақ дегеніміз не?
-Олай болса,осыған байланысты есептер шығарайық
6.Домбыра-40
Қобыз-?,16-сы кем
Барлығы-?
Шешуі:40+( 40-16)=64
Жауабы:64 аспап жасалады
2. Қобыз -24
Домбыра-?,16-сы артық
Барлығы-?
Шешуі:24+( 24+16)=64
Жауабы:64 аспап жасалады
-Бұлар өзара қандай есептер?
-Өзара кері есептер
-Осыған тағы бір кері есепті кім шығарады?
Домбыра-40
Қобыз-24
Барлығы-?
Шешуі:40+24=64
10. Жауабы:Барлығы 64 аспап жасалады
«Балапанға көмектес» ойыны
Қорытындылау. «Кел, ойнайық!»
Қашаған Құржыманұлы атындағы № 8 орта мектеп.
Тақырыбы : 26+34 және 60-26
түріндегі қосу және азайту.