12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
1. გაკვეთილის თემა საინფორმაციო ტექსტი-„ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ
თანამშრომლობის, წაკითხული ტექსტის გააზრებისა და
გამოყენების უნარებს.
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები გაიაზრებენ შეთავაზებული ტექსტის, ვიდეოს
შინაარსს და რამდენიმე წინადადებით შეაჯამებენ მათ. მათ ხელთ
არსებული რესურების გამოყენებით შექმნიან სხვადასხვა
თემებზე საინფორმაციო პოსტერებს.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა ------------------------------------------------------------------
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
I ფაზა- შეხვედრას ვიწყებთ ლექსიკის გასამდიდრებელი, ახალი
სავარჯიშოთ -„ფერადი სიტყვების სააგენტო.“ გუნდებისთვის
განკუთვნილ ფერად A4 ფორმატის ქაღალდზე თითოეულმა
მოსწავლემ უნდა მიაკრას ფერადი სტიკერი, რომელზეც უკვე
შესწავლილ სიტყვებს ჩამოწერენ. მომდევნო გაკვეთილზე კი ისე
უნდა აუხსნან მეგობრებს, რომ ყველამ გაიგოს რა სიტყვაზეა
საუბარი. (5წთ)
სიტყვების ჩამოწერის შემდეგ ერთ-ერთი ფასილიტატორი მათ
დაუსვამს შემდეგ შეკითხვებს: რა იცით ნიანგების შესახებ?
VII კვირა - 18 მარტი
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე ქუტიძე
2. ცხოველთა რა რიგს მიეკუთვებიან? სად ბინადრობენ? და ა.შ. (4
წთ)
II ფაზა- წინასწარი განწყობის შექმნისა და წინარე ცოდნის
გააქტიურების შემდეგ ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან
ერთად იწყებენ საინფორმაციო ტექსტის კითხვას. ვკითხულობთ
პაუზებით, თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით და ვაჯამებთ
წაკითხულს. სრული ტექსტის წაკითხვის შემდეგ განვიხილავთ
მას მცირე ჯგუფებში. (10 წთ)
II ფაზა - ტექსტის განხილვის შემდეგ ბავშვები უყურებენ ვიდეო
ანიმაციას - „ჩიტუნა ტარი“. მცირე ჯგუფებში რამდენიმე სიტყვით
შეაჯამებენ ნანახს. ( 8 წთ)
III ფაზა- თითოეულ ჯგუფს მიეწოდება თემატიკასთან
დაკავშირებული სხვადასხვა შინაარსის მცირე ინფორმაციები და
ილუსტრაციების მზა შაბლონები. ეს ტექსტები შეეხება: ნიანგებს,
ალიგატორებს, სხვადასხვა სახეობის ნიანგებს, პირის
ღრუს/კბილების მოვლის წესებს.
მიღებული ინფორმაციისა და ილუსტრაციების გამოყენებით
ბავშვებს ევალებათ ჯგუფურად შექმნან საინფორმაციო პოსტერი.
მოსწავლეები წარუდგენენ აუდიტორიას საკუთარი ჯგუფების
პოსტერს. ( 25 წთ) შეხვედრის დასასრულს „ფერადი სიტყვების
სააგენტოს“ ახალი სიტყვები დაემატება. (3წთ)
სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, ანიმაცია-
https://www.youtube.com/watch?v=o5lGW2XLfiE ; მოთხრობის
ამობეჭდილი ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის,
ფლიპჩარტი, ფორმატის ფურცლებზე ამობეჭდილი მცირე
საინფორმაციო ტექსტები თითოეული ჯგუფისათვის, მზა
ილუსტრაციები, მარკერები, ფანქრები, ხალიჩები, ბალიშები.