SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Download to read offline
გაკვეთილის გეგმა
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
იტალიური ზღაპარი „ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი“
სადამრიგებლო/კითხვის საათი
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი გვარი
სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი
მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე
აქტუალობა გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ
წაკითხული ტექსტის გააზრების უნარს.
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
მოსწავლეები განმარტავენ ტექსტში მოცემულ უცხო სიტყვებსა
და გამონათქვამებს. ამოიცნობენ ტექსტის მთავარ იდეას,
განასხვავებენ ერთმანეთისაგან მნიშვნელოვან და
მეორეხარისხოვან ინფორმაციას. ვერბალური მსჯელობის
შედეგს გამოსახავენ ტექსტის ანალიზის სქემის გამოყენებით.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა სასურველია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ზღაპრის (ამბის)
პირამიდაზე მუშაობის გამოცდილება.
I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად.
თითოეულ ხალიჩაზე დახვდებათ იტალიის დროშა. ბავშვები
III კვირა - 15 თებერვალი
ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე
ქუტიძე
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
გამოთქვამენ ვარაუდებს დროშის მიკუთვებულობის შესახებ.
ვარაუდების გამოთქმის შემდეგ power point პრეზენტაციით
ერთ-ერთი ფასილიტატორი მათ მიაწვდის ზოგად ცნობებს
იტალიის შესახებ: გეოგრაფიული მდებარეობა, მოსახლეობა,
ფართობი და ა.შ. მოსწავლეები მოისმენენ იტალიის ჰიმნს.
მეორე ფასილიტატორი ესაუბრება იტალიის კულტურის
შესახებ. (7 წთ)
მოსწავლეებს მიეწოდებათ ზოგადი ცნობები იტალიური
ფეხბურთის შესახებ და იხილავენ შესაბამის ვიდეოკოლაჟს.
II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად
იწყებენ ზღაპრის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით,
თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით, განვიხილავთ უცხო
სიტყვებს და ვაჯამებთ წაკითხულს. ზღაპრის წაკითხვის
შემდეგ განვიხილავთ მას მცირე ჯგუფებში. გასააზრებლად
ვსვამთ შეკითხვებს: რა გავიგეთ ზღაპრიდან? რა იყო
თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში? მოგეწონათ
თუ არა? და ა.შ. ( 20 წთ)
III ფაზა- ტექსტის გაანალიზების შემდეგ მოსწავლეები
თავიანთ ფასილიტატორებთან ერთად ავსებენ ზღაპრის
(ამბის) პირამიდას. პირამიდა გადააქვთ ფორმატზე და
თავიანთი შეხედულებისამებრ ახდენენ ილუსტრირებას. (10
წთ)
ამ სამუშაოს დასრულების შემდეგ ჯგუფები ირჩევენ თითო
პრეზენტატორს, რომელიც წარადგენს მათ ნამუშევარს
აუდიტორიის წინაშე. (10 წთ)
სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, ზღაპრის ამობეჭდილი ქსეროასლი
თითოეული მოსწავლისთვის, „ზღაპრის (ამბის) პირამიდები
თითოეული ჯგუფისთვის, Power Point პრეზენტაცია იტალიის
შესახებ, იტალიის ჰიმნის mp3 ვერსია, ფლიპჩარტი,
ვიდეორგოლები იტალიური ფეხბურთისა და მოდის შესახებ,
„მოდილიანი“ - პალიტრა L-ის დიდი მხატვრების სერიიდან;
„მსოფლიოს საოცრებები“ - ბაკურ სულაკაურის
გამომცემლობა, კალმები, მარკერები და ფანქრები, ხალიჩები,
ბალიშები.

More Related Content

What's hot

მომავლის სკოლა
მომავლის სკოლამომავლის სკოლა
მომავლის სკოლაmtbiblia
 
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“mtbiblia
 
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"mtbiblia
 
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“mtbiblia
 
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“mtbiblia
 
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდაmtbiblia
 
მომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხებიმომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხებიmtbiblia
 
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნებაmtbiblia
 
22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობაmtbiblia
 
6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“mtbiblia
 
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიmziaegiashvili
 

What's hot (13)

მომავლის სკოლა
მომავლის სკოლამომავლის სკოლა
მომავლის სკოლა
 
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
12 საინფორმაციო ტექსტი „ნიანგსაც შეუძლია მეგობრობა“
 
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
21 ოტია იოსელიანი "ვირის ჭკუა"
 
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“8 მოთხრობა  „თავის გაწირვა“
8 მოთხრობა „თავის გაწირვა“
 
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
9 „მოგზაურობა მზის სისტემაში“
 
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
11 ვ. ასლამაზაშვილის გაზაფხული მოვიდა
 
მომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხებიმომავლის სკოლა-საკითხები
მომავლის სკოლა-საკითხები
 
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება19 მოქალაქეობრივი შეგნება
19 მოქალაქეობრივი შეგნება
 
22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა22 ლაშქრობა
22 ლაშქრობა
 
6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“6 „მელია და ცხენი“
6 „მელია და ცხენი“
 
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიშიკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის ანგარიში
 
Maias gakv.gegma
Maias gakv.gegmaMaias gakv.gegma
Maias gakv.gegma
 
Lessonplan (1)
Lessonplan (1)Lessonplan (1)
Lessonplan (1)
 

Viewers also liked

25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაციაmtbiblia
 
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან""მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"mtbiblia
 
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"mtbiblia
 
კესანე
კესანეკესანე
კესანეnino mania
 
10 სტუმრად პლანეტარიუმში
10 სტუმრად პლანეტარიუმში10 სტუმრად პლანეტარიუმში
10 სტუმრად პლანეტარიუმშიmtbiblia
 
სიტუაცია
სიტუაციასიტუაცია
სიტუაციაmtbiblia
 
ცხრილი
ცხრილიცხრილი
ცხრილიmtbiblia
 
მოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნებამოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნებაmtbiblia
 
ვენის დიაგრამები
ვენის დიაგრამებივენის დიაგრამები
ვენის დიაგრამებიmtbiblia
 
მეჩონგურე
მეჩონგურემეჩონგურე
მეჩონგურეmtbiblia
 
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგებიდიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგებიmtbiblia
 
მელია და თხა
მელია და თხამელია და თხა
მელია და თხაmtbiblia
 

Viewers also liked (12)

25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია25 კითხვის პოპულარიზაცია
25 კითხვის პოპულარიზაცია
 
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან""მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
"მკითხველთა კლუბი 81-ე სკოლიდან"
 
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
23 "ყველაზე ჭკვიანი გუნდი"
 
კესანე
კესანეკესანე
კესანე
 
10 სტუმრად პლანეტარიუმში
10 სტუმრად პლანეტარიუმში10 სტუმრად პლანეტარიუმში
10 სტუმრად პლანეტარიუმში
 
სიტუაცია
სიტუაციასიტუაცია
სიტუაცია
 
ცხრილი
ცხრილიცხრილი
ცხრილი
 
მოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნებამოქალაქეობრივი შეგნება
მოქალაქეობრივი შეგნება
 
ვენის დიაგრამები
ვენის დიაგრამებივენის დიაგრამები
ვენის დიაგრამები
 
მეჩონგურე
მეჩონგურემეჩონგურე
მეჩონგურე
 
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგებიდიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
დიაგნოსტირების ეტაპის შედეგები
 
მელია და თხა
მელია და თხამელია და თხა
მელია და თხა
 

More from mtbiblia

კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში mtbiblia
 
კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიშიკვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიშიmtbiblia
 
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდიყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდიmtbiblia
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)mtbiblia
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაშიგაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაშიmtbiblia
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდიmtbiblia
 
ვირის ჭკუა
ვირის ჭკუავირის ჭკუა
ვირის ჭკუაmtbiblia
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდიmtbiblia
 
გლობუსი
გლობუსიგლობუსი
გლობუსიmtbiblia
 
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბშიკომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბშიmtbiblia
 
"მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა""მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა"mtbiblia
 
14 კონფერენცია
14 კონფერენცია14 კონფერენცია
14 კონფერენციაmtbiblia
 
ნიანგები
ნიანგებინიანგები
ნიანგებიmtbiblia
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"mtbiblia
 
რას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვირას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვიmtbiblia
 
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობანიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობაmtbiblia
 
გაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდაგაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდაmtbiblia
 
ფერადი ბარათები
ფერადი ბარათებიფერადი ბარათები
ფერადი ბარათებიmtbiblia
 

More from mtbiblia (18)

კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
 
კვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიშიკვლევის შედეგების ანგარიში
კვლევის შედეგების ანგარიში
 
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდიყველაზე ჭკვიანი გუნდი
ყველაზე ჭკვიანი გუნდი
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში (კითხვები)
 
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაშიგაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
გაერთე ერთდღიან ლაშქრობაში
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
 
ვირის ჭკუა
ვირის ჭკუავირის ჭკუა
ვირის ჭკუა
 
კროსვორდი
კროსვორდიკროსვორდი
კროსვორდი
 
გლობუსი
გლობუსიგლობუსი
გლობუსი
 
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბშიკომიკსი მკითხველთა კლუბში
კომიკსი მკითხველთა კლუბში
 
"მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა""მეც მინდა მუშაობა"
"მეც მინდა მუშაობა"
 
14 კონფერენცია
14 კონფერენცია14 კონფერენცია
14 კონფერენცია
 
ნიანგები
ნიანგებინიანგები
ნიანგები
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
 
რას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვირას გალობს შაშვი
რას გალობს შაშვი
 
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობანიანგმაც იცის მეგობრობა
ნიანგმაც იცის მეგობრობა
 
გაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდაგაზაფხული მოვიდა
გაზაფხული მოვიდა
 
ფერადი ბარათები
ფერადი ბარათებიფერადი ბარათები
ფერადი ბარათები
 

4 იტალიური ზღაპარი „ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი“

  • 1. გაკვეთილის გეგმა საგანი/ინტეგრირებული საგნები იტალიური ზღაპარი „ვარსკვლავთმრიცხველი გლეხი“ სადამრიგებლო/კითხვის საათი მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი სწავლების საფეხური / კლასი I საფეხური/ IV კლასი მოსწავლეთა პროფილი 30 მოსწავლე აქტუალობა გაკვეთილი მნიშვნელოვანია, რადგან ხელს ვუწყობთ წაკითხული ტექსტის გააზრების უნარს. სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები მოსწავლეები განმარტავენ ტექსტში მოცემულ უცხო სიტყვებსა და გამონათქვამებს. ამოიცნობენ ტექსტის მთავარ იდეას, განასხვავებენ ერთმანეთისაგან მნიშვნელოვან და მეორეხარისხოვან ინფორმაციას. ვერბალური მსჯელობის შედეგს გამოსახავენ ტექსტის ანალიზის სქემის გამოყენებით. მოსწავლეთა წინარე ცოდნა სასურველია მოსწავლეებს ჰქონდეთ ზღაპრის (ამბის) პირამიდაზე მუშაობის გამოცდილება. I ფაზა- მოსწავლეები განთავსდებიან ხალიჩებზე წრიულად. თითოეულ ხალიჩაზე დახვდებათ იტალიის დროშა. ბავშვები III კვირა - 15 თებერვალი ქეთევან კოსტავა, მარიტა ბიბლაია, ნინო მანია, სალომე ქუტიძე
  • 2. გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი გამოთქვამენ ვარაუდებს დროშის მიკუთვებულობის შესახებ. ვარაუდების გამოთქმის შემდეგ power point პრეზენტაციით ერთ-ერთი ფასილიტატორი მათ მიაწვდის ზოგად ცნობებს იტალიის შესახებ: გეოგრაფიული მდებარეობა, მოსახლეობა, ფართობი და ა.შ. მოსწავლეები მოისმენენ იტალიის ჰიმნს. მეორე ფასილიტატორი ესაუბრება იტალიის კულტურის შესახებ. (7 წთ) მოსწავლეებს მიეწოდებათ ზოგადი ცნობები იტალიური ფეხბურთის შესახებ და იხილავენ შესაბამის ვიდეოკოლაჟს. II ფაზა- ფასილიტატორები თავიანთ ჯგუფებთან ერთად იწყებენ ზღაპრის კითხვას. ვკითხულობთ პაუზებით, თითოეული აბზაცის ბოლოს ვჩერდებით, განვიხილავთ უცხო სიტყვებს და ვაჯამებთ წაკითხულს. ზღაპრის წაკითხვის შემდეგ განვიხილავთ მას მცირე ჯგუფებში. გასააზრებლად ვსვამთ შეკითხვებს: რა გავიგეთ ზღაპრიდან? რა იყო თქვენთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ ზღაპარში? მოგეწონათ თუ არა? და ა.შ. ( 20 წთ) III ფაზა- ტექსტის გაანალიზების შემდეგ მოსწავლეები თავიანთ ფასილიტატორებთან ერთად ავსებენ ზღაპრის (ამბის) პირამიდას. პირამიდა გადააქვთ ფორმატზე და თავიანთი შეხედულებისამებრ ახდენენ ილუსტრირებას. (10 წთ) ამ სამუშაოს დასრულების შემდეგ ჯგუფები ირჩევენ თითო პრეზენტატორს, რომელიც წარადგენს მათ ნამუშევარს აუდიტორიის წინაშე. (10 წთ) სასწავლო რესურსები კომპიუტერი, პროექტორი, ზღაპრის ამობეჭდილი ქსეროასლი თითოეული მოსწავლისთვის, „ზღაპრის (ამბის) პირამიდები თითოეული ჯგუფისთვის, Power Point პრეზენტაცია იტალიის შესახებ, იტალიის ჰიმნის mp3 ვერსია, ფლიპჩარტი, ვიდეორგოლები იტალიური ფეხბურთისა და მოდის შესახებ, „მოდილიანი“ - პალიტრა L-ის დიდი მხატვრების სერიიდან;
  • 3. „მსოფლიოს საოცრებები“ - ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა, კალმები, მარკერები და ფანქრები, ხალიჩები, ბალიშები.