2. PENGENALAN
EDWARD DE BONO TELAH MEMPELOPORI CORT
PADA TAHUN 1969.
SINGKATAN CORT ADALAH DARIPADA
PERKATAAN ‘COGNITIF REASEARCH TRUST’.
BELIAU TELAH MENCUBA KAEDAH CORT DI
SEKOLAH – SEKOLAH YANG BERADA DI BARAT.
TUJUAN UTAMANYA ADALAH UNTUK MELIHAT
KEBERKESANANNYA DALAM MEMBANTU
MENINGKATKAN KOGNITIF PELAJAR.
3. DEFINISI CORT
ALAT CORT MERUPAKAN INSTRUMEN
DALAM BENTUK GARIS PANDUAN YANG
DIGUNAKAN UNTUK MENINGKATKAN
KUALITI PEMIKIRAN SESEORANG UNTUK
MEMBUAT KEPUTUSAN ATAU
MENYELESAIKAN MASALAH YANG
DIHADAPI.
4. CoRT mempunyai 6 bahagian iaitu :
1. CORT 1 : KELUASAN PERSEPSI.
2. CORT 2 : ORGANISASI PROSES BERFIKIR.
3. CORT 3 : INTERAKSI, ARGUMEN, PEMIKIRAN
KRITIS.
4. CORT 4 : PEMIKIRAN KREATIF.
5. CORT 5 : MAKLUMAT DAN PERASAAN.
6. CORT 6 : TINDAKAN.
5. CoRT 1 terdiri daripada 7 alat iaitu :
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
PMI (PLUS, MINUS, INTERESTING)
CAF (CONSIDER ALL FACTORS)
C&S (CONSEQUENCE AND SEQUEL)
AGO (AIMS,GOALS,OBJECTIVES)
FIP (FIRST IMPORTANT PRIORITY)
APC (ALTERNATIVES,POSSIBILITIES,CHOICES )
OPV (OTHER PEOPLE’S VIEWS)
6. Rancangan Pengajaran Harian (RPH )
Bidang
Tajuk
Tahun
Masa
:
:
:
:
Alam Bahan
Sifat Kimia Bahan (Asid, Alkali Dan Neutral)
Tahun 5
60 minit (2 waktu)
Standard Kandungan :
2.2 Memahami sifat bahan asid, alkali dan neutral.
Standard Pembelajaran :
2.2.1 mengenalpasti bahan berasid, alkali dan neutral
dengan menggunakan kertas litmus.
2.2.2 mengenalpasti rasa bahan makanan berasid, beralkali dan
neutral.
7. Objektif :
Pada akhir pelajaran murid dapat…
1) mengenalpasti sifat kimia bagi 6 jenis bahan dengan menggunakan
kertas litmus.
2) mengenalpasti rasa bagi 6 jenis bahan berasid dan beralkali.
Alat Berfikir :
CAF dan APC
Kemahiran Proses Sains :
Memerhati, Mengeksperimen, Membuat Kesimpulan, Mengelas,
Membuat Inferens, Mengawal Pembolehubah, Berkomunikasi,
Membuat Hipotesis.
8. Kemahiran Manipulatif Sains :
Menggunakan alatan sains dengan betul, mencuci
dan menyimpan alatan sains dengan cara yang betul
dan selamat.
Nilai dan sikap:
Bekerjasama, mengamalkan kebersihan dan berjimat
cermat, berhati-hati.
9. KEMAHIRAN
PROSES SAINS
FASA
gambar-gambar makanan
di hadapan kelas.
2. Murid dipilih secara
(Set Induksi)
5 minit
BERFIKIR
CADANGAN AKTIVITI
1. Guru memaparkan
Langkah 1
ALAT
rawak untuk menyatakan
rasa makanan yang
dipaparkan.
3. Guru menyoal murid
apakah tajuk
pembelajaran pada hari
ini.
Memerhati
Berkomunikasi
Meramal
10. 1. Guru bersoal jawab
a. Meramal
CAF
dengan murid :
b. Membuat
(Consider All
Apakah sifat kimia bahan
yang anda tahu?
Apakah jenis rasa bahan
Langkah 2
(Pencetusan
Idea)
10 minit
makanan yang anda tahu?
Bagaimana cara untuk
menentukan sifat kimia
bahan?
inferens
c. Berkomunikasi
Factors)
11. 1.
Setiap kumpulan dibekalkan dengan kertas
a.
Mengeksperimen
litmus biru dan merah, piring petri, jus limau,
b.
Mengelas
cuka, air gula, air garam, bahan penaik dan air c.
sabun.
2.
Berkomunikasi
Mengawal
d.
Murid menguji setiap bahan makanan dan
Pembolehubah
bahan keperluan rumah dengan menggunakan e.
Membuat Hipotesis
kertas litmus biru dan merah.
3.
makanan dan bahan keperluan rumah dengan
Langkah 3
menggunakan lidah.
(Penstrukturan Idea)
20 minit
Guru mengarahkan murid merasai bahan
4.
Murid mencatatkan hasil keputusan di dalam
jadual yang disediakan.
( LAMPIRAN 1 )
1.
Murid menyatakan perkara yang perlu diubah
dalam penyiasatan.
2.
Murid menyatakan perkara yang diperhati
dalam penyiasatan ini.
12. 1. Guru meminta murid
menyelesaikan masalah
berdasarkan situasi yang
diberi dalam lembaran
kerja secara berkumpulan.
Langkah 4
(Aplikasi Idea)
15 minit
(LAMPIRAN 2)
a. Meramal
APC
b. Membuat
(Alternatives,
Inferens
c. Berkomunikasi
Possibilities,
Choices)