SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
««ვეფხისტყაოსანივეფხისტყაოსანი»» და მისი თარგმანის საკითხებდა მისი თარგმანის საკითხებ
.ქ ბათუმის.ქ ბათუმის №№ 14 საჯარო14 საჯარო
სკოლის რუსული ენისსკოლის რუსული ენის
მასწავლებელი მაიამასწავლებელი მაია
სირაძესირაძე
siradzemaia1901@gmail.comsiradzemaia1901@gmail.com
20142014 .წ.წ
ინტეგრირებული გაკვეთილისინტეგრირებული გაკვეთილის
/მნიშვნელობა აქტუალობა/მნიშვნელობა აქტუალობა
გაკვეთილის მიზანიგაკვეთილის მიზანი
თარგმნისთარგმნის
თავისებურებანი დათავისებურებანი და
კლასიკოსთაკლასიკოსთა
ნაწარმოებებისნაწარმოებების
თარგმნისთარგმნის
.სიძნელეების დადგენა.სიძნელეების დადგენა
ფორმისა და იდეისფორმისა და იდეის
ერთიანობის ანალიზიერთიანობის ანალიზი
მოსწავლეები
გაეცნობიან და
შეადარებენ ქართულ
- -რუსულ ინგლისურ
ნიმუშებს
.შ რუსთაველის
“პოემის ვეფხისტყაოსნ
”ის მაგალითზე
გაანალიზებენ
თარგმანის
თავისებურებებს
ეროვნული სასწავლო გეგმითეროვნული სასწავლო გეგმით
მისაღწევი შედეგები დამისაღწევი შედეგები და
ინდიკატორებიინდიკატორები
. X. 1.ქართ .მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობის მიღება საკლასო და სასკოლო დისკუსიებში
, :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
;მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს
, ;მსჯელობს არგუმენტირებულად გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა
საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს არიდებს ზოგად საკითხებზე
;მსჯელობას
. X. 5.ქართ მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების ამოცნობა და შესაბამისად
.გამოყენება
, :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
( ,ამოიცნობს აუდიტორიაზე ზემოქმედების არავერბალურ ხერხებს მხედველობით კონტაქტს ხმის
- , , )აწევ დაწევას საუბრის ტემპის შეცვლას ჟესტიკულაციას და შესაბამისად იყენებს მათ ზეპირი
;გამოსვლების დროს მსმენელთა ინტერესის გასაღვივებლად
. X. 3.ქართ აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი
.კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება
, :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე
( ,ამყარებს კონტაქტს მსმენელებთან თხრობისას იყენებს პირველ პირს დამოკიდებულების
. ., „ ...“, „ ...“, „ ...“,გამომხატველ ჩანართებს მაგ მინდა გიამბოთ ჩემი აზრით მთლიანად ვიზიარებ აზრს
„ , ...“აქედან გამომდინარე მიმაჩნია და სხვ.).
მიმართულება მოსმენა
. .VII.2.უცხ ს მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის
შინაარსის გასააზრებლად.
მიმართულება კითხვა
. .VII.4. ,უცხ ს მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს გაიგოს და გააანალიზოს მხატვრული
ტექსტები ( , , , , )მოთხრობა ნოველა მინიატურა პოეზიის თანამედროვე პროზის ნაწყვეტები .
. .VII.უცხ ს 7. მოსწავლე ფლობს და იყენებს სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად
.შესწავლის მიზნით
მიმართულება წერა
. .VII.უცხ ს 10. ,წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა ფლობს და
- - .იყენებს საბაზისო ენობრივ გრამატიკულ უნარ ჩვევებს
მიმართულება ლაპარაკი
დიალოგური მეტყველება
უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ
თემატიკაზე.
მონოლოგური მეტყველება
უცხ.ს.VII.14. მოსწავლეს შეუძლია წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია)
აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო.
მიმართულება კულტურათა დიალოგი
. .VII.1უცხ ს 7. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ
.დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ
( )მიმართულება უცხოური ენის პრაქტიკული გამოყენება მედიტაცია
. .VII.1უცხ ს 8. .მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის საგანმანათლებლო მიზნით გამოყენება
A -ფაზა 1.აქტივობა
(ქართული ენისა და ლიტერატურის
)მასწავლებელი
o Power Pointi- Movie maker-ისა და ის
პროგრამით მოსწავლეების მიერ
დამზადებული თვალსაჩინოების
გამოყენებით მოსწავლეები საუბრობენ
“ ”ვეფხისტყაოსნის სალექსო სტრიქონის
;თავისებურებებზე ადარებენ მაღალი და
;დაბალი შაირით შექმნილ სტრიქონებს
ითვლიან სტრიქონში მარცვალთა
, ,რაოდენობას გამოყოფენ რითმებს
“ ” ;მსჯელობენ ოქროს კვეთის შესახებ
.აანალიზებენ პოემის ფორმასა და იდეას
B - 20 . (ფ აზა წთ რუსულისა და
)ინგლისურის მასწავლებლები
2.აქტივობა
· ,მოსწავლეები რუსულისა და
ინგლისურის მასწავლებლების
,ხელმძღვანელობით რუსულ და
ინგლისურ ენებზე კითხულობენ
“ ”ვეფხისტყაოსნის თარგმანის
;პწკარედებს ადარებენ
;ორიგინალურსა და თარგმანს
პოულობენ განსხვავებებს პოემის
ფორმისა და იდეის
შენარჩუნებისათვის გაწეულ
;სამუშაოებში აანალიზებენ
თარგმანის თავისებურებებსა და
;სიძნელეებს ადარებენ და აფასებენ
სხვადასხვა მთარგმნელთა მიერ
ერთსა და იმავე ენაზე შესრულებულ
;თარგმანებს ეძებენ და პოულობენ
;თვალსაჩინო განსხვავებებს
-აქტიურად იყენებენ ისტ ის
.ტექნოლოგიებს
C - 10 .ფაზა წთ
· ,ქართულის მასწავლებელი
,მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს
გაკვეთილის პროცესს და გამოაქვს
, ,დასკვნა თუ რა სირთულეები ახლავს
, ,ზოგადად თარგმანს და
,კონკრეტულად კლასიკოსთა
.თარგმანებს რა დიდი მუშაობა
უწევთ მთარგმნელებს ფორმისა და
.იდეის შენარჩუნებისათვის
.მოსწავლეთა შეფასება
.საშინაო დავალებს მიცემა
გაკვეთილის მიმდინარეობაგაკვეთილის მიმდინარეობა
მაღალი: 4+ 4/ 4+ 4= 16
დაბალი: 5+ 3/ 5+ 3= 16
3+ 5/ 3+ 5= 16
მაღალი: 4+ 4/ 4+ 4= 16
დაბალი: 5+ 3/ 5+ 3= 16
3+ 5/ 3+ 5= 16
მუხლი:ნახეს, უცხო
ცეზურა:ნახეს, უცხო |
მოყმე ვინმე, ||
ჯვარედინი (abab),
მოსაზღვრე (aabb) ,
რკალური (abba) .
ჯვარედინი (abab),
მოსაზღვრე (aabb) ,
რკალური (abba) .
ოთხსტროფიანი
 ვიცი, ბოლოდ არ დამიგმობ ამა ჩემსა განზრახულსა.
 კაცი ბრძენი ვერ გასწირავს მოყვარესა მოყვარულსა;
 მე სიტყვასა ერთსა გკადრებ, პლატონისგან სწავლა-
თქმულსა:
 “სიცრუე და ორპირობა ავნებსხორცსა, მერმე სულსა”.
aaaa
რა უარეა მამაცსა, ომშიგან პირის - მხმეჭელსა,
შემდრკალსა, შეშინებულსა და სიკვდილისა მეჭველსა!
კაცი, ჯაბანი, რითა სჯობს დიაცსა, ქსლისა მბეჭველსა?
სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა!
“სიცრუე და ორპირობა ავნებს ხორცსა, მერმე
სულსა”.
სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა
მოსახვეჭელსა!
ПОЭМА ШОТА РУСТАВЕЛИПОЭМА ШОТА РУСТАВЕЛИ
“ВИТЯЗЬ В ТИГРОВОЙ ШКУРЕ”“ВИТЯЗЬ В ТИГРОВОЙ ШКУРЕ”
В ПЕРЕВОДАХ К.БАЛЬМОНТАВ ПЕРЕВОДАХ К.БАЛЬМОНТА ИИ
Н.ЗАБОЛОЦКОГОН.ЗАБОЛОЦКОГО
ПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАПЕРЕВОД БАЛЬМОНТА
თუცა ქალია, ხელმწიფედ
მართ ღმრთისა
დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა,
უთქვენოდ გვითქვამს
კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა
მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-
რი- ,ა |ძუ ი- ,ყოს თუნ-
და ხვა-დი-ა".
(8+8)
Дай ей царство, дай царенье.
Быть женой ей назначенье.
Но от бога смысл
правленья ей указан с
вышины.
Отлучался ты когда-то, -- и
сияла без заката.
Уж ког-да в пе-ще-ре
львя--та,| -- льви-ца, лев
впо-лне рав-ны".
(8+7)
ПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГО
თუცა ქალია, ხელმწიფედ
მართ ღმრთისა
დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა,
უთქვენოდ გვითქვამს
კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა
მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-
რი- ,ა |ძუ ი- ,ყოს თუნ--
და ხვა-დი-ა".
(8+8)// (a-a-a-a)
Хоть и женщина, но богом
утверждается царица. Мы
не льстим: она способна
на престоле потрудиться.
Не напрасно лик царевны
светит миру, как денница:
Де-ти льва рав-ны друг
дру-гу, |лев ли это и-ли
льви-ца".
(8+8)//(a-a-a-a)
ПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАПЕРЕВОД БАЛЬМОНТА
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით
ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს
ყოველი, იგიცა, ვინ
ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი,
დება რა სავარგულია?!
რა-სა-ცა გას- ,ცემ შე-ნი-
;ა |რას არ- ,ა და-კარ-გუ-
ლი-ა!“
(8+8)
Это древо вековое, чье в
Эдеме бытие.
Щедрость -- власть, как
власть закала. Где
измена? Прочь бежала.
Что ты спря-чешь, то
про-па-ло.| Что ты от-
дал, то тво-е".
(8+7)
ПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГО
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით
ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს
ყოველი, იგიცა, ვინ
ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი,
დება რა სავარგულია?!
რა-სა-ცა გას- ,ცემ შე-ნი-
;ა | ,რას არა და-კარ-გუ-
ლი-ა!“
(8+8)/(a-a-a-a)
Щедрость -- слава государей
и премудрости основа.
Дивной щедростью
владыки покоряют даже
злого.
Есть и пить любому нужно, в
том не вижу я плохого.
Что при-пря-чешь -- то по-
гу-бишь,| что раз-дашь –
вер-не-тся сно-ва".
(8+8)/(a-a-a-a)
К.БАЛЬМОНТК.БАЛЬМОНТ
•Превосходно воссоздал звуковое
и эмоциональное богатство
подлинника, передал общее его
содержание
•Не учтены в переводе и
разновидности шестнадцати
сложных стихов грузинского
шаири.
•(4+4+4+3)
Н.ЗАБОЛОЦКИЙН.ЗАБОЛОЦКИЙ
• Полный и глубокий, высоко
поэтический перевод.
• Сохраняет систему
рифмовки Руставели и дает
четыре одинаковых рифмы.
•(4+4+4+4)
•(a-a-a-a)
“ვეფხისტყაოსნის” ინგლისური
თარგმანები
Scott Wardrope
Translated by Venera Urushadze
•
ლეკვი ლომისა სწორია, ძუიყოს, თუნდა ხვადია".
• "Woman she is, but a woman born to rule
over a kingdom.
Truly our hearts declare her worthy to be our
sovereign.
Her noble deeds, like her radiance, shed
brightness arid warmth like sunshine.
The lion's whelp is a lion, be it male or
female".
• 8//6
Translated by Marjory Scott
Wardrope
• “The lion’s whelps are equal
(alike lions), be they male or
female.”
”ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ
იყოს, თუნდა ხვადია.”
7/6
Translated by Venera Urushadze
• რასაცა გასცემ, შენია;რას არა, დაკარგულია!“
Generous deeds adorn a monarch as does a
cypress Eden;
Even thetreitor is won when the hand of the
ruler is generous.
Spending on feasting and wine is better than
hoarding our substance.
That which we give makes us richer, that which
is hoarded is loSt".
8//7
Translated by Marjory Scott
Wardrope
• That which we give makes us rich,
that which is hoarded as lost.
8+7
• რასაცა გასცემ, შენია; რასარა,
დაკარგულია!“
ინტეგრირებული გაკვეთილი ხელსინტეგრირებული გაკვეთილი ხელს
უწყობსუწყობს
საგაკვეთილო პროცესი გახდეს მეტადსაგაკვეთილო პროცესი გახდეს მეტად
,მრავალფეროვანი მიმზიდველი და ეფექტური,მრავალფეროვანი მიმზიდველი და ეფექტური
 ,ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვებას მართვასა,ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვებას მართვასა
და დამუშავებასდა დამუშავებას
დამოუკიდებელი აზროვნების განვითარებასდამოუკიდებელი აზროვნების განვითარებას
შემოქმედებითი უნარების ჩამოყალიბებასშემოქმედებითი უნარების ჩამოყალიბებას
მოტივაციის ზრდას სწავლისადმიმოტივაციის ზრდას სწავლისადმი
 ,მოსწავლეები ხდებიან კომუნიკაბელურები საკუთარ,მოსწავლეები ხდებიან კომუნიკაბელურები საკუთარ
შესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახალიშესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახალი
ღირებულებების შექმნისთვის მოტივირებულიღირებულებების შექმნისთვის მოტივირებული
ადამიანებიადამიანები
!გმადლობთ ყურადღებისათვის!გმადლობთ ყურადღებისათვის

More Related Content

Similar to პრეზენტაცია

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013Maia Siradze
 
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსიამეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსიაMaia Siradze
 
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაუცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაMaia Siradze
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისXatuna Dzneladze
 
ქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაmarine kvaratskhelia
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
სამეტყველო ბგერები
სამეტყველო ბგერებისამეტყველო ბგერები
სამეტყველო ბგერებიRusudan Gonashvuli
 

Similar to პრეზენტაცია (15)

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
 
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსიამეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
 
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაუცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
 
გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
გაკვეთილები (გრამატიკის მოდული)
 
ქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობა
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
X(სv)vi
X(სv)viX(სv)vi
X(სv)vi
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
X(სv)vi
X(სv)viX(სv)vi
X(სv)vi
 
სამეტყველო ბგერები
სამეტყველო ბგერებისამეტყველო ბგერები
სამეტყველო ბგერები
 
Isg blogis tvis
Isg blogis tvisIsg blogis tvis
Isg blogis tvis
 

More from Maia Siradze

Saganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaSaganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaMaia Siradze
 
Proeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaProeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaMaia Siradze
 
რესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიარესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიაMaia Siradze
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урокMaia Siradze
 
Microsoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMicrosoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMaia Siradze
 
Certified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorCertified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorMaia Siradze
 
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2Maia Siradze
 
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიMaia Siradze
 
ზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაMaia Siradze
 
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიV 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიMaia Siradze
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკებიMaia Siradze
 
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დმოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დMaia Siradze
 
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...Maia Siradze
 
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაგაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაMaia Siradze
 
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Maia Siradze
 
открытый урок 2
открытый урок 2открытый урок 2
открытый урок 2Maia Siradze
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяMaia Siradze
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენებაMaia Siradze
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...Maia Siradze
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისMaia Siradze
 

More from Maia Siradze (20)

Saganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaSaganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegma
 
Proeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaProeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsia
 
რესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიარესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსია
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
Microsoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMicrosoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expert
 
Certified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorCertified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educator
 
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
 
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
 
ზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაცია
 
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიV 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
 
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დმოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
 
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
 
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაგაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
 
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
 
открытый урок 2
открытый урок 2открытый урок 2
открытый урок 2
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენება
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
 

პრეზენტაცია

  • 1. ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი ««ვეფხისტყაოსანივეფხისტყაოსანი»» და მისი თარგმანის საკითხებდა მისი თარგმანის საკითხებ .ქ ბათუმის.ქ ბათუმის №№ 14 საჯარო14 საჯარო სკოლის რუსული ენისსკოლის რუსული ენის მასწავლებელი მაიამასწავლებელი მაია სირაძესირაძე siradzemaia1901@gmail.comsiradzemaia1901@gmail.com 20142014 .წ.წ
  • 2. ინტეგრირებული გაკვეთილისინტეგრირებული გაკვეთილის /მნიშვნელობა აქტუალობა/მნიშვნელობა აქტუალობა გაკვეთილის მიზანიგაკვეთილის მიზანი თარგმნისთარგმნის თავისებურებანი დათავისებურებანი და კლასიკოსთაკლასიკოსთა ნაწარმოებებისნაწარმოებების თარგმნისთარგმნის .სიძნელეების დადგენა.სიძნელეების დადგენა ფორმისა და იდეისფორმისა და იდეის ერთიანობის ანალიზიერთიანობის ანალიზი მოსწავლეები გაეცნობიან და შეადარებენ ქართულ - -რუსულ ინგლისურ ნიმუშებს .შ რუსთაველის “პოემის ვეფხისტყაოსნ ”ის მაგალითზე გაანალიზებენ თარგმანის თავისებურებებს
  • 3. ეროვნული სასწავლო გეგმითეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები დამისაღწევი შედეგები და ინდიკატორებიინდიკატორები . X. 1.ქართ .მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობის მიღება საკლასო და სასკოლო დისკუსიებში , :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე ;მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს , ;მსჯელობს არგუმენტირებულად გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს არიდებს ზოგად საკითხებზე ;მსჯელობას . X. 5.ქართ მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების ამოცნობა და შესაბამისად .გამოყენება , :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე ( ,ამოიცნობს აუდიტორიაზე ზემოქმედების არავერბალურ ხერხებს მხედველობით კონტაქტს ხმის - , , )აწევ დაწევას საუბრის ტემპის შეცვლას ჟესტიკულაციას და შესაბამისად იყენებს მათ ზეპირი ;გამოსვლების დროს მსმენელთა ინტერესის გასაღვივებლად . X. 3.ქართ აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი .კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება , :შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე ( ,ამყარებს კონტაქტს მსმენელებთან თხრობისას იყენებს პირველ პირს დამოკიდებულების . ., „ ...“, „ ...“, „ ...“,გამომხატველ ჩანართებს მაგ მინდა გიამბოთ ჩემი აზრით მთლიანად ვიზიარებ აზრს „ , ...“აქედან გამომდინარე მიმაჩნია და სხვ.).
  • 4. მიმართულება მოსმენა . .VII.2.უცხ ს მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის შინაარსის გასააზრებლად. მიმართულება კითხვა . .VII.4. ,უცხ ს მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს გაიგოს და გააანალიზოს მხატვრული ტექსტები ( , , , , )მოთხრობა ნოველა მინიატურა პოეზიის თანამედროვე პროზის ნაწყვეტები . . .VII.უცხ ს 7. მოსწავლე ფლობს და იყენებს სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად .შესწავლის მიზნით მიმართულება წერა . .VII.უცხ ს 10. ,წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა ფლობს და - - .იყენებს საბაზისო ენობრივ გრამატიკულ უნარ ჩვევებს მიმართულება ლაპარაკი დიალოგური მეტყველება უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე. მონოლოგური მეტყველება უცხ.ს.VII.14. მოსწავლეს შეუძლია წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია) აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო. მიმართულება კულტურათა დიალოგი . .VII.1უცხ ს 7. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ .დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ ( )მიმართულება უცხოური ენის პრაქტიკული გამოყენება მედიტაცია . .VII.1უცხ ს 8. .მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის საგანმანათლებლო მიზნით გამოყენება
  • 5. A -ფაზა 1.აქტივობა (ქართული ენისა და ლიტერატურის )მასწავლებელი o Power Pointi- Movie maker-ისა და ის პროგრამით მოსწავლეების მიერ დამზადებული თვალსაჩინოების გამოყენებით მოსწავლეები საუბრობენ “ ”ვეფხისტყაოსნის სალექსო სტრიქონის ;თავისებურებებზე ადარებენ მაღალი და ;დაბალი შაირით შექმნილ სტრიქონებს ითვლიან სტრიქონში მარცვალთა , ,რაოდენობას გამოყოფენ რითმებს “ ” ;მსჯელობენ ოქროს კვეთის შესახებ .აანალიზებენ პოემის ფორმასა და იდეას B - 20 . (ფ აზა წთ რუსულისა და )ინგლისურის მასწავლებლები 2.აქტივობა · ,მოსწავლეები რუსულისა და ინგლისურის მასწავლებლების ,ხელმძღვანელობით რუსულ და ინგლისურ ენებზე კითხულობენ “ ”ვეფხისტყაოსნის თარგმანის ;პწკარედებს ადარებენ ;ორიგინალურსა და თარგმანს პოულობენ განსხვავებებს პოემის ფორმისა და იდეის შენარჩუნებისათვის გაწეულ ;სამუშაოებში აანალიზებენ თარგმანის თავისებურებებსა და ;სიძნელეებს ადარებენ და აფასებენ სხვადასხვა მთარგმნელთა მიერ ერთსა და იმავე ენაზე შესრულებულ ;თარგმანებს ეძებენ და პოულობენ ;თვალსაჩინო განსხვავებებს -აქტიურად იყენებენ ისტ ის .ტექნოლოგიებს C - 10 .ფაზა წთ · ,ქართულის მასწავლებელი ,მოსწავლეებთან ერთად აჯამებს გაკვეთილის პროცესს და გამოაქვს , ,დასკვნა თუ რა სირთულეები ახლავს , ,ზოგადად თარგმანს და ,კონკრეტულად კლასიკოსთა .თარგმანებს რა დიდი მუშაობა უწევთ მთარგმნელებს ფორმისა და .იდეის შენარჩუნებისათვის .მოსწავლეთა შეფასება .საშინაო დავალებს მიცემა გაკვეთილის მიმდინარეობაგაკვეთილის მიმდინარეობა
  • 6. მაღალი: 4+ 4/ 4+ 4= 16 დაბალი: 5+ 3/ 5+ 3= 16 3+ 5/ 3+ 5= 16 მაღალი: 4+ 4/ 4+ 4= 16 დაბალი: 5+ 3/ 5+ 3= 16 3+ 5/ 3+ 5= 16 მუხლი:ნახეს, უცხო ცეზურა:ნახეს, უცხო | მოყმე ვინმე, || ჯვარედინი (abab), მოსაზღვრე (aabb) , რკალური (abba) . ჯვარედინი (abab), მოსაზღვრე (aabb) , რკალური (abba) . ოთხსტროფიანი  ვიცი, ბოლოდ არ დამიგმობ ამა ჩემსა განზრახულსა.  კაცი ბრძენი ვერ გასწირავს მოყვარესა მოყვარულსა;  მე სიტყვასა ერთსა გკადრებ, პლატონისგან სწავლა- თქმულსა:  “სიცრუე და ორპირობა ავნებსხორცსა, მერმე სულსა”. aaaa რა უარეა მამაცსა, ომშიგან პირის - მხმეჭელსა, შემდრკალსა, შეშინებულსა და სიკვდილისა მეჭველსა! კაცი, ჯაბანი, რითა სჯობს დიაცსა, ქსლისა მბეჭველსა? სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა! “სიცრუე და ორპირობა ავნებს ხორცსა, მერმე სულსა”. სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა!
  • 7. ПОЭМА ШОТА РУСТАВЕЛИПОЭМА ШОТА РУСТАВЕЛИ “ВИТЯЗЬ В ТИГРОВОЙ ШКУРЕ”“ВИТЯЗЬ В ТИГРОВОЙ ШКУРЕ” В ПЕРЕВОДАХ К.БАЛЬМОНТАВ ПЕРЕВОДАХ К.БАЛЬМОНТА ИИ Н.ЗАБОЛОЦКОГОН.ЗАБОЛОЦКОГО
  • 8. ПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАПЕРЕВОД БАЛЬМОНТА თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია; შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო- რი- ,ა |ძუ ი- ,ყოს თუნ- და ხვა-დი-ა". (8+8) Дай ей царство, дай царенье. Быть женой ей назначенье. Но от бога смысл правленья ей указан с вышины. Отлучался ты когда-то, -- и сияла без заката. Уж ког-да в пе-ще-ре львя--та,| -- льви-ца, лев впо-лне рав-ны". (8+7)
  • 9. ПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГО თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია; შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო- რი- ,ა |ძუ ი- ,ყოს თუნ-- და ხვა-დი-ა". (8+8)// (a-a-a-a) Хоть и женщина, но богом утверждается царица. Мы не льстим: она способна на престоле потрудиться. Не напрасно лик царевны светит миру, как денница: Де-ти льва рав-ны друг дру-гу, |лев ли это и-ли льви-ца". (8+8)//(a-a-a-a)
  • 10. ПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАПЕРЕВОД БАЛЬМОНТА მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რა-სა-ცა გას- ,ცემ შე-ნი- ;ა |რას არ- ,ა და-კარ-გუ- ლი-ა!“ (8+8) Это древо вековое, чье в Эдеме бытие. Щедрость -- власть, как власть закала. Где измена? Прочь бежала. Что ты спря-чешь, то про-па-ло.| Что ты от- дал, то тво-е". (8+7)
  • 11. ПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГО მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რა-სა-ცა გას- ,ცემ შე-ნი- ;ა | ,რას არა და-კარ-გუ- ლი-ა!“ (8+8)/(a-a-a-a) Щедрость -- слава государей и премудрости основа. Дивной щедростью владыки покоряют даже злого. Есть и пить любому нужно, в том не вижу я плохого. Что при-пря-чешь -- то по- гу-бишь,| что раз-дашь – вер-не-тся сно-ва". (8+8)/(a-a-a-a)
  • 12. К.БАЛЬМОНТК.БАЛЬМОНТ •Превосходно воссоздал звуковое и эмоциональное богатство подлинника, передал общее его содержание •Не учтены в переводе и разновидности шестнадцати сложных стихов грузинского шаири. •(4+4+4+3)
  • 13. Н.ЗАБОЛОЦКИЙН.ЗАБОЛОЦКИЙ • Полный и глубокий, высоко поэтический перевод. • Сохраняет систему рифмовки Руставели и дает четыре одинаковых рифмы. •(4+4+4+4) •(a-a-a-a)
  • 14. “ვეფხისტყაოსნის” ინგლისური თარგმანები Scott Wardrope Translated by Venera Urushadze • ლეკვი ლომისა სწორია, ძუიყოს, თუნდა ხვადია". • "Woman she is, but a woman born to rule over a kingdom. Truly our hearts declare her worthy to be our sovereign. Her noble deeds, like her radiance, shed brightness arid warmth like sunshine. The lion's whelp is a lion, be it male or female". • 8//6 Translated by Marjory Scott Wardrope • “The lion’s whelps are equal (alike lions), be they male or female.” ”ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია.” 7/6 Translated by Venera Urushadze • რასაცა გასცემ, შენია;რას არა, დაკარგულია!“ Generous deeds adorn a monarch as does a cypress Eden; Even thetreitor is won when the hand of the ruler is generous. Spending on feasting and wine is better than hoarding our substance. That which we give makes us richer, that which is hoarded is loSt". 8//7 Translated by Marjory Scott Wardrope • That which we give makes us rich, that which is hoarded as lost. 8+7 • რასაცა გასცემ, შენია; რასარა, დაკარგულია!“
  • 15. ინტეგრირებული გაკვეთილი ხელსინტეგრირებული გაკვეთილი ხელს უწყობსუწყობს საგაკვეთილო პროცესი გახდეს მეტადსაგაკვეთილო პროცესი გახდეს მეტად ,მრავალფეროვანი მიმზიდველი და ეფექტური,მრავალფეროვანი მიმზიდველი და ეფექტური  ,ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვებას მართვასა,ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვებას მართვასა და დამუშავებასდა დამუშავებას დამოუკიდებელი აზროვნების განვითარებასდამოუკიდებელი აზროვნების განვითარებას შემოქმედებითი უნარების ჩამოყალიბებასშემოქმედებითი უნარების ჩამოყალიბებას მოტივაციის ზრდას სწავლისადმიმოტივაციის ზრდას სწავლისადმი  ,მოსწავლეები ხდებიან კომუნიკაბელურები საკუთარ,მოსწავლეები ხდებიან კომუნიკაბელურები საკუთარ შესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახალიშესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახალი ღირებულებების შექმნისთვის მოტივირებულიღირებულებების შექმნისთვის მოტივირებული ადამიანებიადამიანები