1. Урок з української літератури 5 клас
Тема: І.Франко «Фарбований лис». Головні і другорядні персонажі.
Характеристика образу Лиса Микити.
Мета уроку:
• опрацювати ідейно-художній зміст казки, охарактеризувати образ
Лиса Микити; визначити основні риси його вдачі;
• розвивати увагу, пам'ять, культуру зв’язного мовлення, вміння логічно
мислити, наводити переконливі приклади;
• виховувати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація ( портрет І.Франка, малюнки до образу Лиса)
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Епіграф до уроку:
Казочка
Читає наша Галочка;
Тихенько будьте, цить,
Хай казочка прочитана
Весь час у нас горить.
Погляньте: в Галки на плечі
Принишк вже й котик Гриць,
Вслухається у низки спів,
У шепіт таємниць.
Тихесенько, не гомонить,
Щоб казка чарівна
Сполоханим метеликом
Не пурхнула з вікна.
А казочка закликає
В невидані світи
Веселками устелені…
Ходім туди…
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдання уроку.
Учитель: - Діти, як ви гадаєте, чому я розпочала урок саме віршиком про
казочку? Яка буде тема нашого сьогоднішнього уроку? ( Ми будемо
працювати над змістом казки «Фарбований лис» )
2. Учитель: - Молодці, правильно. А також ми дамо характеристику головному
герою казки Лису Микиті.
ІV. Повторення вивченого
Літературний диктант (слайд 2)
Робота з таблицею, перевір себе (слайд 3)
Проаналізуй (слайд 4)
«Фарбований лис» - це казка про тварин
За автором – літературна ( І. Франко)
Висміює – хитрість, неправду, лицемірство.
Повчає – не ставити власні бажання вище потреб інших.
V. Основний зміст уроку.
Характеристика головних та другорядних героїв казки
( слайди V,ІV)
Хвилинка мрій та відпочинку ( дітям пропонується відпочити і
помріяти, перед ними висвітлюються малюнки різних тварин і
пропонується закрити очі і уявити себе якоюсь тваринкою, пояснити
чому саме такою тваринкою вони себе уявляю тваринкою )
Самостійна робота ( складання інформаційного гроно)
Характеристика головного героя казки Лиса Микити ( слайд VІІ)
Учитель: знайдіть будь ласка в тексті риси характеру Лиса (зачитайте
уривки з тексту)
Розгляд легенди про святого Миколая
Робота з текстом
Знайдіть в тексті вислів: «Е, я давно знав! Я на тім пізнався, як на
фарбованому Лисі», поясніть як ви його розумієте. ( ІX слайд)
Робота в групах «Творча майстерня»(X слайд)
Лексичний диктант ( XІ слайд)
3. «Займи позицію» (X слайд)
Після знайомства з казкою «Фарбований Лис» я …( мабуть, точно,
можливо, ніколи…)
VІ Підсумок уроку (оцінки)
VІІ Домашнє завдання. Підготувати малюнки до образів твору.