SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Сэдэв: Сэтгэхүйг хөгжүүлэх үйлдэл хийх арга эзэмшүүлэх
Зорилго:
1. Зүйр үгийн агуулгаар сэтгэлийн үйлдлийн ач холбогдлыг ухааруулах
2. Ялгааг олох арга эзэмшүүлэх
3. Орхигдсон цифрийг давхардуулахгүй нөхөх аргыг эзэмшүүлэх
4. Тулгамдсан хүнд байдлаас гарах гарцыг сэтгэхүйн үйлдлээр олохыг мэдрүүлэх.
5. Хамтарч суралцах, зөвшилцөх аргад сургах
Бэлтгэл:
1. “ Судоку” –ийн 2 хүснэгт / Японы/
2. Ялгааг олох 6 зурагт хуудас
3. Зүүн тийш эргэж гарах тойрог зам дээрх машины зураг
4. Олон өнцөгтийг гурван тэнцүү хуваах 2 зураг, 300 ш чүдэнзний мод
Зохион байгуулах арга:
1, Багаар зохион байгуулна
2, Мэддэг зүйл дээр тулгуурлан асуудлыг суралцагч өөрөө шийдэж мэдлэг бүтээлгэнэ.
Хичээлийн явц:
Хичээлийн
үе шат Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Хуга
цаа
Үйлийн
баримжааг
сэргээн
санах
1,Самбарт
“Биеийн хүчээр нэгийг дийлнэ.
Сэтгэлийн хүчээр мянгыг дийлнэ”
гэж бичсэн үзүүлэн дэлгэж
суралцагчдаар уншуулна.
2, Энэ юу гэсэн агуулгатай юм вэ
гэж асуугаад сурагчдаар
бодуулна........
3,Хүн сэтгэлээрээ зөв буруу, үнэч,
шударга, хуурамч, зальтай,сайхан
муухай,,сайн мууг ялгах уу?
Биеиийн хүчээр ялгах уу?
3, Тамирчин хүн амжилтанд
хүрэхийн тулд байнга юу хийдэг вэ?
4, Хүн бүр сэтгэж бодож чаддаг.
Хүн бүрийн сэтгэцийн хурд, хүч
харилцан адилгүй өөр өөр.
-Хүн сэтгэхүйн хурдаа хөгжүүлэхийн
тулд байнга юу хийж байх хэрэгтэй
вэ?
-Хүн хүн сэтгэхүйгээ хөгжүүлэхийн
тулд байнга сэтгэхүйн үйлдэл
дасгал хийж байх шаардалгтай.
1,Бяртай их хүчтэй ч
барилдахад цөөхөн хүн
дийлнэ.
Сэтгэлийн хүчээр олон
хүнийг ялна.
2, Сэтгэлээрээ сайн муу, зөв
буруу, сайхан- муухай, хатуу,
зөөлөнг ялгаж танина.
3, Тамирчийн хүн амжилтанд
хүрэхийн тулд байнга далгал
хийх хэрэгтэй.
4, Хүн бүр сэтгэхүйн хурдаа
хөгжүүлэхийн тулд байнга
дасгал хийж байх хэрэгтэй.
5
минут
Үйлийн
баримжааг
эзэмшүүлэх
5.Сэтгэхүй хөгжүүлэх арга:
- Ажигламтгай байх
- Ажиглаж мэдрэх
- Адилхан талуудыг олох
- Жишиж харьцуулах
- Ялгааг олох
5.Сурагчид уншх ба
дэвтэртээ бичиж авна.
Үүнд:
- Ажигламтгай байх
- Ажиглаж мэдрэх
- Адилхан талуудыг олох
- Оюуны дүгнэлт хийх
- Зүй тогтлыг олох
6, “Cудоку” –ийн хоосн нүдийг нөхөж
бичих аргыг дараах байдлаар
мэдээлнэ. Үүнд:
-Эгнээ багана бүрд 1 - 9 хүртлэх
цифрийг давхардуулахгүй нөхөж
бичнэ.
Баг бүрт дараах “Судоку”-ийн
хүснэгт түгээнэ. Самбарт томоор
бичсэн хүснэгт байрлуулна.
Баг бүрийг хийж дууссаны дараа
хариуг самбарт өлгөнө.
Баг бүр хоосон нүдийг бөглөснөө
самбарт байрлуулсан хариутай
тулгаж. Алдаагаа засах буюу
алдаагүй бол алга ташиж баяр
хүргэнэ. Хариу нь:
9 2 3 5 8 4 7 1 6
7 4 1 9 6 3 8 5 2
8 6 5 7 9 1 3 9 4
6 1 7 2 3 9 5 4 8
5 8 2 4 1 7 9 6 3
4 3 9 8 5 6 2 7 1
2 9 8 1 4 5 6 3 7
1 7 6 3 9 2 4 8 5
3 5 4 6 7 8 1 2 9
7. Найман ширхэг чүдэнзээр
үүсгэсэн тэг дөрвөлжин байна.
Доторх 4 зоосыг 6 чүдэнзээр тус
бүрд нь нэг зоос б байхаар дөрвөн
тэнцүү яаж хуваах вэ?
Суралцагчдад чүдэнз дугуйлж
хайчилсан цаас тарааж өгнө
Самбарт байрлуулах хүснэгт:
Хариу нь:
.8. Арван чүдэнзээр бүтсэн олон
өнцөгтийг 5 ширхэг чүдэнзээр
гурван тэнцүү яаж хуваах вэ?
- Жишиж харьцуулах
- Ялгааг олох
- Оюуны дүгнэлт хийх
- Зүй тогтлыг олох
6.Баг бүр өгөх “ Судоку”-ийн
хүснэгт. / хавсаралт №1/
2 3 5 8 7
7 1 6 3 8
8 6 7 1 9 4
6 7 2 9 5 4
5 8 1 6 3
3 9 8 6 2 1
2 9 1 5 3 7
6 3 9 4 5
4 7 8 1 2
7..Багаараа дараах дүрсийг
чүдэнзний модоор өрж,
хуваалтыг хийнэ. Үүнд:
8. Баг бүрд дараах чүдэнзийг
тараан өгнө.
Хариу нь:
Үйлийн
баримжааг
хөгжүүлэх
9, Зүүн тийш эргэж гарах хагас
тойрог зам дээр машины рүль зүүн
тийшээ эргэхгүй гацсан юм байна.
Яаж гарах вэ? Гээд зураг үзүүлнэ.
10. “ Эрүүл хүнс”, “ Миний сэтгэл”, “
Хос гэрлэлт”, “ Өөрсдөө цэцэг
тарьцгаая” сэдэвт зураг тус бүрийн
6 ялгааг олж хэлэх даалгавар өгнө.
9. Машины рүлийг баруун
тийш эргүүлэн, ухарч явсаар
хагас тойрог замаас гарна.
10. “ Эрүүл хүнс”, “ Миний
сэтгэл”, “ Хос гэрлэлт”, “
Өөрсдөө цэцэг тарьцгаая”
сэдэвт зураг тус бүрийн 6
ялгааг олж хэлнэ.
Хичээлийн
дараа
Хичээлийн чөлөөт цагаар дараах “
Судоку”-ийн хүснэгтийг хамтарч
бөглөхийг зөвлөнө.
Ангийн хананд дараах хүснэгтийг
нааж орхино.
8 6 1 5 4
2 1 3 5 6
4 8 7 6 9 1
1 6 7 8 2
6 8 9 1 5 4
5 2 3 4 1
7 2 4 8 9 6
8 6 7 9 3
4 3 5 2 7
Хичээл заасны дараа хийсэн анализ :
- Хүүхдүүд сэтгэхүй хөгжүүлэх тоглоомын хэлбэр бүхий ийм үйлийг хйихдээ их дуртай юм
байна. Их сонирхож идэвхтэй оролцож байсан.
- “ Судоку” –ийн хүснэгтийг хурдан сайн бөглөж байсан. Бөглөх аргыг сайн эзэмшүүлвэл
хурдан сэтгэж олж байсан.
- Олон өнцөгтийг хуваах хуваалтыг чиглүүлж өгвөл хурдан сэтгэж хийж байсан.Чиглүүлэхгүй
бол цаг их зарцуулах бололтой юм билээ.
- “Хавар” гэдэг үгний үсгээр утгатай үг бүтээх ------ багтаагүй.
- А+в= 50 >...... цэгийн оронд хэдэн тоо бичих боломжтойг олох --- цагт багтаагүй.
Боловсруулсан Н. Азжаргал

More Related Content

More from Азжаргал Нинжбадгар

багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньАзжаргал Нинжбадгар
 
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухай
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухайматематикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухай
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухайАзжаргал Нинжбадгар
 
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжилсудалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжилАзжаргал Нинжбадгар
 
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх ньхүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх ньАзжаргал Нинжбадгар
 
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологи
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологиШүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологи
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологиАзжаргал Нинжбадгар
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАзжаргал Нинжбадгар
 

More from Азжаргал Нинжбадгар (15)

эсээ бичих зөвлөмж
эсээ бичих зөвлөмжэсээ бичих зөвлөмж
эсээ бичих зөвлөмж
 
номтой нөхөрлөхийн учир
номтой нөхөрлөхийн учирномтой нөхөрлөхийн учир
номтой нөхөрлөхийн учир
 
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх ньбагш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжихөд хэлэлцүүлэг нөлөөлөх нь
 
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх ньбүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх нь
 
хичээлийн судалгаа хийх арга барил
хичээлийн судалгаа хийх арга барилхичээлийн судалгаа хийх арга барил
хичээлийн судалгаа хийх арга барил
 
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухай
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухайматематикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухай
математикийн хичээл дээр чээж тоолол явуулах тухай
 
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжилсудалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
судалгаанд суурилсан хичээл төлөвлөлт ба хүүхдийн хөгжил
 
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх ньхүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
 
Хоцрогдолгүй сургах технологи
Хоцрогдолгүй сургах технологиХоцрогдолгүй сургах технологи
Хоцрогдолгүй сургах технологи
 
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологи
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологиШүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологи
Шүүлгийн системийг сургалтанд хэрэглэх технологи
 
Bodlogo boduulj surgsh arga
Bodlogo boduulj surgsh argaBodlogo boduulj surgsh arga
Bodlogo boduulj surgsh arga
 
Багшийг шүтэхүй
Багшийг шүтэхүйБагшийг шүтэхүй
Багшийг шүтэхүй
 
Хоцорсон сурагчидтай ажиллах нь
Хоцорсон сурагчидтай ажиллах нь Хоцорсон сурагчидтай ажиллах нь
Хоцорсон сурагчидтай ажиллах нь
 
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjilIltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
Iltgel 7 sud suurilsan hich tul t hvvhdiin hugjil
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
 

Сэтгэхүй хөгжүүлэх хичээлийг туршаарай. СМ. Н. Азжаргал

  • 1. Сэдэв: Сэтгэхүйг хөгжүүлэх үйлдэл хийх арга эзэмшүүлэх Зорилго: 1. Зүйр үгийн агуулгаар сэтгэлийн үйлдлийн ач холбогдлыг ухааруулах 2. Ялгааг олох арга эзэмшүүлэх 3. Орхигдсон цифрийг давхардуулахгүй нөхөх аргыг эзэмшүүлэх 4. Тулгамдсан хүнд байдлаас гарах гарцыг сэтгэхүйн үйлдлээр олохыг мэдрүүлэх. 5. Хамтарч суралцах, зөвшилцөх аргад сургах Бэлтгэл: 1. “ Судоку” –ийн 2 хүснэгт / Японы/ 2. Ялгааг олох 6 зурагт хуудас 3. Зүүн тийш эргэж гарах тойрог зам дээрх машины зураг 4. Олон өнцөгтийг гурван тэнцүү хуваах 2 зураг, 300 ш чүдэнзний мод Зохион байгуулах арга: 1, Багаар зохион байгуулна 2, Мэддэг зүйл дээр тулгуурлан асуудлыг суралцагч өөрөө шийдэж мэдлэг бүтээлгэнэ. Хичээлийн явц: Хичээлийн үе шат Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Хуга цаа Үйлийн баримжааг сэргээн санах 1,Самбарт “Биеийн хүчээр нэгийг дийлнэ. Сэтгэлийн хүчээр мянгыг дийлнэ” гэж бичсэн үзүүлэн дэлгэж суралцагчдаар уншуулна. 2, Энэ юу гэсэн агуулгатай юм вэ гэж асуугаад сурагчдаар бодуулна........ 3,Хүн сэтгэлээрээ зөв буруу, үнэч, шударга, хуурамч, зальтай,сайхан муухай,,сайн мууг ялгах уу? Биеиийн хүчээр ялгах уу? 3, Тамирчин хүн амжилтанд хүрэхийн тулд байнга юу хийдэг вэ? 4, Хүн бүр сэтгэж бодож чаддаг. Хүн бүрийн сэтгэцийн хурд, хүч харилцан адилгүй өөр өөр. -Хүн сэтгэхүйн хурдаа хөгжүүлэхийн тулд байнга юу хийж байх хэрэгтэй вэ? -Хүн хүн сэтгэхүйгээ хөгжүүлэхийн тулд байнга сэтгэхүйн үйлдэл дасгал хийж байх шаардалгтай. 1,Бяртай их хүчтэй ч барилдахад цөөхөн хүн дийлнэ. Сэтгэлийн хүчээр олон хүнийг ялна. 2, Сэтгэлээрээ сайн муу, зөв буруу, сайхан- муухай, хатуу, зөөлөнг ялгаж танина. 3, Тамирчийн хүн амжилтанд хүрэхийн тулд байнга далгал хийх хэрэгтэй. 4, Хүн бүр сэтгэхүйн хурдаа хөгжүүлэхийн тулд байнга дасгал хийж байх хэрэгтэй. 5 минут Үйлийн баримжааг эзэмшүүлэх 5.Сэтгэхүй хөгжүүлэх арга: - Ажигламтгай байх - Ажиглаж мэдрэх - Адилхан талуудыг олох - Жишиж харьцуулах - Ялгааг олох 5.Сурагчид уншх ба дэвтэртээ бичиж авна. Үүнд: - Ажигламтгай байх - Ажиглаж мэдрэх - Адилхан талуудыг олох
  • 2. - Оюуны дүгнэлт хийх - Зүй тогтлыг олох 6, “Cудоку” –ийн хоосн нүдийг нөхөж бичих аргыг дараах байдлаар мэдээлнэ. Үүнд: -Эгнээ багана бүрд 1 - 9 хүртлэх цифрийг давхардуулахгүй нөхөж бичнэ. Баг бүрт дараах “Судоку”-ийн хүснэгт түгээнэ. Самбарт томоор бичсэн хүснэгт байрлуулна. Баг бүрийг хийж дууссаны дараа хариуг самбарт өлгөнө. Баг бүр хоосон нүдийг бөглөснөө самбарт байрлуулсан хариутай тулгаж. Алдаагаа засах буюу алдаагүй бол алга ташиж баяр хүргэнэ. Хариу нь: 9 2 3 5 8 4 7 1 6 7 4 1 9 6 3 8 5 2 8 6 5 7 9 1 3 9 4 6 1 7 2 3 9 5 4 8 5 8 2 4 1 7 9 6 3 4 3 9 8 5 6 2 7 1 2 9 8 1 4 5 6 3 7 1 7 6 3 9 2 4 8 5 3 5 4 6 7 8 1 2 9 7. Найман ширхэг чүдэнзээр үүсгэсэн тэг дөрвөлжин байна. Доторх 4 зоосыг 6 чүдэнзээр тус бүрд нь нэг зоос б байхаар дөрвөн тэнцүү яаж хуваах вэ? Суралцагчдад чүдэнз дугуйлж хайчилсан цаас тарааж өгнө Самбарт байрлуулах хүснэгт: Хариу нь: .8. Арван чүдэнзээр бүтсэн олон өнцөгтийг 5 ширхэг чүдэнзээр гурван тэнцүү яаж хуваах вэ? - Жишиж харьцуулах - Ялгааг олох - Оюуны дүгнэлт хийх - Зүй тогтлыг олох 6.Баг бүр өгөх “ Судоку”-ийн хүснэгт. / хавсаралт №1/ 2 3 5 8 7 7 1 6 3 8 8 6 7 1 9 4 6 7 2 9 5 4 5 8 1 6 3 3 9 8 6 2 1 2 9 1 5 3 7 6 3 9 4 5 4 7 8 1 2 7..Багаараа дараах дүрсийг чүдэнзний модоор өрж, хуваалтыг хийнэ. Үүнд: 8. Баг бүрд дараах чүдэнзийг тараан өгнө.
  • 3. Хариу нь: Үйлийн баримжааг хөгжүүлэх 9, Зүүн тийш эргэж гарах хагас тойрог зам дээр машины рүль зүүн тийшээ эргэхгүй гацсан юм байна. Яаж гарах вэ? Гээд зураг үзүүлнэ. 10. “ Эрүүл хүнс”, “ Миний сэтгэл”, “ Хос гэрлэлт”, “ Өөрсдөө цэцэг тарьцгаая” сэдэвт зураг тус бүрийн 6 ялгааг олж хэлэх даалгавар өгнө. 9. Машины рүлийг баруун тийш эргүүлэн, ухарч явсаар хагас тойрог замаас гарна. 10. “ Эрүүл хүнс”, “ Миний сэтгэл”, “ Хос гэрлэлт”, “ Өөрсдөө цэцэг тарьцгаая” сэдэвт зураг тус бүрийн 6 ялгааг олж хэлнэ. Хичээлийн дараа Хичээлийн чөлөөт цагаар дараах “ Судоку”-ийн хүснэгтийг хамтарч бөглөхийг зөвлөнө. Ангийн хананд дараах хүснэгтийг нааж орхино. 8 6 1 5 4 2 1 3 5 6 4 8 7 6 9 1 1 6 7 8 2 6 8 9 1 5 4 5 2 3 4 1 7 2 4 8 9 6 8 6 7 9 3 4 3 5 2 7 Хичээл заасны дараа хийсэн анализ : - Хүүхдүүд сэтгэхүй хөгжүүлэх тоглоомын хэлбэр бүхий ийм үйлийг хйихдээ их дуртай юм байна. Их сонирхож идэвхтэй оролцож байсан. - “ Судоку” –ийн хүснэгтийг хурдан сайн бөглөж байсан. Бөглөх аргыг сайн эзэмшүүлвэл хурдан сэтгэж олж байсан. - Олон өнцөгтийг хуваах хуваалтыг чиглүүлж өгвөл хурдан сэтгэж хийж байсан.Чиглүүлэхгүй бол цаг их зарцуулах бололтой юм билээ. - “Хавар” гэдэг үгний үсгээр утгатай үг бүтээх ------ багтаагүй. - А+в= 50 >...... цэгийн оронд хэдэн тоо бичих боломжтойг олох --- цагт багтаагүй. Боловсруулсан Н. Азжаргал