SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Busuioc Anna
Disciplina: Chimie
Data:
Clasa: a XI-a
Unități de conținut: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă
Tipul de lecţie: de formare a competențelor de înțelegere a cunoștințelor.
Unități de competență:
 Să definească noţiunea: alchene, reacţie de adiţie, polimerizare, monomer, polimer.
 Să exemplifice izomeria de poziţie , identificarea nesaturaţiei, proprietăţile chimice ale alchenelor, alcadienelor, alchinelor în corelaţie cu
utilizarea lor.
Obiective operaționale:
O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor;
O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați
O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție
O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, problematizarea, modelarea, demonstrarea, 2 culori, lucrul cu manualul rebus
2. Mijloace didactice: manual, modele de bilă – ax a C2H4, C3H6, tabela ”Etilena”
3. Forme de organizare: frontal, independent, grup
SCENARIU DIDACTIC
Etapele
lecției
Obiective
operaţionale
Activitatea învăţătorului- elevilor
Dozarea
Strategii didactice
Predare - învăţare
Metode
şi
procedee
Forme
de
activitate
1 2 3 4 5 6
Evocare  notarea absentelor
 crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii
Analiza rezultatelor de la evaluare sumativă ,cu argumentarea greșilor comise de
majoritatea elevilor.
-Ce substanță, clasă de hidrocarburi se va obține dacă de la 2 atomi de carbon de etan
(Bilă-ax) se va elemina 2 atomi de hidrogen
1 min
10min
asalt de idei
demonstrarea
Realizarea
sensului Anunț tema nouă: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă
Obiectivele lecției: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor;
O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați
O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție
O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere
a lor;
Menționez că la lecție se va respecta algoritmul cunoscut:
 formula generală a alchenelor
 difiniția;
 șirul omolog
2 min
22 min
O1
O2
O3
O4
O5
Alchenele sunt hidrocarburi nesaturate care conţin în moleculă o dublă legătură. Numele
de olefine provine din faptul ca derivaţii lor dicloruraţi sau dibromuraţi sunt lichide
uleioase.
Nomenclatura
Denumirea alchenelor provine de la numele alcanilor cu acelaşi număr de atomi de
carbon, prin înlocuirea sufixului – an, cu – enă;
de exemplu: etan  etenă ;propan  propenă; butan  butenă
Formula generala este CnH2n. Ca si hidrocarburile saturate, alchenele formează o serie
omoloagă.
Exemple:n=2 C2H4 CH2=CH2 etenă
n=3 C3H6 CH2=CH-CH3 propenă
Propun studierea algoritmului de la pag. 66 de numire a izomerilor
Scriu tipul de izomerie
de catenă de poziție
Se lucrează la scrierea izomerilor și denumirea lor.
Metodele de obținere a alchenelor:
a) Deshidratarea alcoolilor, prin încălzire cu acid sulfuric la 150 – 200°C.
R-CH2-CH2-OH (alcool) –> R-CH=CH2 (alchena) + H2O
Ex: CH2 – CH2 CH2 = CH2 + H2O
H OH
b) Dehidrohalogenarea derivaţilor halogenaţi: La încălzire cu baze tari, în soluţii
alcoolice, derivaţii halogenaţi elimină hidracid cu formarea unei alchene:
explicație
deducție
lucrul cu
manualul
schema
conspect
R-CH2-CH2X (derivat halogenat) –> R-CH=CH2 + HX , unde X poate fi F, Cl, Br sau I.
c) Cracarea alcanilor: În acest proces, larg aplicat în industrie, se formează cantităţi mari
de alchene.
Reflecție Interviul de grup: elevii sunt rugaţi să numere de la 1 la 6, apoi sunt împărţiţi în 5 grupe a
câte 3 elevi (elevii cu nr.1 formează prima grupă, cei cu nr.2 formează grupa a doua, cei
cu nr.3 formează grupa a treia şi cei cu nr.4 formează grupa a patra, etc).
Se distribuie cuburile in timp ce grupele isi aleg liderul;
Liderul extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupă ( descrie,
compară, asociază, analizează, aplică, argumentează).
Faţa 1: Albastru - verbul descrie
Faţa 2: Roşu - verbul compară
Faţa 3: Verde - verbul asociază
Faţa 4: Galben - verbul analizează
Fata 5: Violet - verbul aplica
Faţa 6: Portocaliu - verbul argumentează
Fiecare elev timp de 3 minute rezolvă rebusul de la pag. 69. (Anexa 2.)
15 min lucrul în
grup
metoda
cubul
rebus
Extensie Se fac concluziile cu ajutorul metodei ”Reflecția Zilei”.
Se epreciază elevii active la oră, cu argumentarea notelor acordate.
temă pentru acasă: $ 2.2.1, $2.2.2, ex. 6 pag 68 - explicare
Anexa 1.
 Albastru Elevii care primesc fişa cu verbul descrie vor avea urmatoarele sarcini :enumerati primii patru termeni ai seriilor omoloage
a alcanilor/alchenelor;descrie cum variaza starea de agregare si temperatura de fierbere in seria omoloaga alcan/alchene;
 Rosu si verde Elevii care primesc fişa cu verbul compară vor stabili asemănări şi deosebiri între structura, izomeria si proprietatile
chimice ale alcanilor si alchenelor.
 Galben Pentru grupa care va avea fisa cu verbul analizeaza, sarcina de lucru va cere ca elevii să studieze schemele de mai jos si sa
specifice tipul procesului chimic/transformarii, apoi sa scrie ecuatiile reactiilor chimice care au loc.propane( temp)
 A(alcan) + B (alchena)A +2 Cl C + HClA + O D+ E +QB + H2O FnB ( B )n
 Violet Elevii care vor primi fişa cu verbul aplică vor avea de rezolvat urmatoarele aplicatii:Determinati puterea calorica a propanului
si butanului stiind ca la arderea a 5 moli de propan se degaja Kcal, iar prin arderea a 22,4 litri de butan Kj.
 Portocaliu Elevii ce vor primi o fişă cu verbul argumentează vor avea de analizat şi justificat în scris valoarea de adevăr a
urmatoarelor afirmatii:„alcanii se mai numesc si parafine”„izomeria geometrica a alchenelor este o izomerie spatiala”- va puteti ajuta
de trusa de bile si tije (exemplificare pe doi butena)
Anexa 2.
1. Hidrocarburi cu o legătură dublă.
2. Compuşi organici ce conţin in moleculă doar atomi de carbon şi hidrogen.
3. Fenomenul existenţei substanţelor organice cu compoziţie identică, dar structură diferită.
4. Derivat halogenat primar al propanului.
5. Hidrocarburi, care diferă prin una sau cateva grupări – CH2 –.
6. Hidrocarbură saturată cu opt atomi de carbon (articulat).

More Related Content

What's hot

Rebusuri rezolvate
Rebusuri rezolvateRebusuri rezolvate
Rebusuri rezolvate
silviabraica
 
Petrolul -Chimie
Petrolul -ChimiePetrolul -Chimie
Petrolul -Chimie
Preda Anca
 
Elementele climatice
Elementele climaticeElementele climatice
Elementele climatice
Butuc Carmen
 
Plante si animale pe cale de disparitie
Plante si animale pe cale de disparitiePlante si animale pe cale de disparitie
Plante si animale pe cale de disparitie
TiuAni
 

What's hot (20)

OXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
OXIZII in Viata Nostra si Rolul BiologicOXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
OXIZII in Viata Nostra si Rolul Biologic
 
Rebusuri rezolvate
Rebusuri rezolvateRebusuri rezolvate
Rebusuri rezolvate
 
Petrolul -Chimie
Petrolul -ChimiePetrolul -Chimie
Petrolul -Chimie
 
Alcătuirea unei flori ppt
Alcătuirea unei flori pptAlcătuirea unei flori ppt
Alcătuirea unei flori ppt
 
Viermii
ViermiiViermii
Viermii
 
Elementele climatice
Elementele climaticeElementele climatice
Elementele climatice
 
Artropode Cristi Grigorii
Artropode Cristi GrigoriiArtropode Cristi Grigorii
Artropode Cristi Grigorii
 
Aluminiul proiect
Aluminiul proiectAluminiul proiect
Aluminiul proiect
 
Algele verzi
Algele verziAlgele verzi
Algele verzi
 
11Starea gazoasa_1ora.pptx
11Starea gazoasa_1ora.pptx11Starea gazoasa_1ora.pptx
11Starea gazoasa_1ora.pptx
 
Proiect stiinte plante
Proiect  stiinte planteProiect  stiinte plante
Proiect stiinte plante
 
Protectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjuratorProtectia mediului inconjurator
Protectia mediului inconjurator
 
Veverita descriere eseu_cerinte
Veverita descriere eseu_cerinteVeverita descriere eseu_cerinte
Veverita descriere eseu_cerinte
 
Virusurile
VirusurileVirusurile
Virusurile
 
Carbonul
CarbonulCarbonul
Carbonul
 
REACTIA DE DESCOMPUNERE.pptx
REACTIA  DE  DESCOMPUNERE.pptxREACTIA  DE  DESCOMPUNERE.pptx
REACTIA DE DESCOMPUNERE.pptx
 
Acizii
AciziiAcizii
Acizii
 
Plante si animale pe cale de disparitie
Plante si animale pe cale de disparitiePlante si animale pe cale de disparitie
Plante si animale pe cale de disparitie
 
Ghid de colectare selectiva a deseurilor
Ghid de colectare selectiva a deseurilorGhid de colectare selectiva a deseurilor
Ghid de colectare selectiva a deseurilor
 
Clasificarea compusilor organici
Clasificarea compusilor organiciClasificarea compusilor organici
Clasificarea compusilor organici
 

Proiect de lectie_alchene

  • 1. PROIECT DIDACTIC Profesor: Busuioc Anna Disciplina: Chimie Data: Clasa: a XI-a Unități de conținut: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă Tipul de lecţie: de formare a competențelor de înțelegere a cunoștințelor. Unități de competență:  Să definească noţiunea: alchene, reacţie de adiţie, polimerizare, monomer, polimer.  Să exemplifice izomeria de poziţie , identificarea nesaturaţiei, proprietăţile chimice ale alchenelor, alcadienelor, alchinelor în corelaţie cu utilizarea lor. Obiective operaționale: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor; O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor; STRATEGII DIDACTICE: 1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, problematizarea, modelarea, demonstrarea, 2 culori, lucrul cu manualul rebus 2. Mijloace didactice: manual, modele de bilă – ax a C2H4, C3H6, tabela ”Etilena” 3. Forme de organizare: frontal, independent, grup
  • 2. SCENARIU DIDACTIC Etapele lecției Obiective operaţionale Activitatea învăţătorului- elevilor Dozarea Strategii didactice Predare - învăţare Metode şi procedee Forme de activitate 1 2 3 4 5 6 Evocare  notarea absentelor  crearea unei atmosfere propice desfasurarii activitatii Analiza rezultatelor de la evaluare sumativă ,cu argumentarea greșilor comise de majoritatea elevilor. -Ce substanță, clasă de hidrocarburi se va obține dacă de la 2 atomi de carbon de etan (Bilă-ax) se va elemina 2 atomi de hidrogen 1 min 10min asalt de idei demonstrarea Realizarea sensului Anunț tema nouă: Alchene – difiniția, compoziția, formula generală, seria omoloagă Obiectivele lecției: O1 - Să definească alchenele şi să recunoască radicalii alchenelor; O2 – Să scrie formula generală, a primelor 5 reprezentați O3 - Să aplice algoritmul de scriere a izomerilor de catenă și de poziție O4 - Să deducă metodele de obținere a alchenelor și să scrie ecuațiile reacțiilor de obținere a lor; Menționez că la lecție se va respecta algoritmul cunoscut:  formula generală a alchenelor  difiniția;  șirul omolog 2 min 22 min
  • 3. O1 O2 O3 O4 O5 Alchenele sunt hidrocarburi nesaturate care conţin în moleculă o dublă legătură. Numele de olefine provine din faptul ca derivaţii lor dicloruraţi sau dibromuraţi sunt lichide uleioase. Nomenclatura Denumirea alchenelor provine de la numele alcanilor cu acelaşi număr de atomi de carbon, prin înlocuirea sufixului – an, cu – enă; de exemplu: etan  etenă ;propan  propenă; butan  butenă Formula generala este CnH2n. Ca si hidrocarburile saturate, alchenele formează o serie omoloagă. Exemple:n=2 C2H4 CH2=CH2 etenă n=3 C3H6 CH2=CH-CH3 propenă Propun studierea algoritmului de la pag. 66 de numire a izomerilor Scriu tipul de izomerie de catenă de poziție Se lucrează la scrierea izomerilor și denumirea lor. Metodele de obținere a alchenelor: a) Deshidratarea alcoolilor, prin încălzire cu acid sulfuric la 150 – 200°C. R-CH2-CH2-OH (alcool) –> R-CH=CH2 (alchena) + H2O Ex: CH2 – CH2 CH2 = CH2 + H2O H OH b) Dehidrohalogenarea derivaţilor halogenaţi: La încălzire cu baze tari, în soluţii alcoolice, derivaţii halogenaţi elimină hidracid cu formarea unei alchene: explicație deducție lucrul cu manualul schema conspect
  • 4. R-CH2-CH2X (derivat halogenat) –> R-CH=CH2 + HX , unde X poate fi F, Cl, Br sau I. c) Cracarea alcanilor: În acest proces, larg aplicat în industrie, se formează cantităţi mari de alchene. Reflecție Interviul de grup: elevii sunt rugaţi să numere de la 1 la 6, apoi sunt împărţiţi în 5 grupe a câte 3 elevi (elevii cu nr.1 formează prima grupă, cei cu nr.2 formează grupa a doua, cei cu nr.3 formează grupa a treia şi cei cu nr.4 formează grupa a patra, etc). Se distribuie cuburile in timp ce grupele isi aleg liderul; Liderul extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupă ( descrie, compară, asociază, analizează, aplică, argumentează). Faţa 1: Albastru - verbul descrie Faţa 2: Roşu - verbul compară Faţa 3: Verde - verbul asociază Faţa 4: Galben - verbul analizează Fata 5: Violet - verbul aplica Faţa 6: Portocaliu - verbul argumentează Fiecare elev timp de 3 minute rezolvă rebusul de la pag. 69. (Anexa 2.) 15 min lucrul în grup metoda cubul rebus Extensie Se fac concluziile cu ajutorul metodei ”Reflecția Zilei”. Se epreciază elevii active la oră, cu argumentarea notelor acordate. temă pentru acasă: $ 2.2.1, $2.2.2, ex. 6 pag 68 - explicare
  • 5. Anexa 1.  Albastru Elevii care primesc fişa cu verbul descrie vor avea urmatoarele sarcini :enumerati primii patru termeni ai seriilor omoloage a alcanilor/alchenelor;descrie cum variaza starea de agregare si temperatura de fierbere in seria omoloaga alcan/alchene;  Rosu si verde Elevii care primesc fişa cu verbul compară vor stabili asemănări şi deosebiri între structura, izomeria si proprietatile chimice ale alcanilor si alchenelor.  Galben Pentru grupa care va avea fisa cu verbul analizeaza, sarcina de lucru va cere ca elevii să studieze schemele de mai jos si sa specifice tipul procesului chimic/transformarii, apoi sa scrie ecuatiile reactiilor chimice care au loc.propane( temp)  A(alcan) + B (alchena)A +2 Cl C + HClA + O D+ E +QB + H2O FnB ( B )n  Violet Elevii care vor primi fişa cu verbul aplică vor avea de rezolvat urmatoarele aplicatii:Determinati puterea calorica a propanului si butanului stiind ca la arderea a 5 moli de propan se degaja Kcal, iar prin arderea a 22,4 litri de butan Kj.  Portocaliu Elevii ce vor primi o fişă cu verbul argumentează vor avea de analizat şi justificat în scris valoarea de adevăr a urmatoarelor afirmatii:„alcanii se mai numesc si parafine”„izomeria geometrica a alchenelor este o izomerie spatiala”- va puteti ajuta de trusa de bile si tije (exemplificare pe doi butena) Anexa 2. 1. Hidrocarburi cu o legătură dublă. 2. Compuşi organici ce conţin in moleculă doar atomi de carbon şi hidrogen. 3. Fenomenul existenţei substanţelor organice cu compoziţie identică, dar structură diferită. 4. Derivat halogenat primar al propanului. 5. Hidrocarburi, care diferă prin una sau cateva grupări – CH2 –. 6. Hidrocarbură saturată cu opt atomi de carbon (articulat).