1. Тема. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС СТРУГАННЯ
ДЕРЕВИНИ
Мета:
навчальна: забезпечитизасвоєння знань про технологічний процес стругання
деревини; формувати вміння готувати рубанок до роботи;
розвивальна: розвиватитехнологічне мислення;
виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів.
Обладнання:рубанки, заготовкиіз деревини.
Основні поняття: стругання деревини, утворення стружки, інструменти для
стругання. Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовностіучнів до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ
УЧНІВ
Прийом «Дослідження інструменту»
Надаю учням можливість самостійно розглянути та дослідити будову
рубанка й шерхебеля. Учні визначають складові інструментів і пропонують свої
назви елементів рубанка й шерхебеля, висувають гіпотези щодо роботи цими
інструментами.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Завданняуроку:
♦ ознайомитися з інструментами для стругання;
♦ навчитися готувати рубанокдо роботи.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мотиваційнізапитання
♦ Що треба робитина уроці, щоб навчитися новому?
♦ Чому слід уважно слухати вчителя під час пояснення нового матеріалу?
♦ Наскільки важливо для мене навчитися готувати рубанокдо роботи?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Технологічнийпроцес струганнядеревини
Струганням називають процес різання, за якого площина різання збіга-
ється з оброблюваною поверхнею. Шляхом стругання деталям надають пра-
вильної форми й розмірів, які зазначені на кресленні. Крім того, поверхня стає
рівною, чистою і гладенькою. Стругають деревину ручним і механізованим
способами, отримуючиплоскій криволінійні поверхні.
2. Поняття про утворення стружки
Стружка— невеликий шматочок дерева, тонкий і вузький шар, зрізаний
ножем, стругом, різальним інструментом.
За формоюстружка може бути плоскою, закрученоюабо голчастою — із до-
вжиною, що перевищує приблизно рівні товщину й ширину.
3. Інструмент для стругання(рубанок, шерхебель)
2. Кожен струг складений із таких частин: дерев’яної чи металевої колодки,
сталевого різця, який називають залізком., і клина для закріплення залізка в
колодці. Нижню частину колодки називають підошвою, передню — носком,
задню — п'яткою.
Види стругів
Шерхебель — для чорновогостругання дощокі брусків. Різальний край залізка
шерхебеля має заовалену форму й дає можливість знімати грубу стружку,
залишаючи на струганій поверхні досить глибокіборозенки.
Рубанок з одинарним залізком — для вирівнювання поверхні після обробки
шерхебелем. Лезо залізка рубанка прямолінійне.
Рубанок із подвійним залізком — для чистовогостругання деталей, а також для
зачищення задирок, завилькуватих місць і складених виробів.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Якщоб я був учителем»
Учням пропонується пояснитиоднокласникам матеріал, який вивчали на уроці.
Теми «уроків»:
• «Утворення стружки»;
• « Будова рубанка »;
• «Особливостішерхебеля ».
Прийом «Лінійний кросворд»
Завдання:знайдіть слова, які вивчали на уроці.
Р Ш Е Р X E
У К Л И Н Б
Б А Н О К E
З А Л І З Л
С П Р О К Ь
Т С Е Ц О Я
4. Відповідь
1 — рубанок; 2 — шерхебель; 3 — залізко; 4 — процес; 5 — клин; 6 —
стругання.
VII. ПРАКТИЧНАРОБОТА«ПІДГОТОВКА РУБАНКА ДО РОБОТИ»
1. Вступний інструктаж
Правила безпеки під час роботиз рубанком
1.2. Пояснення завдання практичноїроботи
Головнедля успішної роботирубанком — гостротаножаійого правильна
установка. Не треба сподіватися, що сталевому лезу дерево не зашкодить. Під
час роботилезо тупиться досить часто.
Правильно встановленийніж повиненвиступати з підошви на десятічаст-
ки міліметра. Якщо поглянути вздовж підошви, то різальна кромка правильно
встановленого ножа буде нагадувати тонку нитку.
Занадто великий випуск призведе до того, що буде знята надто товста стружка,
здатна забити зазор між ножем і корпусом. Крім того, ускладнюється робота і
збільшується ймовірність виникнення задирів (дефект деревини). За
недостатнього випускуроботаінструментом взагалі неможлива.
Регулювання випуску за необхідності проводять гвинтом або клином, за-
лежно від конструкції рубанка. Вибити клин можна киянкою чи молотком. Ні в
PI Ш2 E2 P2 X2 E2
У1 K5 Л5 И5 H5 Б2
Б1 Al H1 01 Kl E2
33 A3 ЛЗ 13 33 Л2
C6 П4 P4 04 КЗ Ь2
T6 C4 E4 Ц4 03 Я6
P6 У6 Г6 A6 H6 H6
5. якому разі не намагайтеся стукати по різальній кромці ножа, ви обов’язково її
затупите.
Регулюючи випуск, зверніть увагу, що різальна кромкаповинна виступати
з підошви рівномірно по всій ширині.
Заточку леза можна перевірити, обережно провівши пальцем упоперек (не
вздовж, інакше поріжетеся) різальної кромки. За необхідності лезо потрібно
заточити.
Під час практичної роботи ви будете підготовлювати рубанок до роботи.
Для цього слід відрегулювати випуск залізка, перевірити його гостроту.
Самостійневиконаннязавдань практичноїроботи
Послідовність виконанняроботи
1. Організація робочогомісця.
2. Ознайомлення з рубанком.
3. Перевірка наявностій стану складовихчастин рубанка.
4. Визначення гостротилеза залізка рубанка.
5. Регулювання випуску залізка.
6. Написання висновкустосовноготовностірубанка до роботи.
2. Поточний інструктаж
Допомогаучням, які мають труднощіпід час роботи.
Емоційна підтримка учнів.
3. Заключний інструктаж
Перевірка виконаного завдання. Аналіз допущених помилок.
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Питання рефлексії
♦ Які були труднощі під час вивчення будовиінструментів для стругання?
♦ Про що свідчить якість моєї роботина уроці?
♦ Чи досяг я мети, яку ставив собіна початку уроку?
♦ Чи я змог бия іншим пояснити технологічний процес стругання деревини?
IX. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ,
ЩОДЕННИКИ Прийом «Порада від учителя»
Учитель, мотивуючи оцінку учня за урок, формулює поради, які допоможуть
краще вчитися. Коженучень отримує невеликий бланк, заповнений учителем.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
• Прочитати параграф підручника.
XI. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ