SlideShare a Scribd company logo
Тема. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС СТРУГАННЯ
ДЕРЕВИНИ
Мета:
навчальна: забезпечитизасвоєння знань про технологічний процес стругання
деревини; формувати вміння готувати рубанок до роботи;
розвивальна: розвиватитехнологічне мислення;
виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів.
Обладнання:рубанки, заготовкиіз деревини.
Основні поняття: стругання деревини, утворення стружки, інструменти для
стругання. Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовностіучнів до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ
УЧНІВ
Прийом «Дослідження інструменту»
Надаю учням можливість самостійно розглянути та дослідити будову
рубанка й шерхебеля. Учні визначають складові інструментів і пропонують свої
назви елементів рубанка й шерхебеля, висувають гіпотези щодо роботи цими
інструментами.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
Завданняуроку:
♦ ознайомитися з інструментами для стругання;
♦ навчитися готувати рубанокдо роботи.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мотиваційнізапитання
♦ Що треба робитина уроці, щоб навчитися новому?
♦ Чому слід уважно слухати вчителя під час пояснення нового матеріалу?
♦ Наскільки важливо для мене навчитися готувати рубанокдо роботи?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Технологічнийпроцес струганнядеревини
Струганням називають процес різання, за якого площина різання збіга-
ється з оброблюваною поверхнею. Шляхом стругання деталям надають пра-
вильної форми й розмірів, які зазначені на кресленні. Крім того, поверхня стає
рівною, чистою і гладенькою. Стругають деревину ручним і механізованим
способами, отримуючиплоскій криволінійні поверхні.
2. Поняття про утворення стружки
Стружка— невеликий шматочок дерева, тонкий і вузький шар, зрізаний
ножем, стругом, різальним інструментом.
За формоюстружка може бути плоскою, закрученоюабо голчастою — із до-
вжиною, що перевищує приблизно рівні товщину й ширину.
3. Інструмент для стругання(рубанок, шерхебель)
Кожен струг складений із таких частин: дерев’яної чи металевої колодки,
сталевого різця, який називають залізком., і клина для закріплення залізка в
колодці. Нижню частину колодки називають підошвою, передню — носком,
задню — п'яткою.
Види стругів
Шерхебель — для чорновогостругання дощокі брусків. Різальний край залізка
шерхебеля має заовалену форму й дає можливість знімати грубу стружку,
залишаючи на струганій поверхні досить глибокіборозенки.
Рубанок з одинарним залізком — для вирівнювання поверхні після обробки
шерхебелем. Лезо залізка рубанка прямолінійне.
Рубанок із подвійним залізком — для чистовогостругання деталей, а також для
зачищення задирок, завилькуватих місць і складених виробів.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Якщоб я був учителем»
Учням пропонується пояснитиоднокласникам матеріал, який вивчали на уроці.
Теми «уроків»:
• «Утворення стружки»;
• « Будова рубанка »;
• «Особливостішерхебеля ».
Прийом «Лінійний кросворд»
Завдання:знайдіть слова, які вивчали на уроці.
Р Ш Е Р X E
У К Л И Н Б
Б А Н О К E
З А Л І З Л
С П Р О К Ь
Т С Е Ц О Я
Р У Г А H H
Відповідь
1 — рубанок; 2 — шерхебель; 3 — залізко; 4 — процес; 5 — клин; 6 —
стругання.
VII. ПРАКТИЧНАРОБОТА«ПІДГОТОВКА РУБАНКА ДО РОБОТИ»
1. Вступний інструктаж
Правила безпеки під час роботиз рубанком
1.2. Пояснення завдання практичноїроботи
Головнедля успішної роботирубанком — гостротаножаійого правильна
установка. Не треба сподіватися, що сталевому лезу дерево не зашкодить. Під
час роботилезо тупиться досить часто.
Правильно встановленийніж повиненвиступати з підошви на десятічаст-
ки міліметра. Якщо поглянути вздовж підошви, то різальна кромка правильно
встановленого ножа буде нагадувати тонку нитку.
Занадто великий випуск призведе до того, що буде знята надто товста стружка,
здатна забити зазор між ножем і корпусом. Крім того, ускладнюється робота і
збільшується ймовірність виникнення задирів (дефект деревини). За
недостатнього випускуроботаінструментом взагалі неможлива.
Регулювання випуску за необхідності проводять гвинтом або клином, за-
лежно від конструкції рубанка. Вибити клин можна киянкою чи молотком. Ні в
PI Ш2 E2 P2 X2 E2
У1 K5 Л5 И5 H5 Б2
Б1 Al H1 01 Kl E2
33 A3 ЛЗ 13 33 Л2
C6 П4 P4 04 КЗ Ь2
T6 C4 E4 Ц4 03 Я6
P6 У6 Г6 A6 H6 H6
якому разі не намагайтеся стукати по різальній кромці ножа, ви обов’язково її
затупите.
Регулюючи випуск, зверніть увагу, що різальна кромкаповинна виступати
з підошви рівномірно по всій ширині.
Заточку леза можна перевірити, обережно провівши пальцем упоперек (не
вздовж, інакше поріжетеся) різальної кромки. За необхідності лезо потрібно
заточити.
Під час практичної роботи ви будете підготовлювати рубанок до роботи.
Для цього слід відрегулювати випуск залізка, перевірити його гостроту.
Самостійневиконаннязавдань практичноїроботи
Послідовність виконанняроботи
1. Організація робочогомісця.
2. Ознайомлення з рубанком.
3. Перевірка наявностій стану складовихчастин рубанка.
4. Визначення гостротилеза залізка рубанка.
5. Регулювання випуску залізка.
6. Написання висновкустосовноготовностірубанка до роботи.
2. Поточний інструктаж
Допомогаучням, які мають труднощіпід час роботи.
Емоційна підтримка учнів.
3. Заключний інструктаж
Перевірка виконаного завдання. Аналіз допущених помилок.
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Питання рефлексії
♦ Які були труднощі під час вивчення будовиінструментів для стругання?
♦ Про що свідчить якість моєї роботина уроці?
♦ Чи досяг я мети, яку ставив собіна початку уроку?
♦ Чи я змог бия іншим пояснити технологічний процес стругання деревини?
IX. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ,
ЩОДЕННИКИ Прийом «Порада від учителя»
Учитель, мотивуючи оцінку учня за урок, формулює поради, які допоможуть
краще вчитися. Коженучень отримує невеликий бланк, заповнений учителем.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
• Прочитати параграф підручника.
XI. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
технологічний процес стругання деревини

More Related Content

Similar to технологічний процес стругання деревини

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
Светлана Ивановна Ковтун
 
курсова робота зелінський
курсова робота зелінський курсова робота зелінський
курсова робота зелінський
olenafab
 
Vstypnuj instr tokar
Vstypnuj instr   tokarVstypnuj instr   tokar
Vstypnuj instr tokar
ssuser9f0893
 
курсова робота зелінський г.ф
курсова робота зелінський г.фкурсова робота зелінський г.ф
курсова робота зелінський г.ф
olenafab
 
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИфадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
nataliiabond2
 

Similar to технологічний процес стругання деревини (6)

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
 
курсова робота зелінський
курсова робота зелінський курсова робота зелінський
курсова робота зелінський
 
14
1414
14
 
Vstypnuj instr tokar
Vstypnuj instr   tokarVstypnuj instr   tokar
Vstypnuj instr tokar
 
курсова робота зелінський г.ф
курсова робота зелінський г.фкурсова робота зелінський г.ф
курсова робота зелінський г.ф
 
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИфадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
фадшашРаАИдпрпфуудпгуощЦЖРКАОДЦПАИШДУПЩОФУЩЖЛАРЦПИ
 

More from Andy Levkovich

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Andy Levkovich
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
Andy Levkovich
 
Zno21
Zno21Zno21
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
Andy Levkovich
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
Andy Levkovich
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
Andy Levkovich
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
Andy Levkovich
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
Andy Levkovich
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
Andy Levkovich
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
Andy Levkovich
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
Andy Levkovich
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
Andy Levkovich
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
Andy Levkovich
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
Andy Levkovich
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
Andy Levkovich
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
Andy Levkovich
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
Andy Levkovich
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
Andy Levkovich
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Andy Levkovich
 

More from Andy Levkovich (20)

Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освітиПоложення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти
 
Zno2021
Zno2021Zno2021
Zno2021
 
16 днів проти насильства
16 днів проти насильства16 днів проти насильства
16 днів проти насильства
 
Zno21
Zno21Zno21
Zno21
 
7 клас моделювання
7 клас моделювання7 клас моделювання
7 клас моделювання
 
практична 6
практична 6практична 6
практична 6
 
практична 5
практична 5практична 5
практична 5
 
практична 4
практична 4практична 4
практична 4
 
привітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективупривітання для педагогічного колективу
привітання для педагогічного колективу
 
Туризм це стиль життя
Туризм це стиль життяТуризм це стиль життя
Туризм це стиль життя
 
Що таке проект
Що таке проектЩо таке проект
Що таке проект
 
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017нагородження сертифікати бобер 2016 2017
нагородження сертифікати бобер 2016 2017
 
ікт в школі
ікт в школіікт в школі
ікт в школі
 
зно олімп проекти
зно олімп проектизно олімп проекти
зно олімп проекти
 
на сайт день матері
на сайт день матеріна сайт день матері
на сайт день матері
 
природа на сайт
природа на сайтприрода на сайт
природа на сайт
 
лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)лIто 2016 (1)
лIто 2016 (1)
 
твір опис 7 клас
твір опис 7 кластвір опис 7 клас
твір опис 7 клас
 
презентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителяпрезентация Iмiдж вчителя
презентация Iмiдж вчителя
 
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвкIнновацii в бiлокамiнському нвк
Iнновацii в бiлокамiнському нвк
 

Recently uploaded

Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 

Recently uploaded (10)

Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 

технологічний процес стругання деревини

  • 1. Тема. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОЦЕС СТРУГАННЯ ДЕРЕВИНИ Мета: навчальна: забезпечитизасвоєння знань про технологічний процес стругання деревини; формувати вміння готувати рубанок до роботи; розвивальна: розвиватитехнологічне мислення; виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів. Обладнання:рубанки, заготовкиіз деревини. Основні поняття: стругання деревини, утворення стружки, інструменти для стругання. Тип уроку: комбінований. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Привітання. Перевірка готовностіучнів до уроку. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ УЧНІВ Прийом «Дослідження інструменту» Надаю учням можливість самостійно розглянути та дослідити будову рубанка й шерхебеля. Учні визначають складові інструментів і пропонують свої назви елементів рубанка й шерхебеля, висувають гіпотези щодо роботи цими інструментами. III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ Завданняуроку: ♦ ознайомитися з інструментами для стругання; ♦ навчитися готувати рубанокдо роботи. IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Мотиваційнізапитання ♦ Що треба робитина уроці, щоб навчитися новому? ♦ Чому слід уважно слухати вчителя під час пояснення нового матеріалу? ♦ Наскільки важливо для мене навчитися готувати рубанокдо роботи? V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Технологічнийпроцес струганнядеревини Струганням називають процес різання, за якого площина різання збіга- ється з оброблюваною поверхнею. Шляхом стругання деталям надають пра- вильної форми й розмірів, які зазначені на кресленні. Крім того, поверхня стає рівною, чистою і гладенькою. Стругають деревину ручним і механізованим способами, отримуючиплоскій криволінійні поверхні. 2. Поняття про утворення стружки Стружка— невеликий шматочок дерева, тонкий і вузький шар, зрізаний ножем, стругом, різальним інструментом. За формоюстружка може бути плоскою, закрученоюабо голчастою — із до- вжиною, що перевищує приблизно рівні товщину й ширину. 3. Інструмент для стругання(рубанок, шерхебель)
  • 2. Кожен струг складений із таких частин: дерев’яної чи металевої колодки, сталевого різця, який називають залізком., і клина для закріплення залізка в колодці. Нижню частину колодки називають підошвою, передню — носком, задню — п'яткою. Види стругів Шерхебель — для чорновогостругання дощокі брусків. Різальний край залізка шерхебеля має заовалену форму й дає можливість знімати грубу стружку, залишаючи на струганій поверхні досить глибокіборозенки. Рубанок з одинарним залізком — для вирівнювання поверхні після обробки шерхебелем. Лезо залізка рубанка прямолінійне. Рубанок із подвійним залізком — для чистовогостругання деталей, а також для зачищення задирок, завилькуватих місць і складених виробів. VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Прийом «Якщоб я був учителем» Учням пропонується пояснитиоднокласникам матеріал, який вивчали на уроці. Теми «уроків»: • «Утворення стружки»; • « Будова рубанка »; • «Особливостішерхебеля ». Прийом «Лінійний кросворд» Завдання:знайдіть слова, які вивчали на уроці. Р Ш Е Р X E У К Л И Н Б Б А Н О К E З А Л І З Л С П Р О К Ь Т С Е Ц О Я
  • 3. Р У Г А H H
  • 4. Відповідь 1 — рубанок; 2 — шерхебель; 3 — залізко; 4 — процес; 5 — клин; 6 — стругання. VII. ПРАКТИЧНАРОБОТА«ПІДГОТОВКА РУБАНКА ДО РОБОТИ» 1. Вступний інструктаж Правила безпеки під час роботиз рубанком 1.2. Пояснення завдання практичноїроботи Головнедля успішної роботирубанком — гостротаножаійого правильна установка. Не треба сподіватися, що сталевому лезу дерево не зашкодить. Під час роботилезо тупиться досить часто. Правильно встановленийніж повиненвиступати з підошви на десятічаст- ки міліметра. Якщо поглянути вздовж підошви, то різальна кромка правильно встановленого ножа буде нагадувати тонку нитку. Занадто великий випуск призведе до того, що буде знята надто товста стружка, здатна забити зазор між ножем і корпусом. Крім того, ускладнюється робота і збільшується ймовірність виникнення задирів (дефект деревини). За недостатнього випускуроботаінструментом взагалі неможлива. Регулювання випуску за необхідності проводять гвинтом або клином, за- лежно від конструкції рубанка. Вибити клин можна киянкою чи молотком. Ні в PI Ш2 E2 P2 X2 E2 У1 K5 Л5 И5 H5 Б2 Б1 Al H1 01 Kl E2 33 A3 ЛЗ 13 33 Л2 C6 П4 P4 04 КЗ Ь2 T6 C4 E4 Ц4 03 Я6 P6 У6 Г6 A6 H6 H6
  • 5. якому разі не намагайтеся стукати по різальній кромці ножа, ви обов’язково її затупите. Регулюючи випуск, зверніть увагу, що різальна кромкаповинна виступати з підошви рівномірно по всій ширині. Заточку леза можна перевірити, обережно провівши пальцем упоперек (не вздовж, інакше поріжетеся) різальної кромки. За необхідності лезо потрібно заточити. Під час практичної роботи ви будете підготовлювати рубанок до роботи. Для цього слід відрегулювати випуск залізка, перевірити його гостроту. Самостійневиконаннязавдань практичноїроботи Послідовність виконанняроботи 1. Організація робочогомісця. 2. Ознайомлення з рубанком. 3. Перевірка наявностій стану складовихчастин рубанка. 4. Визначення гостротилеза залізка рубанка. 5. Регулювання випуску залізка. 6. Написання висновкустосовноготовностірубанка до роботи. 2. Поточний інструктаж Допомогаучням, які мають труднощіпід час роботи. Емоційна підтримка учнів. 3. Заключний інструктаж Перевірка виконаного завдання. Аналіз допущених помилок. VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ Питання рефлексії ♦ Які були труднощі під час вивчення будовиінструментів для стругання? ♦ Про що свідчить якість моєї роботина уроці? ♦ Чи досяг я мети, яку ставив собіна початку уроку? ♦ Чи я змог бия іншим пояснити технологічний процес стругання деревини? IX. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ Прийом «Порада від учителя» Учитель, мотивуючи оцінку учня за урок, формулює поради, які допоможуть краще вчитися. Коженучень отримує невеликий бланк, заповнений учителем. X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ • Прочитати параграф підручника. XI. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ