1. Урок №1 «Завдання предмета «Трудове навчання». Елементи культури та безпеки
праці. Поняття про технологію. Використання знарядь праці (плоскогубці, молоток,
гайкові ключі, викрутки і т.д.). Правила внутрішнього розпорядку в шкільній
майстерні, загальні правила безпечної праці».
Мета уроку:
освітня: ознайомлення з завданнями предмета "Трудове навчання" та результатами
його вивчення; формування поняття про технологію, технологічне обладнання; формування
знань про правила безпечної роботи та поведінки у майстерні;
виховна: формування позитивного ставлення до праці;
розвиваюча: розвиток пам’яті та логічного мислення.
Тип уроку:
комбінований.
План уроку
1. Організаційна частина
2. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Мікрофон»: З якими матеріалами ви працювали у 1-4 класах?
Що ви вже умієте виготовляти та допомагаєте батькам?
3. Вивчення нового матеріалу
Поняття про технологію.
Термін походить від двох давньогрецьких слів і буквально звучить як «наука про
майстерність, уміння». Питаннями технології займається багато наукових установ,
підприємств.
Існують різні технології. Ми будемо розглядати технологію у виробництві.
Технологія – це сукупність прийомів і способів обробки та переробки сировини,
матеріалів з метою отримання виробі вабо напівфабрикатів.
У побуті використовують ремонтні технології: сантехнічні, будівельні (ремонт
приміщень), харчові тощо.
Робоче місце – це ділянка, пристосована для виконання навчально-трудових завдань ,
де розміщується учень, який виконує завдання, обладнання та інструменти, готова продукція.
Правила безпечної роботи та поведінки у майстерні.
Для забезпечення нормальної та безпечної роботи та перебування у навчальній
майстерні слід дотримуватися правил.
1. Заходити у майстерню можна тільки з дозволу учителя.
2. Одягнути спецодяг, застібнути його на усі ґудзики та зав’язати на усі зав’язки.
3. Дістати необхідні речі для виконання теоретичних або практичних робіт.
Непотрібні речі слід прибрати.
4. Працювати тільки справними інструментами.
5. Виконувати тільки ті роботи, які задав учитель на своєму робочому місці.
6. Інструментами працювати обережно та бережливо.
7. Використовувати інструменти та технологічне обладнання лише за
призначенням.
8. Не чіпати без дозволу учителя верстати, не натискати кнопки та не крутити
рукоятки.
9. Під час роботи не розмовляти, не заважати іншим, дотримуватись безпечної
відстані.
10. Стружку ні в якому разі не здувати, її слід обережно змітати спеціальною
щіткою.
2. 11. Робоче місце залишити після роботи чистим, інструменти складеними.
12. Про всі нестандартні ситуації (травми, вихід з ладу верстатів, поламка
інструментів) відразу доповідати учителю для вжиття необхідних заходів
4. Заключна частина (7 хв.)
Рефлексія: Що нового ви дізналися на уроці?
Домашнє завдання: вивчити правила безпечної праці та поведінки у майстерні.
Вивчити записані поняття.