SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Fənn- Azərbaycan dili
Tarix-15.08.2014
Sinif-6
Dərsin mövzusu- isimin halları
Standart-1.2.4
Məqsəd-Isimin hallarını hər bir halın özunəməxsus
sualları olduğunu şagirdlərə mənimsədilməsi
İş forması-qruplarla iş
İş üsulu-beyin həmləsi,əqli hücum
Resurs- dərslik,metodik vəsait
Təchizat- komputer,disk,iş vərəqləri,flomaster
Fəndaxili inteqrasiya.
Dərsin tipi- induktiv
Dərsin gedişi- Sinifin təşkili,
davamiyyətin yoxlanilması,
jurnalın yazılması
Arzular insanı yaşamağa ruhlandırır.
İnsan arzuların qanadında yaşayır.
İnsan arzulara doğru can atır.
İnsan arzuları ilə qanadlanır
İnsanın arzularında qəlbinin hissi gizlənir.
İnsanın arzularından həyat eşqi yaranır.
Cümlələrdəki fərqləndirilmiş sözlərə
sual verin.
Həmin sözlər cümlədə nə cür dəyişir?
Arzu sözü cümlədə sözlərlə nə cür
əlaqəyə girir?
Isim hallanarkən hansı fonetik dəyişikliklərə
məruz qalır?
Şagirdləri qruplara bölmək üçün oyun keçirilir.
Müəllim sinifdən dörd yaxsı oxuyan şagirdi
seçir və onları lovhəyə çağırır. Hər şagirdə öz
qruplarını yaratmaq tapşırılır. Beləliklə dörd
qrup yaradılır. Günəs qrupu, Alov qrupu, Umid
qrupu, Səma qrupu yaradılır.
1. Adlıq yiyəlik hal haqqında. Yiyəlik halda q- ğ
əvəzlənməsi, k-y əvəzlənməsinə aid nümunələr
göstərin. Məsələn ; yarpaq- yarpağın,külək-küləyin
1. İsmin yönlük və təsirlik
halları haqqında. Təsirlik
halda q-ğ əvəzlənməsi k-y
əvəzlənməsi haqqında
nümunələr göstərin. Məsələn:
otaq-otağı, mələk –mələyi
1.İsmin yerlik və çıxışlıq
halları haqqında
nümunələr göstərin.
Məsələn- ağacda,
ağacdan
İsmin hallarının cümlədə
rolu haqqında
Şagirdlər qrup tapşırıqlarını
hazırladıqdan sora qrup liderləri
tərəfindən təqdimat edilir.Təqdimat
zamanı şagirdlər və müəllim
tapşırıqlardakı düzgün və yalnış
fikirlərə öz münasibətlərini bildirirlər.
Qruplar təqdimatı yekunlaşdırdıqdan sonra mövzunu
möhkəmləndirmək məqsədi ilə qısaca izahat verirəm.
Qeyd edirəmki ismin iki halı, yiyəlik ve təsirlik hallari
müəyyənlik və qeyri- müəyyənlik bildirir. Qeyri-
müəyyən olduqda hər ikisi nə sualına cavab verir.
Qeyri-müəyyən yiyəlik halın cümlədə sintaktik rolu
ikinci növ təyini söz birləşməsinin birinci tərəfi olmaqdı.
Məsələn ; dağ havası, kənd həyatı, bulaq suyu. Qeyri-
müəyyən təsirlik halın isə cümlədə sintaktik rolu qeyri-
müəyyən vastəsiz tamamlıq olmaqdı. Məsələn; kitab
oxuyur, dərs hazırlayır. Sonra dərsi daha yadda qalan
etmək üçün isimin hər bir halını ayrılıqda hansı mənanı
ifadə etdiyini, cümlədə digər sözlərlə əlaqəyə girərək
hallandığını qeyd edirəm
qrup
meyar
1. Ismin
hallarını
mənimsədiyin
i nümayiş
etdirir.
2. Yiyəlik və
təsirlik
hallarda d-
ğ,k-y
əvəzləməsini
fərqləndirir.
3.Ismin
hallarının
sintaktik
rolunu izah
edir
4.Əməkdaşlıq
edir
5. Yekun
Günəs
qrupu
5 4 5 5 5
Alov
qrupu
5 4 5 5 5
Ümid
qrupu
5 4 5 5 5
5 4 5 5 5
• Hər bir şagird bir isim seçir və hallandırır.
• Məsələn iki ismi hallandıraq.
• Kitab Ağac
• Kitabın Ağacın
• Kitaba Ağaca
• Kitabı Agacı
• Kitabda Ağacda
• Kitabdan Ağacdan
Isimin halları mövzusuna
aid test tapşırıqları
işləyin.

More Related Content

What's hot (20)

Aciq ders
Aciq dersAciq ders
Aciq ders
 
Əksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlərƏksmənalı sözlər
Əksmənalı sözlər
 
Kəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsiKəsrlərin müqayisəsi
Kəsrlərin müqayisəsi
 
Mireli müəllim
Mireli müəllimMireli müəllim
Mireli müəllim
 
İsim
İsimİsim
İsim
 
Azərbaycan dili
Azərbaycan dili Azərbaycan dili
Azərbaycan dili
 
Zərfin mena növləri 1
Zərfin mena növləri 1Zərfin mena növləri 1
Zərfin mena növləri 1
 
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılmasıÜçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
Üçrəqəmli ədədlərin toplanması və çıxılması
 
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələrBudaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
Budaq cümləni baş cümləyə bağlayan vasitələr
 
Riyaziyyat
RiyaziyyatRiyaziyyat
Riyaziyyat
 
Omonimlər
OmonimlərOmonimlər
Omonimlər
 
Çoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllərÇoxhədlilər üzərində əməllər
Çoxhədlilər üzərində əməllər
 
Zerf
ZerfZerf
Zerf
 
Sifətin dərəcələri
Sifətin dərəcələriSifətin dərəcələri
Sifətin dərəcələri
 
Sinonimlər
SinonimlərSinonimlər
Sinonimlər
 
omonimler
omonimler omonimler
omonimler
 
Hərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlərHərəkət bildirən sözlər
Hərəkət bildirən sözlər
 
Açıq dərs
Açıq dərsAçıq dərs
Açıq dərs
 
Hissələr, kəsrlər
Hissələr, kəsrlərHissələr, kəsrlər
Hissələr, kəsrlər
 
Payi̇zda
Payi̇zdaPayi̇zda
Payi̇zda
 

Viewers also liked (7)

Təbiətin dostları
Təbiətin dostlarıTəbiətin dostları
Təbiətin dostları
 
Heca
Heca Heca
Heca
 
Dovlətci̇li̇k
Dovlətci̇li̇kDovlətci̇li̇k
Dovlətci̇li̇k
 
Təbiətin təqvimi
Təbiətin təqvimiTəbiətin təqvimi
Təbiətin təqvimi
 
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləriDüzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
Düzbucaqlı,kvadrat və onların perimetrləri
 
Sahə vahidləri
Sahə vahidləri Sahə vahidləri
Sahə vahidləri
 
əLamət bildirən sözlər
əLamət  bildirən  sözlərəLamət  bildirən  sözlər
əLamət bildirən sözlər
 

Kirımova almaz

  • 1.
  • 2. Fənn- Azərbaycan dili Tarix-15.08.2014 Sinif-6 Dərsin mövzusu- isimin halları Standart-1.2.4 Məqsəd-Isimin hallarını hər bir halın özunəməxsus sualları olduğunu şagirdlərə mənimsədilməsi İş forması-qruplarla iş İş üsulu-beyin həmləsi,əqli hücum Resurs- dərslik,metodik vəsait Təchizat- komputer,disk,iş vərəqləri,flomaster
  • 3. Fəndaxili inteqrasiya. Dərsin tipi- induktiv Dərsin gedişi- Sinifin təşkili, davamiyyətin yoxlanilması, jurnalın yazılması
  • 4. Arzular insanı yaşamağa ruhlandırır. İnsan arzuların qanadında yaşayır. İnsan arzulara doğru can atır. İnsan arzuları ilə qanadlanır İnsanın arzularında qəlbinin hissi gizlənir. İnsanın arzularından həyat eşqi yaranır.
  • 5. Cümlələrdəki fərqləndirilmiş sözlərə sual verin. Həmin sözlər cümlədə nə cür dəyişir? Arzu sözü cümlədə sözlərlə nə cür əlaqəyə girir?
  • 6. Isim hallanarkən hansı fonetik dəyişikliklərə məruz qalır?
  • 7. Şagirdləri qruplara bölmək üçün oyun keçirilir. Müəllim sinifdən dörd yaxsı oxuyan şagirdi seçir və onları lovhəyə çağırır. Hər şagirdə öz qruplarını yaratmaq tapşırılır. Beləliklə dörd qrup yaradılır. Günəs qrupu, Alov qrupu, Umid qrupu, Səma qrupu yaradılır.
  • 8. 1. Adlıq yiyəlik hal haqqında. Yiyəlik halda q- ğ əvəzlənməsi, k-y əvəzlənməsinə aid nümunələr göstərin. Məsələn ; yarpaq- yarpağın,külək-küləyin
  • 9. 1. İsmin yönlük və təsirlik halları haqqında. Təsirlik halda q-ğ əvəzlənməsi k-y əvəzlənməsi haqqında nümunələr göstərin. Məsələn: otaq-otağı, mələk –mələyi
  • 10. 1.İsmin yerlik və çıxışlıq halları haqqında nümunələr göstərin. Məsələn- ağacda, ağacdan
  • 12. Şagirdlər qrup tapşırıqlarını hazırladıqdan sora qrup liderləri tərəfindən təqdimat edilir.Təqdimat zamanı şagirdlər və müəllim tapşırıqlardakı düzgün və yalnış fikirlərə öz münasibətlərini bildirirlər.
  • 13. Qruplar təqdimatı yekunlaşdırdıqdan sonra mövzunu möhkəmləndirmək məqsədi ilə qısaca izahat verirəm. Qeyd edirəmki ismin iki halı, yiyəlik ve təsirlik hallari müəyyənlik və qeyri- müəyyənlik bildirir. Qeyri- müəyyən olduqda hər ikisi nə sualına cavab verir. Qeyri-müəyyən yiyəlik halın cümlədə sintaktik rolu ikinci növ təyini söz birləşməsinin birinci tərəfi olmaqdı. Məsələn ; dağ havası, kənd həyatı, bulaq suyu. Qeyri- müəyyən təsirlik halın isə cümlədə sintaktik rolu qeyri- müəyyən vastəsiz tamamlıq olmaqdı. Məsələn; kitab oxuyur, dərs hazırlayır. Sonra dərsi daha yadda qalan etmək üçün isimin hər bir halını ayrılıqda hansı mənanı ifadə etdiyini, cümlədə digər sözlərlə əlaqəyə girərək hallandığını qeyd edirəm
  • 14. qrup meyar 1. Ismin hallarını mənimsədiyin i nümayiş etdirir. 2. Yiyəlik və təsirlik hallarda d- ğ,k-y əvəzləməsini fərqləndirir. 3.Ismin hallarının sintaktik rolunu izah edir 4.Əməkdaşlıq edir 5. Yekun Günəs qrupu 5 4 5 5 5 Alov qrupu 5 4 5 5 5 Ümid qrupu 5 4 5 5 5 5 4 5 5 5
  • 15. • Hər bir şagird bir isim seçir və hallandırır. • Məsələn iki ismi hallandıraq. • Kitab Ağac • Kitabın Ağacın • Kitaba Ağaca • Kitabı Agacı • Kitabda Ağacda • Kitabdan Ağacdan
  • 16. Isimin halları mövzusuna aid test tapşırıqları işləyin.