1. 1
Дата проведення __________
УРОК № 2
ТЕМА. ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ
Цілі:
навчальна:
сформувати поняття про інформаційні процеси;
розвивальна:
формувати вміння узагальнювати;
виховна:
виховувати відповідальність, самостійність, інформаційну культуру учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки «Інформаційне лото», схема «Інформаційні процеси», «Способи передавання
інформації».
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Інформаційне лото
Учитель роздає розрізані картки.
Складіть речення з двох частин картки.
Інформація — це... дані про оточення, необхідні для
розв’язання проблеми
Інформацію передають... за допомогою повідомлень
Інформація сприймається
через органи чуття
людиною...
Текстова інформація... відображається у вигляді текстів
Графічна інформація — це... картинки, рисунки, графіки, діаграм,
схеми тощо
Звукова інформація — це... усне мовлення, музичні композиції,
мелодії, шумові ефекти
Умовні жести та сигнали — це... міміка, сигнали регулювальника на
перехресті
Комбінована, або мультимедійна
інформація — це...
інформація, що утворюється як
комбінація різних видів інформації
Тестування «Якою повинна бути інформація» (перевірка знання властивостей інформації)
Поставте позначку навпроти відповідної властивості інформації.
Важливість інформації для певної людини
X корисність
актуальність
зрозумілість
достовірність
повнота
об’єктивність
2. Достатність для розуміння ситуації та прийняття рішень
2
корисність
актуальність
зрозумілість
достовірність
X повнота
об’єктивність
Незалежність від думки будь-якої людини
корисність
актуальність
зрозумілість
достовірність
повнота
X об’єктивність
Важливість у певний момент часу
корисність
X актуальність
зрозумілість
достовірність
повнота
об’єктивність
Відповідність справжньому стану речей
корисність
актуальність
зрозумілість
X достовірність
повнота
об’єктивність
Відсутність запитань після отримання інформації
корисність
актуальність
X зрозумілість
достовірність
повнота
об’єктивність
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Пояснення вчителя або самостійна робота учнів з джерелом інформації
Поясніть, як ви розумієте поняття «інформатика».
Інформатика нерозривно пов’язана з інформаційними процесами, бо вивчає їх. Зверніть увагу
на означення поняття «інформатика». У ньому ви побачите основні інформаційні процеси, які й
вивчає інформатика.
3. Інформаційні процеси — обмін відомостями між людьми, людиною та пристроєм, пристроєм
та пристроєм, обмін сигналами між живою та неживою природою, у тваринному і рослинному світі.
Перелічимо інформаційні процеси, побудувавши в зошитах схему «Інформаційні процеси».
Передавання інформації
Інформація передається через канали зв’язку від джерела до споживача (одержувача).
За канали зв’язку можуть правити комп’ютерні мережі (локаль ні, Інтернет), засоби
телекомунікації (телефонні лінії, радіотелефони, мобільний зв’язок), а також зовнішні накопичувачі
інформації.
3
Розглянемо це схематично та на прикладі.
Як ви вважаєте, що ще може бути джерелом інформації, а що споживачем? ( Відповіді
учнів.)
Учитель схематично на дошці проводить узагальнення відповідей учнів.
Розглянемо способи передавання інформації за допомогою схеми та прикладів.
Від людини до людини
Від людини до пристрою
Від пристрою до людини
Від пристрою до пристрою
4. Для інформації важлива форма її подання. Звичніше виражати інформацію природною мовою
спілкування. Одна й та сама інформація може мати різні форми, наприклад відомості про погоду
можуть бути висловлені російською або українською мовою, надруковані в газеті чи передані по
радіо.
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження
4
(Варіант 2)
IV. УСВІДОМЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Як ви розумієте поняття «інформаційні процеси»?
2. Які ви знаєте інформаційні процеси?
3. Які є способи передавання інформації?
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми
(Варіант 1)
V. ЗАСВОЄННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ
Робота за підручником
Автор підручника
Морзе Н. В., Барна 0. В.,
Вембер В. П., Кузьмінська 0.
Г., Саражинська Н. А.
Ривкінд Й. Я., Лисенко
Т. І., Чернікова Л. А.,
Шакотько В. В.
Параграф 2 3 1.2
Номер завдання 5 3 1-4,8
Додаткове завдання
Заповніть таблицю, вписавши власні приклади до кожного процесу.
Інформаційні процеси Приклади
Орієнтовні відповіді
Інформаційні процеси Приклади
Збереження інформації Запис у зошиті
Пошук Робота зі словником
Збирання інформації Підготовка до огляду новин
Обробка Редагування фотографій
Передавання Розмова по телефону
Подання Оформлення стінгазети
Захист Встановлення пароля
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Рефлексія
Наприклад, учням пропонують закінчити речення: «Для мене сьогодні важливим було...»,
«Сьогодні я дізнався про...», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про..., навчитись...».
5. 5
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
2. Завдання за підручником
Автор підручника
Морзе Н. В., Барна 0. В.,
Вембер В. П., Кузьмінська 0.
Г., Саражинська Н. А.
Ривкінд Й. Я., Лисенко T.
І., Чернікова Л. А.,
Шакотько В. В.
Параграф 2 1.2
Номер завдання 6 7
3. Додаткове завдання
Заповнити таблицю.
Види інформації Як передається
Символьна
Текстова
Числова
Графічна
Звукова
Тактильна
Смакова