E9. Ιστορία Στ' - Ενότητα Ε'. Μία δεκαετία αγώνων και θυσιών για την ελευθερία: Κεφ.9ο - Φύλλο σεναρίου
1. Ε’ Ενότητα - Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα
● Σενάριο ανάπτυξης δραστηριότητας 9ου κεφαλαίου: Μια δεκαετία αγώνων
και θυσιών για την ελευθερία
○ Άρθρο σε εφημερίδα - Θεατρική παράσταση - Ραδιοφωνική εκπομπή
Διδακτική προσέγγιση
Διερευνητική μάθηση - Δραστηριότητα σε ζεύγη, ομαδική ή ατομική, ανάλογα με την σύνθεση,
τα μέσα και το μικροκλίμα της τάξης
Τεχνική
Κατανόηση ιστορικών πηγών/Ιστορική γραμμή - Θέατρο στην εκπ/ση - Δημιουργική γραφή
Περιγραφή
Οι μαθητές έχοντας τον ρόλο των αναγνωστών της εφημερίδας αποκρυπτογραφούν τα άρθρα
της εφημερίδας τα οποία έχουν σκόπιμα αλλαχθεί έτσι ώστε να μην προκαλούν τους Γερμανούς
κατακτητές αλλά και να μεταφέρουν τα νέα στους αναγνώστες της. Ετοιμάζουν ένα θεατρικό
σχετικό με τα δραματικά γεγονότα της Κατοχής και του εμφυλίου ενώ κάνουν και μια
ραδιοφωνική εκπομπή όπου μέσα από μαρτυρίες αναφέρονται στις δραματικές συνθήκες που
βίωσαν οι Έλληνες κατά την διάρκεια της Κατοχής και του Εμφυλίου Πολέμου.
Στόχοι
Εκπ/κοί
Ανάπτυξη της δεξιότητας της ενσυναίσθησης
Ανάπτυξη όλων των ειδών της νοημοσύνης σύμφωνα με την θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης (Gardner)
Μαθησιακοί
● Ανάπτυξη κριτικού πνεύματος
Διδακτικοί
● Να μελετήσουν τις συνθήκες στις οποίες ζούσαν οι Έλληνες κατά την διάρκεια της
Κατοχής
● Να μελετήσουν τα αποτελέσματα του Εμφυλίου Πολέμου
Διάρκεια
2-3 διδακτικές ώρες1
Προαπαιτούμενα
Για την εφημερίδα
● Το φύλλο εφημερίδας για τους μαθητές2
Για το θεατρικό
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Το φύλλο αξιολόγησης
1
Γίνεται επιλογή μιας εκ των τριών δραστηριοτήτων. Αν υπάρχει χρόνος μπορούν να γίνουν και οι τρεις
και ανάλογα με την προσέγγιση μπορεί να γίνει και σαν μια μορφή μικρού project
2
Το υπόδειγμα είναι για εκτύπωση σε Α3 . Μπορεί να εκτυπωθεί και σε Α4 αλλά θα είναι πολύ μικρά τα
γράμματα
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
2. Για το ραδιόφωνο (ανάλογα με την προσέγγιση)
● Το φύλλο δραστηριότητας του μαθητή
● Λογαριασμός σε σχετική υπηρεσία ραδιοφώνου
● Πρόγραμμα μίξης ήχων
● Μικρόφωνα, κλπ
Ανάπτυξη
Οι δραστηριότητες μπορούν να γίνουν και ανεξάρτητα η μια από την άλλη. Επιλογή της/των
καταλληλότερων ανάλογα με τη δυναμική του τμήματος/τάξης
Δραστηριότητα 1η: Εφημερίδας
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Η εφημερίδα “Η Ωραία Ελλάς”, που κατά την διάρκεια της κατοχής κυκλοφορούσε παράνομα και
μοιραζόταν χέρι με χέρι από τον Κων/νο και τους συντάκτες με κίνδυνο της ζωής τους, τώρα
που όλα έχουν τελειώσει, ετοιμάζει ένα αφιέρωμα στα άρθρα εκείνης της περιόδου. Αν και ο
“Δαίμων του Τυπογραφείου” δεν είχε κάνει ποτέ την εμφάνισή του κατά την διάρκεια των
δύσκολων εκείνων στιγμών, τα άρθρα της εφημερίδας, ήταν επίτηδες γραμμένα με τέτοιον τρόπο
ώστε αν έπεφτε κάποιο φύλλο στα χέρια των Γερμανών να μην μπορέσουν να τα καταλάβουν.
Αυτά τα άρθρα επαναλαμβάνονται και σε αυτό το πρώτο φύλλο μετά την Απελευθέρωση.”
2. Μοιράζεται στους μαθητές, σε ζεύγη, το φύλλο της εφημερίδας
3. Οι μαθητές αποκρυπτογραφούν τα άρθρα έτσι ώστε να εμφανιστούν τα πραγματικά
κείμενά τους
4. Γίνεται παρουσίαση των άρθρων
Δραστηριότητα 2η: Θεατρικό -Δράμα
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Το θεατρικό εργαστήρι, που στην διάρκεια της Κατοχής συνέχισε τις παραστάσεις του χωρίς
διακοπή, αποφάσισε, τώρα που όλα έχουν τελειώσει, να ανεβάσει μια παράσταση με τις ηρωικές
στιγμές της αντίστασης εναντίον των κατακτητών και τα αντίποινα που ακολουθούσαν καθώς και
τις δραματικές ιστορίες της εξαθλίωσης και της πείνας κατά την διάρκεια της σκοτεινής αυτής
περιόδου. Επίσης, το μίσος και τον διχασμό μεταξύ των Ελλήνων κατά την διάρκεια του
Εμφυλίου Πολέμου με την ελπίδα πως αυτή η παράσταση θα αποτελέσει ένα μάθημα για τις
επόμενες γενιές και τέτοια γεγονότα δεν θα επαναληφθούν ποτέ.”
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
3. 2. Μοιράζεται το φύλλο δραστηριότητας μαθητή στις ομάδες
3. Οι ομάδες ετοιμάζουν τα υλικά και τους διαλόγους
4. Η κάθε ομάδα παρουσιάζει το θεατρικό της
5. Η κάθε ομάδα αξιολογεί την παρουσίαση των άλλων ομάδων
Αξιολόγηση των παραστάσεων με ρουμπρίκα
Δραστηριότητα 3η: Ραδιοφώνου
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 3 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Ο Ραδιοφωνικός σταθμός του ομίλου κάνει μια εκπομπή - αφιέρωμα στις δύσκολες στιγμές που
έζησαν οι Έλληνες κατά την διάρκεια της τριπλής κατοχής της χώρας από τους κατακτητές. Οι
προσκεκλημένοι της εκπομπής παρουσιάζουν στιγμές ηρωισμού και αυτοθυσίας μέσα από τις
συνεντεύξεις που τους παίρνουν οι παρουσιαστές και δημοσιογράφοι του σταθμού. Αν και τα
γεγονότα του εμφυλίου είναι ακόμα πρόσφατα ο σταθμός αποφασίζει να κλείσει την εκπομπή
του με ένα μήνυμα ενότητας και αισιοδοξίας για το μέλλον.”
2. Οι μαθητές, σε ομάδες, ετοιμάζουν μια ραδιοφωνική εκπομπή αφιέρωμα στις δραματικές
συνθήκες διαβίωσης των Ελλήνων κατά την διάρκεια της γερμανικής κατοχής και τον διχασμό
κατά την διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου. (διάρκειας 5 λεπτών)
3. Οι ομάδες παρουσιάζουν τις εκπομπές τους
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος