Πασχαλινά αυγά από τη Β΄ τάξη του σχολείου μας.pptx
01. Ιστορία Στ' - Ενότητα Ε'. Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα: Εισαγωγή - Φύλλο σεναρίου
1. Ε’ Ενότητα - Η Ελλάδα στον 20ο αιώνα
● Σενάριο ανάπτυξης εισαγωγικής δραστηριότητας
○ Ιστορική γραμμή
Διδακτική προσέγγιση
Διερευνητική μάθηση - Ατομική δραστηριότητα
Τεχνική
Ιστορική γραμμή
Περιγραφή
Οι μαθητές ταξινομούν σε χρονολογική σειρά τα κεφάλαια της ενότητας. Η δραστηριότητα είναι
μια παραλλαγή της τεχνικής της ιστορικής γραμμής
Στόχοι
Εκπ/κοί
Ανάπτυξη της δεξιότητας της ενσυναίσθησης
Ανάπτυξη όλων των ειδών της νοημοσύνης σύμφωνα με την θεωρία της πολλαπλής
νοημοσύνης (Gardner)
Μαθησιακοί
● Ανάπτυξη κριτικού πνεύματος
Διδακτικοί
● Να κατανοήσουν την δομή της ενότητας και την χρονολογική σειρά των γεγονότων στην
πορεία της Ελλάδας μέσα στον 20ο αιώνα.
Διάρκεια
Μία ώρα διδακτική ώρα
Προαπαιτούμενα
● Το φύλλο δραστηριότητας/οδηγιών για τους μαθητές
● Το φύλλο εφημερίδας με το συνοδευτικό για τους μαθητές1
Ανάπτυξη
Η ανάπτυξη της δραστηριότητας γίνεται σε 5 βήματα
1. Προβάλλεται το video - προοργανωτής της δραστηριότητας το οποίο είναι βασισμένο2
στην μάθηση μέσω αφήγησης. (2 λεπτά) Το σχετικό αφηγηματικό κείμενο έχει ως εξής:
“Η εφημερίδα του Κων/νου, “Η Ωραία Ελλάς” μια από τις παλαιότερες και ιστορικότερες της
χώρας καθώς ιδρύθηκε αμέσως μετά την απελευθέρωση, στο νέο φύλλο που θα κυκλοφορήσει,
1
Επιθυμητό είναι να γίνει σε Α3 αν υπάρχει η δυνατότητα. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει και τα δυο
φύλλα (της εφημερίδας και των κειμένων) να τυπωθούν σε Α3 χαρτί
2
Τα videos προβάλλονται 2 φορές, την πρώτη χωρίς υπότιτλους και την δεύτερη με τους υπότιτλους.
Μεταξύ των προβολών γίνονται οι ερωτήσεις. Όσες δεν απαντηθούν την πρώτη φορά, επαναλαμβάνονται
μετά την δεύτερη προβολή
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος
2. έχει προγραμματίσει να παρουσιάσει στους αναγνώστες της ένα αφιέρωμα στην πορεία της
Ελλάδας μέσα στον 20 αιώνα και, ενώ όλα δείχνουν έτοιμα να πάρουν τον δρόμο προς το
πιεστήριο, ο Κων/νος ανακαλύπτει ότι ο “Δαίμων του τυπογραφείου” έχει τοποθετήσει σε
λάθος χρονική σειρά τα γεγονότα.”
2. Γίνονται ερωτήσεις σχετικές με το video όπως:
Ερωτήσεις σχετικές με video:
● Γνωρίζετε τι είναι ο “Δαίμων του τυπογραφείου”;
● Τι λάθος έκανε
● Τι είναι το πιεστήριο
(Αν υπάρχει χρόνος μπορεί να γίνει και μια σύντομη αναφορά στην πορεία εκτύπωσης μιας
εφημερίδας - περιοδικού)
3. Μοιράζονται στους μαθητές το φύλλο της εφημερίδα και το συνοδευτικό με τα κείμενα
4. Οι μαθητές κόβουν και κολλούν τα κείμενα, με την βοήθεια του βιβλίου, στην σωστή
χρονική σειρά.
5. Στα κείμενα έχει παραλειφθεί ένα από τα κεφάλαια του βιβλίου, ζητείται από τους
μαθητές να βρουν πιο είναι.
Δημιουργία σεναρίου Πέτρος Μιχαηλίδης - Δάσκαλος