Literatura polonă pentru copii tradusă în limba română
Proiect u.e.+mediu
1. GRUPA 1
UE SI PROTEJAREA MEDIULUI
PROFESORI :
NICOARA FLOARE
ORGA MIHAELA
MANAILA FLORENTINA
PROIECT DE LECTIE
DATA : 22.04 2012
CLASA : a III-a , a IV-a
DISCIPLINA : Stiinte
ARIA CURRICULARA : Matematica si Stiinte
SUBIECTUL : ,,Ma plimb respectand natura’’
TIPUL LECTIEI : consolidare
MOTIVATIA ALEGERII :
Elevii vor fi informati despre continuturi legate de politica de mediu U.E, in special despre
colectarea , selectarea si reciclarea deseurilor ;
Diseminarea informatiilor despre U.E.
Dezvoltarea la elevi a unor competente necesare pentru o cetatenie europeana activa.
Elevii vor exersa mai multe comportamente in relatia lor cu mediul, dar si in relatiile
interpersonale , civice, in cadrul unui proiect educational, in care sunt implicati parintii,
comunitatea locala si alte scoli partenere;
OBIECTIVELE :
Cognitive :
-sa numeasca efectele benefice si nocive ale actiunii omului asupra mediului;
- sa motiveze importanta colectării selective a de eurilor;ș
Afective :
- să demonstreze un mod de gândire ecologogist;
- să manifeste interes fata de problemele actuale ale mediului .
Psihomotorii:
- să creeze un produs din materiale reciclabile
- să utilizeze instrumentele i materialele corespunzatoare activitatii practice;ș
Abordare interdisciplinara: educatie civica, stiinte, limba română.
Conditii prealabile :
Activitatea face parte dintr-un proiect educational de mediu, alcatuit din trei activitati :
1. Excursie de ecologizare
2.Lectie demonstrativa
3.Activitate aplicativa
Resurse :
- umane: 20 elevi
- temporale: 45 min.
2. - materiale: sac cu de euri, folie de plastic ,pet-uri, cutii de chibrituri, hartie,cutii de carton,ș
acuarele, pensule,seminte diverse, nisip, pământ, lipici, răsaduri de flori, aparatură audio-
video, fi e de lucru, markere.ș
- spatiale : sala de clasă
Strategii didactice
1) Metode :
- joc de rol, fim didactic, problematizarea, explicatia, diamantul, turul galeriei, chestionarul.
2) Modalitati de organizare :
- activitate frontala, individuală , de grup
3) Surse de informare :
- filmul didactic, enciclopedii, informatii din cursul ,,Politica de mediu a U.E’’.
4) Modalită i de evaluare :ț
-frontală, individuală, de grup.
- orală, scrisă , practică.
SCENARIUL DIDACTIC
I. Moment organizatoric (1 min.)
–pregătirea unui climat favorabil desfa urării lec iei în condi ii optimeș ț ț
II.Captarea aten iei ( 4 min )ț
Elevii sunt anun a iț ț despre o vizită neaşteptată . Po taşul bate la u a clasei, aducând oș ș
scrisoare, pe care o înmânează liderului clasei.Acesta o cite te cu voce tare i eleviiș ș
descoperă că Ziua Pământului e chiar azi, iar acesta î i doreste un cadou de la ei :ș
RECICLARE.
III. Anunţarea subiectului (3 min)
,,Tineti minte ce plimbare frumoasă am facut noi, pe malul râului din apropierea Parcului
Dendrologic. Atunci , am adunat mul i saci cu deşeuri. Avem unul aici, în faţa voastră.ț
De ce, credeţi că l-am adus? (…)
Azi vom vedea cum ştiţi voi să reciclati selectând deşeurile conform normelor europene de
protectie a mediului . De asemenea, ve i colabora pentru a realiza un produs din meterialeț
refolosibile.
IV. Continut (30 min)
Se goleşte sacul conţinând deşeuri , pe o folie de plastic în faţa clasei.Elevii sunt rugaţi să
numească obiectele regăsite în sac , să motiveze de ce au ajuns în acest loc, şi cine consideră
ei că a greşit în cazul de faţă.(activitate frontală- 3 min)
Vizionarea unui film educativ legat de acţiunile nocive ale omului asupra mediului
înconjurător şi efectele pe termen lung ale acestora.(5 min)
Discutii frontale despre poluarea solului, apelor, aerului,pădurilor, etc.
Fi ă individuală : folosind metoda diamantului elevii vor completa spa iile libere pe ideea –ș ț
cheie : RECICLAREA.( valorificând cuno tin ele de limba română) (7 min)ș ț
3. Se împarte clasa în 4 grupe de elevi : Grupa Hârtiei, Grupa Plasticului, Grupa Sticlei, Grupa
Metalelor.Fiecare grupă va trebui să îţi selecteze materialul specific, apoi să creeze diverse
produse , reciclând aceste materiale.Exemple de produse care pot fi realizate : jucării, obiecte
de decor, obiecte de uz casnic, obiect de îmbrăcăminte.
Realizarea produsului.(15 min)
V. Feed – back
Prin metoda turul galeriei , elevii vor realiza o mini – expozi ie din obiectele realizate peț
grupe, în fa a clasei , iar elementul surpriză al momentului va fi invitarea părin ilor ca iț ț ș
spectatori i sus inători . Elevii i părin ii vor vota obiectul care îndepline te cele mai multeș ț ș ț ș
criterii i care respectă dorin a PĂMÂNTULUI din scrisoarea primită la începutul orei .ș ț
Criterii de evaluare. Grupele î i vor prezenta produsele respectând următoareleș (7 min) :
- utilitatea produsului realizat
- estetica produsului
- modalitatea de prezentare
VI. Activitate în completare
Să creeze împreună cu părin ii , fra ii, alt obiect util folosind ca materie primă materialeleț ț
reciclabile colectate în urma unei excursii cu familia la munte.Vor completa un chestionar,
care va fi evaluat în următoarea oră.
Surpriza va fi ob inerea unei diplome ,,MICUL VOLUNTAR EUROPEAN’’, care îi vaț
stimula în desfă urarea ac iunilor viitoare, pentru a asigura dezvoltarea unei con tiin e civiceș ț ș ț
i ecologice.ș
4.
5. Anexa 1 Elevul aplicant:
CHESTIONAR
1. Cate persoane locuiesc in gospodarie?
a) 2-3 b) 4-5 c) mai mult de 5
2. In ce mod colectati deseurile din gospodarie?
a) Saci b) pubela c) in gradina
3. Separati deseurile dupa felul lor – sticla, hartie, plastic?
a) Da b) nu
4. Aveti contract cu o firma de colectare a deseurilor?
a) Da b) nu
5. Reutilizati unele deseuri? Care?
a) Da. ……………………………………….
b) Nu.
6. Cumparati ambalaje biodegradabile? Ce fel?
a) Da. ……………………………………….
b) Nu.
7. Ati participat vreodata la o campanie de colectare a
deseurilor? Ce ati colectat?
a) Da. ………………………………………….