1. Тема: Письмо рядкової букви р, складів з нею
Мета:
• навчити писати рядкову букву р, з'єднувати її з іншими буквами у словах;
• удосконалювати навички списування слів та речень;
• збагачувати словниковий запас;
• розвивати творчі здібності та фантазію;
• виховувати охайність у ході виконання письмових робіт, любов до природи, до
рідного краю.
Обладнання: малюнок із зображенням равлика, ромашкового поля; зразок написання
рядкової букви р; фішки для складання звукових схем.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати.
Після цього уроку учні вмітимуть:
— розрізняти рядкову букву р серед інших букв;
— писати рядкову букву р;
— з'єднувати рядкову букву р з вивченими буквами;
— списувати слова з друкованого тексту з буквою р.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
1.1. Створення ситуацій психологічного комфорту та емоційного настрою.
Вже дзвоник пролунав,
На уроки вас гукав,
Сядьте рівно на стільці,
Бачу, всі ви молодці!
Девіз готові проказати?
Діти Вчимось каліграфічно писати.
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.
2. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів
2.1. Каліграфічна хвилинка
— Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії Нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб були красиві й гарнесенькі.
2.2. Повторення вивченого матеріалу.
2.2.1. Гігієнічних правил письма
– Як треба правильно сидіти за партою, класти зошит на стіл?
– Покажіть, як ви тримаєте ручку.
Учні обирають правильну позу, перевіряються відстань від грудей до парти (ширина долоні),
а відстань від очей до столу – за допомогою руки, що ліктем стоїть на парті, а пальцями торкається
скроні.
2.2.2. Називання літер написаних на дошці.
Гра «Незвичайний поїзд».
Завдання: У кожний вагон посадіть слова пасажири.
У перший вагон — слова, що означають назви транспорту.
У другий вагон — слова, що є назвами шкільного приладдя.
У третій вагон — слова, що означають назви кольорів.
1
2. У четвертий вагон — слова, що є назвами імен.
На дошці записані слова: Лариса, ракета, червоний, тролейбус, чорний, трамвай, трактор,
портфель, ручка, Роя, Роман, фломастери, фарби, коричневий.
— Виділіть голосом виучуваний звук.
— Де він розташований?
2.2.3. Аналітико-ситетичні графічні вправи
2.2.4. Графічний диктант
2.3. Опитування учнів
Відгадування загадки.
Виводить букви і слова
Ота цікава штучка.
В руці виблискує здаля
Нова гарненька...
(Ручка)
— Для чого її використовують?
— Якою може бути ручка (за розміром, кольором формою)?
— Чи може мати це слово інше значення?
— Коли кажуть "ручка", а коли "рука"?
— Назвіть послідовно звуки в цих словах.
— Що можете розповісти про перший звук?
3. Ознайомлення з новим матеріалом
3.1. Підготовчі вправи з письма
3.2. Підготовча робота до вивчення нового матеріалу
Звуко-буквений аналіз слів.
– Зробіть звуковий аналіз слова сорока.
– Позначте звуки відповідними буквами.
´
– • – • – •
Проведення складового і звуко-буквеного аналізу слів річка і ромашка.
Викладання звукової схеми слова річка.
3.3. Оголошення теми, мети і мотивація навчальної діяльності.
У гарбуза іменини
Якось ясної години
Справляв гарбуз іменини.
Співали гості, веселились,
Так крутились, так вертілись,
Аж на кусочки розлетілись.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Допоможи гостей зібрать.
До-ри-по-мі-ки-гір-о-ля-топ-кар-ва-морк-дис-ка-ре
(Відповідь: До гарбуза на іменини прийшли помідори, огірки, картопля, морква, редиска).
3.4. Засвоєння конфігурації літери.
3.4.1. Аналіз демонстраційного зразка
– Подивіться на букву р. із яких елементів вона складається?
– Порівняйте рядкові букви р та п. Що треба зробити з буквою п, щоб вона перетворилася на
букву р?
– Чим відрізняються друкована і рукописна букви р?
2
3. Робота над формою рукописної букви. Ознайомлення з прописною буквою р, порівняння її з
друкованою.
– На що подібна буква р? Як художник перетворив її на равлика?
– Подивіться, як художник намалював прапорець із букви р (с. 26 додаткового зошита).
3.4.2. Пояснення написання літери вчителем на дошці.
— Пишемо пряму похилу подовжену паличку від верхньої робочої лінії до нижньої
допоміжної. З середини рядка робочої лінії робимо відхилення праворуч, під верхньою робочою
заокруглюємо і ведемо вниз паличку, яку заокруглюємо ще раз на нижній рядковій лінії.
Подовжена паличка і заокруглена мають бути паралельними.
Зауваження: зверніть увагу на рух пальців. Рухи згори вниз повинні спрямовуватися на себе.
3.4.3. Написання літери учнями.
а) Коментоване письмо в повітрі.
Обведемо літеру в повітрі, дивлячись на дошку:
— напишіть букву велику-велику, на скільки вистачає розмаху вашої руки;
— напишіть букву маленьку-маленьку.
Пишемо букву з заплющеними очима і одночасно пояснюємо послідовність рухів.
— Хто зможе написати на дошці букву р? Тільки пам'ятайте, що запис на дошці — це зразок
каліграфії.
б) Письмо «Сухим пером»
в) Обведення пунктирних зразків в зошиті.
— Накладіть кальку на зразок у зошиті і обведіть кілька букв.
г) Письмо 3-4 літер учнями самостійно (вчитель ходить між партами, спостерігає,
надає індивідуальну допомогу).
Письмо слів з новою буквою: рак, роса, комар.
д) Визначення вчителем основних помилок (в разі потреби – повторний коментований
показ написання літери вчителем).
е) Написання рядка літери учнями самостійно.
Фізкультхвилинка
4. Закріплення знань, умінь та навичок учнів
4.1. Утворення, читання та запис складів з вивченою літерою (визначення типів з’єднань).
Діти читають буквосполучення на третьому та четвертому рядках, називають слова з ними
(ри — рис, рибалка; ра — рак, равлик; ар — артисти, аркуш.)
Після аналізу видів з'єднань букв учні записують склади, наводячи пунктир, та
самостійно.
4.2. Словотворчі завдання
4.3. Словникова робота
— Хто намальований у прописах (с. 58)? Як ви здогадалися за малюнком, що це не дорослий
тигр, а тигреня? (У звірятка кумедна мордочка, він грається.)
— Послухайте віршик про тигреня. (Учитель або діти, що знають усі букви та вміють
читати, зачитують текст, надрукований біля малюнка.}
— Як гарчить тигреня? Який звук воно при цьому вимовляє?
— Якою буквою позначається звук [р]? Отже, яку букву вчить тигреня?
Учні заучують напам'ять віршик про тигреня, щоб потім удома загадати цю веселу загадку
рідним або друзям.
— Проаналізуйте звукову схему біля малюнка.
— Доведіть, що у схемі «зашифроване» слово тигр. Підпишіть букви під значками звуків.
3
4. 4.4. Написання слів з вивченою літерою.
— Прочитайте слова на п'ятому рядку. Хто такий рак? Що таке рік?
— Чим відрізняються записи цих слів? (Буквами а – і.)
— Якими звуками відрізняються ці слова? (Крім звуків [а] — [і], ще й першими звуками:
твердим [р] та м'яким [р'].)
— Яка буква «допомагає» букві р, позначати твердий приголосний звук [р], а яка — м'який
приголосний звук [р']
Учні записують у зошиті слова рак, рік.
— Подивіться, як записано слово нора в прописах. Як поєднується буква о з наступною р?
— Запишіть слово нора тричі на рядку.
4.5. Списування складів, слів з новою літерою з друкованого зразка.
Списування з друкованого тексту.
— Відкрийте буквар на с.55. Ще раз прочитайте скоромовку.
— Зачитайте окремо перший рядок. Скільки в ньому слів? Чому перше слово написано з
великої букви? (Початок речення та ім'я дівчинки.) Який знак стоїть у кінці рядка? (Кома.)
— Зачитайте другу частину скоромовки. Скільки в ній слів? Яке слово пишеться з великої
букви? Назвіть перше, друге, третє слово. Не забувайте кожне з них писати окремо, особливо
маленьке слово а.
Учні списують скоромовку стовпчиком на двох рядках.
5. Підсумок уроку
5..1 Підсумкова бесіда
— Яку букву навчалися писати?
— Які звуки вона позначає?
— Назвіть слова, що починаються зі звуків [р] та [р'].
— Вивчіть скоромовку про Марину і Ларису для конкурсу на наступному уроці читання.
5.2. Цікавинки пані Каліграфії.
4