Scenariusz podsumowania i dokumentacja zdjeciowa z projektu
1. Scenariusz podsumowania projektu edukacyjnego
„Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
GIMNAZJUM W LIPNIKU
Osoby prowadzące imprezę: p. El bieta Michalik, Natalia Czerwińska (kl. IIG)
Osoby współpracujące: p. Małgorzata Janik (konsultacja j. niemiecki, oprawa
plastyczna), Grzegorz Bardel, Tomasz Weszka, Mateusz Śmieszek (oprawa
muzyczna, obsługa sprzętu komputerowego, pomoc przy organizacji
wystawy)
Dekoracja, rekwizyty, pomoce i materiały:
Napis na kartonie
Gmina Wiśniowa to miejsce wyjątkowe
zapraszamy serdecznie
na wirtualną wycieczkę
i odwiedzenie atrakcyjnych miejsc
(oraz zdjęcia z warsztatów fotograficznych)
2x plakat z zaproszeniem (przy wejściu głównym do szkoły oraz do gimnazjum)
kartki, długopisy (głosowanie)
2 x stół na prezentację potraw oraz materiałów z projektu
komputer, rzutnik
Uczestnicy: Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele
Miejsce realizacji: Gimnazjum w Lipniku
Termin realizacji: 25 czerwca 2012r.
CELE SZCZEGÓŁOWE :
UCZEŃ POTRAFI :
- współpracować w grupie
- być odpowiedzialny za wykonanie powierzonego mu zadania
- publicznie zaprezentować efekty swojej pracy
- ujawnia swoje zdolności
FORMY PRACY :
- praca zespołowa
- indywidualna
- praca w grupach
- zabawy dydaktyczne
- aktywność plastyczna i językowa
2. l.p. HARMONOGRAM ZADAŃ czas realizacji
1. Opracowanie projektu listopad - maj
2. Przygotowanie ogłoszenia o terminie 21 czerwiec 2012
prezentacji rezultatów projektu edukacyjnego
3. Przygotowanie sali i niezbędnego sprzętu do 25 czerwiec 2012
prezentacji rezultatów projektu 8:00 – 9.00, przerwy
między lekcjami
4. Wystrój szkoły, czuwanie nad redagowaniem 22 czerwiec 2012
i wykonaniem gazetki w klasie IG i na korytarzu
(wystawa zdjęć, mapa z legendą)
5. Prezentacja multimedialna na temat
„Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
6. Przeprowadzenie konkursu na najlepszą 25 czerwiec 2012
pocztówkę
7. Przygotowanie degustacji potraw regionalnych
8. Podsumowanie i przygotowanie dokumentacji 29 czerwiec 2012
końcowej
EFEKTY - to wykonanie powierzonych uczniom zadań:
- opracowanie, skład i druk miniprzewodnika w formie ksią kowej (wydanie w
j. polskim, angielskim i niemieckim);
- przygotowanie broszury informacyjnej w j. polskim / angielskim / niemieckim;
- prezentacja multimedialna
- mapa wielkoformatowa
- wystawa zdjęć
- pocztówki
Przebieg uroczystości
Uroczystość rozpoczyna nauczyciel:
Nauczyciel: Witam wszystkich zebranych na dzisiejszym podsumowaniu
projektu, który przygotowały uczennice klasy drugiej gimnazjum: Anna
Czerwińska, Natalia Czerwińska, Aleksandra Krzyk, Zuzanna Iszczuk oraz
Ewelina Urbaniak .
Piosenka (tylko początek i wyciszenie po ok. 30 sek.)
Prowadzący uczeń (Natalia):
Serdecznie witamy dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych p. mgr Marię
Knapik, szanowne grono pedagogiczne i uczniów.
Mieszkamy na terenie bardzo atrakcyjnym turystycznie. Wiele tu miejsc
ciekawych, historia i codzienność mieszają się ze sobą. Chcemy wiedzieć
2
3. du o o naszej małej ojczyźnie i dlatego z tej okazji przygotowałyśmy tę
uroczystość, będącą uwieńczeniem realizowanego przez nas projektu
edukacyjnego pt. „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”. Serdecznie
wszystkich zapraszamy do jej obejrzenia i wysłuchania.
Uczeń II:
Ka dy z nas mieszka w domu rodzinnym. Naszym drugim domem jest nasza
mała ojczyzna - gmina Wiśniowa. Nie wolno nam jednak zapomnieć, e
urodziliśmy się i mieszkamy równie w Europie. Jesteśmy bowiem Polakami -
Europejczykami.
Z Europą łączy nas wiele - kontynent, przeszłość, dziedzictwo kulturowe.
Polska zajmuje pośród państw Unii dziewiąte - miejsce pod względem
powierzchni i ósme miejsce pod względem liczby ludności. Słynie między
innymi z unikatowych okazów fauny i flory, wielu wybitnych Polaków,
wspaniałych zabytków architektury, a tak e oryginalnej staropolskiej kuchni.
Nasz przewodnik po atrakcjach gminy Wiśniowa przygotowałyśmy z tego
powodu w języku polskim, angielskim oraz niemieckim – tak, aby zasięg
informacji był mo liwie szeroki.
Uczeń III:
Nasz rodak Jan Paweł II wyraził przekonanie, i : „Europa nie mo e być
zamknięta dla samej siebie. Ona musi być otwarta na wszystkich i gotowa do
dialogu i współpracy ze wszystkimi”.
Realizując przesłanie tego Wielkiego Polaka postanowiłyśmy przyjrzeć się
bli ej miejscowościom wchodzącym w skład gminy Wiśniowa. Poznawałyśmy
historię, geografię, zwyczaje, symbole i miejsca ciekawe pod względem
turystycznym.
Uczeń IV:
Celem podjętego przez nas projektu było między innymi:
• zapoznanie z historią okolicy wsi Wiśniowa
• poznanie i zaprezentowanie najpiękniejszych miejsc w gminie Wiśniowa
• nauka wyszukiwania materiałów, weryfikacji źródeł, współpracy w
grupie
• rozwijanie pasji i zainteresowań związanych nie tylko z kulturą, lecz
równie historią okolic wsi Wiśniowa
• doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim i
niemieckim
• zaprojektowanie miniprzewodnika po okolicy Wiśniowej w języku
polskim, angielskim i niemieckim
• nauka przez zabawę,
Dzisiaj chcemy zaprezentować Państwu rezultaty naszej pracy.
Uczeń V:
Realizatorami projektu są uczennice II klasy gimnazjum. W jego
przygotowanie wło yłyśmy wiele serca, czasu i zaanga owania. Uwa amy, e
było warto, gdy jesteśmy bogatsze w wiedzę i nowe doświadczenia. Mamy
nadzieję, e tak e dla państwa spędzone z nami tutaj chwile oka ą się
przyjemne i zajmujące.
3
4. Uczeń II:
Przy wejściu do gimnazjum znajduje się obecnie wystawa zdjęć i materiałów,
jakie zgromadziłyśmy w trakcie realizacji naszego projektu. Są tam miejsca
znane wielu z nas, ale z pewnością znajdziecie tak e te jeszcze nieznane.
Uczeń III:
W sali numer 1G znajduje się mapa przygotowana przez nas – zachęcamy do
zapoznania się z nią, jest tam legenda tak e w języku angielskim i niemieckim
– mo ecie więc sprawdzić swoją znajomość słownictwa i pojęć
geograficznych w językach obcych.
Uczeń IV:
W naszej prezentacji przygotowałyśmy tak e wzory pocztówek – obejrzyjcie je
proszę i zagłosujcie po obejrzeniu prezentacji – która z nich jest najlepsza
Waszym zdaniem.
Uczeń prowadzący:
Nasi fotoreporterzy wybrali się na krótką wycieczkę po gminie, eby
przekonać się na własne oczy jak wyglądają tutejsze ciekawostki i atrakcje.
To, co uchwycili na fotografiach warto zobaczyć. Zapraszamy do wspólnego
oglądania.
Na początek przypomnijmy sobie, jak wygląda herb gminy Wiśniowa.
(uczeń V lub zaprzyjaźniony kolega przesuwa slajdy, tekst mówimy PŁYNNIE)
Uczeń prowadzący:
Dziękujemy za przybli enie nam charakterystyki miejscowości z terenu gminy
Wiśniowa. Mieliśmy mo liwość zobrazowania kultury, tradycji i zwyczajów tu
panujących. Jak widzieliśmy są one ró norodne, zresztą zgodnie ze starym
polskim przysłowiem „Co kraj, to obyczaj”.
Uczeń III:
Uczennice w realizację projektu „Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
wło yły sporo czasu i pracy.
Nie jesteśmy jednak w stanie, w tak krótkim czasie, jakim dysponujemy
opowiedzieć państwu o wszystkim, czego dokonałyśmy. Najlepiej świadczą o
tym wyeksponowane tu na poszczególnych stanowiskach prace projektowe:
wystawa zdjęć, plakaty, plansze. Wystawa jest poświęcona m.in.: wybranym
zabytkom, atrakcjom oraz miejscom wartym poznania i zobaczenia.
Dzięki działaniom projektu uświadomiłyśmy sobie piękno naszej małej
ojczyzny. Nabyłyśmy świadomość tego, z czym mo emy się spotkać w
sąsiednich miejscowościach, co mo emy zaoferować gościom i turystom,
którzy chcieliby zwiedzić gminę Wiśniowa w przyszłości.
Dziękujemy równie naszym nauczycielom i opiekunom za ich pomoc i
wskazówki w trakcie realizacji projektu.
Wystąpienie p. Janiny Irzyk ( na uroczystość uczennice zapraszają p. Janinę,
twórczynię i poetkę, która odczyta swoje wiersze o Lipniku)
4
5. Uczeń IV:
Na zakończenie spotkania chcemy zapoznać państwa z wybranymi
potrawami regionalnymi, które przygotowali dla państwa nasi rodzice. Na
pewno ka dy znajdzie wśród tych potraw, coś, co odpowiada jego gustom
kulinarnym, zgodnie z przysłowiem „Dla ka dego, coś dobrego”. W
wiśniowskim menu szef kuchni poleca m.in.: kołacz, sernik, pyszny chleb wiejski
z pastą serową lub smalcem oraz ogórki. Mo na te oczywiście zaspokoić
swoje pragnienie. Serdecznie zapraszamy państwa do stołu wiejskiego, na
degustacje potraw, po zakończeniu akademii.
(stół jest nakryty obrusem haftowanym, na nim potrawy do degustacji. Obok
na mniejszym stoliku widokówki, broszury, miniprzewodnik w formie ksią eczki –
i teczka z kompletem materiałów projektowych). Powy ej jest plakat.
Uczeń prowadzący:
Naszą prezentację kończymy piosenką.
Wyniki konkursu:
Piosenka ...
Ta widokówka zwycię yła podczas konkursu
5
6. dla
.............................................................
za aktywny udział w realizacji
projektu edukacyjnego
„Miniprzewodnik po gminie Wiśniowa”
Dyrektor Wychowawca
Opiekun projektu
mgr El bieta Michalik mgr Małgorzata Janik
Lipnik, dnia 25.06.2012r.
6
7. Dokumentacja fotograficzna z przebiegu prac uczennic
Ania przygotowała wiele zdjęć do projektu
Powy ej: wizyta w obserwatorium na Lubomirze
Przygotowanie widokówek na konkurs podczas prezentacji
7
8. Jeden z 5 projektów widokówek
Natalia pracuje nad ostateczną wersją prezentacji miniprzewodnika
8
9. Tutaj przygotowywany jest plakat z zaproszeniem dla wszystkich na oficjalną prezentację
Czas przystąpić do pracy – wszystko ju ustalone
9
10. Stanowisko nagle opustoszało
Wszyscy szukają numeru telefonu do naszej lokalnej poetki p. Janiny
Tu uczennice sprawdzają, czy zmieszczą się w przydzielonym czasie na prezentację.
10
12. Stół z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez mamy uczennic
Chleb wiejski z pastami, paszteciki, serniki, kołacz . Woda mineralna do picia – zdrowo i dobrze
12
13. Na stole jest tak e zdjęcie Koła Gospodyń z Glichowa
Degustacja cieszyła się powodzeniem
13
14. Stół z potrawami do degustacji. Obrus ręcznie haftowany z motywami kwiatowymi
Na stole są broszury w języku polskim, angielskim i niemieckim, pocztówki oraz miniprzewodnik
14
15. Plakat ze zdjęciami pleneru fotograficznego – część wystawy
Grono pedagogiczne podczas prezentacji rezultatów projektu
15