SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA: 22.10.2018
EDUCATOARE:
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ:Când, cum şi de ce se întâmplă?
SUBTEMA SĂPTĂMÂNII:„În grădina de legume”
TEMA ZILEI: ,,Dacă legume mănânci la doctor nu ajungi”
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de cunoştinte, priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Domeniul psiho-motric
TEMA :Alergare în linie dreaptă
Joc: Campionii grupei
Joc de dezvoltare a unei calităţi motrice (forţă): Trage-mă peste linie!
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea deprinderii de a alerga în linie dreaptă;
 Formarea unei ţinute corporale corecte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:
 Să execute corect, în ritmul impus, exerciţiile de front şi de formaţie;
 Să execute cu amplitudine diferite variante de mers şi de alergare;
 Să execute corect exerciţiile din complexul de dezvoltare fizică armonioasă;
 Să alerge în linie dreaptă, păstrând poziţia corectă a corpului în mişcare.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, jocul.
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fluier.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 35-40 min
Bibliografie:
 "Curriculum pentru învăţământul preşcolar",3-6/7 ani , Bucureşti 2008;
 Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, ”Metode interactive de grup” -ghid metodic pentru învăţământul
preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002
DEMERSUL DIDACTIC
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
1 minut
Adunarea 5 sec. Linie pe un
rând
În faţa mea, în linie pe un
rând: Adunarea!
Explicaţia
Frontal
Alinierea 10 sec. Linie pe un
rând
V-aliniaţi!
Vă deplasaţi cu paşi mărunţi
înainte, înapoi, lateral pentru
a vă plasa în linie dreaptă!
Explicaţia Frontal
Verificarea
echipamentului
sportiv şi a stării de
sănătate
10 sec. Linie pe un
rând
Frontal
Salutul
5 sec Linie pe un
rând
Drepţi!
Bună ziua!
- Clar, sacadat, tare, simultan
de către toţi copiii.
Frontal
Comunicarea temei 20 sec. Linie pe un
rând
Pe loc repaus!
Astăzi vom învăţa să
alergăm în linie dreaptă.
Explicaţia Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Întoarceri pe loc
prin săritură
10sec. Linie pe un
rând
La dreapta, cu faţa spre
brazi! 1-2
La dreapta, cu faţa spre
fereastră! 1-2
La stânga! 1-2
Explicaţia
Exerciţiul
Frontal
2. Pregătirea
organismului
pentru efort
5 minute
Joc de atenţie:
1. la un semnal
sonor – un pas în
faţă!
2. la două semnale
sonore – ghemuit!
3. la trei semnale
sonore – săriţi şi
băteţi din palme!
3x Linie pe un
rând
Vom organiza un joc de
atenţie astfel, când voi
fluiera o dată veţi face un
pas în faţă, când voi fluiera
de două ori vă veţi aşeza
ghemuit, iar când voi fluiera
de trei ori – săriţi şi băteţi
din palme!
Realizez jocul de probă, apoi
jocul propriu-zis.
Explicaţia
Demonstraţia
Jocul
Fluier Frontal
Refacerea alinierii 5 sec. Linie pe un
rând
La locurile voastre!
Drepţi!La stânga, cu faţa
spre căsuţă!
Frontal
Mers în cadenţă 10m Coloană
câte unul
Cu stângul înainte, marş!
1,2,3,4!
Mergem ca soldaţii!
Privirea înainte, spatele
Explicaţia
Demonstraţia Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
drept, mişcăţi braţele pe
lângă corp!
Exerciţiul
Mers pe vârfuri cu
braţele sus
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Mergem pe vârfuri
cu braţele sus!
Priveşte înainte!
Braţele întinse!
Spatele drept!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontal
Mers pe călcâie cu
braţele la spate
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Mergem pe călcăie
cu braţele la spate!
Spatele drept!
Privirea înainte!
Explicaţia
Demonstraţia Frontal
Mers ghemuit 10m Coloană
câte unul
Atenţie! Mergem ca piticii!
Palmele pe genunchi!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul Frontal
Alergare uşoară 10m Coloană
câte unul
Atenţie! Pas alergător, marş!
Alergăm uşor!
Mişcăţi braţele pe lângă
corp!
Explicaţia
Demonstraţia
Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Coatele îndoite! Exerciţiul
Alergare cu
pendularea gambei
la spate
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Alergare cu
atingerea şezutei cu
călcâiele!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontal
Alergare cu
genunchii la piept
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Alergare cu
genunchii la piept!
Braţele îndoite!
Coatele se mişcă pe lângă
corp!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontal
Alergare cu
schimbarea direcţiei
la semnal
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Alergare uşoară!
La semnalul meu schimbăm
direcţia de alergare.
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul Fluier Frontal
Alergare cu
ghemuire la semnal
10m Coloană
câte unul
Atenţie! Alergare uşoară!
La semnalul meu vă
ghemuiţi!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Fluier Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Mers normal cu
exerciţii de
respiraţie
10m Coloană
câte unul
Mergem normal!
Inspirăm pe nas!
Expirăm pe gură!
Scuturaţi braţele şi
picioarele!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontal
Mers normal şi
formarea coloanei
de gimnastică
10m Coloană de
gimnastică
Mergem normal!
Atenţie, în coloană câte 3!
Cu faţa spre uşă, 1-2!
Rândul din spate 2 paşi în
spate, 1-2!
Rândul din mijloc 1 pas în
spate, 1-2!
Mâinile întinse lateral, luăm
distanţă!
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Frontal
3.Influenţarea
selectivă a
aparatului
loco-motor
Complexul de
dezvoltare fizică
armonioasă liberă,
fără obiecte
►Exerciţiul nr.1
Coloană de
gimnastică
Picioarele uşor depărtate,
mâinile pe şolduri! Îndoim
capul spre stânga, revenim,
îndoim capul spre dreapta,
revenim!
Atenţie! O dată cu mine
Explicaţia
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
9 minute Ceasul
P.I.: stând depărtat
cu mâinile pe
şolduri
T1: îndoirea capului
spre stânga
T2: revenire
T3: îndoirea capului
spre dreapta
T4: revenire
►Exerciţiul nr.2
Deschide fereastra
şi împinge
P.I.: stând depărtat
cu braţele întinse în
faţă.
T1: ducerea braţului
drept întins în
lateral
T2: revenire
T3: ducerea braţului
4x4T
începeţi!
Drepţi! Depărtat prin
săritură, luat! Braţele întinse
în faţă!
Spatele drept!
Deschidem fereastra întâi cu
braţul drept şi apoi cu braţul
stâng.
Atenţie! O dată cu mine
începeţi!
Demonstraţia
Exerciţiul Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
stâng întins în
lateral
T4: revenire
►Exerciţiul nr.3
Elasticul
P.I.: stând depărtat
cu braţele îndoite la
piept
T1-2: îndoirea
braţelor la piept cu
arcuire;
T3-4: extensie cu
arcuire.
►Exerciţiul nr.4
Sticla de şampanie
P.I.: stând depărtat
cu mâinile pe
şolduri
T1-2: răsucirea
trunchiului spre
stânga cu arcuire
Drepţi! Depărtat prin
săritură, luat!
Braţele îndoite la piept! Ne
imaginăm că avem un elastic
pe care vrem să-l întindem
Atenţie! O dată cu mine
începeţi!
Drepţi! Cu mâinile pe
şolduri ,depărtat prin
săritură, luat! Ne răsucim de
două ori spre stânga şi de
două ori spre dreapta.
Atenţie! O dată cu mine
începeţi!
Exersarea
Explicaţia
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
T3-4: răsucirea
trunchiului spre
dreapta cu arcuire.
►Exrciţiul nr.5
Balansoarul
P.I.: stând depărtat
cu mâinile pe
şolduri
T1-2: aplecarea
corpului spre
dreapta cu ridicarea
piciorului stâng
T3-4: aplecarea
corpului spre stânga
cu ridicarea
piciorului drept.
►Exerciţiul nr.6
Bate palmele sub
genunchi
P.I.: stând depărata
cu mâinile pe lângă
corp
Coloană de
gimnastică
Drepţi! Cu mâinile pe
şolduri, depărtat prin
săritură, luat! Ne balansăm
corpul spre dreapta şi apoi
spre stânga.
Atenţie! O dată cu mine
începeţi!
Drepţi! Depărtat prin săritura
luat!
Batem palmele sub
genunchi!
Atenţie! O dată cu mine
începeţi!
Demonstraţia
Exerciţiul
Exersarea
Frontal
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
T1: ridicare
piciorului stâng şi
bătaie din palme
sub genunchi
T2: revenire
T3: ridicare
piciorului drept şi
bătaie din palme
sub genunchi
T4: revenire
►Exerciţiul nr.7
Sări ca mingea!
P.I.: stând, mâinile
pe şold
T1-8: sărituri ca
minge
►Exerciţiul nr.8
Exerciţii de
respiraţie
P.I.: stând
T1-2: inspiraţie cu
4x4T
Coloană de
Drepţi! Mâinile pe şolduri!
Sărituri ca mingea!
Picioarele apropiate!
Spatele drept!
Acum inspirăm ridicându-ne
pe vârfuri şi expirăm
ghemuindu-ne.
Explicaţia
Demonstraţia
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
ducerea braţelor în
lateral şi ridicare pe
vârfuri
T3-4: expiraţie cu
ghemuire
4x4T gimnastică Exerciţiul
Exersarea
Frontal
4.Realizarea
temei
15 minute
Alergare în linie
dreaptă.
- exersarea alergării
în linie dreaptă
Joc: Campionii
grupei
2x
2x
Coloană
câte unul
Astăzi vom învăţa să
alergăm în linie dreaptă.
Fiecare copil va exersa
alergarea în linie dreaptă.
Ne vom juca un joc ce se
numeşte „Campionii
grupei”. Colectivul este
împărţit în două grupe.
Fiecare copil va alerga pâna
la locul stabilit, se va
întoarce dând ştafeta
următorului copil şi se va
aşeza la coada formaţiei.
Începem la fluierul meu!
Execut jocul de probă.
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Jocul Fluier
Frontal
Individual
În echipă
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Joc de dezvoltare a
unei calităţi motrice
(forţă): Trage-mă
peste linie!
Formăm perechi si ne vom
juca jocul „Trage-mă peste
linie!”. Ne vom aşeza faţă în
faţă, ne vom prinde de mâini
şi vom trage cu putere.
Câştigă cel care reuşeşte să
păstreze poziţia fără să
depăşească linia.
Începem la fluierul meu!
Execut jocul de probă şi apoi
jocul propriu-zis.
Jocul Fluier În perechi
5.Revenirea
organismului
după efort
3 minute
Mers normal 5m Coloană
câte unul
Atenţie! Coloană câte unul!
Mers normal! Mişcaţi braţele
pe lângă corp!
Scutură braţele şi picioarele!
Mers cu respiraţie 5m Coloană
câte unul
Atenţie! Mers cu respiraţie!
Inspirăm pe nas, expirăm pe
gură!
Joc pentru liniştirea
organismului
Cerc „Flori şi frunzele”
Băieţii sunt frunzele, iar
fetele sunt fulgii de nea.
Toată lumea se ghemuieşte.
Jocul
Veriga şi
durata
Conţinut
Mijloace de
realizare
Dozare Formaţii
de lucru
Indicaţii metodice Strategii didactice
Metode şi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forme de
organizare
Când spun: „Frunzele
zboară” băieţii se ridică şi se
prefac că sunt frunze,
rămânând la locul lor, iar
fetele rămân ghemuite.
Când spun „Florile zboară”
băieţii se ghemuiesc, iar
fetele se ridică şi imită
zborul florilor.
6.Aprecieri şi
recomnadări
2 minute
Aprecieri generale
şi individuale
100” Se fac aprecieri globale şi
individuale.
Frontal
Salutul 20” Drepţi! Activitatea s-a
încheiat! Bună ziua!
Frontal

More Related Content

Similar to Legume-joi CostacheAlina-proiect didactic - Copy.docx

Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectierazvi1994
 
0 13proiectdidactic
0 13proiectdidactic0 13proiectdidactic
0 13proiectdidacticoth jlb
 
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiiiProiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiiiaishe18
 
Sport si sanatate
Sport si sanatateSport si sanatate
Sport si sanatateXbook
 
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.ppt
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.pptPrezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.ppt
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.pptOanaPtracu
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectierazvi1994
 
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...Rusu Anatolii
 
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...Lontos Adi
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectierazvi1994
 
Exercitii de streching
Exercitii de strechingExercitii de streching
Exercitii de strechingOdette Irimiea
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectierazvi1994
 

Similar to Legume-joi CostacheAlina-proiect didactic - Copy.docx (15)

Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Ed.fizica
Ed.fizicaEd.fizica
Ed.fizica
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Ex spondiloza
Ex spondilozaEx spondiloza
Ex spondiloza
 
0 13proiectdidactic
0 13proiectdidactic0 13proiectdidactic
0 13proiectdidactic
 
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiiiProiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
Proiect didactic ed_fizica_simultan_iiii
 
Testul matorin
Testul matorinTestul matorin
Testul matorin
 
Sport si sanatate
Sport si sanatateSport si sanatate
Sport si sanatate
 
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.ppt
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.pptPrezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.ppt
Prezentare despre deformarea coloanei vertebrale - scolioza-proiect.ppt
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
 
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
61741391 exercitii-generale-si-analitice-scolioza-in-s-dorsala-dreapta-lombar...
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Exercitii de streching
Exercitii de strechingExercitii de streching
Exercitii de streching
 
Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 

Legume-joi CostacheAlina-proiect didactic - Copy.docx

  • 2. UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: DATA: 22.10.2018 EDUCATOARE: GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALĂ:Când, cum şi de ce se întâmplă? SUBTEMA SĂPTĂMÂNII:„În grădina de legume” TEMA ZILEI: ,,Dacă legume mănânci la doctor nu ajungi” TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de cunoştinte, priceperi şi deprinderi FORMA DE REALIZARE: Domeniul psiho-motric TEMA :Alergare în linie dreaptă Joc: Campionii grupei Joc de dezvoltare a unei calităţi motrice (forţă): Trage-mă peste linie! SCOPUL ACTIVITĂȚII:  Formarea deprinderii de a alerga în linie dreaptă;  Formarea unei ţinute corporale corecte. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:  Să execute corect, în ritmul impus, exerciţiile de front şi de formaţie;  Să execute cu amplitudine diferite variante de mers şi de alergare;  Să execute corect exerciţiile din complexul de dezvoltare fizică armonioasă;  Să alerge în linie dreaptă, păstrând poziţia corectă a corpului în mişcare. STRATEGII DIDACTICE:  METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, jocul.
  • 3.  MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fluier.  FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în echipă. LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă DURATA: 35-40 min Bibliografie:  "Curriculum pentru învăţământul preşcolar",3-6/7 ani , Bucureşti 2008;  Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, ”Metode interactive de grup” -ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002
  • 4. DEMERSUL DIDACTIC Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare 1. Moment organizatoric 1 minut Adunarea 5 sec. Linie pe un rând În faţa mea, în linie pe un rând: Adunarea! Explicaţia Frontal Alinierea 10 sec. Linie pe un rând V-aliniaţi! Vă deplasaţi cu paşi mărunţi înainte, înapoi, lateral pentru a vă plasa în linie dreaptă! Explicaţia Frontal Verificarea echipamentului sportiv şi a stării de sănătate 10 sec. Linie pe un rând Frontal Salutul 5 sec Linie pe un rând Drepţi! Bună ziua! - Clar, sacadat, tare, simultan de către toţi copiii. Frontal Comunicarea temei 20 sec. Linie pe un rând Pe loc repaus! Astăzi vom învăţa să alergăm în linie dreaptă. Explicaţia Frontal
  • 5. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Întoarceri pe loc prin săritură 10sec. Linie pe un rând La dreapta, cu faţa spre brazi! 1-2 La dreapta, cu faţa spre fereastră! 1-2 La stânga! 1-2 Explicaţia Exerciţiul Frontal 2. Pregătirea organismului pentru efort 5 minute Joc de atenţie: 1. la un semnal sonor – un pas în faţă! 2. la două semnale sonore – ghemuit! 3. la trei semnale sonore – săriţi şi băteţi din palme! 3x Linie pe un rând Vom organiza un joc de atenţie astfel, când voi fluiera o dată veţi face un pas în faţă, când voi fluiera de două ori vă veţi aşeza ghemuit, iar când voi fluiera de trei ori – săriţi şi băteţi din palme! Realizez jocul de probă, apoi jocul propriu-zis. Explicaţia Demonstraţia Jocul Fluier Frontal Refacerea alinierii 5 sec. Linie pe un rând La locurile voastre! Drepţi!La stânga, cu faţa spre căsuţă! Frontal Mers în cadenţă 10m Coloană câte unul Cu stângul înainte, marş! 1,2,3,4! Mergem ca soldaţii! Privirea înainte, spatele Explicaţia Demonstraţia Frontal
  • 6. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare drept, mişcăţi braţele pe lângă corp! Exerciţiul Mers pe vârfuri cu braţele sus 10m Coloană câte unul Atenţie! Mergem pe vârfuri cu braţele sus! Priveşte înainte! Braţele întinse! Spatele drept! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Mers pe călcâie cu braţele la spate 10m Coloană câte unul Atenţie! Mergem pe călcăie cu braţele la spate! Spatele drept! Privirea înainte! Explicaţia Demonstraţia Frontal Mers ghemuit 10m Coloană câte unul Atenţie! Mergem ca piticii! Palmele pe genunchi! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Alergare uşoară 10m Coloană câte unul Atenţie! Pas alergător, marş! Alergăm uşor! Mişcăţi braţele pe lângă corp! Explicaţia Demonstraţia Frontal
  • 7. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Coatele îndoite! Exerciţiul Alergare cu pendularea gambei la spate 10m Coloană câte unul Atenţie! Alergare cu atingerea şezutei cu călcâiele! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Alergare cu genunchii la piept 10m Coloană câte unul Atenţie! Alergare cu genunchii la piept! Braţele îndoite! Coatele se mişcă pe lângă corp! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Alergare cu schimbarea direcţiei la semnal 10m Coloană câte unul Atenţie! Alergare uşoară! La semnalul meu schimbăm direcţia de alergare. Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Fluier Frontal Alergare cu ghemuire la semnal 10m Coloană câte unul Atenţie! Alergare uşoară! La semnalul meu vă ghemuiţi! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Fluier Frontal
  • 8. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Mers normal cu exerciţii de respiraţie 10m Coloană câte unul Mergem normal! Inspirăm pe nas! Expirăm pe gură! Scuturaţi braţele şi picioarele! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal Mers normal şi formarea coloanei de gimnastică 10m Coloană de gimnastică Mergem normal! Atenţie, în coloană câte 3! Cu faţa spre uşă, 1-2! Rândul din spate 2 paşi în spate, 1-2! Rândul din mijloc 1 pas în spate, 1-2! Mâinile întinse lateral, luăm distanţă! Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Frontal 3.Influenţarea selectivă a aparatului loco-motor Complexul de dezvoltare fizică armonioasă liberă, fără obiecte ►Exerciţiul nr.1 Coloană de gimnastică Picioarele uşor depărtate, mâinile pe şolduri! Îndoim capul spre stânga, revenim, îndoim capul spre dreapta, revenim! Atenţie! O dată cu mine Explicaţia
  • 9. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare 9 minute Ceasul P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şolduri T1: îndoirea capului spre stânga T2: revenire T3: îndoirea capului spre dreapta T4: revenire ►Exerciţiul nr.2 Deschide fereastra şi împinge P.I.: stând depărtat cu braţele întinse în faţă. T1: ducerea braţului drept întins în lateral T2: revenire T3: ducerea braţului 4x4T începeţi! Drepţi! Depărtat prin săritură, luat! Braţele întinse în faţă! Spatele drept! Deschidem fereastra întâi cu braţul drept şi apoi cu braţul stâng. Atenţie! O dată cu mine începeţi! Demonstraţia Exerciţiul Frontal
  • 10. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare stâng întins în lateral T4: revenire ►Exerciţiul nr.3 Elasticul P.I.: stând depărtat cu braţele îndoite la piept T1-2: îndoirea braţelor la piept cu arcuire; T3-4: extensie cu arcuire. ►Exerciţiul nr.4 Sticla de şampanie P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şolduri T1-2: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire Drepţi! Depărtat prin săritură, luat! Braţele îndoite la piept! Ne imaginăm că avem un elastic pe care vrem să-l întindem Atenţie! O dată cu mine începeţi! Drepţi! Cu mâinile pe şolduri ,depărtat prin săritură, luat! Ne răsucim de două ori spre stânga şi de două ori spre dreapta. Atenţie! O dată cu mine începeţi! Exersarea Explicaţia
  • 11. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare T3-4: răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire. ►Exrciţiul nr.5 Balansoarul P.I.: stând depărtat cu mâinile pe şolduri T1-2: aplecarea corpului spre dreapta cu ridicarea piciorului stâng T3-4: aplecarea corpului spre stânga cu ridicarea piciorului drept. ►Exerciţiul nr.6 Bate palmele sub genunchi P.I.: stând depărata cu mâinile pe lângă corp Coloană de gimnastică Drepţi! Cu mâinile pe şolduri, depărtat prin săritură, luat! Ne balansăm corpul spre dreapta şi apoi spre stânga. Atenţie! O dată cu mine începeţi! Drepţi! Depărtat prin săritura luat! Batem palmele sub genunchi! Atenţie! O dată cu mine începeţi! Demonstraţia Exerciţiul Exersarea Frontal
  • 12. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare T1: ridicare piciorului stâng şi bătaie din palme sub genunchi T2: revenire T3: ridicare piciorului drept şi bătaie din palme sub genunchi T4: revenire ►Exerciţiul nr.7 Sări ca mingea! P.I.: stând, mâinile pe şold T1-8: sărituri ca minge ►Exerciţiul nr.8 Exerciţii de respiraţie P.I.: stând T1-2: inspiraţie cu 4x4T Coloană de Drepţi! Mâinile pe şolduri! Sărituri ca mingea! Picioarele apropiate! Spatele drept! Acum inspirăm ridicându-ne pe vârfuri şi expirăm ghemuindu-ne. Explicaţia Demonstraţia
  • 13. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare ducerea braţelor în lateral şi ridicare pe vârfuri T3-4: expiraţie cu ghemuire 4x4T gimnastică Exerciţiul Exersarea Frontal 4.Realizarea temei 15 minute Alergare în linie dreaptă. - exersarea alergării în linie dreaptă Joc: Campionii grupei 2x 2x Coloană câte unul Astăzi vom învăţa să alergăm în linie dreaptă. Fiecare copil va exersa alergarea în linie dreaptă. Ne vom juca un joc ce se numeşte „Campionii grupei”. Colectivul este împărţit în două grupe. Fiecare copil va alerga pâna la locul stabilit, se va întoarce dând ştafeta următorului copil şi se va aşeza la coada formaţiei. Începem la fluierul meu! Execut jocul de probă. Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul Jocul Fluier Frontal Individual În echipă
  • 14. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Joc de dezvoltare a unei calităţi motrice (forţă): Trage-mă peste linie! Formăm perechi si ne vom juca jocul „Trage-mă peste linie!”. Ne vom aşeza faţă în faţă, ne vom prinde de mâini şi vom trage cu putere. Câştigă cel care reuşeşte să păstreze poziţia fără să depăşească linia. Începem la fluierul meu! Execut jocul de probă şi apoi jocul propriu-zis. Jocul Fluier În perechi 5.Revenirea organismului după efort 3 minute Mers normal 5m Coloană câte unul Atenţie! Coloană câte unul! Mers normal! Mişcaţi braţele pe lângă corp! Scutură braţele şi picioarele! Mers cu respiraţie 5m Coloană câte unul Atenţie! Mers cu respiraţie! Inspirăm pe nas, expirăm pe gură! Joc pentru liniştirea organismului Cerc „Flori şi frunzele” Băieţii sunt frunzele, iar fetele sunt fulgii de nea. Toată lumea se ghemuieşte. Jocul
  • 15. Veriga şi durata Conţinut Mijloace de realizare Dozare Formaţii de lucru Indicaţii metodice Strategii didactice Metode şi procedee Mijloace de învăţământ Forme de organizare Când spun: „Frunzele zboară” băieţii se ridică şi se prefac că sunt frunze, rămânând la locul lor, iar fetele rămân ghemuite. Când spun „Florile zboară” băieţii se ghemuiesc, iar fetele se ridică şi imită zborul florilor. 6.Aprecieri şi recomnadări 2 minute Aprecieri generale şi individuale 100” Se fac aprecieri globale şi individuale. Frontal Salutul 20” Drepţi! Activitatea s-a încheiat! Bună ziua! Frontal