1. Сабақ тақырыбы: Отбасындағы әке мен бала қарым-қатынасы.
Сабақ мақсаты:. Бала мен әке арасындағы тығыз әрі ыстық байланысты,
отбасындағы ер азаматтың рөлінің мәнін ұғындыру,
Бала бойына әкені сыйлауды,құрметтеуді өнеге тұту сияқты ізгі қасиеттерді
сіңіру,адамгершілікке,парасаттылыққа тәрбиелеу. Бүгінгі күннің көкейтесті мәселесі -
безбүйректік, тас бауырлық туралы пікір алмасу.
б)Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,өзінше ой түюге,шығармашылық
ізденіске баулу.
Сабақтың әдісі:Ой қозғау,пікірталас
Сабақтың түрі:шығармашылық ізденіс.
Сабақтың көрнекілігі:қанатты сөздер,бейнекөрініс,слайд.
Әдіс-тәсілдер: монологт. диалогт.
Көрнекілік: интерактивтік тақта
Сабақ жоспары:
№ Сабақтың құрылымы Жұмыс түрлері Уақыты
1 Пропедевтикалық
практика
Досыңды тыңда 7
2 Бағыттау Анықтаймыз 3
3 Пайымдау Мәтін 18
4 Іс-жүзіндегі практика Жалғасын табамыз 10
5 Қорытындылау 7
Сабақ барысы:
Жұмыс
түрлері
Мұғалім іс- әрекеті Оқушы іс- әрекеті
Досыңды
тыңда
«Менің туыстарым» қосымша.ppt
1 - Газет бетіндегі
мақалдардан,теледидардағы бағдарламадан
тәрбиеге байланысты сұрақтарды
тыңдап,қарап жүресіз бе?
2) -Балаға тәрбие беру кезінде үйде ата-ана
бірдей ықпал жасай ма?
3)Бала тәрбиелеу жауапкершілігі кімде деп
ойлайсыз?
1.- егер «әке»десеңіздер,қолды алдымызға созамыз.
- егер «шеше»десеңіздер,жымиыңыз.
- егер «екеуі»десеңіздер,қолдарыңызды
шапалақтаңыз.
Қимыл қозғалыс арқылы жауап беру.
-«иә» десеңіздер - қолдарыңызды шапалақтаңыз;
-«жоқ» десеңіздер - аяқтарыңызды
тарсылдатыңыздар;
Анықтай
мыз
Мақалдың мәнін ашу арқылы тақырыпты
анықтау.(топпен жұмыс )
«Әке балаға сыншы»
Мәтін
(топпен
жұмыс)
Әке – әулет басшысы, отбасы мүшелерінің
тірегі, асырап сақтаушысы, қамқоршысы.
Отбасындағы ұл тәрбиесінде әке мен
аталардың орны ерекше.
Әке үйі барлық балалары үшін үлкен үй,
қара шаңырақ деген киелі ұғымдармен
сыйлы да құрметті.
Қара шаңырақ, үлкен үй деп атайтын
Тапсырма .
1-топ. Мәтінді бөліктерге бөліп, әр бөлікке
тақырып қойыңдар
2-топ. Интервью әдісі .
Аудиторияға мәтін бойынша сұрақтар дайындайды
3-топ–. «бортты журнал»әдісі
2. әкенің үйіне болашақта кенже ұл ие болып,
қарттарды бағып-қағатын, көне салт бүгінгі
қазақ отбасыларында да сақталған. Ал
үлкендері үйленіп үй болысымен еншілерін
алып, бөлек шыққан. Жасы кіші болса да
кенже иеленген үлкен үй басқа жасы үлкен
туыстары үшін де қадірлі, қасиетті үй
ретінде саналған.
Әкенің мінез-құлқы, өзгелермен қарым-
қатынасы, өнер білімі ұл баланың көз
алдындағы үлгі-өнеге. Бала соған қарап
өседі. Қазақта біреудің баласы жақсы,
өнегелі азамат болса: «Оның әкесі немесе
атасы жақсы кісі еді, көргенді бала екен,
өнегелі жерден шыққан ғой», - деп
мадақтайды.
Ер адамдардың көбi ұл баланың туғанын
асыға күтедi. Бұл түсiнiктi жағдай: ұлды
өзiнiң жалғасы ретiнде көредi, ұлға дәулетi
болмаса да (бiрақ кейбiр кезде дәулет
туралы да сөз болады), өзiнiң өнерiн,
шеберлiгiн, бiлiмiн мирас етiп тастап кетем
деп үмiттенедi.
Ер бала әкесімен сырлас,дос,жолдас.Ол
әрқашан бір әрекет жасау үшін әуелі
әкесімен сырласады.Ер баланың
өсіп,жетіліп,өз алдына жеке тұлға болып
қалыптасуына,қоғамдағы өз орнын дұрыс
табуына әкенің атқарар еңбегі
ерекше.Қазақ халқында «Бір бала бар -
атадан өте туады,бір бала бар - кері кете
туады»деген тұжырымға,баланың қандай
болмағына негіз қалайтын да әкенің өзі.
Болжам Жаңа ақпарат
Тақырып бойынша
бұрыннан не білемін?
Бұл туралы не білдім
Қандай жаңа ақпарат
алдым?
Жалғасы
н
табамыз
Әке – әулет басшысы, отбасы мүшелерінің
тірегі, асырап сақтаушысы, қамқоршысы.
Менің әкем.... ..
Мәтінді аяқтаңдар
Қорытын
дылау
Мен үшін не қызық болды ?
-Менің сабақтан алған әсерім қандай?
үйге Әке туралы ән (жатқа)