SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР ........................ Б.БОЛОРТУЯА 
Ө.Отгонсайхан Их-Уул сум 
Сэдэв: Компьютерийн техник хангамж 
Зорилго: Компьютерийн үндсэн иж бүрдэл хэсгүүд болон техник хангамжийн үүрэг 
зориулалтын талаар ойлголттой болох, загварчлах 
Зорилт: 
 Компьютерийн үүсэл хөгжил, үндсэн төхөөрөмжийн талаар ойлголттой 
болох 
 Үндсэн төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх, өөрийн үгээр тайлбарлах, 
дүрслэх, загварчлах 
Хичээлийн явц: 
Үе 
шат 
t 
Багшийн үйл ажиллагаа 
Арга Сурагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгд 
эхүүн 
Сэргээн сануулах, сэдэл төрүүлэх шат 
8 
мин 
 Сайн байцгаана уу? 
хүүхдүүдээ 
 Бид хэддүгээр зуунд 
амьдрач байгаа 
билээ? 
 21-р зууныг ямар 
юуны эрин зуун гэж 
ярилцдаг вэ? 
 Мэдээллийн эрин 
зуунд хамгийн чухал 
нь хэрэгсэл юу билээ? 
 Та бүхэн 
компьютерийн талаар 
юу мэддэгээ “Оюуны 
зураглал”-ын аргаар 
загварчлан үзүүлнэ 
үү? 
Оюуны 
зураглал 
 Сайн 
 21-р зуунд амьдарч байгаа 
 Мэдээллийн эрин зуун 
 Компьютер 
Д1:Компьютерийн тухай өөрийн 
бодлоо “Оюуны зураглал”-ын арга 
ашиглан загварчлан гүйцэтгэх 
Бүтээлээ танилцуулах (баг бүрээс 1 
сурагч өөрийн гүйцэтгэсэн 
даалгавраа бусад багийнхандаа 
тайлбарлах) 
Цагаан 
цаас, 
өнгийн 
харандаа 
Слайд 1
Шинэ мэдлэг олгох шат 
12 
мин 
6 
мин 
3 
мин 
 Багш сурагчдад 
хичээлийн сэдвээ 
танилцуулах 
/Компьютерийн техник 
хангамж/ 
 Та бүхэн компьютер 
хэдийд үүссэн гэж 
бодож байна вэ? 
Багш компьютерийн 
үүсэл болон ангилалын 
талаар онолын мэдлэг 
өгөх 
 Тэгвэл энэ бүгдээс 
үзэхэд компьютер гэж 
юуг хэлэх вэ? 
бүгдээрээ 
тодорхойлолтоо 
гаргая? 
Багш слайднаас 
тодорхойлолтыг 
харуулах 
Онолын мэдлэг өгөх 
 Компьютерийн үндсэн 
бүрдэл хэсгүүдэд юу 
юу орох вэ? 
Компьютерийн үндсэн 
бүрдэл хэсгүүдийг ширээ 
тус бүрд хуваарилан 
даалгавар өгч 
ажиллуулах 
Багш даалгавартай 
танилцсаны дараа слайд 
үзүүлэн бататган ярилцах 
Харилцан 
яриа 
Оюуны 
зураглал 
Харилцан 
яриа 
Сурагчид хичээлийн сэдвээ 
дэвтэртээ бичиж тэмдэглэх 
Сурагчид өөрийн бодсон хариултаа 
хэлэх 
Слайдаас хэдэн онд компьютерийн 
анхны үүсэл нь тавигдсаныг мэдэх 
Багшийн тайлбарыг сонсох 
Хадгалах, боловсруулах үйлийг 
хэлнэ ... гэх мэтчилэн сурагчид 
өөрсдийн хариултаа хэлэх 
Сурагчид слайдаас тодорхойлолтыг 
дэвтэртээ бичиж тэмдэглэх 
Сурагчид дэвтэртээ тэмдэглэх 
Дэлгэц, гар, хулгана, системийн блок 
Д2: хуудас 24-27 баг тус бүр 
өөрсдийн авсан төхөөрөмжийн 
талаар онолын мэдлэгээ номноос 
уншиж “Оюуны зураглал”-ын арга 
ашиглан ойлгосон мэдээллээ 
загварчлан гаргах 
1-р баг: системийн блок 
2-р баг: дэлгэц 
3-р баг: гар 
4-р баг: хулгана 
Боловсруулсан мэдээллээ бусад 
багийнхандаа илтгэх. (даалгаврыг 
түүврийн аргаар шалгах, бусад 
сурагчид өөрсдийн хийсэн бүтээлээ 
харьцуулан харах ба илтгэж буй 
сурагчийн мэдээллийг анхааралтай 
сонсох) 
Слайд 2 
Слайд 3, 
4, 5, 6,7, 8 
Слайд 9, 
10, 11 
Бататгах 
6 
мин 
Сурах бичгээс даалгавар 
ажиллуулах 
ТӨМ ажиллуулах 
даалгаврыг гүйцэтгэхдээ 
анхааралтай уншиж 
гүйцэтгэх 
Ганцаарч 
лан 
Багаар 
Д:3 Сурах бичиг: хуудас 27 
даалгавар 9-г ажиллах 
Даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгахдаа 
слайднаас хариуг харуулах бөгөөд 
сурагчид дэвтрээ дамжуулан сурагч 
сурагчаа үнэлүүлэх 
Д4: Багшийн бэлтгэсэн ТӨМ-ыг 
ажиллах 
Өмнөхийн адил даалгаврын 
гүйцэтгэлийг шалгахдаа слайднаас 
хариуг харуулах бөгөөд сурагчид 
дэвтрээ дамжуулан сурагч сурагчаа 
үнэлүүлэх 
Слайд 12, 
13 
Слайд 14, 
15 
Дүгнэлт 
2 
мин 
Багш өөрийн гүйцэтгэсэн 
оюуны зураглалаа 
ашиглан нэгдсэн дүгнэлт 
хийх 
Харилцан 
ярилцах 
Оюуны 
зураглал 
Багштай хамтран нэгдсэн дүгнэлт 
гаргах, харилцан ярилцах Багшийн 
бүтээл 
Сурагчдын 
бүтээл 
Үнэлгээ 
2 
мин 
Оюуны зураглал хийхдээ 
обьектыг хэрхэн задгай 
сэтгэж байгааг харгалзах 
мөн бие даан гүйцэтгэх 
даалгавруудыг хэрхэн 
гүйцэтгэж буйг сурагч 
сурагчаар нь үнэлүүлэх 
Ажиглалт 
Түүврээр 
ТӨМ 
Таних, загварчлах, ойлгох, ярих, 
дүгнэх 
Бие 
даалт 
1. 
2. 1. Мэдээлэл зүйн сурах бичиг: Хуудас 27 даалгавар 1, 3, 4, 5, 6 
1 
мин 
Боловсруулсан: Мэдээлэл зүйн багш Ө.Отгонсайхан
Хавсралт
Компьютерийн техник хангамж

More Related Content

Similar to Компьютерийн техник хангамж

8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgalshulam
 
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээл
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээлзурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээл
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээлMunkh-Erdene Baatar
 
мэдээллэн загвар байгуулах.9
мэдээллэн загвар байгуулах.9мэдээллэн загвар байгуулах.9
мэдээллэн загвар байгуулах.9Khishighuu Myanganbuu
 
Training files
Training filesTraining files
Training filesOyun_och85
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig durslehshulam
 
ажлын ширээ
ажлын ширээажлын ширээ
ажлын ширээGuljanar79
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelelshulam
 
8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin processhulam
 
Dursleh urlag texnologi
Dursleh urlag texnologiDursleh urlag texnologi
Dursleh urlag texnologimoogii102
 
Оюуны зураглал
Оюуны зураглалОюуны зураглал
Оюуны зураглалBurnee Naran
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаDavaasuren Davaadorj
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content developmentbudkhand_2
 
2 техник хангамж ба программ хангамж
2 техник хангамж ба программ хангамж2 техник хангамж ба программ хангамж
2 техник хангамж ба программ хангамжAura Faceboo
 

Similar to Компьютерийн техник хангамж (20)

8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
 
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээл
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээлзурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээл
зурган мэдээлэл боловсруулах 6-р анги нэгж хичээл
 
мэдээллэн загвар байгуулах.9
мэдээллэн загвар байгуулах.9мэдээллэн загвар байгуулах.9
мэдээллэн загвар байгуулах.9
 
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл: БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
БГД-ийн 93 дугаар сургуулийн илтгэл:
 
Training files
Training filesTraining files
Training files
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh
 
ажлын ширээ
ажлын ширээажлын ширээ
ажлын ширээ
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel
 
7 r angi medeelel
7 r angi medeelel7 r angi medeelel
7 r angi medeelel
 
8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces
 
Dursleh urlag texnologi
Dursleh urlag texnologiDursleh urlag texnologi
Dursleh urlag texnologi
 
7r angi medeelel tehnologi
7r angi medeelel tehnologi7r angi medeelel tehnologi
7r angi medeelel tehnologi
 
Техник бүлгийн нэгж хичээлийн төлөвлөлт
Техник бүлгийн нэгж хичээлийн төлөвлөлтТехник бүлгийн нэгж хичээлийн төлөвлөлт
Техник бүлгийн нэгж хичээлийн төлөвлөлт
 
Оюуны зураглал
Оюуны зураглалОюуны зураглал
Оюуны зураглал
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
Paint6
Paint6Paint6
Paint6
 
өгөгдөл ажиллах технологи
өгөгдөл ажиллах технологиөгөгдөл ажиллах технологи
өгөгдөл ажиллах технологи
 
3th day content development
3th day content development3th day content development
3th day content development
 
2 техник хангамж ба программ хангамж
2 техник хангамж ба программ хангамж2 техник хангамж ба программ хангамж
2 техник хангамж ба программ хангамж
 
Hicheel
HicheelHicheel
Hicheel
 

More from Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар

Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...
Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...
Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
 

More from Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар (20)

Техник технологийн XIX олимпиадын заавар
Техник технологийн XIX олимпиадын зааварТехник технологийн XIX олимпиадын заавар
Техник технологийн XIX олимпиадын заавар
 
алтан хонх 9
алтан хонх 9алтан хонх 9
алтан хонх 9
 
Worksheet food 5
Worksheet food 5Worksheet food 5
Worksheet food 5
 
Worksheet clothes
Worksheet clothes Worksheet clothes
Worksheet clothes
 
Worksheet 1 weather 5a s
Worksheet 1 weather 5a sWorksheet 1 weather 5a s
Worksheet 1 weather 5a s
 
Worksheet 1 animal 5a
Worksheet 1 animal 5aWorksheet 1 animal 5a
Worksheet 1 animal 5a
 
Worksheet
Worksheet Worksheet
Worksheet
 
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИБЛҮМ ТАКСОНОМИ
БЛҮМ ТАКСОНОМИ
 
хүн байгаль 4-р анги
хүн байгаль 4-р ангихүн байгаль 4-р анги
хүн байгаль 4-р анги
 
"ОЮУНЛАГ ХӨВСГӨЛ" ХӨТӨЛБӨР
"ОЮУНЛАГ ХӨВСГӨЛ" ХӨТӨЛБӨР"ОЮУНЛАГ ХӨВСГӨЛ" ХӨТӨЛБӨР
"ОЮУНЛАГ ХӨВСГӨЛ" ХӨТӨЛБӨР
 
Монгол хэл
Монгол хэлМонгол хэл
Монгол хэл
 
Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...
Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...
Үндэсний хөтөлбөрийн хэрэгжилтэд хяналт хийх шалгалтын анализ, зөвлөмж - МОНГ...
 
хүн орчин 2 р анги
хүн орчин 2 р анги хүн орчин 2 р анги
хүн орчин 2 р анги
 
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээзөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
 
Blum
BlumBlum
Blum
 
МЭДЭЭЛЭЛ ЗҮЙ-6
МЭДЭЭЛЭЛ ЗҮЙ-6МЭДЭЭЛЭЛ ЗҮЙ-6
МЭДЭЭЛЭЛ ЗҮЙ-6
 
8-р ангийн Физикийн хичээлийн шалгалтын материал
8-р ангийн Физикийн хичээлийн шалгалтын материал8-р ангийн Физикийн хичээлийн шалгалтын материал
8-р ангийн Физикийн хичээлийн шалгалтын материал
 
8-р ангийн Газарзүйн хичээлийн шалгалтын материал
8-р ангийн Газарзүйн хичээлийн шалгалтын материал8-р ангийн Газарзүйн хичээлийн шалгалтын материал
8-р ангийн Газарзүйн хичээлийн шалгалтын материал
 
МАТЕМАТИК-11/12/
МАТЕМАТИК-11/12/МАТЕМАТИК-11/12/
МАТЕМАТИК-11/12/
 
МАТЕМАТИК-9
МАТЕМАТИК-9МАТЕМАТИК-9
МАТЕМАТИК-9
 

Компьютерийн техник хангамж

  • 1. БАТЛАВ: СУРГАЛТЫН МЕНЕЖЕР ........................ Б.БОЛОРТУЯА Ө.Отгонсайхан Их-Уул сум Сэдэв: Компьютерийн техник хангамж Зорилго: Компьютерийн үндсэн иж бүрдэл хэсгүүд болон техник хангамжийн үүрэг зориулалтын талаар ойлголттой болох, загварчлах Зорилт:  Компьютерийн үүсэл хөгжил, үндсэн төхөөрөмжийн талаар ойлголттой болох  Үндсэн төхөөрөмжүүдийн үүргийг мэдэх, өөрийн үгээр тайлбарлах, дүрслэх, загварчлах Хичээлийн явц: Үе шат t Багшийн үйл ажиллагаа Арга Сурагчийн үйл ажиллагаа Хэрэглэгд эхүүн Сэргээн сануулах, сэдэл төрүүлэх шат 8 мин  Сайн байцгаана уу? хүүхдүүдээ  Бид хэддүгээр зуунд амьдрач байгаа билээ?  21-р зууныг ямар юуны эрин зуун гэж ярилцдаг вэ?  Мэдээллийн эрин зуунд хамгийн чухал нь хэрэгсэл юу билээ?  Та бүхэн компьютерийн талаар юу мэддэгээ “Оюуны зураглал”-ын аргаар загварчлан үзүүлнэ үү? Оюуны зураглал  Сайн  21-р зуунд амьдарч байгаа  Мэдээллийн эрин зуун  Компьютер Д1:Компьютерийн тухай өөрийн бодлоо “Оюуны зураглал”-ын арга ашиглан загварчлан гүйцэтгэх Бүтээлээ танилцуулах (баг бүрээс 1 сурагч өөрийн гүйцэтгэсэн даалгавраа бусад багийнхандаа тайлбарлах) Цагаан цаас, өнгийн харандаа Слайд 1
  • 2. Шинэ мэдлэг олгох шат 12 мин 6 мин 3 мин  Багш сурагчдад хичээлийн сэдвээ танилцуулах /Компьютерийн техник хангамж/  Та бүхэн компьютер хэдийд үүссэн гэж бодож байна вэ? Багш компьютерийн үүсэл болон ангилалын талаар онолын мэдлэг өгөх  Тэгвэл энэ бүгдээс үзэхэд компьютер гэж юуг хэлэх вэ? бүгдээрээ тодорхойлолтоо гаргая? Багш слайднаас тодорхойлолтыг харуулах Онолын мэдлэг өгөх  Компьютерийн үндсэн бүрдэл хэсгүүдэд юу юу орох вэ? Компьютерийн үндсэн бүрдэл хэсгүүдийг ширээ тус бүрд хуваарилан даалгавар өгч ажиллуулах Багш даалгавартай танилцсаны дараа слайд үзүүлэн бататган ярилцах Харилцан яриа Оюуны зураглал Харилцан яриа Сурагчид хичээлийн сэдвээ дэвтэртээ бичиж тэмдэглэх Сурагчид өөрийн бодсон хариултаа хэлэх Слайдаас хэдэн онд компьютерийн анхны үүсэл нь тавигдсаныг мэдэх Багшийн тайлбарыг сонсох Хадгалах, боловсруулах үйлийг хэлнэ ... гэх мэтчилэн сурагчид өөрсдийн хариултаа хэлэх Сурагчид слайдаас тодорхойлолтыг дэвтэртээ бичиж тэмдэглэх Сурагчид дэвтэртээ тэмдэглэх Дэлгэц, гар, хулгана, системийн блок Д2: хуудас 24-27 баг тус бүр өөрсдийн авсан төхөөрөмжийн талаар онолын мэдлэгээ номноос уншиж “Оюуны зураглал”-ын арга ашиглан ойлгосон мэдээллээ загварчлан гаргах 1-р баг: системийн блок 2-р баг: дэлгэц 3-р баг: гар 4-р баг: хулгана Боловсруулсан мэдээллээ бусад багийнхандаа илтгэх. (даалгаврыг түүврийн аргаар шалгах, бусад сурагчид өөрсдийн хийсэн бүтээлээ харьцуулан харах ба илтгэж буй сурагчийн мэдээллийг анхааралтай сонсох) Слайд 2 Слайд 3, 4, 5, 6,7, 8 Слайд 9, 10, 11 Бататгах 6 мин Сурах бичгээс даалгавар ажиллуулах ТӨМ ажиллуулах даалгаврыг гүйцэтгэхдээ анхааралтай уншиж гүйцэтгэх Ганцаарч лан Багаар Д:3 Сурах бичиг: хуудас 27 даалгавар 9-г ажиллах Даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгахдаа слайднаас хариуг харуулах бөгөөд сурагчид дэвтрээ дамжуулан сурагч сурагчаа үнэлүүлэх Д4: Багшийн бэлтгэсэн ТӨМ-ыг ажиллах Өмнөхийн адил даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгахдаа слайднаас хариуг харуулах бөгөөд сурагчид дэвтрээ дамжуулан сурагч сурагчаа үнэлүүлэх Слайд 12, 13 Слайд 14, 15 Дүгнэлт 2 мин Багш өөрийн гүйцэтгэсэн оюуны зураглалаа ашиглан нэгдсэн дүгнэлт хийх Харилцан ярилцах Оюуны зураглал Багштай хамтран нэгдсэн дүгнэлт гаргах, харилцан ярилцах Багшийн бүтээл Сурагчдын бүтээл Үнэлгээ 2 мин Оюуны зураглал хийхдээ обьектыг хэрхэн задгай сэтгэж байгааг харгалзах мөн бие даан гүйцэтгэх даалгавруудыг хэрхэн гүйцэтгэж буйг сурагч сурагчаар нь үнэлүүлэх Ажиглалт Түүврээр ТӨМ Таних, загварчлах, ойлгох, ярих, дүгнэх Бие даалт 1. 2. 1. Мэдээлэл зүйн сурах бичиг: Хуудас 27 даалгавар 1, 3, 4, 5, 6 1 мин Боловсруулсан: Мэдээлэл зүйн багш Ө.Отгонсайхан