SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Білім берусаласы: «Таным»
Бөлімі:Зерттейміз,білеміз
Тақырыбы: Тәжірибе дегеніміз не?
Мақсаты :
- Тәжірибе туралы алғашқы түсінік қалыптастыру, қарапайым тәжірибелерді жасап үйрену.
- ойлау шапшаңдығын ,салыстыру , жинақтау қабілеттерін дамыту.
- Бірін – бірі сыйлауға , тыңдауға, бірлесе жұмыс жасауға , өз ойын еркін айтуға тәрбиелеу.
Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқу мен оқытудағы жаңа әдістер.
Стратегиялық іс- әрекет: «Блум таксономиясы», «Жұптас – ойлан - бөліс» , «Ой шақыру»,
топтық жұмыс
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Билингвальды компонент: тәжірибе-опыт
Оқу іс-
әрекетінің
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті
Мотивациялық
кезеңі
Сәлемдесу.Балаларды психологиялық
дайындау.
Балаларды жылы жүзбен қарсы алу,
амандасу.
«Ізгі тілек» тренингін ұйымдастыру-
Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.
- Сабағыңды беске оқы, денің сау
болсын.
Сәлемдеседі жылы қабақты
сезеді.
Бір – бірлеріне жылы
лебіздерін білдіреді.
Ұйымдастыру
шы-
ізденушілік
кезеңі
Топ ұстанымын құру.
Сандар арқылы топтарға бөлу.
Балаларды шағын топтарға бөлу.
Топ ұстанымын құрғызу.
Дәптермен жұмыс, тапсырма
Сергіту жаттығуы
«Көңілді қаңқыз» биі.Әуен ырғағымен ,
тақтадағы көрсетілген биді қайталайды.
Тақтамен жұмыс жүргізу.
4.Тұсау кесер
Қызығушылықты ояту «Сиқырлы
сұйықтар»
Химиялық реакциялар арқылы ақ
қағаздан жасалған гүлдерді түрлі
түстерге бояу.
Тәжірибе жайлы өздері білетін
ақпараттарын сұрау.
Суретпен жұмыс
Тәрбиеші тақырыпты меңгерту
мақсатында «Жұптас – ойлан - бөліс»
ойынын пайдаланады.
Әр топқа шағын суреттер бойынша
бөлініп беріледі
Тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелерін
таныстыру
Әр топқа тәжірибеге қажет заттар
таратылады
Ұсынылған заттар бойынша тәжірибе
мақсатын , жоспарын жасауды және
Балалар алған сандарына
қарай шағын топтарға
бөлінеді.(Сандар жазылған
үлестірме қағаз )
Суретте берілген
тапсырмаларды орындайды
Толықтыруларын ламинат
қағазға салады.
Жүріп жатқан процесс туралы
өз ойларын білдіреді Стакан,
шыны таяқша,
лакмус т.б
Балалар сабақтың
мақсатына өз идеяларын
қосады.
Өздері білетін тәжірибе
туралы ақпараттарын ортаға
салады.
Балалар жеке-жеке мәтін
мазмұнын айтып, танысады,
содан соң жұпта, топта
бірлесіп талқылап кілтті
сөздерді тауып , постерге
түсіреді .Жасаған
жұмыстарын қорғайды.
Қорғаған бөлімдері бойынша
отырған топ мүшелеріне
сұрақтар қояды. Келесі топ
мүшелері жауап береді.
қорытындылауды ұсынады.
Тәжірибені бағалау критерийін , бағалану
шкаласын түсіндіреді
Тақтамен жұмыс.
Демонстрациялық суреттер:
Постер,түсті маркерлер мен түсті қағаз ,
желім.
Су, ағаш үгіндісі, темір үгіндісі, құм,
магнит, сүзгі, стакан.
Мұқият тыңдайды ,
қорытынды жасайды
Тәжірибе мақсатын қояды,
жоспарын жасайды.
Қажетті заттарды пайдалана
отырып тәжірибені жасайды.
Жасаған тәжірибелерін
қорытындылайды.
Қорытындыларын
жариялайды.
Жасаған тәжірибелерінің
қорытындысына сүйеніп ,
сынақ қорытындысының
маңыздылығын айқындайды.
Қорытындылау
кезеңі
«Қар көшкіні» ойыны. Сабақ барысында
тапсырмаларды бағалау тәрбиеші
тарапынан әрдайым жұлдызшалар беру
арқылы көрініс тауып отырады.
1. «Тәжірибе» мазмұнын әңгімелеу.
2. Түсінгендері бойынша кілтті
сөздерді пайдалана отырып тірек сызбаға
түсіру.
3. Су мен ұнды араластыру арқылы
тәжірибе жасап , қорытындысын салу.
Балаларға жасыл, қызғылт түсті
стикерлер таратады.
- Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма?
- Нені үйрендіңдер?
- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге
ұнады ма?
Сізге сабақтың қай кезеңі ұнады?
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғанын.
- Нені үйренгендерін, сабақтың қай кезеңі
ұнағанын,
- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма?
- Сіз бүгін сабақта өзіңіздің біліміңізді
көрсете алдыңыз ба?
Сұрақтарға жеке балалар
жауап береді.
Жеке балалардың жинаған
жұлдызшалары мен топ
сарапшыларының бағасы
қорытындылана отырып,
балалар бағаланады. Әр
шағын топ сарапшылары өз
топ мүшелеріне баға берді.
Мазмұндап, түсінгендері
бойынша кілтті сөздерді
пайдалана отырып тірек
сызбаға түсіру
Жасаған тәжірибелерін
дәптерге қорытындылап салу
Балаларға стикерлерге
сауалдар төңірегінде ішкі
сезімдерін салады. (Түрлі-
түсті стикерлер.)
Күтілетін нәтиже:
Білуі тиіс: Тәжірибе ұғымы туралы алғашқы ақпараттар алады, қарапайым тәжірибелер
жасауды үйренеді.
Түсінігі: ойлау шапшаңдығы , салыстыра отырып қорытынды жасау, жинақтау қабілеттері ,
байқампаздығы
Көрсете алуы: Бірін – бірі сыйлауға , тыңдауға, бірлесе жұмыс жасауға, өз ойын еркін айтуға
дағдыларын.
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі:Зерттейміз,білеміз
Тақырыбы: «Су – өмірдің мәні»
Мақсаты:
-Су және оның табиғатта болатын орындары туралы түсінік беру;
- «Су –тіршілік көзі» екенін, оның пайдасы, қасиеттері, маңызы туралы білімдерін кеңейту.
-Тәжірибе жасау барысында бақылағыштық дағдыларын жетілдіру;
-Суды ластамауға оған қамқорлық көзқарасқа тәрбиелеу.
Құралы: екі шыны ыдыс, су, сүт, қасық, түтікше, тұз, сарымсақ, құм, қант,т.б.
Билинвальдық компонент: өмір-жизнь
Оқу іс-
әрекетінің
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-
әрекеті
Мотивациялық
кезеңі
-Балалар бүгінгі күн өте ерекше және қызықты
болмақ. Қане бір-бірімізбен амандасып алайық.
-Шеңбер болып тұрайық,
Алақанды ашайық
Күннің нұрын салайық,
Таза ауаны жұтайық
Жүрекке жылу сыйлайық,
Жиналған жылы шуақты,
Досымызға сыйлайық.
Бірге қайталайды
Ұйымдастыру
шы-
ізденушілік
кезеңі
Балалар мынау ненің дыбысы?
Слайдтағы тапсырмаларды орындату
1. Балалар мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп
тұр.
Дәмі де жоқ, түсі жоқ,
Пайдаланбас кісі жоқ.
2. Су кімдерге қажет?
3.Су нелерге қажет?
4.Суда нелер өмір сүреді?
5.Суда қандай көліктер жүзеді?
6.Ішетін сулар болады
7.Емдік сулар болады
-Су туралы тақпақ айтып бересіңдер ме?
-Бәрекелді балалар, ендеше сендер осы судың
қасиеттеріне тәжірибе жүзінде көз жеткізгілерің
келе ме?
-Ендеше зертхана орталығына барайық.
Балалар зертхана орталығында суға тәжірибе
жасаймыз.
Тәжірибеге кірісбес бұрын фартуктарымызды киіп
алайық.
1- тәжірибе: «Су мөлдір»
Балалардың алдында екі шыны ыдыс тұрады,
біреуіне су, ал екіншісіне сүт құйылған. Екі ыдыста
да қасық салып, қайсысынан көрінетінін,
қайсысынан көрінбейтінін бақылайды
2- тәжірибе: «Суда дәм жоқ»
Балалар түтікше арқылы су ішіп көреді. Онда дәм
бар ма? Су дәмсіз. Енді осы алдарыңдағы суға
-Су
-Жау - жау,
жаңбыр, жау
жаңбыр,
Жауған жаңбыр
жауған нұр.
Жердің шаңы
басылсын,
Гүлдің аузы
ашылсын.
-Моншада да,
үйде де,
Жуынамын күнде
мен.
Тамаша екен бұл
деген,
тұзды салып көріңдер. Суды былғап ішіп көріңдер.
Қандай дәм пайда болды?
3- тәжірибе: «Судың иісі жоқ»
Балалар суды иіскеп көреді, судың иісінің жоқ
екенін сезінеді. Стакандарыңа сарымсақты
салыңдар. Стакандарыңдағы суды иіскеп көріңдер
иісі пайда болды ма?
4- тәжірибе: «Су сұйық- сондықтан ағады»
Балаларға стақандағы суды екінші бос стақанға
төкпей-шашапай құюды ұсынамыз. Су аға ма?
Неліктен? Өйткені ол сұйық.
Егер ол сұйық болмаса өзендерден, краннан аға
алмас еді.
5- тәжірибе: «Суда кейбір заттар ериді, кейбір
заттар ерімейді»
Суы бар екі стақан алып біреуіне құм салып,
қасықпен араластырып көреді.
Құм еріді ме?
Екінші стақанға қантты саламыз, не өзгерді? Қай
стақандағы еріді?
Біз қантты шайға күнделікті қосамыз,егер ол суда
ерімесе онда адамдар тәтті шай ішпес еді.
Сергіту сәті:
Сылдырлайды мөлдір су,
Мөлдір суға қолыңды жу.
Жуынсаң сен әрдайым, Аппақ бетің
маңдайың
6- тәжірибе: «Су сіңгіш»
Екі ыдыстың біреуіне құм, екіншісіне топырақ
салынады. Алдымен графиндегі суды құмға , содан
соң топыраққа құямын.
Су сіңді ме? Құмға және топыраққа су жақсы сіңеді.
Ендеше топыраққа саусағымызды батырып
көрейікші, жұға ма?
Топырақ қолға жұғады.
Енді құмға саусағымызды батырып көрейікші, құм
қолға жұқпайды.
7- тәжірибе: «Бу бұл да су»
Судың тағы бір қасиетін көрсету үшін қайнаған суы
бар термосты алу керек. Одан шыққан буды көру
үшін оны ашып көрсету керек. Бу да су екенін
дәлелдеу үшін буға айнаны ұстап, одан су
тамшылары кері аққанын балаларға көрсету керек.
8 – тәжірибе: «Судың түсі өзгереді»
Алдарыңда бояулар тұр, сол бояудың бір түсін суға
қосып көріңдер. Судың түсі өзгерді ме?
9 -тәжірибе – ойын «Түсті сүт»
1 тарелкаға сүт құю.
2 сүттегі тарелканың дәл ортасына бірнеше түсті
бояу ташыны пипеткамен қосу
3 мақталы таяқшаны фериға малып, сүтті
тарелқаның ортасына таяқшаны батыру. Сонда сүт
Балақайлар бәрің
де,
Дос болыңдар су
менен.
-Еккен егін
көктесін,
Бізге нанды көп
берсін.
- Жау - жау,
Гүлденсін бау.
-Су - тіршілік
негізі
Онсыз өмір
сүрмейсің.
Гигиена - негізі,
Су деп тағы
білгейсің.
- Суы бар
ыдыстан қасықты
көруге болады, ал
сүт тұрған
ыдыстан қасық
көрінбейді
-Ия.
Бірге қайталайды
Тәжірибені
орындайды
қозғалып түрлі түсті от шашу пайда болады.
-Балалар, біздер судың әртүрлі қасиеттері бар
екеніне көз жеткіздік, сонымен қайталап
жіберейікші, судың қандай қасиеттері бар?
Бәрекелді жарайсыңдар, балаларым біздердің
топқа қайтатын уақытымыз болған сияқты. Балалар
күн түнеріп бұлт төне бастаған сияқты
-Балалар сендермен ойын ойнағым келіп тұр.
Ойын: «Күн мен жаңбыр»
Ойынның шарты:
-Күн шықты дегенде сендер билейсіңдер, ал жаңбыр
жауып күн күркірегенде сендер қолдарыңды көтеріп
шатыр жасап отыра қалуларың керек.
-Күн қатты ысығанда су буға айналып аспанға
ұшады да, бұлтқа айналады.
Жаңбыр судан пайда болады екен. Суда дәмі, иісі,
түсі болмайды. Егерде бірнеше қоспаларды қоссақ
судың қасиеті өзгеріп шығады.
«Сиқырлы су»
-Балалар менің қолымда сиқырлы таяқшам бар. Бұл
таяқша барлығын сиқырлап жіберуі мүмкін.
-Сиқырлығын көрейік пе?
-Балалар мына жерде түрлі түсті су бар судың
түстері қандай?
-Сары, қызыл, жасыл. Судың түсі бола ма? Жоқ
дұрыс айтасыңдар Мен бұл суға бірнеше түстерді
қостым, қазір осы сыды түссіз суға айналдырып
жіберемін сиқырлы таяқшаның арқасында.
-Сиқырлы таяқшам мына суды түссіз суға
айналдыр. Су түссіз суға айналады.
Тәжірибе
соңында сулы
майлықпен
қолымызды
сүртеміз
Балалар
жетекші
сұрақтарға жауап
беруге тырысады
Ойынға белсенді
қатысады
Түсініктерін
бекітеді
Қорытындылау
кезеңі
-Балалар біз бүгін немен тәжірибеге жасадық?
Судың түсі бола ма, дәмі бола ма? Суды үнемдеу
керек пе?
Балалар сендер бүгін сабаққа жақсы қатыстыңдар,
өз ойларыңды жақсы жеткізе білдіңдер. Балалар
шырын ішкілерің келе ме? Менің мына сиқырлы
таяқшам арқылы шырынды алдарыңа ұсынамын.
Мына қораптың ішіне мына шыны саламын. Менің
сиқырлы таяқшам ақылды, жақсы балаларға шырын
бер. Қораптың бетін ашып шырынды алып шығып
балаларға ұсыну.
Бір-бірінің
жауаптарын
толықтырады.
Таңқалады
Шырын ішеді
Білуі тиіс: Су және оның табиғатта болатын орындары туралы
Түсінігі: «Су –тіршілік көзі» екенін, оның пайдасы, қасиеттері, маңызы туралы
Көрсете алуы: Тәжірибе жасау барысында бақылағыштық дағдыларын
Ашық сабақ
Тақырыбы: Табиғат дегеніміз не?
«Ересек» тобы
Дайындаған:Бельгибаева Г.Т
Екібастұз қаласы
№12 «Арай» б/бақшасы
Ашық сабақ
Тақырыбы: Су-өмірдің мәні
«Даярлық» тобы
Дайындаған:Бельгибаева Г.Т
Екібастұз қаласы
№12 «Арай» б/бақшасы
гульнура зерттейміз,білеміз

More Related Content

Viewers also liked

топқа бөлу
топқа бөлутопқа бөлу
топқа бөлуoquzaman
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақoquzaman
 
сөздік
сөздіксөздік
сөздікoquzaman
 
багалау п
багалау пбагалау п
багалау пoquzaman
 
медаль топ
медаль топмедаль топ
медаль топoquzaman
 
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypothesesJoshua Seiden
 
LasCon 2014 DevOoops
LasCon 2014 DevOoops LasCon 2014 DevOoops
LasCon 2014 DevOoops Chris Gates
 
план урока защита окр среды
план урока защита окр средыплан урока защита окр среды
план урока защита окр средыoquzaman
 
3Com 030-11099-3001
3Com 030-11099-30013Com 030-11099-3001
3Com 030-11099-3001savomir
 
3Com 000790-01
3Com 000790-013Com 000790-01
3Com 000790-01savomir
 
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...IJEAB
 

Viewers also liked (11)

топқа бөлу
топқа бөлутопқа бөлу
топқа бөлу
 
ашық сабақ
ашық сабақашық сабақ
ашық сабақ
 
сөздік
сөздіксөздік
сөздік
 
багалау п
багалау пбагалау п
багалау п
 
медаль топ
медаль топмедаль топ
медаль топ
 
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses
2012 feb 25 agile ux nyc, seiden, requirements to hypotheses
 
LasCon 2014 DevOoops
LasCon 2014 DevOoops LasCon 2014 DevOoops
LasCon 2014 DevOoops
 
план урока защита окр среды
план урока защита окр средыплан урока защита окр среды
план урока защита окр среды
 
3Com 030-11099-3001
3Com 030-11099-30013Com 030-11099-3001
3Com 030-11099-3001
 
3Com 000790-01
3Com 000790-013Com 000790-01
3Com 000790-01
 
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...
Chemical Composition of the Biomass of Saccharomyces cerevisiae - (Meyen ex E...
 

Similar to гульнура зерттейміз,білеміз

элективтұ курс , азалы,ұ226
элективтұ курс ,  азалы,ұ226элективтұ курс ,  азалы,ұ226
элективтұ курс , азалы,ұ226nurbolat84
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассортиAsem Sarsembayeva
 
учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеAsem Sarsembayeva
 
ақнұр
ақнұрақнұр
ақнұрoquzaman
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointAsem Sarsembayeva
 
тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.Asem Sarsembayeva
 
щшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкпщшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкпNurlan Abilhanov
 

Similar to гульнура зерттейміз,білеміз (20)

сұйық және сусымалы заттар ашык сабак
сұйық және сусымалы заттар ашык сабаксұйық және сусымалы заттар ашык сабак
сұйық және сусымалы заттар ашык сабак
 
абдульманова г.ж
абдульманова г.жабдульманова г.ж
абдульманова г.ж
 
21
2121
21
 
и.ж.сабитова
и.ж.сабитоваи.ж.сабитова
и.ж.сабитова
 
техкарта новый
техкарта новыйтехкарта новый
техкарта новый
 
элективтұ курс , азалы,ұ226
элективтұ курс ,  азалы,ұ226элективтұ курс ,  азалы,ұ226
элективтұ курс , азалы,ұ226
 
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
 
открытый урок 3 класс
открытый урок 3 классоткрытый урок 3 класс
открытый урок 3 класс
 
Ss
SsSs
Ss
 
Еліктеу сөздің түрлері
Еліктеу сөздің түрлеріЕліктеу сөздің түрлері
Еліктеу сөздің түрлері
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассорти
 
разработка
разработкаразработка
разработка
 
учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятие
 
и. м. баязитова
и. м. баязитоваи. м. баязитова
и. м. баязитова
 
ақнұр
ақнұрақнұр
ақнұр
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.
 
666
666666
666
 
щшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкпщшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкп
 

гульнура зерттейміз,білеміз

  • 1. Білім берусаласы: «Таным» Бөлімі:Зерттейміз,білеміз Тақырыбы: Тәжірибе дегеніміз не? Мақсаты : - Тәжірибе туралы алғашқы түсінік қалыптастыру, қарапайым тәжірибелерді жасап үйрену. - ойлау шапшаңдығын ,салыстыру , жинақтау қабілеттерін дамыту. - Бірін – бірі сыйлауға , тыңдауға, бірлесе жұмыс жасауға , өз ойын еркін айтуға тәрбиелеу. Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқу мен оқытудағы жаңа әдістер. Стратегиялық іс- әрекет: «Блум таксономиясы», «Жұптас – ойлан - бөліс» , «Ой шақыру», топтық жұмыс Сабақтың түрі:аралас сабақ Билингвальды компонент: тәжірибе-опыт Оқу іс- әрекетінің кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс-әрекеті Мотивациялық кезеңі Сәлемдесу.Балаларды психологиялық дайындау. Балаларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «Ізгі тілек» тренингін ұйымдастыру- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін. - Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын. Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді. Бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Ұйымдастыру шы- ізденушілік кезеңі Топ ұстанымын құру. Сандар арқылы топтарға бөлу. Балаларды шағын топтарға бөлу. Топ ұстанымын құрғызу. Дәптермен жұмыс, тапсырма Сергіту жаттығуы «Көңілді қаңқыз» биі.Әуен ырғағымен , тақтадағы көрсетілген биді қайталайды. Тақтамен жұмыс жүргізу. 4.Тұсау кесер Қызығушылықты ояту «Сиқырлы сұйықтар» Химиялық реакциялар арқылы ақ қағаздан жасалған гүлдерді түрлі түстерге бояу. Тәжірибе жайлы өздері білетін ақпараттарын сұрау. Суретпен жұмыс Тәрбиеші тақырыпты меңгерту мақсатында «Жұптас – ойлан - бөліс» ойынын пайдаланады. Әр топқа шағын суреттер бойынша бөлініп беріледі Тәжірибе кезіндегі қауіпсіздік ережелерін таныстыру Әр топқа тәжірибеге қажет заттар таратылады Ұсынылған заттар бойынша тәжірибе мақсатын , жоспарын жасауды және Балалар алған сандарына қарай шағын топтарға бөлінеді.(Сандар жазылған үлестірме қағаз ) Суретте берілген тапсырмаларды орындайды Толықтыруларын ламинат қағазға салады. Жүріп жатқан процесс туралы өз ойларын білдіреді Стакан, шыны таяқша, лакмус т.б Балалар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады. Өздері білетін тәжірибе туралы ақпараттарын ортаға салады. Балалар жеке-жеке мәтін мазмұнын айтып, танысады, содан соң жұпта, топта бірлесіп талқылап кілтті сөздерді тауып , постерге түсіреді .Жасаған жұмыстарын қорғайды. Қорғаған бөлімдері бойынша отырған топ мүшелеріне сұрақтар қояды. Келесі топ мүшелері жауап береді.
  • 2. қорытындылауды ұсынады. Тәжірибені бағалау критерийін , бағалану шкаласын түсіндіреді Тақтамен жұмыс. Демонстрациялық суреттер: Постер,түсті маркерлер мен түсті қағаз , желім. Су, ағаш үгіндісі, темір үгіндісі, құм, магнит, сүзгі, стакан. Мұқият тыңдайды , қорытынды жасайды Тәжірибе мақсатын қояды, жоспарын жасайды. Қажетті заттарды пайдалана отырып тәжірибені жасайды. Жасаған тәжірибелерін қорытындылайды. Қорытындыларын жариялайды. Жасаған тәжірибелерінің қорытындысына сүйеніп , сынақ қорытындысының маңыздылығын айқындайды. Қорытындылау кезеңі «Қар көшкіні» ойыны. Сабақ барысында тапсырмаларды бағалау тәрбиеші тарапынан әрдайым жұлдызшалар беру арқылы көрініс тауып отырады. 1. «Тәжірибе» мазмұнын әңгімелеу. 2. Түсінгендері бойынша кілтті сөздерді пайдалана отырып тірек сызбаға түсіру. 3. Су мен ұнды араластыру арқылы тәжірибе жасап , қорытындысын салу. Балаларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады. - Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма? - Нені үйрендіңдер? - Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма? Сізге сабақтың қай кезеңі ұнады? - Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғанын. - Нені үйренгендерін, сабақтың қай кезеңі ұнағанын, - Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? - Сіз бүгін сабақта өзіңіздің біліміңізді көрсете алдыңыз ба? Сұрақтарға жеке балалар жауап береді. Жеке балалардың жинаған жұлдызшалары мен топ сарапшыларының бағасы қорытындылана отырып, балалар бағаланады. Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді. Мазмұндап, түсінгендері бойынша кілтті сөздерді пайдалана отырып тірек сызбаға түсіру Жасаған тәжірибелерін дәптерге қорытындылап салу Балаларға стикерлерге сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін салады. (Түрлі- түсті стикерлер.) Күтілетін нәтиже: Білуі тиіс: Тәжірибе ұғымы туралы алғашқы ақпараттар алады, қарапайым тәжірибелер жасауды үйренеді. Түсінігі: ойлау шапшаңдығы , салыстыра отырып қорытынды жасау, жинақтау қабілеттері , байқампаздығы Көрсете алуы: Бірін – бірі сыйлауға , тыңдауға, бірлесе жұмыс жасауға, өз ойын еркін айтуға дағдыларын.
  • 3. Білім беру саласы: «Таным» Бөлімі:Зерттейміз,білеміз Тақырыбы: «Су – өмірдің мәні» Мақсаты: -Су және оның табиғатта болатын орындары туралы түсінік беру; - «Су –тіршілік көзі» екенін, оның пайдасы, қасиеттері, маңызы туралы білімдерін кеңейту. -Тәжірибе жасау барысында бақылағыштық дағдыларын жетілдіру; -Суды ластамауға оған қамқорлық көзқарасқа тәрбиелеу. Құралы: екі шыны ыдыс, су, сүт, қасық, түтікше, тұз, сарымсақ, құм, қант,т.б. Билинвальдық компонент: өмір-жизнь Оқу іс- әрекетінің кезеңдері Тәрбиешінің іс-әрекеті Балалардың іс- әрекеті Мотивациялық кезеңі -Балалар бүгінгі күн өте ерекше және қызықты болмақ. Қане бір-бірімізбен амандасып алайық. -Шеңбер болып тұрайық, Алақанды ашайық Күннің нұрын салайық, Таза ауаны жұтайық Жүрекке жылу сыйлайық, Жиналған жылы шуақты, Досымызға сыйлайық. Бірге қайталайды Ұйымдастыру шы- ізденушілік кезеңі Балалар мынау ненің дыбысы? Слайдтағы тапсырмаларды орындату 1. Балалар мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр. Дәмі де жоқ, түсі жоқ, Пайдаланбас кісі жоқ. 2. Су кімдерге қажет? 3.Су нелерге қажет? 4.Суда нелер өмір сүреді? 5.Суда қандай көліктер жүзеді? 6.Ішетін сулар болады 7.Емдік сулар болады -Су туралы тақпақ айтып бересіңдер ме? -Бәрекелді балалар, ендеше сендер осы судың қасиеттеріне тәжірибе жүзінде көз жеткізгілерің келе ме? -Ендеше зертхана орталығына барайық. Балалар зертхана орталығында суға тәжірибе жасаймыз. Тәжірибеге кірісбес бұрын фартуктарымызды киіп алайық. 1- тәжірибе: «Су мөлдір» Балалардың алдында екі шыны ыдыс тұрады, біреуіне су, ал екіншісіне сүт құйылған. Екі ыдыста да қасық салып, қайсысынан көрінетінін, қайсысынан көрінбейтінін бақылайды 2- тәжірибе: «Суда дәм жоқ» Балалар түтікше арқылы су ішіп көреді. Онда дәм бар ма? Су дәмсіз. Енді осы алдарыңдағы суға -Су -Жау - жау, жаңбыр, жау жаңбыр, Жауған жаңбыр жауған нұр. Жердің шаңы басылсын, Гүлдің аузы ашылсын. -Моншада да, үйде де, Жуынамын күнде мен. Тамаша екен бұл деген,
  • 4. тұзды салып көріңдер. Суды былғап ішіп көріңдер. Қандай дәм пайда болды? 3- тәжірибе: «Судың иісі жоқ» Балалар суды иіскеп көреді, судың иісінің жоқ екенін сезінеді. Стакандарыңа сарымсақты салыңдар. Стакандарыңдағы суды иіскеп көріңдер иісі пайда болды ма? 4- тәжірибе: «Су сұйық- сондықтан ағады» Балаларға стақандағы суды екінші бос стақанға төкпей-шашапай құюды ұсынамыз. Су аға ма? Неліктен? Өйткені ол сұйық. Егер ол сұйық болмаса өзендерден, краннан аға алмас еді. 5- тәжірибе: «Суда кейбір заттар ериді, кейбір заттар ерімейді» Суы бар екі стақан алып біреуіне құм салып, қасықпен араластырып көреді. Құм еріді ме? Екінші стақанға қантты саламыз, не өзгерді? Қай стақандағы еріді? Біз қантты шайға күнделікті қосамыз,егер ол суда ерімесе онда адамдар тәтті шай ішпес еді. Сергіту сәті: Сылдырлайды мөлдір су, Мөлдір суға қолыңды жу. Жуынсаң сен әрдайым, Аппақ бетің маңдайың 6- тәжірибе: «Су сіңгіш» Екі ыдыстың біреуіне құм, екіншісіне топырақ салынады. Алдымен графиндегі суды құмға , содан соң топыраққа құямын. Су сіңді ме? Құмға және топыраққа су жақсы сіңеді. Ендеше топыраққа саусағымызды батырып көрейікші, жұға ма? Топырақ қолға жұғады. Енді құмға саусағымызды батырып көрейікші, құм қолға жұқпайды. 7- тәжірибе: «Бу бұл да су» Судың тағы бір қасиетін көрсету үшін қайнаған суы бар термосты алу керек. Одан шыққан буды көру үшін оны ашып көрсету керек. Бу да су екенін дәлелдеу үшін буға айнаны ұстап, одан су тамшылары кері аққанын балаларға көрсету керек. 8 – тәжірибе: «Судың түсі өзгереді» Алдарыңда бояулар тұр, сол бояудың бір түсін суға қосып көріңдер. Судың түсі өзгерді ме? 9 -тәжірибе – ойын «Түсті сүт» 1 тарелкаға сүт құю. 2 сүттегі тарелканың дәл ортасына бірнеше түсті бояу ташыны пипеткамен қосу 3 мақталы таяқшаны фериға малып, сүтті тарелқаның ортасына таяқшаны батыру. Сонда сүт Балақайлар бәрің де, Дос болыңдар су менен. -Еккен егін көктесін, Бізге нанды көп берсін. - Жау - жау, Гүлденсін бау. -Су - тіршілік негізі Онсыз өмір сүрмейсің. Гигиена - негізі, Су деп тағы білгейсің. - Суы бар ыдыстан қасықты көруге болады, ал сүт тұрған ыдыстан қасық көрінбейді -Ия. Бірге қайталайды Тәжірибені орындайды
  • 5. қозғалып түрлі түсті от шашу пайда болады. -Балалар, біздер судың әртүрлі қасиеттері бар екеніне көз жеткіздік, сонымен қайталап жіберейікші, судың қандай қасиеттері бар? Бәрекелді жарайсыңдар, балаларым біздердің топқа қайтатын уақытымыз болған сияқты. Балалар күн түнеріп бұлт төне бастаған сияқты -Балалар сендермен ойын ойнағым келіп тұр. Ойын: «Күн мен жаңбыр» Ойынның шарты: -Күн шықты дегенде сендер билейсіңдер, ал жаңбыр жауып күн күркірегенде сендер қолдарыңды көтеріп шатыр жасап отыра қалуларың керек. -Күн қатты ысығанда су буға айналып аспанға ұшады да, бұлтқа айналады. Жаңбыр судан пайда болады екен. Суда дәмі, иісі, түсі болмайды. Егерде бірнеше қоспаларды қоссақ судың қасиеті өзгеріп шығады. «Сиқырлы су» -Балалар менің қолымда сиқырлы таяқшам бар. Бұл таяқша барлығын сиқырлап жіберуі мүмкін. -Сиқырлығын көрейік пе? -Балалар мына жерде түрлі түсті су бар судың түстері қандай? -Сары, қызыл, жасыл. Судың түсі бола ма? Жоқ дұрыс айтасыңдар Мен бұл суға бірнеше түстерді қостым, қазір осы сыды түссіз суға айналдырып жіберемін сиқырлы таяқшаның арқасында. -Сиқырлы таяқшам мына суды түссіз суға айналдыр. Су түссіз суға айналады. Тәжірибе соңында сулы майлықпен қолымызды сүртеміз Балалар жетекші сұрақтарға жауап беруге тырысады Ойынға белсенді қатысады Түсініктерін бекітеді Қорытындылау кезеңі -Балалар біз бүгін немен тәжірибеге жасадық? Судың түсі бола ма, дәмі бола ма? Суды үнемдеу керек пе? Балалар сендер бүгін сабаққа жақсы қатыстыңдар, өз ойларыңды жақсы жеткізе білдіңдер. Балалар шырын ішкілерің келе ме? Менің мына сиқырлы таяқшам арқылы шырынды алдарыңа ұсынамын. Мына қораптың ішіне мына шыны саламын. Менің сиқырлы таяқшам ақылды, жақсы балаларға шырын бер. Қораптың бетін ашып шырынды алып шығып балаларға ұсыну. Бір-бірінің жауаптарын толықтырады. Таңқалады Шырын ішеді Білуі тиіс: Су және оның табиғатта болатын орындары туралы Түсінігі: «Су –тіршілік көзі» екенін, оның пайдасы, қасиеттері, маңызы туралы Көрсете алуы: Тәжірибе жасау барысында бақылағыштық дағдыларын
  • 6. Ашық сабақ Тақырыбы: Табиғат дегеніміз не? «Ересек» тобы Дайындаған:Бельгибаева Г.Т Екібастұз қаласы №12 «Арай» б/бақшасы
  • 7.
  • 8. Ашық сабақ Тақырыбы: Су-өмірдің мәні «Даярлық» тобы Дайындаған:Бельгибаева Г.Т Екібастұз қаласы №12 «Арай» б/бақшасы