Jeopardy ratioproportion

412 views
325 views

Published on

Published in: Education, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
412
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Jeopardy ratioproportion

  1. 1. Choose a category.You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
  2. 2. Click here for Final Je
  3. 3. Similar Scale Ratio Rate Proportion Triangles Drawing100 Point 100 Point 100 Point 100 Point 100 Point200 Points 200 Points 200 Points 200 Points 200 Points300 Points 300 Points 300 Points 300 Points 300 Points400 Points 400 Points 400 Points 400 Points 400 Points500 Points 500 Points 500 Points 500 Points 500 Points
  4. 4. You use 2 cups ofpretzels to make 6cups of party mix,what is the ratio of pretzels to other ingredients?
  5. 5. 2:42 to 4 2/4
  6. 6. Name twoequivalent ratios for 24 : 8One larger and one smaller
  7. 7. 12 : 448 : 16
  8. 8. Find the valuethat makes the ratios equal6 : 12 , 36 : ___
  9. 9. 6 : 12 , 36 : _72__
  10. 10. Give the simplestform of the ratio 18 to 12
  11. 11. 3 to 2
  12. 12. Write to followingratio in simplest form 32 : 20 : 8
  13. 13. 8:5:2
  14. 14. Which is a rate? 25 miles per 1 gallon5 green jelly beans to 2 red jelly beans20 students to 1 teacher
  15. 15. 25 miles per 1 gallon
  16. 16. If you read 66pages in 2 hourswhat is your unit rate?
  17. 17. 33 pages an hour
  18. 18. If your heartbeats 210 in 3 minutes what is your unit rate?
  19. 19. 70 heartbeats per minute
  20. 20. Which bagel deal has a better unit rate? 3 for $2.85 5 for $4.00Give the unit rate for each.
  21. 21. 3 for $2.85 .955 for $4.00 .80
  22. 22. Which Gatorade is a better price per ounce? $1.20 for 24 oz $1.29 for 32 oz
  23. 23. $1.20 for 24 oz .05 per oz$1.29 for 32 oz .04 per oz
  24. 24. Prove if theseratios form a proportion 4/7 , 14/21
  25. 25. No4 x 21 = 847 x 14 = 98
  26. 26. Prove if these ratios form a proportion 5/15 , 9/27
  27. 27. No5 x 27 = 13515 x 9 = 135
  28. 28. 5 notebooks cost $7.50 set up andsolve a proportion for 3 notebooks
  29. 29. 5 / 7.50 = 3 / x X = $4.50
  30. 30. Solve for kK/17 = 20/68
  31. 31. K=5
  32. 32. 3 quarts of milkcost $2.97 set up and solve aproportion for 7 quarts of milk
  33. 33. 3 / 2.97 = 7 / x X = $6.93
  34. 34. Solve for X x 216 18 5 15
  35. 35. X=7
  36. 36. Solve for X4 6 x 9
  37. 37. X=6
  38. 38. Set up proportion and solve for x 6 103 x
  39. 39. X=5
  40. 40. Draw a picture to solve the following a tree casts a shadow 33 ftlong you are 4 ft tall and cast a shadow 6 ft how tall is the tree?
  41. 41. 4/6 = x/33 x = 22
  42. 42. Draw a picture to solve the following a tree casts a shadow 18 ftlong and is 12 ft tall amailbox is 1 ft tall how long is its shadow?
  43. 43. 12/18 = 1/x x = 1.5
  44. 44. On a map 1 cm isequal to 20 miles,how many miles is 6 cm?
  45. 45. 120 miles
  46. 46. On a map 1 cm is equal to 31 miles, how many milesapart are two citiesthat measure 5 cm?
  47. 47. 155 miles
  48. 48. On a map 1 cm is equal to 8 miles, how many milesapart are two citiesthat measure 7 cm?
  49. 49. 56 miles
  50. 50. On a map .5 cm is equal to 15 miles, how many milesapart are two cities that measure 3.5 cm?
  51. 51. 105 miles
  52. 52. On a map .75 cm is equal to 10 miles, how many milesapart are two cities that measure 7.5 cm?
  53. 53. 100 miles
  54. 54. Make your wager
  55. 55. Solve the following in lowest terms(2 ¾ - 1 ½) / 2 1/8
  56. 56. 10/17

×