Your SlideShare is downloading. ×
  • Like
Jeopardy ratioproportion
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Jeopardy ratioproportion

  • 274 views
Published

 

Published in Education , Technology
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
274
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
10
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Choose a category.You will be given the answer. You must give the correct question. Click to begin.
  • 2. Click here for Final Je
  • 3. Similar Scale Ratio Rate Proportion Triangles Drawing100 Point 100 Point 100 Point 100 Point 100 Point200 Points 200 Points 200 Points 200 Points 200 Points300 Points 300 Points 300 Points 300 Points 300 Points400 Points 400 Points 400 Points 400 Points 400 Points500 Points 500 Points 500 Points 500 Points 500 Points
  • 4. You use 2 cups ofpretzels to make 6cups of party mix,what is the ratio of pretzels to other ingredients?
  • 5. 2:42 to 4 2/4
  • 6. Name twoequivalent ratios for 24 : 8One larger and one smaller
  • 7. 12 : 448 : 16
  • 8. Find the valuethat makes the ratios equal6 : 12 , 36 : ___
  • 9. 6 : 12 , 36 : _72__
  • 10. Give the simplestform of the ratio 18 to 12
  • 11. 3 to 2
  • 12. Write to followingratio in simplest form 32 : 20 : 8
  • 13. 8:5:2
  • 14. Which is a rate? 25 miles per 1 gallon5 green jelly beans to 2 red jelly beans20 students to 1 teacher
  • 15. 25 miles per 1 gallon
  • 16. If you read 66pages in 2 hourswhat is your unit rate?
  • 17. 33 pages an hour
  • 18. If your heartbeats 210 in 3 minutes what is your unit rate?
  • 19. 70 heartbeats per minute
  • 20. Which bagel deal has a better unit rate? 3 for $2.85 5 for $4.00Give the unit rate for each.
  • 21. 3 for $2.85 .955 for $4.00 .80
  • 22. Which Gatorade is a better price per ounce? $1.20 for 24 oz $1.29 for 32 oz
  • 23. $1.20 for 24 oz .05 per oz$1.29 for 32 oz .04 per oz
  • 24. Prove if theseratios form a proportion 4/7 , 14/21
  • 25. No4 x 21 = 847 x 14 = 98
  • 26. Prove if these ratios form a proportion 5/15 , 9/27
  • 27. No5 x 27 = 13515 x 9 = 135
  • 28. 5 notebooks cost $7.50 set up andsolve a proportion for 3 notebooks
  • 29. 5 / 7.50 = 3 / x X = $4.50
  • 30. Solve for kK/17 = 20/68
  • 31. K=5
  • 32. 3 quarts of milkcost $2.97 set up and solve aproportion for 7 quarts of milk
  • 33. 3 / 2.97 = 7 / x X = $6.93
  • 34. Solve for X x 216 18 5 15
  • 35. X=7
  • 36. Solve for X4 6 x 9
  • 37. X=6
  • 38. Set up proportion and solve for x 6 103 x
  • 39. X=5
  • 40. Draw a picture to solve the following a tree casts a shadow 33 ftlong you are 4 ft tall and cast a shadow 6 ft how tall is the tree?
  • 41. 4/6 = x/33 x = 22
  • 42. Draw a picture to solve the following a tree casts a shadow 18 ftlong and is 12 ft tall amailbox is 1 ft tall how long is its shadow?
  • 43. 12/18 = 1/x x = 1.5
  • 44. On a map 1 cm isequal to 20 miles,how many miles is 6 cm?
  • 45. 120 miles
  • 46. On a map 1 cm is equal to 31 miles, how many milesapart are two citiesthat measure 5 cm?
  • 47. 155 miles
  • 48. On a map 1 cm is equal to 8 miles, how many milesapart are two citiesthat measure 7 cm?
  • 49. 56 miles
  • 50. On a map .5 cm is equal to 15 miles, how many milesapart are two cities that measure 3.5 cm?
  • 51. 105 miles
  • 52. On a map .75 cm is equal to 10 miles, how many milesapart are two cities that measure 7.5 cm?
  • 53. 100 miles
  • 54. Make your wager
  • 55. Solve the following in lowest terms(2 ¾ - 1 ½) / 2 1/8
  • 56. 10/17