Bellringer: Solve each equation.  1. | x | = -19 2. Marc makes $80.50 for working 8 hours.  What is his hourly rate? 3. 2|...
<ul><li>Bellringer </li></ul><ul><li>Review Day: Quiz TOMORROW </li></ul><ul><ul><li>Proportions, rates, ratios </li></ul>...
Students will be ready to ace the quiz tomorrow morning! Objectives
What is this called?  4: 9 What is another way to write 4:9? Ratio 4 9
In the proportion  , the products  a  •  d and b  •   c  are called  cross products . You can solve a proportion for a mis...
Example 4: Solving Proportions Solve each proportion. Use cross products.  Divide both sides by 3. Use cross products.  A....
Check It Out!  Example 4 Solve each proportion. A. B. Use cross products.  Divide both sides by 2. Use cross products.  Su...
More examples… <ul><li>3 gallons of paint cover 200 square feet. How many gallons will cover 300 square feet?  </li></ul>3...
More examples… <ul><li>Making 5 apple pies requires 2 pounds of apples. How many pounds of apples are needed to make 18 pi...
More examples… <ul><li>Tony can run 10 blocks in 4 minutes. How long does it take him to run 15 blocks, at the same speed....
Check It Out!  Example 2 Cory earns $89.50 in 8 hours. Find the unit rate.  The unit rate is $11.19 per hour. -Cory earns ...
The ratio of games won to games lost for the Miami Heat basketball  team is 3:2. The team has won 18 games. How many games...
Example 2: Finding Unit Rates Raulf Laue of Germany flipped a pancake 416 times in 120 seconds to set the world record. Fi...
Check It Out!  Example 2 Cory earns $52.50 in 7 hours. Find the unit rate.  The unit rate is $7.50. Write a proportion to ...
Example 5A: Scale Drawings and Scale Models A contractor has a blueprint for a house drawn to the scale 1 in: 3 ft. A wall...
Past Review <ul><li>Solve for x. </li></ul><ul><li>5x – 8 = 32 </li></ul>+ 8  + 8 5x = 40 x = 8  (Divide by 5)
Past Review… <ul><li>Solve for x. </li></ul><ul><li>4x – 6x + 8 = -4 </li></ul>-2x + 8 = -4 - 8  - 8 -2x = -12 x = 6  (Div...
More Word Problems… 1. In a school, the ratio of boys to girls is 4:3. There are 216 boys. How many girls are there? 162 2...
- Review Worksheet - Ask any questions you have about the quiz now!  It will be our largest quiz so far.
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Algebra 1. 9.19 Review. proportions.absolute value.equations

1,387 views

Published on

Algebra 1: Review for quiz tomorrow (September 19). Proportions. Absolute Value Equations

Published in: Education, Technology
1 Comment
0 Likes
Statistics
Notes
  • very good
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here
  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,387
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
1
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Algebra 1. 9.19 Review. proportions.absolute value.equations

  1. 1. Bellringer: Solve each equation. 1. | x | = -19 2. Marc makes $80.50 for working 8 hours. What is his hourly rate? 3. 2| x + 1| = 20 4. No Solutions 5 y 2 10 Marc makes $10.06 per hour y = 25 = x = -11, 9
  2. 2. <ul><li>Bellringer </li></ul><ul><li>Review Day: Quiz TOMORROW </li></ul><ul><ul><li>Proportions, rates, ratios </li></ul></ul><ul><ul><li>Evaluating Absolute Value </li></ul></ul><ul><ul><li>Evaluating multi-step Equations </li></ul></ul>Holt McDougal Algebra 1 2-7 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1
  3. 3. Students will be ready to ace the quiz tomorrow morning! Objectives
  4. 4. What is this called? 4: 9 What is another way to write 4:9? Ratio 4 9
  5. 5. In the proportion , the products a • d and b • c are called cross products . You can solve a proportion for a missing value by using the Cross Products property. Cross Products Property In a proportion, cross products are equal. WORDS NUMBERS ALGEBRA 2 • 6 = 3 • 4 If and b ≠ 0 and d ≠ 0 then ad = bc .
  6. 6. Example 4: Solving Proportions Solve each proportion. Use cross products. Divide both sides by 3. Use cross products. A. B. Add 6 to both sides. Divide both sides by 2. 3( m ) = 5(9) 3 m = 45 m = 15 6(7) = 2( y – 3) 42 = 2 y – 6 +6 +6 48 = 2 y 24 = y
  7. 7. Check It Out! Example 4 Solve each proportion. A. B. Use cross products. Divide both sides by 2. Use cross products. Subtract 12 from both sides. Divide both sides by 4. y = −20 – 12 –12 4 g = 23 g = 5.75 2 y = –40 2( y ) = –5(8) 4( g +3) = 5(7) 4 g +12 = 35
  8. 8. More examples… <ul><li>3 gallons of paint cover 200 square feet. How many gallons will cover 300 square feet? </li></ul>3 x 200 300 = 900 = 200x 4.5 = x 4.5 gallons of paint will cover 300 square feet.
  9. 9. More examples… <ul><li>Making 5 apple pies requires 2 pounds of apples. How many pounds of apples are needed to make 18 pies? </li></ul>5 1 8 2 x = 36 = 5x 7.2 = x 7.2 pounds of apples are need to make 8 pies
  10. 10. More examples… <ul><li>Tony can run 10 blocks in 4 minutes. How long does it take him to run 15 blocks, at the same speed. </li></ul>10 20 4 x = 80 = 10x 8 = x It will take Tony 8 minutes to run 15 blocks
  11. 11. Check It Out! Example 2 Cory earns $89.50 in 8 hours. Find the unit rate. The unit rate is $11.19 per hour. -Cory earns $11.19 per hour. 89.5 = 8 x 89.5 x 8 1 = 11.19 = x
  12. 12. The ratio of games won to games lost for the Miami Heat basketball team is 3:2. The team has won 18 games. How many games did the team lose? Check It Out! Example 1 The team lost 12 games.
  13. 13. Example 2: Finding Unit Rates Raulf Laue of Germany flipped a pancake 416 times in 120 seconds to set the world record. Find the unit rate. Round your answer to the nearest hundredth. The unit rate is about 3.47 flips/s.
  14. 14. Check It Out! Example 2 Cory earns $52.50 in 7 hours. Find the unit rate. The unit rate is $7.50. Write a proportion to find an equivalent ratio with a second quantity of 1. Divide on the left side to find x. 7.5 = x
  15. 15. Example 5A: Scale Drawings and Scale Models A contractor has a blueprint for a house drawn to the scale 1 in: 3 ft. A wall on the blueprint is 6.5 inches long. How long is the actual wall? x • 1 = 3(6.5) x = 19.5 The actual length of the wall is 19.5 feet. Write the scale as a fraction. Let x be the actual length. Use the cross products to solve. blueprint 1 in. actual 3 ft.
  16. 16. Past Review <ul><li>Solve for x. </li></ul><ul><li>5x – 8 = 32 </li></ul>+ 8 + 8 5x = 40 x = 8 (Divide by 5)
  17. 17. Past Review… <ul><li>Solve for x. </li></ul><ul><li>4x – 6x + 8 = -4 </li></ul>-2x + 8 = -4 - 8 - 8 -2x = -12 x = 6 (Divide by -2)
  18. 18. More Word Problems… 1. In a school, the ratio of boys to girls is 4:3. There are 216 boys. How many girls are there? 162 2. Nuts cost $10.75 for 3 pounds. Find the unit rate in dollars per pound. $3.58/lb 3. 4. A scale model of a car is 9 inches long. The scale is 1:18. How many inches long is the car it represents? 16 162 in.
  19. 19. - Review Worksheet - Ask any questions you have about the quiz now! It will be our largest quiz so far.

×