1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TAHUN 5
Tarikh : 31 Julai 2012 Hari : Selas
Masa : 9.15 – 9.45 pagi Kelas : 5 Mutiara
Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Bil.Murid : 27 orang ( 11P 16L)
Tunjang : Kesukanan
Tajuk : Pengurusan Alatan Sukan
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :
Kognitif
1. Menyatakan tiga daripada lima alatan yang terdapat di dalam stor sukan dengan betul dan tepat.
2. Mengenalpasti tiga daripada lima kepentingan pengurusan alatan sukan dengan betul dan tepat.
Afektif
1. Menunjukkan semangat kerjasama dengan memberi semangat kepada semasa melakukan aktiviti individu
.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid – murid selalu menggunakan alatan yang terdapat di dalam stor sukan.
Penerapan Nilai : Bertanggungjawab dan bekerjasama
Strategi utama : Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP)
KBKK : Meneliti sebahagian dan keseluruhan ( gambar yang ditunjukkan
2. Bahan Bantu Mengajar :
Bil. Sumber / Alatan Kuantiti
1. Kad imbasan 4
2. Lembaran kerja 27
Perlaksanaan :
Bahagian / Masa Strategi/Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan
1. Set Induksi 1. Guru menayangkan gambar Tayangan gambar kepada murid. Kad imbasan
( 5 minit) tentang stor sukan. KKE
- Ingin tahu
Apakah yang dapat diperhatikan oleh
2. Guru menanyakan murid – KB Kreatif
murid berdasarkan gambar tersebut?
murid soalan yang berkaitan
- Menjana idea
untuk mendapatkan perhatian 1. Alatan tidak tersusun
TKP
murid – murid. 2. Alatan tidak di label
- Visual- ruang
Kaedah Perbincangan
Perbincangan berdasarkan
gambar.
3. 2. Perkembangan
( 20 minit )
Langkah 1 Kaedah Perbincangan 1. Guru menyediakan
membincangkan tajuk dengan
menulis di atas papan hitam
mengenai kepentingan
pengurusan alatan sukan yang
baik. Apakah kepentingan / aspek
pengurusan alatan sukan?
a) Mudah di ambil dan di simpan
(mengikut label)
b) Mudah dikira dan direkodkan
c) Menjimatkan ruang
d) Menjamin keselamatan alatan
dan pengguna
2. Guru menunjukkan contoh
pengurusan alatan sukan yang Kad imbasan
baik kepada murid.
4. Langkah 2 Mengedarkan lembaran kerja bagi setiap Lembaran kerja
murid.
- Murid melakukan aktiviti secara
individu.
- Contoh soalan :
Nyatakan faktor – faktor yang
perlu diberi perhatian semasa
pengurusan alatan sukan.
a) Bentuk
b) Saiz
c) Berat
d) Fungsi
Penutup Mengarahkan murid menghantar
lembaran kerja setelah siap.
(5 minit)
Mengimbas kembali pengisian
maklumat dari murid-murid
i. Refleksi/
1. Apakah yang kita pelajari pada
rumusan
hari ini?