Math 4R                                 Test2A                             Name:
For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers.

    (1)   Linear Models: Solve Algebraically, Check Graphically
     Spacely Sprockets Inc. has fixed costs of $10,000 each month
and variable costs of $8.50 per sprocket manufactured. Spacely
Sprockets has $85,000 available to cover these monthly costs. How
many sprockets can Spacely Sprockets produce per month?




                                        a:TEST2A.4Rt
Math 4R                                 Test2A                             Name:
For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers.

                    (2)    Modeling: Solve Graphically
Four feet of wire is to be cut into two pieces in order to form a square
and a circle.
(2a) Express the sum of the two areas as a function of x, the side of the
      square, and r, the radius of the circle.
(2b) Rewrite the sum of the two areas as a function of x alone.
(2c) Graph y = A(x). What domain makes sense in this situation?
(2d) Find the maximum area. For what value of x do you get this max?
(2e) Find the minimum area. For what value of x do you get this min?




                                        a:TEST2A.4Rt
Math 4R                                 Test2A                             Name:
For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers.

                  (3)  Modeling: Solve Graphically
The price p and the quantity x sold of a certain product obey the
following demand function:

                                      -x
                               p(x) = 3 + 100,          0 ≤ x ≤ 300

(3a)    Express the revenue R in terms of x.
(3b)    Find the revenue when 100 units are sold.
(3c)    How many units must sell to earn a revenue of $5000.
(3d)    Find the maximum revenue.
(3e)    What price should you charge per unit to maximize revenue?




                                        a:TEST2A.4Rt
Math 4R                                 Test2A                             Name:
For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers.

                           (4)   Composition
The weekly cost in $ to manufacture x widgets is given by the function
C(x) = 60x + 750. The number of widgets produced at your factory in t
hours is given by the function x(t) = 50t.

(4a)    State and interpret C(x(t)).
(4b)    Graph y = C(x(t)).
(4c)    Find ∆t such that ∆C = $15000.




                                        a:TEST2A.4Rt

4R2012 preTest2A

  • 1.
    Math 4R Test2A Name: For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers. (1) Linear Models: Solve Algebraically, Check Graphically Spacely Sprockets Inc. has fixed costs of $10,000 each month and variable costs of $8.50 per sprocket manufactured. Spacely Sprockets has $85,000 available to cover these monthly costs. How many sprockets can Spacely Sprockets produce per month? a:TEST2A.4Rt
  • 2.
    Math 4R Test2A Name: For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers. (2) Modeling: Solve Graphically Four feet of wire is to be cut into two pieces in order to form a square and a circle. (2a) Express the sum of the two areas as a function of x, the side of the square, and r, the radius of the circle. (2b) Rewrite the sum of the two areas as a function of x alone. (2c) Graph y = A(x). What domain makes sense in this situation? (2d) Find the maximum area. For what value of x do you get this max? (2e) Find the minimum area. For what value of x do you get this min? a:TEST2A.4Rt
  • 3.
    Math 4R Test2A Name: For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers. (3) Modeling: Solve Graphically The price p and the quantity x sold of a certain product obey the following demand function: -x p(x) = 3 + 100, 0 ≤ x ≤ 300 (3a) Express the revenue R in terms of x. (3b) Find the revenue when 100 units are sold. (3c) How many units must sell to earn a revenue of $5000. (3d) Find the maximum revenue. (3e) What price should you charge per unit to maximize revenue? a:TEST2A.4Rt
  • 4.
    Math 4R Test2A Name: For each question: Show all work. Justify each answer in the space provided. Circle final answers. (4) Composition The weekly cost in $ to manufacture x widgets is given by the function C(x) = 60x + 750. The number of widgets produced at your factory in t hours is given by the function x(t) = 50t. (4a) State and interpret C(x(t)). (4b) Graph y = C(x(t)). (4c) Find ∆t such that ∆C = $15000. a:TEST2A.4Rt