1. Тема. Йоганн Вольфганг Ґете (1749-1832) «Вільшаний король».
Переплетіння психологічного, фантастичного та реального в баладі Ґете
Мета:
знайомство
зі
змістом
балади,
вдосконалення
навичок
текстологічного аналізу твору із акцентом на співіснуванні та переплетеннях
реального і фантастичного; розвиток зв’язного мовлення; робота над виразним
читанням балади; виховання культури відповіді: логічності, послідовності,
емоційності, культури виразного читання.
Обладнання: підручник Півнюк Н., Чепурко О., Гребницької Н.
«Зарубіжна література» (2007); «Електронна енциклопедія. Гете»; переклад
В.А.Жуковського «Лесной царь»; аудіозапис романсу Ф.Шуберта «Лісовий
цар»; мультимедійна презентація до уроку.
Тип уроку: формування знань і розвитку вмінь.
Очікувані результати: учні виразно читають і аналізують баладу
«Вільшаний король»; визначають головну думку твору; висловлюють своє
ставлення до порушених у творі проблем, підтверджуючи висловлене цитатами
з тексту.
К-ть Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої
год.
підготовки учнів
2 Йоганн Вольфґанґ Ґете (1749 Учень:
—1832). “Вільшаний король”. виразно читає (в тому числі в особах: “від
Переплетіння психологічного, імені” батька, сина й вільшаного короля)
фантастичного та реального баладу “Вільшаний король” і аналізує її,
в баладі Ґете.
звертаючи увагу на співіснування,
переплетіння в ній реального (батько з
сином у лісі, вітер, шум дерев) і
фантастичного (вільшаний король, його
доньки і т. д.) світів;
визначає головну думку твору, різні
варіанти її інтерпретації, а саме: за страхом
хлопчика, його мареннями криється: а)
одвічна боротьба життя зі смертю; б)
зіткнення романтичного (фантастичного) та
реалістичного світосприйняття;
висловлює особисте ставлення до проблем,
що порушуються в баладах, аргументуючи
свою точку зору прикладами і цитатами з
1
2. тексту.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (виразне читання балади Ф.Шиллера
«Рукавичка», цитатні плани, твори-мініатюри за баладою).
2. Літературний диктант «Істинне – хибне».
1) Літературна балада – це ліро-епічний жанр усної народної творчості з
динамічним сюжетом, з трагічною, часто фантастичною розв’язкою. (« - »)
2) Художній опис – це вид оповіді, який зображує який-небудь предмет
чи картину. (« + »)
3) Види художніх описів: портрет, пейзаж, інтер’єр, мова персонажа. (« »)
4) Антитеза – це протиставлення. (« + »)
5) У баладі Ф.Шиллера «Рукавичка» протиставлені світ природи і світ
людини. (« + »)
6)
У
баладі
Ф.Шиллера
розкрито
проблему
людської
гідності,
утверджується самоцінність життя. (« + »)
7) Лицар Делорж – це вигаданий образ. (« - »)
8) У баладі «Рукавичка» дві кульмінації. (« + »)
9) Лицар Делорж – ідеал людини епохи Відродження. (« - »)
10) Кунігунда – це жіночий ідеал Ф.Шиллера. (« - »)
3. Взаємоперевірка робіт.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ідеал людини епохи Просвітництва – це природа. Світ природи
досконалий і може бути взірцем для людського суспільства – переконаний
видатний німецький просвітник Ф.Шиллер. Світ природи загадковий і
2
3. таємничий, фантастичний і водночас реальний, а людина є його часткою –
вважає інший великий просвітник Гете.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Погляди Гете на природу і місце в ній людини знайшли образне втілення
в баладі «Вільшаний кроль». Аналізуючи твір, ми побачимо, як у ньому
переплітаються тонкий психологізм, фантастичне та реальне. (Запис до
зошитів теми уроку)
ІV. Формування нових знань, вмінь та навичок
1. Знайомство з біографією Ґете.
- Робота з підручником (Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н.
«Зарубіжна література», с.52 – 53).
- Перегляд навчального відеофільму («Електронна енциклопедія. Гете»).
2. Складання «Портфоліо поета».
- Представник німецького Просвітництва, поет, прозаїк, мислитель,
державний діяч, театральний критик, художник, науковець, дослідник.
- Народився у Франкфурті-на-Майні в заможній родині бюргера, доктора
права.
- Навчався у Лейпцигу та Страсбурзі. Вивчав юриспруденцію, медицину,
літературу.
- Учасник руху "Буря і натиск", який об'єднував молоде покоління
німецьких письменників і пропагував ідею "природної людини".
- 50 років прослужив Ґете у Веймарському герцоґстві, здобув чин
таємного радника. Виконував обов'язки прем'єр-міністра, міністра культури,
шляхів, військового міністра, директора театру.
3
4. - Дружба з Ф.Шиллером.
- Основні твори: роман "Страждання юного Вертера", трагедія "Фауст",
балада "Вільшаний король".
3.
Виразне читання балади «Вільшаний король» (випереджальне
завдання).
4. Визначення настрою балади.
Напружений, хвилюючий, драматичний, тривожний, трагічний.
5. Бесіда за змістом з елементами текстологічного аналізу.
- До якого різновиду балад належить твір Гете?
- Що фантастичного є у творі?
- Чи насправді трагічний кінець балади пов’язаний саме з
потойбічним, фантастичним явищем? Від чого помирає хлопчик? (Він був дуже
хворим: «чогось боїться і мерзне син»)
- Чому являється хлопцеві вільшаний король? (Це плід його
хворобливої уяви - чудернацькі хмари туману плюс марення хворого)
- Який вигляд має вільшаний король?
- Як він звертається до хлопчика, що обіцяє йому?
- Чи бачить батько вільшаного короля? Звідки нам про це відомо?
- Чим же наляканий батько? (Реальною хворобою і трагічним кінцем
сина)
6.
Визначення особливостей композиції, з’ясування форми твору
та його дійових осіб.
За формою балада побудована як діалог батька і сина, в якому
розкриваються почуття героїв. Вірш складається з 8 строф (катренів).
4
5. Дійові особи:
Батько (реальний співрозмовник)
Син
Вільшаний король (фантастичний співрозмовник)
7.
Інтерактивна вправа: робота в групах.
- Визначення реального й фантастичного планів балади.
Реальне
Фантастичне
Висновок
Батько і син повертаються
Вільшаний король,
Стосунки природи й
додому через темний нічний його дочки
людства; розум не
ліс; нічні страхи дитини;
завжди може пояснити
Олюднені образи
хвороба і смерть дитини;
емоції, відчуття
природи
туман, верби, вітер
(Висновок робиться сумісно учнями та вчителем після обговорення
результатів роботи в групах).
- Складання характеристик героїв балади.
Вільшаний король
Син
Батько
Таємничий
Принадливий
Чарівний
Довірливий
Вразливий
Ніжний
Впевнений
Сміливий
Боїться за
сина
Могутній
Викликає почуття страху
Люблячий
- Порівняння світосприйняття батька й сина.
Дитина
Батько
Бачать природу
в образах
реально
Бояться
Вільшаного короля
хвороби дитини
Сприймають дійсність
серцем, через почуття
розумом, через логіку
Висновок
5
6. Інтуїтивне світосприйняття
Раціональне світосприйняття
(Висновок робиться сумісно учнями та вчителем після обговорення
результатів роботи в групах).
8. З’ясування теми, ідеї, конфлікту твору.
Тема. Страх людини перед таємничими силами природи.
Ідея. Небезпечно втручатися у світ природи, це загрожує життю. Світ
природи — таємничий. Він приваблює і лякає людину одночасно. До кінця
пізнати природу неможливо.
Конфлікт. Між світом дорослого і світом дитини; між життям і смертю;
між реальним та фантастичним.
V. Застосування набутих знань, вмінь та навичок
1. Компаративний аналіз поетичних перекладів.
«Вільшаний король»
М.Рильського
«Король вільшаний он там стоїть»
«Він у короні»
«Хвостатий пан»
«Будемо гратись»
«В оселі моїй»
«Квіти прекрасні знайду»
«У злото одягне матуся моя»
«Надить вільшаний король»
«Лесной царь»
В.А.Жуковского
«В глаза сверкнул»
«В темной короне»
«С густой бородой»
«Веселого много»
«В моей стороне»
«Цветы бирюзовы, жемчужны струи»
«Из золота слиты чертоги мои»
«Лесной царь со мной говорит…
сулит»
«Дочки у танку в цей час»
«Узнаешь прекрасних моих дочерей»
«Дочки прийдуть стрічать, вітати, «Будут играть и летать, играя, летая,
співати, тебе колихать»
тебя усыплять»
«Королівни вільшані зійшлись»
«Кивают из темных ветвей»
«Візьму тебе я»
«А будеш ты мой»
«Він нас догнав… болюче обняв» «Нас хочет догнать… мне тяжко
дышать»
- Вільшаний король якого перекладача є конкретним персонажем, а якого
– маревом, уявою?
6
7. - Від чого помирає хлопчик у перекладі Рильського, а від чого – у
Жуковського?
2. Компаративний аналіз творів різних видів мистецтва.
Ф.Шуберт. «Лісовий цар»
Мелодія
Співуча, прониклива, задушевна, романтична
Темп
Повільний
Ритм
Чіткий, виразний
Динаміка
Наростаюча
- Яке враження справила на вас ця музика?
- Чи підсилила вона враження від прочитання балади?
- Як композитор передає галоп коня? Що він символізує?
- Як композитор передає трагізм подій?
- За допомогою яких засобів створюється таємничий фон балади?
VІ. Рефлексія
Складання сенканів до образів батька, сина, вільшаного короля.
(Батько
Люблячий, стурбований
Їде, поспішає, переживає
Не вірить наляканому синові
Дорослий
Син
Тендітний, вразливий
Боїться, тремтить, помирає
Бачить вільшаного короля
Дитина
Король
Страшний, привабливий
Лякає, вабить, зачаровує
7
8. Забирає хвору дитину
Природа)
VІІ. Домашнє завдання
Виразне читання балади Гете.
Виписати у зошити приклади художніх засобів, використаних поетом.
За бажанням: намалювати ілюстрації до балади, дібрати до них цитати.
Використані джерела
Програма
для
загальноосвітніх
навчальних
закладів.
Зарубіжна
література. 5 – 12 класи / За ред. Д.Наливайка. – К., 2005
Електронна енциклопедія. Гете
Зарубіжна література в школі. – 2012. - №17. – С.15 – 19
Зарубіжна література в школі. – 2013. - №18. – С.23 – 27
Науменко Є. Кращі уроки зарубіжної літератури. Випуск 2. – Х., 2010
Півнюк Н., Чепурко О., Гребницька Н. «Зарубіжна література». – К., 2007.
– С.52 - 57
Чорна О. Усі уроки зарубіжної літератури. 7 клас. – Х., 2008
Шутько Р. Зарубіжна література. Матеріали до уроків. 7 клас. – Х., 2008
poiskm.com/song/194158-Frants-SHubert-Lesnoy-tsar
8