Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Ювілейний книгоград

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 34 Ad

Ювілейний книгоград

Download to read offline

Книги-ювіляри 2023 року
Цікаві факти про написання та видання творів української та зарубіжної літератури, короткі відомості про письменників
Більше інформації на сайті Національної бібліотеки України для дітей: https://chl.kiev.ua/

Книги-ювіляри 2023 року
Цікаві факти про написання та видання творів української та зарубіжної літератури, короткі відомості про письменників
Більше інформації на сайті Національної бібліотеки України для дітей: https://chl.kiev.ua/

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Similar to Ювілейний книгоград (20)

More from НБУ для дітей (20)

Advertisement

Recently uploaded (20)

Ювілейний книгоград

 1. 1. До збірки увійшли 36 байок автора, але через тогочасну цензуру всі 500 примірників збірки були спалені. Тільки 1872 року вдалося видати другу (доповнену) книгу байок, а 1882 року – третю, що була передруком попередньої. Його відомі байки «Бджола і Мухи», «Ведмідь-пасічник», «Вівці та Собаки», «Вовк та Зозуля», «Гадюка та Ягня», «Громада», «Квіти», «Деревце», «Муха й Бджола», «Осел і Хазяїн», «Собака і Кінь», «Хмара» вперше надруковані в 1872 році. «Найкращий український байкопис» (за висловом Івана Франка) народився в родині управителя поміщицького маєтку. Навчався у Полтавській гімназії, Ніжинському ліцеї вищих наук. Викладав географію в Чернігівській чоловічій гімназії. Редагував двотижневик «Чернігівський листок» (1861-1863), де піднімав теми викладання рідною мовою, жіночої освіти, писав про гострі соціальні проблеми, друкував свої байки. Перша збірка байок письменника була опублікована у серії «Для народного читання» (Київ, 1863). Протягом 1890- 1893 років байкар написав понад 50 віршованих загадок, жартівливих пісеньок та акровіршів для дітей. Ці дотепні, щирі, досконалі за формою твори друкувалися під псевдонімом «дідусь Кенир». Дізнайся більше: Леонід Глібов 1827 р. — народився Леонід Глібов, байкар Леонід Іванович Глібов (1827-1893) «Здається, байка, просто бреше, А справді ясну правду чеше, Нікого в світі не мине. Читайте, згадуйте мене!» (Л. Глібов)
 2. 2. Поет, прозаїк, перекладач, літературний критик, фольклорист, науковець, видавець, громадський діяч народився на Львівщині в родині сільського коваля. Навчався у Дрогобицькій початковій школі та гімназії, декілька років провчився на філологічному відділенні Львівського університету. Товаришував з О. Терлецьким, М. Павликом, листувався з М. Драгомановим. Уперше виступив як поет у 1874 році. Писав поетичні поеми, перероблював сюжети світової літератури («Лис Микита», «Пригоди Дон Кіхота», «Абу-Касимові капці»). У прозових творах висвітлював проблемах тогочасного галицького життя («Boa constrictor», «Борислав сміється»). За 40 років активного творчого життя кожних два дні виходив новий твір письменника (вірш, новела, повість, роман, монографія тощо), щороку видавав 5-6 книжок. Дізнайся більше: Іван Франко. Енциклопедія життя і творчості Лютий Т. Франко і його Мирони Збірка написана на основі спогадів автора та включає оповідання «Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Оловець», «Schön Schreiben», «Отець-гуморист», «Борис Граб». «Оповідання, зібрані в отсьому томику, в більшій мірі від інших мають автобіографічний характер. Вони показують у загальних нарисах хід виховання сільського хлопчини перед 30- 40 роками, починаючи від перших проблисків власного думання, а кінчаючи найвищими ступенями середньої школи» (І. Франко)
 3. 3. Справжнє ім’я письменниці — Косач Ольга Петрівна, яка народилася у м. Гадячі у родині письменника Петра Драгоманова. Діти родини зростали в атмосфері свободи та любові до всього українського. Здобула початкову домашню освіту, згодом навчалась у пансіоні шляхетних дівчат у Києві (1861-1866). Мешкала у брата Михайла Драгоманова, який мав великий вплив на формування її світогляду. Після переїзду на Волинь разом з чоловіком П. Косачем займалась етнографією, записувала народні пісні, обряди та звичаї, збирала зразки народних вишивок. Видала книжку «Український орнамент» (1876). Згодом вийшла перша збірка поезій «Думки-мережанки» (1886). Авторка багатьох оповідань, які змальовували життя та прагнення тогочасної української інтелігенції. Дізнайся більше: Шевелєва М. Олена Пчілка — аристократка української літератури 1849 р. — народилася Олена Пчілка, письменниця Українські колядки Олени Пчілки Етнографічну працю про колядки та щедрівки вперше було опубліковано у декількох номерах журналу «Киевская старина» 1903 року (Т. 80 (січень), Т. 81 (квітень, травень, червень). Матеріал був записаний письменницею тільки у одній області Волині, більша частина якої була польською. «…Усякі народні обрядності не минали нашого двору: колядування, посипання, запросини на весілля… Чи можна ж було нам не знати українського слова, коли воно було просто таки нашою рідною, притаманною стихією» (О. Пчілка)
 4. 4. Письменник народився на Дніпропетровщині у бідній селянській родині. Навчався у церковній школі, Першому катеринославському реальному училищі, Катеринославському університеті на математичному та юридичному факультетах, але останній не закінчив. Одночасно опановував російську, німецьку та французьку мови. Літературний дебют письменника припав на 1919 рік. Оповідання «Старець», «Складне питання», «Ваня», «Гайдамака», «Добрий бог», «На селі», «На іменинах», «Дід Яким» видані у 1919-1920 роках. Працював учителем, бібліографом у Книжковій палаті, редактором у видавництвах. Майстер психологічної прози, митець-філософ, перекладач з французької твори Вольтера, Бальзака, Дідро, Мопассана тощо. Його кращі романи — «Місто» (1928), «Невеличка драма» (1930). Належить до письменників «розстріляного відродження», останні роки життя провів на Соловках та розстріляний в урочищі Сандармох. Дізнайся більше: Валер'ян Підмогильний – Біографія Підмогильний Валер’ян Петрович Український письменник Валер’ян Підмогильний (1901-1937) Вперше оповідання було надруковано у журналі «Нова громада», 1923, № 9 та мало широкий попит серед читачів. Того ж року у київському видавництві «Київдрук» вийшла книжка, де було вміщено оповідання «Син» та «Повстанці та інші оповідання». Тема твору — голод 1921-1923 років в Україні. В своїх нотатках автор вважав оповідання одним зі своїх найкращих творів. «В особі В. Підмогильного в нашій сучасній літературі з’явився дійсний поет-лірик, поет чарів ночі, молода, свіжа, багатонадійна сила з сталим інтересом до психологічних проблем...» (С. Єфремов, український письменник)
 5. 5. Дитячий письменник, відомий новеліст, перекладач народився у селянській родині на Полтавщині. Навчався у ремісничому училищі, Харківському університеті, працював на заводі імені Малишева (Харків), у колгоспі, на будівництві Миронівської ДРЕС, відбудові донбаських шахт, у редакціях літературної періодики, сценарній майстерні Київської кіностудії ім. О. Довженка. Значний вплив на формування його літературних смаків справив його брат та письменник Григорій Тютюнник. Його творчий доробок складає понад 50 книжок для дітей, багато перекладів з англійської, німецької та кількох слов’янських мов. Лауреат премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (повісті «Климко», «Вогник далеко в степу»), премії імені Миколи Трублаїні, Національної премії імені Тараса Шевченка. Дізнайся більше: Григір Тютюнник. Дивак Прекрасний знавець дитячої психіки, автор багатьох дитячих творів зізнавався у своїх записниках — «Ніколи не працював над темою. Завжди працюю над почуттями, що живуть навколо мене і в мені…». Тема твору — зображення ставлення людини до природи, показ різниці у світосприйнятті хлопчика та дідуся. «Ідеалом для мене завжди були й залишаються доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших проявах» (Г. Тютюнник)
 6. 6. Народилась письменниця у родині службовця в Москві. Працювала репортером, літературним редактором. Почала друкуватися 1924 року. Перша збірка віршів — «Весна на селі» (1929). Авторка багатьох збірок віршованих творів для дітей — «Дитячий садок» (1929), «Одна сім'я» (1955), «Ростемо завзяті» (1959), «Козак Голота» (1966), «Ручаї» (1968) тощо. Перекладала переважно з польської мови — твори А. Міцкевича, Б. Пруста, В. Реймонта, Е. Ожешко, Є. Путраменга, Г. Сенкевича та інших авторів. Лауреат премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (1979). Творчий доробок письменниці складає понад 50 книжок. Дізнайся більше: Марія Аркадіївна Пригара (1908–1983) «Дзвінке слово Марії Пригари» (до 110-річчя від дня народження української письменниці) Поетичний світ Марії Пригари «— Ти знаєш що, — сказав байбак Дружкові-ховрашкові. — Чого нам треба жити так — В степах, а не в діброві? Десь, кажуть, є ліси й гаї, Приносять прохолоду, А я і родичі мої Не бачили їх зроду...» Марія Пригара До віршованої казки входять вірші-розділи: «Байбакова мрія», «Друзі», «На річці», «У діброві». «Даруй мені, доле, надію єдину, Мов промінь незгасний, омитий грозою, Що теж я на стежці лишила іскрину, Що теж я у світі була не чужою» (М. Пригара)
 7. 7. Роман присвячений Іванові Сірку, якого кримські татари називали Урус- шайтаном. Автор багато працював у архівах, вивчав документи та впродовж 10 років опублікував ще три книжки, які разом становлять тетралогію «Таємний посол». На основі твору написав сценарій фільму. На той час у кіномистецтві була заборона на створення та показ фільмів про доблесних козаків, навіть, у пригодницькому жанрі. Це було основною причиною відмови кіностудії до згаданого матеріалу. Але в архіві сценарій письменника зберігся. Письменник народився у селянській родині на Київщині. Навчався у середній школі, філологічному відділенні Київського університету, де почав віршувати. З початком німецько-радянської війни вступив до лав нерегулярних збройних формувань, потрапив у полон, згодом до концентраційного табору Німеччини. Восени 1945 р. повернувся на Батьківщину, працював учителем у сільській школі та заочно закінчив університет. Автор низки історичних та пригодницьких романів, повістей, казок для дітей («Чарівний перстень», «Микита Кожум’яка», «Месник з лісу», «Червона троянда»). За твори історико- патріотичної тематики, зокрема романи «Посол Урус-шайтана», «Шовковий шнурок», «Князь Кий» був удостоєний 1983 року премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за літературно- мистецькі твори для дітей та юнацтва. Дізнайся більше: Шевелєва М. Володимир Малик: історія — це океан, це — колиска життя Малик Володимир Кирилович (1921-1998) «Письменник – це людина, яка мислить образами, картинами і має набуту чи вроджену здатність відтворювати їх словами на папері…» (В. Малик)
 8. 8. «На все дивлюся власними очима» (М. Рильський) Відомий поет народився у сім’ї українського культурного діяча, економіста та етнографа Т. Рильського. Його дитячі роки минули в селі Романівка на Житомирщині. Після закінчення приватної гімназії вступив на медичний факультет Київського університету, згодом продовжив навчання на історико-філологічному факультеті. Але навчання довелося перервати. Вчителював у сільських початкових школах, а 1923 року переїхав до Києва. Писати почав рано — перший його вірш був опублікований уже 1907 року, згодом побачила світ дебютна збірка «На білих островах» (1910). Протягом 1920-х років виходять ще 6 поетичних збірок. Письменник вільно володів 13 мовами, міг перекладати із 30 мов. Творча спадщина поета складає 35 поетичних збірок, понад чверть мільйона поетичних рядків перекладів (з польської, французької інших мов), кілька книжок наукових статей, редагування великої кількості поетичних та етнографічних видань. Дізнайся більше: Поет «недостріляного» Відродження. До 125-річчя з дня народження Максима Рильського Володар слів ясних і мудрих Автор присвятив дітям чимало своїх збірок віршів — «День ясний», «Квіти друзям», «Урожай», «Санчата діда Максима». В останній збірці, яка була видана видавництвом «Веселка» у серії «Перші книжечки дитячого садка» поет знайомить дітей із природою рідного краю, різними порами року.
 9. 9. Повість побачила світ у видавництві «Веселка». Казкова основа історії – знаний усім із дитинства сюжет про страшну злу бабу- ягу, яка живе у старій хатинці в лісі та викрадає дітей із села поблизу. 2018 року книжка була внесена до Почесного списку Андерсена. «Потерчатами» називають нехрещених дітей, яких за часів радянської влади стало багато. Це — книжка-сповідь про війну, яка написана через світосприйняття дитини. Твір складається з окремих розділів, які є епізодами-кадрами з дитинства автора, що вкрала війна. Народився письменник в учительській сім’ї на Черкащині. Закінчив Одеський політехнічний університет, працював журналістом. З 1959 року видавав поезію, історико-художню прозу, автобіографічну повість «Потерчата». Його відомі твори – «Бухтик з тихого затону», «Щирик із Змієвої гори», дилогія «Сині води», тетралогія «Джури козака Швайки», повість «Сторожова застава». Лауреат премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва 2002 року (роман «Сторожова застава»), Національної премії України ім. Тараса Шевченка 2012 року (трилогія «Джури»). Дізнайся більше: Володимир Рутківський: «Вірую не стільки в себе, скільки у своїх героїв» Вздульська В. Сучасні стратегії прочитання «Потерчат» В. Рутківського Качак Т. Знакова книга Рутківського Ткачук Г. Зачаклувати всіх! Володимир Рутківський / #ЖивіПисьменники «Вірую не стільки в себе, скільки у своїх героїв» (В. Рутківський)
 10. 10. Тисячу років перебували в забутті найстародавніші духовні скарби українського народу — міфи та легенди дохристиянської доби. Книжка відроджує величний пантеон міфічних героїв і персонажів, що їх створила поетична уява праукраїнців. Народився на Кіровоградщині у селянській родині. Дитиною зазнав страхіть голодомору, німецько-радянської війни. Навчався на філологічному факультеті Київського державного університету. Закінчив аспірантуру при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка АН УРСР, де працював у подальшому. Крім того працював у редакції «Літературної України», видавництві «Молодь». Творець цілого культурного пласту української міфології, автор «Словника давньоукраїнської міфології» (1993), книг «Міфи і легенди Давньої України» (2006), «Лебедія. Як і коли виникла Україна» (2005), «Як українські міфи по світу розійшлися» (2009). З-під його пера вийшло понад 35 книг. Дізнайся більше: Міфи і легенди Сергія Плачинди 1928 р. — народився Сергій Плачинда, письменник, громадський діяч
 11. 11. «Легка й доступна поетична мова Надії Гуменюк…Таке природне взаємопереплетіння: життєвого досвіду, таланту й літературної традиції» (Є. Баран, літературний критик) Поетеса, прозаїк, публіцистка народилася на Хмельниччині. Закінчила Хмельницьке педагогічне училище, факультет журналістики Львівського державного університету ім. Івана Франка. Розпочала журналістську діяльність 1973 року. Працювала у редакціях місцевих газет. Уперше публікуватися почала у 10-річному віці у всеукраїнській газеті для школярів «Зірка». Автор книжок для дітей — «Чапики-Чалапики» (1990), «Веселка для Веселика» (2001), «Де гуляє крокотам» (2003), «Казка про козака Ярка і Яринку-Живинку» (2004), «Котилася писанка» (2004), «Святвечір» (2003), «Боні і підземна ріка» (2007), «Зустріч на Босому мосту» (2009), історичного роману для дітей «Білий вовк на чорному шляху» (2010). Лауреат премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за збірку «Шуршик В. та інші: казки з Яринчиного саду» (2013). Дізнайся більше: Творчість як стиль життя: Надії Гуменюк — 60 Письменниця Надія Гуменюк та її казковий сад див і загадок Гуменюк Надія Павлівна Надія Гуменюк Таємниця Княжої гори Пригодницька книжка авторки розповідає про повернення родини Дужичів-Добровитів у своє рідне село, скарби давнього роду Добровитів, підземелля Княжої гори, які приховують безліч таємниць. Несподівані пастки, небезпечні злочинці, справжня дружба, відвага, кмітливість чекають читача при прочитанні книжки.
 12. 12. «Русалонька»… в моєму баченні є готовим характером, який живе і розвивається протягом всіх п’яти книг» (М. Павленко) Поетеса, прозаїк, науковець, педагог, художниця-ілюстраторка, автор багатьох творів для дітей народилась у родині вчителів та письменників на Львівщині. Згодом батьки переїхали на Черкащину, де проходило її дитинство. Зі шкільних років писала поетичні твори, які публікувалися на сторінках українських газет. Авторка казкових повістей для дітей та підлітків — «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається», «Півтора бажання: казки з Ялосоветиної скрині», «Моя класнюча дівчинка» (2016) тощо. Також була ілюстратором своїх поезій («Чар-папороть», 2002; «Душа осики», 2006). Дізнайся більше: Качак Т. Русалки-суперниці: історія третя «Півтора бажання Короля Буків, або Сучасна літературна молодь — дітям» Третя книжка із циклу шкільних повістей побачила світ у видавництві «Теза». Вона будувалась за принципом «краєзнавчого детектива» з історичними реаліями та фантастичним присмаком, зі звичайними радощами та проблемами семикласниці Софійки. У повісті переплітається теперішнє з минулим, а саме, мова йде про українську традицію ще дохристиянських, язичницьких часів та торкається історії Софійчиного роду.
 13. 13. «Це велике щастя — чути, як дитячими голосами звучать мелодії твого серця. Мабуть, всю дитячу літературу треба творити так, як для своїх дітей» (Г. Чубач) Відома українська поетеса народилась на Вінниччині у родині хліборобів. Після школи навчалась на факультеті журналістики Українського поліграфічного інституту, закінчила Вищі літературні курси, працювала у редакціях газет та журналів. У літературу прийшла рано. За 50 років своєї плідної творчої праці видала майже 80 книжок для дорослих та дітей, створила понад 500 пісень. Її творчість занесено до світової скарбниці «Література ХХI століття». У 2016 році вона отримала відзнаку «Золотий письменник України». Поетеса – лауреат всеукраїнських літературних премій ім. Павла Усенка, Марусі Чурай, С. Гулака-Артемовського, Є. Гуцала, А. Бортняка, міжнародної премії «Дружба» та премії Кабінету Міністрів України ім. Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2016). Дізнайся більше: Журавка з подільського жита З любові до цілого світу Вірші для дітей — радість душі Ганни Чубач Збірка належить до золотої колекції української літератури. Тут зібрано найкращі дитячі вірші з поетичного доробку авторки. Жартівливі казочки, абетки, лічилки, скоромовки, загадки – усе це легке у читанні та запам’ятовуванні дітлахами.
 14. 14. Відомий український поет, прозаїк, автор багатьох дорослих та дитячих творів народився у м. Станіславі. Навчався у Івано-Франківському педагогічному інституті. Працював у редакціях українських газет. Писати почав ще студентом, але перші публікації з’явились лише 20 років потому. Відомі дитячі книжки автора – повість-казка «Місце для дракона» (1990), фантастична казка «Літопис від равлика», казка «Історія одного поросяти» (2005), «Гопля і Піпля» (2008), казка «Лежень» (2016), збірка «Казки зі Львова» (2017), збірки «Чудернацькі казки» та «Казки веселі і сумні» (2017), «Мандариновий будиночок» (2019). 2012 року був отримав відзнаку «Золотий письменник України». Переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» (2005, 2009, 2015). Дізнайся більше: Літературні смаколики для дітей від Юрія Винничука Балакуче яблуко та інші історії «Казки писав ще в юності і досі ними захоплююся… Я їх досі перечитую. І в мене є мрія – опрацювати казки для дітей» (Ю. Винничук) Казка побачила світ у видавництві «А-БА-БА-ГА- ЛА-МА-ГА». Це історія про втікача — цукрового півника з вітрини крамниці та подальші його пригоди та непрості випробування.
 15. 15. «…любов до книжки слід прищеплювати з перших місяців життя. Це завдання батьків, вони мусять читати дитині, читати з нею, читати самим, щоб показувати приклад» (С. Дерманський) Пригодницька книжка знайомить із типовим українським сімейством Ковальчуків, в якому крім двох дітей-дотепників — хлопчика та дівчинки, живуть ще і кумедні домашні живності — кмітливий горобець, ледаркуватий собака, меткий кіт та інші улюбленці. Дитячий поет, прозаїк та казкар народився на Київщині. Навчався у Володарській середній школі, Київському національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова (1999). Викладає у Київському технікумі електронних приладів. Автор популярних пригодницьких повістей та казок для дітей (дилогія «Чудове Чудовисько», «Царство Яблукарство», «Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська», «Король буків, або Таємниця Смарагдової книги», «Казки Дракона Омелька» та інші). У творчому доробку письменника 38 книжок, 6 аудіокнижок та 2 інтерактивні книжки для дітей. Має відзнаки – «Поет року» від Топу БараБуки (2016), а 2018 року за книжку «Мері» отримав премію «Дитяча книга року BBC». Номінований на Меморіальну премію Астрід Ліндґрен 2023 року. Дізнайся більше: Дерманський Сашко | Письменники Сашко Дерманський #ЖивіПисьменники «Я просто хочу, щоб дітям було цікаво…» Лютий Т. Книга року ВВС: небилиця про живоду
 16. 16. «Нехай ця книжка живе у ваших домівках як привітний дух, і кожен, хто читатиме, не відкладе її вбік, а дочитає до кінця» (Ч. Діккенс) Народився у родині чиновника. З дитинства любив читати, рано пішов працювати на фабрику, щоб утримати сім’ю. Навчався у приватній школі, працював клерком, репортером та об’їздив багато міст Англії. Літературну діяльність розпочав 1833 року (оповідання «Манслі мегезін»). Його твори – «Посмертні записки Піквікського клубу» (1836), «Пригоди Олівера Твіста» (1838), «Домбі і син» (1848) та багато інших творів. Дізнайся більше: «Різдвяна пісня в прозі» Чарльза Діккенса Книжка писалась автором швидко – протягом шести тижнів (з жовтня 1843 року). У грудні того ж року вона була опублікована з ілюстраціями художника Дж. Ліча та стала несподіваним успіхом для самого автора. Перший наклад налічував 6 тис. примірників, які розійшлись упродовж трьох днів. Письменник майстерно поєднав у творі реальність і казку, правду і вигадку, фантастичне і буденне.
 17. 17. Народився в Балліроні (Північна Ірландія) в родині пастора. Отримав освіту в Белфасті, а в 1840 році виїхав до США. Брав участь у Мексиканській війні 1846-1848 років як журналіст. Цим подіям присвятив перший роман «Вільні стрільці» (1850). Протягом наступного десятиріччя виходять найкращі романи письменника: «Мисливці за скальпами» (1851), «Квартеронка» (1856), «Оцеола, вождь семінолів» (1858). Автор пригодницьких романів та творів для дітей та юнацтва, частина з яких була опублікована під псевдонімом «Капітан Майн Рід». Дізнайся більше: РІД, Томас МАЙН Історико-пригодницький роман автора описує події Другої семінольської війни (військовий конфлікт у Флориді 1835- 1842, який тривав між корінними групами американців). Автор аналізує проблеми американської політики у ставленні до індіанців. За його романом знято художній фільм «Оцеола» (1971) режисером К. Петцольдом.
 18. 18. «Ось така книга мені найбільше подобається. Ось таку книгу я б знала, як написати» (Е. Блайтон, англійська письменниця) Народилась у письменницькій родині. Отримала освіту під керівництвом батька. З дитинства захоплювалась літературою, вигадувала невеликі оповіді та казки, п’єси для домашнього театру. 1954 року написала свою першу книжку «Байки про квіти». Найвідоміші її твори – «Маленькі чоловіки» (1871), «Діти Джо» (1886). Її романи багато разів перевидавалися та стали класикою книжок для дітей та підлітків. За їхніми мотивами були створені сценічні та кінопостановки. Ім'я письменниці та її твори стали відомими брендами. Дізнайся більше: Луїза Мей Олкотт. Біографія Луїза Мей Олкотт Книжка написана на основі автобіографічного матеріалу. Створена на прохання бостонського видавця Т. Найлса. Прообразом Мег стала старша сестра Луїзи Анна, а образи Бет і Емі були «списані» з її молодших сестер Елізабет та Мей відповідно. Наступного 1869 року вийшло продовження під назвою «Хороші дружини».
 19. 19. Найвідоміший пригодницький роман автора розповідає про експедицію з головним героєм, оповідачем Джимом Гокінсом, та піратами, які розшукують скарби, що заховані на далекому острові. Поет, прозаїк, представник англійського романтизму народився у родині морського інженера. Він був хворобливим хлопчиком, багато читав, навчався у закритій школі. 1867-1875 роки — навчання на юридичному факультеті Единбурзького університету. 1866 року вийшла перша книжка Стівенсона «Пентландське повстання». Світову славу він здобув після виходу роману «Острів скарбів» (1883). Автор подорожує південними морями, шукає прийнятний для себе клімат. У 1889 році родина Стівенсонів придбала ділянку землі на острові Уполу (архіпелаг Самоа), де він жив до кінця своїх днів. Його основні твори — романи «Власник Баллантре», «Дивна історія доктора Джекіла і містера Хайда», збірка віршів «Дитячий квітник віршів», балада «Вересковий мед». Дізнайся більше: Стівенсон Роберт Льюїс РОБЕРТ ЛЬЮЇС СТІВЕНСОН (1850-1894)
 20. 20. Народився у Единбурзі у родині письменника та художника. Навчався у початковій школі Годдера, єзуїтському коледжі Стоніхерст, де почав писати різні історії, оповіді для студентів. Видавав журнал коледжу, писав вірші. Активно займався спортом, мандрував Європою. Навчався в Единбурзькому університеті на медичному відділенні. Світову славу принесли оповідання та повісті про Шерлока Холмса. Також відомі його науково-фантастичні твори про професора Челленджера, історичні романи, п'єси та вірші («Загублений світ», «Отруєний пояс», «Вигнанці» інші). Дізнайся більше: Метр детективу Образ Шерлока Холмса у детективних новелах Артура Конан Дойла Окініна А. Артур Конан-Дойль: «Я вбив цю скотину!» Саме цей твір став початком всесвітньо відомої «шерлокіани». Уперше опубліковано в листопаді 1887 року в альманасі «Beeton’s Christmas Annual». Окремим виданням твір вийшов у видавництві «Ward, Lock & Co.» з ілюстраціями батька письменника. «Під палітуркою кожної правдивої книги знаходиться концентрована суть людини» (А.К. Дойл)
 21. 21. Повість «Летючий клас» — один із кращих творів письменника, який розповідає історію про дружбу, дитинство вихованців німецького інтернату. На її прикладі можна зайвий раз переконатися, шо кожен із нас може зробити щось неймовірне для іншої людини. Твір був екранізований тричі у Німеччині (1954, 1973 та 2003 роки). «Тільки справжня людина, подорослішавши, залишається дитиною» (Е. Кестнер) Народився у Дрездені, навчався у Лейпцизькому університеті. З 1927 року працював позаштатним кореспондентом відділу культури у Берліні. У 1928 році світ побачила його перша книжка – збірник віршів лейпцизького періоду під назвою «Серце на талії», а потім «Еміль і детективи» (1929). Згодом вийшли ще три поетичні збірки. Після Другої світової війни він переїхав у Мюнхен, де керував літературним відділом «Нової газети» та видавав газету «Пінгвін» для дітей і молоді. Його дитячі книжки — «Кнопка і Антон» (1931), «Летючий клас» (1933), «Дві Лотти» (1949), «Маленький Макс» (1963), «Маленький Макс і маленька міс» (1967). Лауреат літературної премії ім. Ґ. Бюхнера (1957), Міжнародної премії ім. Г. К. Андерсена (1960). Дізнайся більше: Письменники та художники — лауреати Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена Еріх Кестнер
 22. 22. Народився у Ньюбері (Беркшир, Великобританія). Навчавсчя католицькій школі (Редінг). Під час війни служив у Королівських військово-повітряних силах Британії. Почав писати в 1945 році, продав свій перший твір журналу «Думка Лондона». Своє перше оповідання про Паддінгтона опублікував 1958 року. Письменник написав понад 150 книг, серед них автобіографія, детективні розповіді про слідчого Monsieur Pamplemousse та багато інших. 1997 року він отримав Орден Британської імперії за внесок у дитячу літературу. Дізнайся більше: Майкл Бонд. Біографія Ринк О. Ведмедик Паддінгтон: історія перуанського біженця До написання твору письменника надихнула м’яка іграшка з крамниці, яку він купив для своєї дружини. За 10 днів з’явилась перша історія про цікавого медведика, згодом з’явилось продовження цієї історії. Серії із 14 книжок про пригоди ведмежати стали символом доброти та толерантності в усьому світі. Їхній тираж складає понад 25 млн примірників, перекладені багатьма мовами. Герой книги став ще й героєм однойменного серіалу. «Хоча світ помітно змінився за останні тридцять років, Паддінгтон залишається таким же, яким і був завжди — оптимістичним і відкритим для будь-яких життєвих поворотів» (М. Бонд)
 23. 23. Перша книжка «Ян і Янеке» стала серією найвідоміших пригодницьких книг для дітей у Нідерландах, яка виникла під час співпраці письменниці з газетою «Het Patrol» та відомим художником-ілюстратором Ф. Вестендорпом. Наклад серії мовою оригіналу сягав за 1 000 000 примірників. Це пригодницькі оповіді про двох дітей-сусідів, які спричинили переворот у літературі для дітей 1950-1960-х років. Народилась у родині священника та колишньої вчительки, батьки відкрили для дівчинки світ читання та книжки. Вірші почала писати у юному віці. 1938 року були надруковані перші вірші у літературному журналі. Згодом працювала у бібліотеці як волонтер, навчалась на бібліотечних курсах. З 1946 року працювала у газеті опору «Het Parool», писала вірші. Перша збірка віршів письменниці «Het Whistlekettle» була опублікована 1950 року. Її творчий доробок — вірші, пісні, п’єси, мюзикли, радіо- та телевізійні драми, книжки для дітей. Письменницю називають матір'ю нідерландської театральної пісні та королевою нідерландської дитячої літератури, високо цінують за її «чудову нідерландську ідіому». 2007 року група нідерландських істориків включила її до списку «Канон нідерландської історії». Лауреат Міжнародної премії ім. Г. К. Андерсена (1988). Дізнайся більше: 105 років від дня народження Анні Шмідт (1911—1995), нідерландської дитячої письменниці Письменники та художники — лауреати Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена
 24. 24. «Я постійно могла малювати ілюстрації для книг Астрід Ліндґрен, тому що її тексти завжди були такі прекрасні, що малюнки створювались самі собою» (І. Вікланд, художниця-ілюстраторка) Народилась у містечку Віммербю (Швеція). Творчі здібності письменниці проявилися у початковій школі, де її називали «віммербонською Сельмою Лагерлеф». Після школи працювала у місцевій газеті. Першу казку «Пеппі Довгапанчоха» написала 1944 року. Працювала у дитячому видавництві. Відомі твори — «Міо, мій Міо» (1954), трилогія про Карлсона (1955-1968), «Расмус-волоцюга» (1956) та багато інших. Її творчість відзначена літературними преміями, 1958 року вона отримала Міжнародну премію ім. Г.К. Андерсена. Твори письменниці перекладалися багатьма мовами у понад 60 країнах світу. Дізнайся більше: Письменники та художники — лауреати Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена Брати Лев'яче Серце Казково-пригодницька повість авторки — це історія двох братів, які потрапляють у казкову країну Нангіяла, де проходять низку випробувань, пригод, борючись проти тирана Тенгіля і драконихи Катли. Після першої публікації книжка стала бестселером. Наступного року повість була відзначена медаллю шведських книготорговців «Твій книжковий вибір», а 1975 р. — літературною премією Нідерландів «Срібний олівець». Українською книжку переклала О. Сенюк 1985 року.
 25. 25. «Я написала цю книжку для сина, Девіда Лорда Патерсона, але, прочитавши її, він попросив, щоб Лізине ім’я також з’явилось у присвяті. І я виконала його прохання» (К. Патерсон) У творі авторки відтворено історію покинутої талановитої одинадцятирічної дівчинки- сироти Ґіллі Гопкінз. Біль, спричинений матір’ю, яка відмовилася від неї, зробив її жорстокою, як наслідок вона погано поводилась, нікому не довіряла. Книжка порушує актуальні у сучасному світі проблеми любові та розуміння дитини, зв’язку дитини з соціумом. 1979 року книжку відзначили Національною книжковою премією та премією Ньюбері. 2015 року книжку було екранізовано з однойменною назвою (режисер С. Херек). Сучасна письменниця народилась у китайській провінції Цзинсу у родині американського місіонера. З початком китайсько-японської війни 1937 року родина була змушена шукати притулку в США. У 7 років проявився потяг до літературної творчості. Сприймати себе як письменницю почала тільки 1964 року, коли запропонували написати навчальний посібник для недільних шкіл пресвітеріанської церкви. Авторка 35 книжок для дітей та підлітків, які перекладено багатьма мовами. Її відомі твори — «Знак хризантеми», «Полюбив я Якова», «Неперевершена Ґіллі Гопкінз». Пропагує важливість читання, здобула звання «Жива легенда» від Бібліотеки Конгресу. Лауреат Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена. Дізнайся більше: Філософія життя Кетрін Патерсон Письменники та художники — лауреати Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена
 26. 26. У дитячому фентезійному романі «Відьми» дія відбувається частково у Норвегії та Великобританії та пов'язані з пригодами малого хлопця та його бабусі у світі, де існують відьми, які ненавидять дітей. Книжка потрапила до списку Американської бібліотечної асоціації «100 найбільш спірних книг 1990-1999 років». Народився у Південному Уельсі в норвезькій родині. Навчався у Кафедральній школі, інтернаті Св. Петра (Венстон-Сьюпер-Мері), коледжі. Захоплювався фотографією. Працював у Східній Африці, Танзанії. Там уперше був надрукований його твір у місцевій газеті. Пройшов Другу світову війну, став льотчиком-винищувачем. Працював помічником військового аташе посольства Великобританії у США. З 1960 року почав писати дитячі твори, які були неодноразово нагороджені багатьма літературними преміями, а відомі кінорежисери світу їх екранізували. 2008 року письменника внесли до списку «50 кращих британських письменників, починаючи з 1945 року» журналу «The Times». Дізнайся більше: Незвичайні історії Великого казкаря «Я пишу тільки про те, що захоплює дух або смішить…» «Роальд Дал дуже вірив у захоплюючу силу гарної історії» (Ф. Доу, директор дитячого видавництва «Пінгвін»)
 27. 27. Маргаритка, повненька дівчинка-підліток, яка комплексує через власну зовнішність, страждає від нерозділеного кохання, переймається шкільними клопотами, занурюється у сімейні проблеми — розлучення батьків. Народилась у передмісті Відня. Навчалась в Академії прикладного мистецтва за фахом «Прикладна графіка». Писала статті для щоденних газет та журналів, австрійської компанії суспільного телебачення. Її перша книжка — повість «Рудоволоса Фредеріка» (1970) принесла письменниці літературну премію Ф. Бедекера за досягнення у німецькомовній дитячій літературі та літературі для підлітків. Відомі книжки авторки — «Діти з дитячого підземелля», «Троє поштових грабіжників» (1971), «Начхати нам на огіркового короля!», «Чоловік для мами» (1972) «Летіть, хрущі!», «Маленький пан береться за справу» (1973), «Конрад, або Дитина з бляшанки» (1975), «Обзивають мене мурахоїдом» (1986), «Маргаритко, моя квітко» (1988), «Футбольні історії від Франца» (2002) та багато інших. Вони майже щороку друкувалися різними видавництвами. Отримала понад 30 літературних національних та міжнародних премій, зокрема Міжнародну премію ім. Г.К. Андерсена (1984) та Меморіальну премію ім. Астрід Ліндґрен (2003). Дізнайся більше: Письменники та художники — лауреати Міжнародної премії ім. Г.К. Андерсена «Уміння читати й мислити тісно пов’язані. Важливо, щоб діти читали, і, певна річ, має значення також те, що саме вони читають» (К. Нестлінґер)
 28. 28. Повість письменниці — одна з перших дитячих антиутопій. Головний герой — одинадцятирічний Джонас, живе у, здавалося б, ідеальному світі. У ньому немає насилля, нерівності, забруднення довкілля та решти серйозних проблем. Навіть такі природні процеси, як старіння і смерть, делікатно сховано за лаштунками суспільного життя. Переклад твору українською мовою здійснив О. Стукало. У 2014 році книжка була екранізована, з Меріл Стріп, Джеффом Бріджесом, Олександром Скарсгардом і Кеті Холмс у головних ролях. Американська письменниця народилась у Гонолулу (Гаваї, США) в родині військового лікаря, тому часто переїжджали та об'їздили усю країну та світ. У 1954 році Лоїс вступила до університету Брауна, а через 2 роки вийшла заміж за військового. У сім’ї було 4 дітей, проживали у Кембриджі. Лоурі навчалась в університеті Південного Мена в Портленді, який закінчила 1972 року. Першу книжку написала у 1957 році. Лауреат медалі Дж. Ньюбері (1990, 1994). Дізнайся більше: Книжки-лауреати Ньюбері: що можна прочитати українською Лоїс Лоурі
 29. 29. 2004 року книжка отримала медаль Ньюбері (американську щорічну літературну премію). У повісті авторки існують традиції казок та переказів, які розповідають про боротьбу темряви і світла, добра і зла, де за законами казок перемагає той, хто має добре серце та відвагу. Народилась у родині італійського походження у Філадельфії (Пенсильванія, США), але переїхала з родиною до Клімонту (Флорида). 1987 року вона отримала диплом з англійської мови та літератури університету Флориди. Літературною творчістю почала займатися тільки через 9 років. Її перша книжка — «Спасибі Вінн-Діксі» (2000) принесла миттєве визнання читачів, кілька нагород та міцно трималася в рейтингах найкращих книжок року. Її твори — «Тигр у повітрі» (2001), «Пригоди свинки Мерсі» (2005-2009), «Дивовижна подорож кролика Едварда» інші дитячі книжки. Дізнайся більше: Книжки-лауреати Ньюбері: що можна прочитати українською Кейт ДіКамілло «Я пишу для дітей та дорослих, мені подобається думати про себе як про оповідача… Я вважаю себе щасливою людиною: адже я можу розповідати життєствержувальні історії» (К. ДіКамілло)
 30. 30. Народилась у родині польського письменника Я. Б. Рошковського. Закінчила факультет сучасних мов Варшавського університету, де згодом викладала лінгвістику. Працювала вчителем англійської мови у гімназіях та ліцеях. Співпрацювала з літературними журналами. Редакторка підручників англійської мови в Pearson Central Europe. Як художник брала участь у виставках; як співачка — здобула І місце на Міжнародному конкурсі віршів та пісень про кохання у Варшаві, вийшла у півфінал 36-го Міжнародного фестивалю бардів OPPA 2018. Випустила перший альбом «Скрипаль без даху» (17 пісень, переважно на власні слова та музику). Дебютувала збіркою віршів 1997 року. Авторка циклу прозових творів для молоді «Кава з кардамоном» (2011), «Тірамісу з полуницею» (2016), «Молоко з медом» (2019), повісті «Зелені мартенси» (2016). Номінована на Меморіальну премію Астрід Ліндґрен 2022 за життєві досягнення в галузі літератури для дітей. Дізнайся більше: Малетич Н. Життя… як шоколад із чилі??? Йоанна Яґелло: Безпроблемний світ перестає бути цікавим Роман має виразний соціально-психологічний стрижень, де порушено актуальну для молоді проблему пошуку роботи та загалом – свого місця під сонцем. Книжка є продовженням відомого роману письменниці «Кава з кардамоном» про життя дівчини Лінки, де з’явилася нова детективна сюжетна лінія — нові розслідування дівчини. «У мене взагалі був задум показати, що світ дорослих — дуже недосконалий. Дорослі роблять помилки та не завжди добре чинять… Кожна доросла людина має право бути слабкою, а діти й поготів! Кожна людина має право (а може, обов’язок) намагатися ці помилки виправити» (Й. Яґелло)

×