SlideShare a Scribd company logo
Loodusmustrid<br />Selles tunnikavas kirjutatud ülesande eesmärgiks on õpilaste tähelepanu tõstmine – looduse ja selle väikeste detailide ning mustrite märkamine ja pliiatsite abil paberile kopeerimine. Pärast mustrite joonistamist toimub loodusmustrite rütmi tõlgendamine õpilaste liikumise ja tantsu ning hääle ja laulu teel. <br />1. Aine: Kunstiõpetus<br />2. Klass: 4.-6. klass<br />3. Maht: 2 x 45 min<br />4. Teema: Õuesõppe käigus, tegevuskunsti raames erinevate loodusmustrite loomine. Tuginedes kolme kunstniku loomingule: Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope, õpivad lapsed tunnetama ja märkama loodust, leidma seal liikudes väikseid detaile, mida paberile kopeerida. Õpilased kirjutavad iga loodusmustri juurde paar mustrit iseloomustavat omadust (näiteks krobeline ja soe männikoor). Õpilased õpivad väljendama oma tundeid ning loodusmustrite rütme liikumise ning hääle abil.<br />5. Tunni eesmärk: Õpilaste tähelepanu tõstmine – looduse ja selle väikeste detailide ning mustrite märkamine. Õpilased joonistavad põhimaterjalide abil loodusmustreid, mida nad õues liikudes leiavad ning märkavad. Lapsed õpivad tõlgendama loodusmustrite rütme oma liigutuste keelde ja esitavad selle õpetaja poolt kindlaksmääratud ajavahemikul. Ühine esinemine võib toimuda looduses või ka saalis. Kunstnike Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope loominguga tutvumine. <br />6. Põhimõisted: Loodusmustrid, detail, kopeerimine, ühisplakat, Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope.<br />7. Põhimaterjalid: Värvilised pliiatsid, harilikud pliiatsid, tindipliiatsid, viltpliiatsid, pintslid, tušš, veetopsid (vesi), paberid (viis A5 paberit õpilastele mustrite kopeerimiseks ning suur paber plakati loomiseks), käärid, liim.<br />8. Meetodid: Õuesõpe, individuaalne töö, rühmatöö, õpetaja juhised ja abi<br />9. Õppevahendid: Arvuti, projektor, internet – informatsioon ja fotod Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope kohta ning pilte loodusmustritest (näiteks Google otsingust võib leida huvitavaid loodusmustreid – natural patterns).<br />10. I tunni struktuur<br />1) Häälestus<br />Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga<br />Õpetaja räägib lastele algavast ülesandest ning tutvustab tundide ülesehitust – esmalt toimub tund klassiruumis ning siis suundutakse õue<br />Õpetaja räägib õpilastele Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope loomingust ning näitab erinevaid fotosid kunstnike töödest. Samuti saavad õpilased näha erinevaid loodusmustreid, mida õpetaja on internetist leidnud. <br />Pärast informatsiooni saamist jagab õpetaja lastele paberid (vajadusel ka pliiatsid), mida nad võtavad õue suundudes kaasa. <br />2) Õppimine<br />Õues olles räägib õpetaja looduses käitumisest ning sellest, kuidas loodust kahjustamata kopeerida erinevaid mustreid. Õpetaja peaks määrama ka koguse, mitu erinevat loodusmustrit peaks iga õpilane leidma – näiteks viis.<br />Õpetaja saab määrata ka territooriumi, kust piiridest välja minna ei tohiks, vastasel korral võib mõni õpilane liiga kaugele minna, mis tõttu võib töö valmimine kaua aega võtta. Hullem variant on õpilase metsa eksimine.<br />Õpilased alustavad tööga – liiguvad looduses ringi ning püüavad leida huvitavaid mustreid, mida saaks paberile kopeerida, juurde kirjutatakse ka seda materjali iseloomustavaid omadusi.<br />Õpilased on viis loodusmustrit leidnud. <br />Õpetaja räägib õpilastele veel kord üle, kuidas järgmine tunnietapp kujuneb. Järgnevalt võtavad lapsed ringi, et oma loodusmustreid tutvustada ka klassikaaslastele. Iga õpilane räägib lühidalt, miks ta just need mustrid valis, samuti kõneldakse ka kirjutatud loodusmustrite iseloomustavatest omadustest, mis annab eelduse järgmiseks ülesandeks.<br />Pärast õpilaste omapoolset joonistuste/visandite tutvustamist, algab loodusmustrite rütmi tõlgendamine laste liikumise/tansu ja hääle/laulu kaudu. <br />Õpetaja ülesandeks on kindlaks määrata ajavahemik, mille kestel saavad õpilased oma keha kasutades looduse mitmekesisust edasi anda. <br />3) Refleksioon:<br />Pärast loodusmustrite rütmi edasi andmist, saavad õpilased rääkida oma tunnetest ja emotsioonidest, mis neil liikumise/tantsimise käigus tekkisid.  <br />Samuti saavad lapsed rääkida, mis neile antud ülesande juures meeldis ning mida nad sooviksid selle juures muuta.<br />11. Hindamine: Õpetaja hindab tervet tööprotsessi ja õpilaste loomingulisust nii loodusmustrite leidmist, neid iseloomustavate sõnade leidlikkust, kui ka loodusmustrite rütmi edasi andmist (näiteks loomingulisust ja omapära).<br />12. Kodutöö: Õpilased leiavad oma kodust või maja ümbrusest (loodusest) viis erinevat mustrit ning kopeerivad need pliiatsite abil paberile. Lapsed toovad need tööd järgmiseks korraks kooli, kus nad saavad oma mustreid kaasõpilastele ning õpetajale näidata.<br />
Loodusmustrid
Loodusmustrid

More Related Content

Viewers also liked (20)

Keraamika tehikad
Keraamika tehikadKeraamika tehikad
Keraamika tehikad
 
Keraamika ajalugu
Keraamika ajaluguKeraamika ajalugu
Keraamika ajalugu
 
Paberist vitraaž
Paberist  vitraažPaberist  vitraaž
Paberist vitraaž
 
Lotte Liis - Inimene
Lotte Liis - InimeneLotte Liis - Inimene
Lotte Liis - Inimene
 
Linnu maalimine
Linnu maalimineLinnu maalimine
Linnu maalimine
 
Joonistamise tehnikad
Joonistamise tehnikadJoonistamise tehnikad
Joonistamise tehnikad
 
Kumihimo
KumihimoKumihimo
Kumihimo
 
Inimese joonistamine
Inimese joonistamineInimese joonistamine
Inimese joonistamine
 
Värviõpetus 5 klass
Värviõpetus 5 klassVärviõpetus 5 klass
Värviõpetus 5 klass
 
Veel mõtteid
Veel mõtteidVeel mõtteid
Veel mõtteid
 
Loodusmustrid (fotograafi, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafi, joonistamine)Loodusmustrid (fotograafi, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafi, joonistamine)
 
354 278 9_erinevad_tehnikad
354 278 9_erinevad_tehnikad354 278 9_erinevad_tehnikad
354 278 9_erinevad_tehnikad
 
Inimese proportsioonid
Inimese proportsioonidInimese proportsioonid
Inimese proportsioonid
 
Värviõpetus
VärviõpetusVärviõpetus
Värviõpetus
 
Kumihimo
KumihimoKumihimo
Kumihimo
 
Kumihimo
KumihimoKumihimo
Kumihimo
 
Värvusõpetus
VärvusõpetusVärvusõpetus
Värvusõpetus
 
Fantaasia maastik
Fantaasia maastikFantaasia maastik
Fantaasia maastik
 
7.klass värvitasakaal
7.klass värvitasakaal7.klass värvitasakaal
7.klass värvitasakaal
 
Värvusõpetus
VärvusõpetusVärvusõpetus
Värvusõpetus
 

Similar to Loodusmustrid

Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
kadriart
 
Looma käpad (Installatsioon)
Looma käpad (Installatsioon)Looma käpad (Installatsioon)
Looma käpad (Installatsioon)
kadriart
 
Loodushelid1
Loodushelid1Loodushelid1
Loodushelid1
kadriart
 
7 a, gooti 2.märts
7 a, gooti 2.märts7 a, gooti 2.märts
7 a, gooti 2.märts
toomehelbed
 
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
kadriart
 
4 b, 3.märts. kool kui linn
4 b, 3.märts. kool kui linn4 b, 3.märts. kool kui linn
4 b, 3.märts. kool kui linn
toomehelbed
 
Punktiloomad, 5 b
Punktiloomad, 5 bPunktiloomad, 5 b
Punktiloomad, 5 b
kadriart
 
Tunnikonspekt anoreksia
Tunnikonspekt anoreksiaTunnikonspekt anoreksia
Tunnikonspekt anoreksia
kadriart
 
Detailide märkamine (Maalikunst)
Detailide märkamine (Maalikunst)Detailide märkamine (Maalikunst)
Detailide märkamine (Maalikunst)
kadriart
 
6 b. 1.märts, egiptus
6 b. 1.märts, egiptus6 b. 1.märts, egiptus
6 b. 1.märts, egiptus
toomehelbed
 
Noodinihe 1
Noodinihe 1Noodinihe 1
Noodinihe 1
kadriart
 
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
toomehelbed
 
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid DocArtikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
mariliis.lehtveer
 
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspektKonkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
kadriart
 
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspektKonkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
kadriart
 

Similar to Loodusmustrid (20)

Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
Loodusmustrid (fotograafia, joonistamine)
 
Looma käpad (Installatsioon)
Looma käpad (Installatsioon)Looma käpad (Installatsioon)
Looma käpad (Installatsioon)
 
Loodushelid1
Loodushelid1Loodushelid1
Loodushelid1
 
Eestimaa roomajad
Eestimaa roomajadEestimaa roomajad
Eestimaa roomajad
 
7 a, gooti 2.märts
7 a, gooti 2.märts7 a, gooti 2.märts
7 a, gooti 2.märts
 
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
Looduskeskkond ja inimtegevus (fotograafia)
 
4 b, 3.märts. kool kui linn
4 b, 3.märts. kool kui linn4 b, 3.märts. kool kui linn
4 b, 3.märts. kool kui linn
 
Punktiloomad, 5 b
Punktiloomad, 5 bPunktiloomad, 5 b
Punktiloomad, 5 b
 
Tunnikonspekt anoreksia
Tunnikonspekt anoreksiaTunnikonspekt anoreksia
Tunnikonspekt anoreksia
 
6 a ( 8.veeb)
6 a  ( 8.veeb)6 a  ( 8.veeb)
6 a ( 8.veeb)
 
Detailide märkamine (Maalikunst)
Detailide märkamine (Maalikunst)Detailide märkamine (Maalikunst)
Detailide märkamine (Maalikunst)
 
Tuulik N Hg 2
Tuulik N Hg 2Tuulik N Hg 2
Tuulik N Hg 2
 
Rõivad kasutatud materjalidest
Rõivad kasutatud materjalidestRõivad kasutatud materjalidest
Rõivad kasutatud materjalidest
 
6 b. 1.märts, egiptus
6 b. 1.märts, egiptus6 b. 1.märts, egiptus
6 b. 1.märts, egiptus
 
Noodinihe 1
Noodinihe 1Noodinihe 1
Noodinihe 1
 
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
8 b, ruumilise kujundi (kera) meisterdamine paberist16.veeb ja 2 märts
 
Tunni kava
Tunni kavaTunni kava
Tunni kava
 
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid DocArtikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
Artikkel Saatmiseks 12.11.+ Pildid Doc
 
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspektKonkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
 
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspektKonkurss, valge kassi aasta, konspekt
Konkurss, valge kassi aasta, konspekt
 

More from kadriart

Noodinihe 2
Noodinihe 2Noodinihe 2
Noodinihe 2
kadriart
 
Linnu maalimine
Linnu maalimineLinnu maalimine
Linnu maalimine
kadriart
 
Loodushelid 2
Loodushelid 2Loodushelid 2
Loodushelid 2
kadriart
 
Arvutimängud
ArvutimängudArvutimängud
Arvutimängud
kadriart
 
Kassiskulptuur2
Kassiskulptuur2Kassiskulptuur2
Kassiskulptuur2
kadriart
 
Kassiskulptuur
KassiskulptuurKassiskulptuur
Kassiskulptuur
kadriart
 
Mona lisa 2
Mona lisa 2Mona lisa 2
Mona lisa 2
kadriart
 
Ideaalne sõber
Ideaalne sõberIdeaalne sõber
Ideaalne sõber
kadriart
 
Pöördkehad power point
Pöördkehad power pointPöördkehad power point
Pöördkehad power point
kadriart
 

More from kadriart (13)

Noodinihe 2
Noodinihe 2Noodinihe 2
Noodinihe 2
 
Mobiil
MobiilMobiil
Mobiil
 
Linnu maalimine
Linnu maalimineLinnu maalimine
Linnu maalimine
 
Loodushelid 2
Loodushelid 2Loodushelid 2
Loodushelid 2
 
Arvutimängud
ArvutimängudArvutimängud
Arvutimängud
 
Kassiskulptuur2
Kassiskulptuur2Kassiskulptuur2
Kassiskulptuur2
 
Kassiskulptuur
KassiskulptuurKassiskulptuur
Kassiskulptuur
 
Mustrid2
Mustrid2Mustrid2
Mustrid2
 
Mustrid
MustridMustrid
Mustrid
 
Mona lisa 2
Mona lisa 2Mona lisa 2
Mona lisa 2
 
Mona lisa
Mona lisaMona lisa
Mona lisa
 
Ideaalne sõber
Ideaalne sõberIdeaalne sõber
Ideaalne sõber
 
Pöördkehad power point
Pöördkehad power pointPöördkehad power point
Pöördkehad power point
 

Loodusmustrid

  • 1. Loodusmustrid<br />Selles tunnikavas kirjutatud ülesande eesmärgiks on õpilaste tähelepanu tõstmine – looduse ja selle väikeste detailide ning mustrite märkamine ja pliiatsite abil paberile kopeerimine. Pärast mustrite joonistamist toimub loodusmustrite rütmi tõlgendamine õpilaste liikumise ja tantsu ning hääle ja laulu teel. <br />1. Aine: Kunstiõpetus<br />2. Klass: 4.-6. klass<br />3. Maht: 2 x 45 min<br />4. Teema: Õuesõppe käigus, tegevuskunsti raames erinevate loodusmustrite loomine. Tuginedes kolme kunstniku loomingule: Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope, õpivad lapsed tunnetama ja märkama loodust, leidma seal liikudes väikseid detaile, mida paberile kopeerida. Õpilased kirjutavad iga loodusmustri juurde paar mustrit iseloomustavat omadust (näiteks krobeline ja soe männikoor). Õpilased õpivad väljendama oma tundeid ning loodusmustrite rütme liikumise ning hääle abil.<br />5. Tunni eesmärk: Õpilaste tähelepanu tõstmine – looduse ja selle väikeste detailide ning mustrite märkamine. Õpilased joonistavad põhimaterjalide abil loodusmustreid, mida nad õues liikudes leiavad ning märkavad. Lapsed õpivad tõlgendama loodusmustrite rütme oma liigutuste keelde ja esitavad selle õpetaja poolt kindlaksmääratud ajavahemikul. Ühine esinemine võib toimuda looduses või ka saalis. Kunstnike Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope loominguga tutvumine. <br />6. Põhimõisted: Loodusmustrid, detail, kopeerimine, ühisplakat, Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope.<br />7. Põhimaterjalid: Värvilised pliiatsid, harilikud pliiatsid, tindipliiatsid, viltpliiatsid, pintslid, tušš, veetopsid (vesi), paberid (viis A5 paberit õpilastele mustrite kopeerimiseks ning suur paber plakati loomiseks), käärid, liim.<br />8. Meetodid: Õuesõpe, individuaalne töö, rühmatöö, õpetaja juhised ja abi<br />9. Õppevahendid: Arvuti, projektor, internet – informatsioon ja fotod Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope kohta ning pilte loodusmustritest (näiteks Google otsingust võib leida huvitavaid loodusmustreid – natural patterns).<br />10. I tunni struktuur<br />1) Häälestus<br />Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga<br />Õpetaja räägib lastele algavast ülesandest ning tutvustab tundide ülesehitust – esmalt toimub tund klassiruumis ning siis suundutakse õue<br />Õpetaja räägib õpilastele Jarõna Ilo, Ryoko Aoki ja Jenni Rope loomingust ning näitab erinevaid fotosid kunstnike töödest. Samuti saavad õpilased näha erinevaid loodusmustreid, mida õpetaja on internetist leidnud. <br />Pärast informatsiooni saamist jagab õpetaja lastele paberid (vajadusel ka pliiatsid), mida nad võtavad õue suundudes kaasa. <br />2) Õppimine<br />Õues olles räägib õpetaja looduses käitumisest ning sellest, kuidas loodust kahjustamata kopeerida erinevaid mustreid. Õpetaja peaks määrama ka koguse, mitu erinevat loodusmustrit peaks iga õpilane leidma – näiteks viis.<br />Õpetaja saab määrata ka territooriumi, kust piiridest välja minna ei tohiks, vastasel korral võib mõni õpilane liiga kaugele minna, mis tõttu võib töö valmimine kaua aega võtta. Hullem variant on õpilase metsa eksimine.<br />Õpilased alustavad tööga – liiguvad looduses ringi ning püüavad leida huvitavaid mustreid, mida saaks paberile kopeerida, juurde kirjutatakse ka seda materjali iseloomustavaid omadusi.<br />Õpilased on viis loodusmustrit leidnud. <br />Õpetaja räägib õpilastele veel kord üle, kuidas järgmine tunnietapp kujuneb. Järgnevalt võtavad lapsed ringi, et oma loodusmustreid tutvustada ka klassikaaslastele. Iga õpilane räägib lühidalt, miks ta just need mustrid valis, samuti kõneldakse ka kirjutatud loodusmustrite iseloomustavatest omadustest, mis annab eelduse järgmiseks ülesandeks.<br />Pärast õpilaste omapoolset joonistuste/visandite tutvustamist, algab loodusmustrite rütmi tõlgendamine laste liikumise/tansu ja hääle/laulu kaudu. <br />Õpetaja ülesandeks on kindlaks määrata ajavahemik, mille kestel saavad õpilased oma keha kasutades looduse mitmekesisust edasi anda. <br />3) Refleksioon:<br />Pärast loodusmustrite rütmi edasi andmist, saavad õpilased rääkida oma tunnetest ja emotsioonidest, mis neil liikumise/tantsimise käigus tekkisid. <br />Samuti saavad lapsed rääkida, mis neile antud ülesande juures meeldis ning mida nad sooviksid selle juures muuta.<br />11. Hindamine: Õpetaja hindab tervet tööprotsessi ja õpilaste loomingulisust nii loodusmustrite leidmist, neid iseloomustavate sõnade leidlikkust, kui ka loodusmustrite rütmi edasi andmist (näiteks loomingulisust ja omapära).<br />12. Kodutöö: Õpilased leiavad oma kodust või maja ümbrusest (loodusest) viis erinevat mustrit ning kopeerivad need pliiatsite abil paberile. Lapsed toovad need tööd järgmiseks korraks kooli, kus nad saavad oma mustreid kaasõpilastele ning õpetajale näidata.<br />