3. Procesne Sheme
Procesne sheme možemo koristiti kao
potporu u područjima:
Skrbi o sebi
Higijene
Kućnih poslova
Pripreme hrane
Radnih vještina
4. Skrb o sebi
Preporučene upute:
1. Povlačim kraj desnog rukava svojom
lijevom rukom.
2. Izvlačim ruku iz rukava .
3. Povlačim kraj lijevog rukava svojom
desnom rukom.
4. Izvlačim ruku iz rukava .
5. Povlačim majicu preko glave.
Skidanje majice
5. Higijena
Nanošenje kreme
Preporučene upute:
1. Uzimam kremu.
2. Otvaram kremu.
3. Prstom uzimam malo
kreme.
4. Stavljam kremu na
lice.
5. Razmazujem kremu
po cijelom licu.
6. Stavljam poklopac
natrag na kremu.
6. Kućni poslovi:Zalijevanje cvijeća
Preporučene upute:
1. Uzimam praznu bocu.
2. Ulijevam vodu u bocu do
označene crte.
3. Zatvaram vodu.
4. Zalijevam biljku.
5. Vraćam bocu na mjesto.
7. Priprema hrane
Pečenje keksa
Preporučene upute:
1. Razvaljam tijesto.
2. Oblikujem kekse .
3. Postavljam izrezane oblike
na lim za pečenje.
4. Stavljam lim za pečenje u
pećnicu na 10 minuta.
5. Vadim lim za pečenje iz
pećnice.
6. Namažem i zalijepim dva
keksa s pekmezom.
7. Stavim kekse na tanjur.
8. Priprema toplog napitka
Preporučene upute:
1. Ulijem vodu u kuhalo do linije.
2. Upalim kuhalo.
3. Uzimam šalicu iz ormara.
4. Stavljam vrećicu čaja u šalicu.
5. Ulijevam vodu iz kuhala u šalicu.
6. Čekam 5 minuta i izvadim
vrećicu iz šalice.
7. Stavljam dvije žličice šećera u
čaj.
8. Promiješam čaj.
Priprema čaja
9. Radne
vještine
1. Papir sa škarama
2. Počni rezati od donjeg
desnog kuta.
3. Reži duž linije.
4. Reži po sljedećoj liniji.
5. Nastavi rezati dok ne
izrežeš po svim linijama.
Papir sa škarama
Počni rezati od donjeg desnog kuta
Reži duž linije Reži po sljedećoj liniji
Nastavi rezati dok ne izrežeš po svim
linijama
10. Procesne Sheme
Stupanj kompleksnosti procesne sheme ovisi o
osobi za koju je napravljena.
Mogu se upotrebljavati:
Riječi
Fotografije
Crteži/slike
Predmeti
12. Procesne Sheme
Glavni cilj: smanjenje ovisnosti o podršci drugih osoba
(uključujući i ovisnost o verbalnim uputama)
Glavni razlozi ovisnosti o drugima:
Jedan od razloga je izostanak ili nedovoljna razvijenost socijalnih
vještina – kod djece s poremećajem iz autističnog spektra kao motiv
za učenje ne pojavljuje se potreba za prihvaćanjem od strane
okoline u kojoj žive.
Tijekom odrastanja nedostaje stav „Mogu to sam”. Učenje imitacijom
je također otežano.
Često su nedovoljno razvijene i neke motoričke sposobnosti nužne
za učenje vještina samozbrinjavanja
Problemi senzorne percepcije mogu utjecati na njihovo ponašanje.
13. Primjena procesnih Shema
Razvijanje i jačanje neovisnosti je jedini način da se
pomogne osobi s autizmom da funkcionira bez pomoći
druge osobe.
Svakodnevno učenje životnih vještina od rane dobi je
najbolji način njihove pripreme za neovisno življenje.
Prije početka učenja ovih vještina važno je napraviti
analizu sposobnosti djeteta/osobe s autizmom kako bi
planirali korake pri izradi procesnih shema
Tijekom opservacije utvrđujemo koje korake dijete već
zna raditi a koje mora naučiti. Nakon toga možemo
izraditi i primijeniti vizualnu podršku.
14. Primjena Procesnih Shema
Vizualiziramo korake koje dijete još nije usvojilo!
(npr. pranje ruku sastoji se od …koraka.
Izrađujemo vizualizaciju samo za 5)
Primjena vizualne podrške ne mora biti stalna.
Ako je dijete sposobno ispuniti zadatak bez
vizualne podrške , postepeno je ukidamo.
Također, kada vidimo da dijete pojedini korak
može napraviti bez slikovne podrške , uklanjamo
taj korak iz procesne sheme.
15. Koja je svrha procesnih
shema?
Svrha primjene procesnih shema je postizanje
neovisnosti kako osoba ne bi ovisila o pomoći
drugih. (uključujući i ovisnost o verbalnim
uputama)
Cilj procesnih shema nije detaljan slikovni prikaz
nekog procesa već procesna shema koja u
najvećoj mogućoj mjeri potpomaže razvoj
neovisnosti.
Procesne sheme pomažu u kompenzaciji
nedostataka u području procesuiranja auditivnih
informacija.
16. Kako procesna shema treba
izgledati?
Forma procesne sheme ovisi o razvijenosti
apstraktnog mišljenja i sposobnosti generalizacije
same osobe.
Možemo koristiti:
predmete
fotografije
slike/crteže
slike s tekstom
tekst
17. Skidam jaknu s vješalice. Okrećem je tako da su gumbi Stavljam desnu ruku u rukav.
okrenuti prema meni.
Stavljam lijevu ruku u rukav Zakopčavam gumbe.
Fotografije
18. Preporučene upute:
1. Skidam odjeću.
2. Ulazim u tuš kabinu/kadu.
3. Stajem pod tuš.
4. Nanosim sapun na tijelo.
5. Ispirem sapun s tijela.
6. Zatvaram tuš.
7. Brišem se ručnikom.
8. Oblačim se.
Slike u boji
21. Planiranje razvoja radnih vještina i
vještina skrbi o sebi
Kada želimo unaprijediti neko od područja
brige o sebi primjenom procesnih shema, prvi
je korak utvrđivanje razine neovisnosti
osobe.
Razinu neovisnosti utvrđujemo korištenjem
neke od razvojnih skala koja nam može
pomoći prilikom određivanja razvojne dobi
djeteta s kojim radimo a važna je za ovo
područja.
22. Opservacijska skala za područje
brige o sebi
Oblačenje kape
Promatranje kape
Opipavanje kape
Razlikovanje prednje i
stražnje strane kape
Držanje kape s obje
ruke.
Stavljanje kape na
glavu
Povlačenje kape preko
ušiju
Namještanje kape
Skala procjene:
0 – ne može uopće napraviti
1 – može napraviti uz fizičko i
verbalno vođenje
istovremeno
2 – može napraviti ili uz
fizičko ili uz verbalno vođenje
3 – može napraviti uz
povremenu pomoć
4 – može napraviti bez
pomoći, potpuno samostalno
23. Opservacija
Usredotočeni smo na područje skrbi o sebi koje želimo poboljšati:
Opservacija se bazira na činjenicama:
Koje od svakodnevnih aktivnosti ovog područja osoba obavlja
samostalno, a koje ne obavlja i pri tom treba pomoć?
Nakon identificiranja deficita potrebno je otkriti postoji li
nedostatak zbog nedovoljno razvijenih vještina ili zbog
nedovoljne motiviranosti za izvršavanje zadatka.
Je li razina razvijenosti motoričkih sposobnosti dovoljna za
izvođenje aktivnosti bez pomoći?
24. Opservacija
Može li osoba s autizmom izvesti određenu aktivnost
po koracima?
U kojoj mjeri osoba s autizmom ima razvijenu
sposobnost imitacije ?
Koji su načini komunikacije osobe s autizmom?
(Verbalna komunikacija, gestovna, znakovna, slikovna,
uz pomoć fotografija ili pisanog teksta)?
Koji su najbolji načini motivacije koji se mogu koristiti
tijekom treninga i učenja?
Koji su najučinkovitiji poticaji, upravo za osobu s kojom
želimo raditi ?
25. Opservacija i planiranje
Važno je znati dnevnu rutinu osobe :
Može li se on/ona samostalno kupati/tuširati?
Može li on/ona oprati zube, oblačiti se/svlačiti, otvarati
poklopce bez pomoći?
Može li on/ona jesti, ulijevati tekućinu u šalice, koristiti
pribor za jelo bez pomoći ?
Može li on/ona pomagati u kućnim poslovima?
Je li on/ona u mogućnosti samostalno ići u školu,
kupovinu, organizirati svoje slobodno vrijeme?
Prilikom traženja odgovora na ova pitanja moramo uzeti u obzir
kronološku i razvojnu dob osobe kao i podatke koje dobivamo
od roditelja.
26. Opservacija i planiranje
Važno je usredotočiti se na sposobnosti i jake strane
osobe koje mogu doprinijeti izvršavanju zadatka:
Jesu li pokreti osobe nužni za izvršavanje zadatka
ispravni ili moramo raditi na tom području?
Drugi ključni problem je motivacija:
Je li nužno uvježbavati samostalnost u situacijama
svakodnevne brige o sebi?
Je li moguće motivirati osobu pomoću
privlačnih/atraktivnih poticaja/potkrjepljenja
S kim i u kojoj situaciji osoba može ispuniti pojedini
zadatak?
27. Metode uvježbavanja
Prilikom uvježbavanje složenijih zadataka uz
potporu procesnih shema ,možemo koristiti
sljedeće metode:
Uvježbavanje u koracima od početka/izvodeći
zadatak od prvog do zadnjeg koraka/
Uvježbavanje u koracima od kraja/izvodeći
zadatak od zadnjeg koraka do prvog/
Demonstracija i imitacija
Fizičko vođenje (fizička pomoć)
Vizualizacija (korištenje procesnih shema )
28. Koju metodu uvježbavanja
izabrati?
Najbolju metodu uvježbavanja odabiremo s obzirom na dominirajući
nedostatak karakterističan za osobu s autizmom:
Problemi s imitacijom – koristimo fizičko vođenje /fizičku potporu/
Problemi sa socijalizacijom – koristimo demonstraciju zajedno s fizičkim
vođenjem u strukturiranoj situaciji
Problemi s pamćenjem slijeda- razlomimo zadatak na jednostavne, manje
cjeline
Problemi s orijentacijom i organizacijom / fokusira se na nebitne detalje
– naglašavamo (vizualiziramo)najvažnije , npr. lice odjeće
Problem razumijevanja koncepta zadatka –koristimo takozvano
povezivanje od kraja – što znači : radimo onoliko zadnjih koraka procesa
koliko osoba može pratiti , kako bi omogućili razumijevanje slijeda
procesne sheme.
29. Koju metodu uvježbavanja
izabrati?
Problem s vremenskom orijentacijom – godišnja
doba, vrijeme – osobe s autizmom često ne znaju
koju odjeću obući – postoji potreba za vizualnim
uputama
Problem s razumijevanjem društvenih pravila i
posljedica – nisu svjesni kako njihova pojava
utječe na druge ljude
Problem s razumijevanjem higijenskih i
zdravstvenih navika kao i mjera opreza –zašto je
važno prati ruke nakon toaleta , i slično.
30. Osnovni principi korištenje
procesnih shema
Naš cilj nije učenje slijeda radnje mehanički,
napamet, već, ako je moguće, uvođenje promjene u
dnevne rutinske aktivnosti onako kako se one
događaju. (Naravno,da to nije moguće niti
primjenjivo u svakoj situaciji jer jako ovisi o stupnju
autizma same osobe.)
U takvim slučajevima od pomoći je vizualno
predočavanje dnevnog rasporeda tako da osoba s
autizmom može nakon svakog koraka provjeriti što
slijedi .
31. Osnovni principi korištenje
procesnih shema
Osobi koja koristi procesnu shemu mora vizualno biti jasno:
Koji korak je završio
Koji korak upravo izvodi
Koji korak je sljedeći
Postoji veliki broj načina kako ovo ostvariti obzirom na razvojni stupanj osobe , motoričke
vještine, mogućnost koncentracije , zadržavanja pažnje i dr…
Preskakanje slike s korakom koji je postignut
Otiskivanjem znaka na kartici/slici koja prikazuje usvojenu radnju
Označavanje ostvarenog koraka markerom
Uklanjanje ostvarenog koraka/radnje
Okretanjem kartice/slike koja prikazuje usvojenu radnju licem prema dolje.
Uklanjanjem slike s usvojenom radnjom u posebnu kutiju , itd…
32. Osnovni principi korištenje
procesnih shema
Ukoliko je osoba u mogućnosti izvesti
zadataka bez pomoći počinjemo ukidati
vizualnu potporu. Pri tome moramo biti
oprezni i paziti da vizualnu potporu ne
ukinemo prebrzo.
Osobu s autizmom moramo vidjeti onakvu
kakva ona je, a ne onakvu kakva mi želimo da
bude.
34. Važno je istaknuti da navedeni koraci mogu
slobodno biti:
Promijenjeni
Preskočeni
Ponovljeni
ukoliko je to nužno za spontanu uporabu i
maksimalnu neovisnost osobe s autizmom.
35. Uvježbavanje uz uporabu
predmeta
Primjer :
Zadatak: Oblačenje jakne (5 koraka)
Opći cilj: Uvježbavanje svakodnevnih životnih aktivnosti
Specifični cilj: Obući jaknu
Razina : predmeti
Metoda:
Učenje po modelu i uz fizičku potporu;
Usporedna imitacija osobe (nastavnik/roditelj), koja pokazuje
oblačenje jakne prema koracima uz fizičko vođenje;
Uvježbavanje može biti podijeljeno na korake .
Naglasak je na savladavanju svakog koraka.
36. Skidam jaknu s vješalice. Okrećem je tako da su gumbi Stavljam desnu ruku u rukav.
okrenuti prema meni.
Stavljam lijevu ruku u rukav Zakopčavam gumbe.
Fotografije
37. Uvježbavanje uz uporabu
crteža
Primjer:
Zadatak: Oblačenje jakne (5 koraka)
Opći cilj: Uvježbavanje svakodnevnih životnih aktivnosti
Specifični cilj: Obući jaknu
Level: crteži /slike
Metode:
Izvođenje od prvog do zadnjeg koraka;
Pojedine sekvence postavljaju se s lijeva na desno ili od
vrha prema dolje. Naučen korak vizualizira se okretanjem
slike prema dolje .
Pomoć se pruža ovisno o individualnim potrebama
pojedinca.
38. Uvježbavanje uz uporabu riječi
Primjer:
Zadatak: Oblačenje jakne (5 koraka)
Opći cilj: Uvježbavanje svakodnevnih životnih aktivnosti
Specifični cilj: Obući jaknu
Razina : riječi
Metoda:
Izvođenje od prvog koraka;
Korištenje pisanih uputa svih koraka s lijeva na desno.
Pomoć se pruža samo ako osoba ne može nastaviti ili
sama zahtjeva pomoć.