SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
Download to read offline
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Тема. Електричний струм у напівпровідниках
Клас 9
Мета: Розширити та поглибити знання учнів про електричний струм у різних
середовищах, зокрема в напівпровідниках, з’ясувати поняття напівпровідника
та вивчити природу струму в чистих напівпровідниках; з’ясувати механізм
електропровідності напівпровідників при наявності домішок; ознайомити учнів
з будовою та призначенням основних напівпровідникових приладів;
систематизувати знання про застосування напівпровідників; розвивати в учнів
інтерес до фізики і техніки.
Тип уроку: урок
Обладнання та наочність: засоби ІКТ, таблиця Мєндєлєєва.
Хід уроку
I. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1) Фронтальне опитування
1. Чим пояснити велику концентрацію електронів провідності у металах?
2. Як рухаються електрони провідності і металевих провідниках:
а) нема електричного поля;
б) створюють електричне поле.
3. Чому незважаючи на малу швидкість впорядкованого руху електронів у
металевому провіднику, прилади починають діяти одночасно при вмиканні
електричного струму?
4. Який фізичний зміст температурного коефіцієнту опору?
5. Коли електричною лампочкою розжарення йде більший струм: одразу після
вмикання її в мережу чи через кілька хвилин?
2) Виконання тесту за комп’ютером
3) Розв’язок задачі у дошки за карткою
IIІ. Актуалізація опорних знань
Запитання до класу
Що називається провідниками, напівпровідниками, діелектриками?
IV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
Оголошення теми та завдань уроку
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Запитання до класу
1. Чи актуальна дана тема з точки зору її практичного спрямування?
Чому?
2. Що буде результатом вашої роботи? У який спосіб його можна
досягти?
V. Вивчення нового матеріалу
1. Речовини залежно від електричних властивостей поділяються на
провідники, діелектрики і напівпровідники.
Ми розглянули як поводить себе електричний струм проходячи через метали.
Сьогодні розглянемо як поводить себе електричний струм проходичи через
напівпровідники.
Напівпровідники — речовини, питомий опір яких дуже швидко
зменшується з підвищенням температури.
Розглянемо залежність питомого опору напівпровідника від абсолютної
температури:
Напівпровідники використовуються для виготовлення різних приладів,
що використовуються в електротехніці. Прилади ці довговічні, малогабаритні,
міцні.
Які ж властивості напівпровідників? (Кремній, германій, селен).
1) Залежність питомого опору від стану речовини.
температури: з підвищенням температури опір зменшується;
освітлення: внаслідок освітлення опір зменшується;
наявність домішок: у сотні, тисячі разів змінюється опір зовнішніх
електричних полів;
опромінення ядерними частинками.
2) Спостерігається новий тип провідності що обумовлена рухом
позитивних зарядів.
3) На відміну від металів, де електрони вільні, у напівпровідниках
валентні електрони у зв’язаному стані.
Щоб збільшити провідність напівпровідників, потрібно збільшити
концентрацію вільних носіїв заряду. А це можна зробити при підвищенні
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
температури чи освітлення, тобто зміною зовнішніх умов, або зміною хімічного
складу напівпровідника.
2. Розглянемо будову напівпровідників.
Напівпровідники - речовини, які за своєю електропровідністю займають
проміжне місце між провідниками і діелектриками.
Взаємодія пари сусідніх атомів у напівпровідниках здійснюється за допомогою
ковалентного зв'язку. В утворенні цього зв'язку від кожного атома бере участь
по одному валентному електрону, які відщеплюються від атомів і під час свого
руху велику частину часу проводять у просторі між сусідніми атомами. їх
негативний заряд утримує позитивні іони один поблизу одного.
Кожний атом утворює чотири зв'язки із сусідніми, й будь-який валентний
електрон може рухатися по одному з них. Дійшовши до сусіднього атома, він
може перейти до наступного, а потім далі вздовж усього кристала. Валентні
електрони належать усьому кристалу.
Ковалентні зв'язки напівпровідника достатньо міцні й за низьких температур не
розриваються. Тому напівпровідники за низької температури не проводять
електричний струм. Валентні електрони, що беруть участь у зв'язках атомів,
міцно прив'язані до кристалічних решіток, і зовнішнє електричне поле не
чинить помітного впливу на їхній рух.
2. Власна провідність напівпровідників. У разі нагрівання напівпровідника
кінетична енергія частинок підвищується й відбувається розрив окремих
зв'язків. Деякі електрони стають вільними, подібно до електронів у металі. В
електричному полі вони переміщаються між вузлами решіток, утворюючи
електричний струм.
Провідність напівпровідників, що зумовлена наявністю в них вільних
електронів, називається електронною провідністю.
У тій парі атомів, звідки зовнішнім впливом — нагріванням або освітленням —
електрон був переведений у вільний стан, з'являється надлишковий позитивний
іон. Тепловий рух атомів кристала призводить до того, що який-небудь
електрон із найближчих сусідніх атомів переходить до даного іона. Тоді
позитивним іоном виявляється сусідній атом, звідки був “захоплений”
електрон. Такий процес відбувається багато разів, і тому переміщення
позитивного заряду всередині кристала, яке відображає насправді рух зв'язаних
електронів від одного атома до іншого, називають рухом дірок. Легко побачити,
що поява дірок у кристалі створює додаткові можливості для перенесення
заряду. Під час створення в напівпровіднику електричного поля дірки
переміщаються в тому напрямі, куди рухалися б позитивні заряди.
Власну провідність напівпровідників можна розглянути на основі уявлення про
будову типового напівпровідника — германію. Відео №1
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
3. Домішкова провідність напівпровідників. Отже, для чистих
напівпровідників притамана власна провідність; провідність, що здійснюють
переміщенням вільних електронів є електронна провідність, а провідність
дірок – діркова провідність. Діркова провідність виникає тоді, коли в кристал
германію введені атоми (наприклад, індію). Розглянемо атом індію, який
створив з допомогою своїх валентних електронів ковалентні звязки лише з
трьома сусідніми атомами германію: відео №2
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
За схемою будови напівпровідникового кристала бачимо, що відбувається, коли
в нього вводиться домішка, наприклад миш'яку, що має п'ять валентних
електронів (донорна домішка), або тривалентного бору (акцепторна домішка).
Оскільки напівпровідники, що мають донорні домішки віддають зайві валентні
електрони, наділені більшим числом електронів (у порівнянні з числом дірок),
їх називають напівпровідниками n-типу переважає електронна провідність. В
напівпровідниках n-типу електрони є основними носіями заряду, а дірки —
неосновними.
Напівпровідники з переважанням діркової провідності над електронною
називають напівпровідниками р-типу. Акцепторні домішки створюють дірки,
утворюється напівпровідник р-типу. Основними носіями заряду в
напівпровіднику р-типу є дірки, а неосновними — електрони.
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
ЗАПІРНИЙ
ШАР
ТРАНЗИСТОР
ДІОД
p – n -ПЕРЕХІД
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Учень
Найцікавіші явища відбуваються під час контакту напівпровідників n- та р-типу. Ці явища
використовують у більшості напівпровідникових приладів для випрямлення змінного струму і
підсилення електричних сигналів.
Розглянемо фізичні процеси в таких контактах.
Контакт двох напівпровідників називають р-n-переходом або електронно-дірковим
переходом.
При утворенні контакту електрони частково переходять з напівпровідності n-типу в
напівпровідність р-типу, а дірки – в зворотному напрямі (зона пререходу).
В результаті напівпровідності n-типу заряд додатній, а р-типу – від’ємний.
Дифузія припиняється після того, як електричне поле, що виникає в зоні переходу,
перешкоджає дальшому переміщенню електронів і дірок – виникає шар підвищеного опору,
який називається р-n-переходом.
Особливістю р-n-переходу є те, що його опір залежить від значення напряму
напруженості зовнішнього електричного поля, прикладеного до цього переходу.
Увімкнемо напівпровідник з р-n-переходом в електричне коло.
а) Спочатку приєднаємо батареєю так, щоб потенціал напівпровідника р-типу був
додатний, а n-типу – від’ємним.
При цьому струм через р-n-перехід передаватиметься основними носіями заряду.
Провідність буде великою, опір малим. Пряме включення і перехід називають прямим.
б) Перемикнемо полюси батареї. Струм через р-n-перехід передається неосновними
носіями заряду, а їх мало. Провідність зменшується, опір великий. Утворюється запірний
шар.
Зворотне включення – перехід називається зворотним.
Виступ учня
6. Напівпровідникові прилади.
Діод, транзистор, термістор, фоторезистор.
Діод – основний елемент сучасних випрямлячів змінного струму. Діод містить один p-n-
перехід. Виготовляються діоди з германію, кремнію, селену з добавлянням донорної домішки.
Германій – катод.
Індій – анод.
Транзистор – (тріод) (англ. переносити опір) використовується для підсилення
електричних коливань.
Напівпровідниковий прилад, що містить p-n-p або n-p-n-переходи називається
транзистором.
Термістори або терморезистори – залежність електричного опору від температури,
використовується для вимірювання температури за силою струму в колі.
Випускаються у вигляді стержнів, трубок, дисків, шайб, намистинок розміром від
кількох мікрометрів до кількох сантиметрів.
Фоторезистор або фотоопір – залежність опору напівпровідників від освітлення.
Із збільшенням світла збільшується провідність і зменшується опір.
7. Всі напівпровідникові прилади зручні в користуванні на відміну від лампових.
Транзистори і діоди набули дуже широкого використання в сучасній техніці. На відміну
від лампових не мають розжареного катода, малі за розмірами і масою, працюються при
нижчих напругах.
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
Але дуже чутливі до температури, перевантажень, проникаючого проміння.
Термістори застосовуються для дистанційного вимірювання температури, регулювання
температури (інкубатор), протипожежний сигнал і т. д.
Фоторезистори застосовуються для реєстрації, сортування виробів, автоматичне
вмикання маяків, освітлення вулиць.
VI. Закріплення нового матеріалу, та застосування набутих знань
1) Запитання до класу
1. Чому опір напівпровідникових матеріалів залежить від температури?
2. Який зв’язок називають ковалентним?
3. Як змінюється питомий електричний опір напівпровідників: а) під час нагрівання? б) у
разі освітлення?
4. Чому опір напівпровідників дуже сильно залежить від наявності домішок?
5. Чому вимоги до чистоти напівпровідникових матеріалів дуже високі?
6. Яку провідність має кремній з домішкою галію? фосфору? сурми?
7. Як зміниться опір зразка кремнію з домішкою фосфору, якщо ввести в нього домішку
галію?
8. Порівняйте залежність опору металів та напівпровідників від температури.
9. Що треба зробити, щоб електропровідність германія й кремнія стала такою самою, як
електропровідність металу? діелектрика? Чи збережуться при цьому їхні
напівпровідникові можливості?
2) Робота з картками
Середовище
Носії електричного
заряду
Тип провідності
Утворення носіїв
заряду
ВАХ
Залежність
від
температури
Напів
провідники
Електрони
дірки
Електронно-
дірковий
Вплив
освітленості,
температури,
домішки
t↑ R↓
Середовище
Носії електричного
заряду
Тип провідності
Утворення носіїв
заряду
ВАХ
Залежність
від
температури
0 U
I
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
3) Розгадування кросворду
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
3
1 7
2 4
612 5
11
8 9 10
По вертикали
1.Як рухаюця електрони в електроному полі? (Хаотично).
3.Які речовини набули широкого застосування? (Напівпровідники)
5.Скільки зіткнень відбувається за 1 с. між
електронними провідностями і йонами кристальної (Мільярд)
сітки?
7. В якому напрямі рухаються заряджені частинки у (Позитивному)
провіднику?
9. Що зумовлює опір провідника? (Зіткнення)
11. Що втрачають елементи провідності при
зіткненні з йонами кристалічної решітки? (Енергію)
По горизонталі
2. Який Газ нагадує (хаотичний) рух електронних провідностей? (Ідеальний)
4. Які частини можуть переміщатися під дією електронного поля? (Йони)
6. Що виникає коли є спрямований рух зарядів? (Струм)
8.Що треба підтримувати між кінцями металевого провідника? (Різницю)
10. Яка середня швидкість упорядкованого руху електронів? (Мала)
12. Як валентні електрони в атомах металів зв'язані з атомами? (Слабо)
Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В.
Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
VII. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання
Експрес опитування «Що нового я дізнався на уроці?»
Наш урок підійшов до кінця
-Скажіть будь-ласка , що ми з вами робили сьогодні на уроці?
-Чи досягли ми мети, поставленої на початку уроку?
- Що сподобалось на уроці?
- що не сподобалось і ви хотіли б змінити?
Інтерактивна вправа «Килимок вражень»
Учні, виходячи з класу, прикріплюють на дошку «смайлики»-обличчя з різними виразами, які
показують їхній настрій після уроку.
Для конспекту учня
Напівпровідники — речовини, питомий опір яких дуже швидко зменшується з підвищенням
температури.
Провідність напівпровідників, що зумовлена наявністю в них вільних електронів, називають
електронною.
Провідність напівпровідників, що зумовлена рухом дірок, називають дірковою.
У напівпровідниках п-типу електрони є основними носіями заряду.
У напівпровідниках р-типу основними носіями заряду є дірки.
VIII. Домашнє завдання

More Related Content

What's hot

Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".
Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".
Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".natalishodinki
 
струм у металах урок 1
струм у металах урок 1струм у металах урок 1
струм у металах урок 1olga_ruo
 
струм в електролітах
струм в електролітахструм в електролітах
струм в електролітахolga_ruo
 
Електричний струм у різних середовищах
Електричний струм у різних середовищахЕлектричний струм у різних середовищах
Електричний струм у різних середовищахsveta7940
 
Джерела електричного струму. Електричне коло.
Джерела електричного струму. Електричне коло.Джерела електричного струму. Електричне коло.
Джерела електричного струму. Електричне коло.zubova
 
Напівпровідникові пристрої і їх використання
Напівпровідникові пристрої і їх використанняНапівпровідникові пристрої і їх використання
Напівпровідникові пристрої і їх використанняvladls1112
 
Провідники
ПровідникиПровідники
Провідникиeduspanpal44
 
Сила струму. Вимірювання сили струму
Сила струму. Вимірювання сили струмуСила струму. Вимірювання сили струму
Сила струму. Вимірювання сили струмуzubova
 
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.sveta7940
 
Електричний струм. Дії електричного струму
Електричний струм. Дії електричного струмуЕлектричний струм. Дії електричного струму
Електричний струм. Дії електричного струмуzubova
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"sveta7940
 
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ou
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ouElektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ou
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ouvvica1974
 
струм в напівпровідниках урок6
струм в напівпровідниках урок6струм в напівпровідниках урок6
струм в напівпровідниках урок6olga_ruo
 
Радіоактивність. Види радіоактивності
Радіоактивність. Види радіоактивностіРадіоактивність. Види радіоактивності
Радіоактивність. Види радіоактивностіOlga Shevchuk
 
електричне поле 11 клас
електричне поле 11 класелектричне поле 11 клас
електричне поле 11 класbaranovaelena
 
електричний струм
електричний струмелектричний струм
електричний струмutyyflbq
 
5. ряд бекетова
5. ряд бекетова5. ряд бекетова
5. ряд бекетоваIngulcik
 
презентация урок 45
презентация урок 45презентация урок 45
презентация урок 45natalia165
 
Ковалентний полярний звязок
Ковалентний полярний  звязокКовалентний полярний  звязок
Ковалентний полярний звязокЕлена Мешкова
 

What's hot (20)

Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".
Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".
Презентація до уроку"Залежність опору від температури. Надпровідність".
 
струм у металах урок 1
струм у металах урок 1струм у металах урок 1
струм у металах урок 1
 
струм в електролітах
струм в електролітахструм в електролітах
струм в електролітах
 
Електричний струм у різних середовищах
Електричний струм у різних середовищахЕлектричний струм у різних середовищах
Електричний струм у різних середовищах
 
Джерела електричного струму. Електричне коло.
Джерела електричного струму. Електричне коло.Джерела електричного струму. Електричне коло.
Джерела електричного струму. Електричне коло.
 
Напівпровідникові пристрої і їх використання
Напівпровідникові пристрої і їх використанняНапівпровідникові пристрої і їх використання
Напівпровідникові пристрої і їх використання
 
Провідники
ПровідникиПровідники
Провідники
 
Сила струму. Вимірювання сили струму
Сила струму. Вимірювання сили струмуСила струму. Вимірювання сили струму
Сила струму. Вимірювання сили струму
 
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.
Електричний струм. Джерела електричного струму.Електрична провідність металів.
 
Електричний струм. Дії електричного струму
Електричний струм. Дії електричного струмуЕлектричний струм. Дії електричного струму
Електричний струм. Дії електричного струму
 
електричне поле
електричне полеелектричне поле
електричне поле
 
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
Урок:"Електричний струм.Джерела електричного струму"
 
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ou
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ouElektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ou
Elektrychnyy strum u_riznyh_seredovyshchah_ou
 
струм в напівпровідниках урок6
струм в напівпровідниках урок6струм в напівпровідниках урок6
струм в напівпровідниках урок6
 
Радіоактивність. Види радіоактивності
Радіоактивність. Види радіоактивностіРадіоактивність. Види радіоактивності
Радіоактивність. Види радіоактивності
 
електричне поле 11 клас
електричне поле 11 класелектричне поле 11 клас
електричне поле 11 клас
 
електричний струм
електричний струмелектричний струм
електричний струм
 
5. ряд бекетова
5. ряд бекетова5. ряд бекетова
5. ряд бекетова
 
презентация урок 45
презентация урок 45презентация урок 45
презентация урок 45
 
Ковалентний полярний звязок
Ковалентний полярний  звязокКовалентний полярний  звязок
Ковалентний полярний звязок
 

Similar to Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"

Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахКрюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахСтепненська Зш Степное
 
напівпровідники.pdf
напівпровідники.pdfнапівпровідники.pdf
напівпровідники.pdfssuser0bade9
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1cit-cit
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1cit-cit
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1cit-cit
 
Питомий опір
Питомий опірПитомий опір
Питомий опірzubova
 
Електричний струм в метелах.pptx
Електричний струм в метелах.pptxЕлектричний струм в метелах.pptx
Електричний струм в метелах.pptxYanaKuryliak
 
Презентація:Струм у різних середовищах
Презентація:Струм у різних середовищахПрезентація:Струм у різних середовищах
Презентація:Струм у різних середовищахsveta7940
 
Відкриття електролізу
Відкриття електролізуВідкриття електролізу
Відкриття електролізуsveta7940
 
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...Masha1212
 
Повідомлення: Електричний струм
Повідомлення: Електричний струмПовідомлення: Електричний струм
Повідомлення: Електричний струмsveta7940
 
лекція №4
лекція №4лекція №4
лекція №4cdecit
 
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)Andy Levkovich
 
лабораторна робота №2
лабораторна робота №2лабораторна робота №2
лабораторна робота №2cdecit
 
фізика, 11 клас рівень стандарту,
фізика, 11 клас рівень стандарту,фізика, 11 клас рівень стандарту,
фізика, 11 клас рівень стандарту,School5uman
 

Similar to Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках" (20)

Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідникахКрюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
Крюкова Л.В._Презентація електричний струм у напівпровідниках
 
напівпровідники.pdf
напівпровідники.pdfнапівпровідники.pdf
напівпровідники.pdf
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1
 
лекція 1
лекція 1лекція 1
лекція 1
 
Laboratorna robota 5
Laboratorna robota 5Laboratorna robota 5
Laboratorna robota 5
 
Питомий опір
Питомий опірПитомий опір
Питомий опір
 
Електричний струм в метелах.pptx
Електричний струм в метелах.pptxЕлектричний струм в метелах.pptx
Електричний струм в метелах.pptx
 
Презентація:Струм у різних середовищах
Презентація:Струм у різних середовищахПрезентація:Струм у різних середовищах
Презентація:Струм у різних середовищах
 
Відкриття електролізу
Відкриття електролізуВідкриття електролізу
Відкриття електролізу
 
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...
Урок на тему: «Електромагнітна індукція. Закон електромагнітної індукції» Боб...
 
атом
атоматом
атом
 
Повідомлення: Електричний струм
Повідомлення: Електричний струмПовідомлення: Електричний струм
Повідомлення: Електричний струм
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
лекція №4
лекція №4лекція №4
лекція №4
 
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
теорія загальний варіант (електротехнічні роботи)
 
лабораторна робота №2
лабораторна робота №2лабораторна робота №2
лабораторна робота №2
 
презентація Досліди Фарадея
презентація Досліди Фарадеяпрезентація Досліди Фарадея
презентація Досліди Фарадея
 
фізика, 11 клас рівень стандарту,
фізика, 11 клас рівень стандарту,фізика, 11 клас рівень стандарту,
фізика, 11 клас рівень стандарту,
 
9 клас.ppt
9 клас.ppt9 клас.ppt
9 клас.ppt
 

More from Степненська Зш Степное

Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняКрюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиКрюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Степненська Зш Степное
 
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"Степненська Зш Степное
 
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газівКрюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газівСтепненська Зш Степное
 
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"Степненська Зш Степное
 
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівВізитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівСтепненська Зш Степное
 
Етапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиЕтапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиСтепненська Зш Степное
 
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Степненська Зш Степное
 
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Степненська Зш Степное
 

More from Степненська Зш Степное (20)

портфоліо Савченко ЛА
портфоліо Савченко ЛАпортфоліо Савченко ЛА
портфоліо Савченко ЛА
 
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївнапортфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
портфоліо Савченко Людмила Анатоліївна
 
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивченняКрюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
Крюкова Л.В. Використання ІКТ в якості об'єкта вивчення
 
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільнотиКрюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
Крюкова Людмила Владиславівна Віртуальні спільноти
 
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
Крюкова Людмила Владиславівна "Класифікація тестів за різними критеріями, їх ...
 
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
презентація семінар "Інноваційні технології на уроках інформатики"
 
Крюкова Людмила Владиславівна
Крюкова Людмила ВладиславівнаКрюкова Людмила Владиславівна
Крюкова Людмила Владиславівна
 
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газівКрюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі конспект уроку Тиск рідин і газів
 
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"
Крюкова Л.В. Урок у 8 класі "Тиск рідин і газів"
 
Prezentacіya -bezpechnij-іntern
Prezentacіya -bezpechnij-іntern Prezentacіya -bezpechnij-іntern
Prezentacіya -bezpechnij-іntern
 
Людина у полоні залежності
Людина у полоні залежностіЛюдина у полоні залежності
Людина у полоні залежності
 
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенівВізитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
Візитка картка Степненської зш І-ІІІ ступенів
 
план роботи з інформатизації
план роботи з інформатизаціїплан роботи з інформатизації
план роботи з інформатизації
 
план засідань мр 2015 2016
план засідань мр 2015 2016план засідань мр 2015 2016
план засідань мр 2015 2016
 
план заходів по держстандартам
план заходів по держстандартамплан заходів по держстандартам
план заходів по держстандартам
 
Етапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної темиЕтапи програми реалізації проблемної теми
Етапи програми реалізації проблемної теми
 
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
З досвіду роботи заступника директора з ВР Плюхіної Л.Г.
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
 
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С. Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Степненської зш І-ІІІ ступенів Полонської О.С.
 
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
Досвід роботи заступника з НВР Полонської О.С.
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (10)

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

Крюкова Л.В.Конспект уроку "Електричний струм у напівпровідниках"

  • 1. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ Тема. Електричний струм у напівпровідниках Клас 9 Мета: Розширити та поглибити знання учнів про електричний струм у різних середовищах, зокрема в напівпровідниках, з’ясувати поняття напівпровідника та вивчити природу струму в чистих напівпровідниках; з’ясувати механізм електропровідності напівпровідників при наявності домішок; ознайомити учнів з будовою та призначенням основних напівпровідникових приладів; систематизувати знання про застосування напівпровідників; розвивати в учнів інтерес до фізики і техніки. Тип уроку: урок Обладнання та наочність: засоби ІКТ, таблиця Мєндєлєєва. Хід уроку I. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашнього завдання 1) Фронтальне опитування 1. Чим пояснити велику концентрацію електронів провідності у металах? 2. Як рухаються електрони провідності і металевих провідниках: а) нема електричного поля; б) створюють електричне поле. 3. Чому незважаючи на малу швидкість впорядкованого руху електронів у металевому провіднику, прилади починають діяти одночасно при вмиканні електричного струму? 4. Який фізичний зміст температурного коефіцієнту опору? 5. Коли електричною лампочкою розжарення йде більший струм: одразу після вмикання її в мережу чи через кілька хвилин? 2) Виконання тесту за комп’ютером 3) Розв’язок задачі у дошки за карткою IIІ. Актуалізація опорних знань Запитання до класу Що називається провідниками, напівпровідниками, діелектриками? IV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку Оголошення теми та завдань уроку
  • 2. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ Запитання до класу 1. Чи актуальна дана тема з точки зору її практичного спрямування? Чому? 2. Що буде результатом вашої роботи? У який спосіб його можна досягти? V. Вивчення нового матеріалу 1. Речовини залежно від електричних властивостей поділяються на провідники, діелектрики і напівпровідники. Ми розглянули як поводить себе електричний струм проходячи через метали. Сьогодні розглянемо як поводить себе електричний струм проходичи через напівпровідники. Напівпровідники — речовини, питомий опір яких дуже швидко зменшується з підвищенням температури. Розглянемо залежність питомого опору напівпровідника від абсолютної температури: Напівпровідники використовуються для виготовлення різних приладів, що використовуються в електротехніці. Прилади ці довговічні, малогабаритні, міцні. Які ж властивості напівпровідників? (Кремній, германій, селен). 1) Залежність питомого опору від стану речовини. температури: з підвищенням температури опір зменшується; освітлення: внаслідок освітлення опір зменшується; наявність домішок: у сотні, тисячі разів змінюється опір зовнішніх електричних полів; опромінення ядерними частинками. 2) Спостерігається новий тип провідності що обумовлена рухом позитивних зарядів. 3) На відміну від металів, де електрони вільні, у напівпровідниках валентні електрони у зв’язаному стані. Щоб збільшити провідність напівпровідників, потрібно збільшити концентрацію вільних носіїв заряду. А це можна зробити при підвищенні
  • 3. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ температури чи освітлення, тобто зміною зовнішніх умов, або зміною хімічного складу напівпровідника. 2. Розглянемо будову напівпровідників. Напівпровідники - речовини, які за своєю електропровідністю займають проміжне місце між провідниками і діелектриками. Взаємодія пари сусідніх атомів у напівпровідниках здійснюється за допомогою ковалентного зв'язку. В утворенні цього зв'язку від кожного атома бере участь по одному валентному електрону, які відщеплюються від атомів і під час свого руху велику частину часу проводять у просторі між сусідніми атомами. їх негативний заряд утримує позитивні іони один поблизу одного. Кожний атом утворює чотири зв'язки із сусідніми, й будь-який валентний електрон може рухатися по одному з них. Дійшовши до сусіднього атома, він може перейти до наступного, а потім далі вздовж усього кристала. Валентні електрони належать усьому кристалу. Ковалентні зв'язки напівпровідника достатньо міцні й за низьких температур не розриваються. Тому напівпровідники за низької температури не проводять електричний струм. Валентні електрони, що беруть участь у зв'язках атомів, міцно прив'язані до кристалічних решіток, і зовнішнє електричне поле не чинить помітного впливу на їхній рух. 2. Власна провідність напівпровідників. У разі нагрівання напівпровідника кінетична енергія частинок підвищується й відбувається розрив окремих зв'язків. Деякі електрони стають вільними, подібно до електронів у металі. В електричному полі вони переміщаються між вузлами решіток, утворюючи електричний струм. Провідність напівпровідників, що зумовлена наявністю в них вільних електронів, називається електронною провідністю. У тій парі атомів, звідки зовнішнім впливом — нагріванням або освітленням — електрон був переведений у вільний стан, з'являється надлишковий позитивний іон. Тепловий рух атомів кристала призводить до того, що який-небудь електрон із найближчих сусідніх атомів переходить до даного іона. Тоді позитивним іоном виявляється сусідній атом, звідки був “захоплений” електрон. Такий процес відбувається багато разів, і тому переміщення позитивного заряду всередині кристала, яке відображає насправді рух зв'язаних електронів від одного атома до іншого, називають рухом дірок. Легко побачити, що поява дірок у кристалі створює додаткові можливості для перенесення заряду. Під час створення в напівпровіднику електричного поля дірки переміщаються в тому напрямі, куди рухалися б позитивні заряди. Власну провідність напівпровідників можна розглянути на основі уявлення про будову типового напівпровідника — германію. Відео №1
  • 4. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ 3. Домішкова провідність напівпровідників. Отже, для чистих напівпровідників притамана власна провідність; провідність, що здійснюють переміщенням вільних електронів є електронна провідність, а провідність дірок – діркова провідність. Діркова провідність виникає тоді, коли в кристал германію введені атоми (наприклад, індію). Розглянемо атом індію, який створив з допомогою своїх валентних електронів ковалентні звязки лише з трьома сусідніми атомами германію: відео №2
  • 5. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ За схемою будови напівпровідникового кристала бачимо, що відбувається, коли в нього вводиться домішка, наприклад миш'яку, що має п'ять валентних електронів (донорна домішка), або тривалентного бору (акцепторна домішка). Оскільки напівпровідники, що мають донорні домішки віддають зайві валентні електрони, наділені більшим числом електронів (у порівнянні з числом дірок), їх називають напівпровідниками n-типу переважає електронна провідність. В напівпровідниках n-типу електрони є основними носіями заряду, а дірки — неосновними. Напівпровідники з переважанням діркової провідності над електронною називають напівпровідниками р-типу. Акцепторні домішки створюють дірки, утворюється напівпровідник р-типу. Основними носіями заряду в напівпровіднику р-типу є дірки, а неосновними — електрони.
  • 6. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
  • 7. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
  • 8. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ ЗАПІРНИЙ ШАР ТРАНЗИСТОР ДІОД p – n -ПЕРЕХІД
  • 9. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/
  • 10. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ Учень Найцікавіші явища відбуваються під час контакту напівпровідників n- та р-типу. Ці явища використовують у більшості напівпровідникових приладів для випрямлення змінного струму і підсилення електричних сигналів. Розглянемо фізичні процеси в таких контактах. Контакт двох напівпровідників називають р-n-переходом або електронно-дірковим переходом. При утворенні контакту електрони частково переходять з напівпровідності n-типу в напівпровідність р-типу, а дірки – в зворотному напрямі (зона пререходу). В результаті напівпровідності n-типу заряд додатній, а р-типу – від’ємний. Дифузія припиняється після того, як електричне поле, що виникає в зоні переходу, перешкоджає дальшому переміщенню електронів і дірок – виникає шар підвищеного опору, який називається р-n-переходом. Особливістю р-n-переходу є те, що його опір залежить від значення напряму напруженості зовнішнього електричного поля, прикладеного до цього переходу. Увімкнемо напівпровідник з р-n-переходом в електричне коло. а) Спочатку приєднаємо батареєю так, щоб потенціал напівпровідника р-типу був додатний, а n-типу – від’ємним. При цьому струм через р-n-перехід передаватиметься основними носіями заряду. Провідність буде великою, опір малим. Пряме включення і перехід називають прямим. б) Перемикнемо полюси батареї. Струм через р-n-перехід передається неосновними носіями заряду, а їх мало. Провідність зменшується, опір великий. Утворюється запірний шар. Зворотне включення – перехід називається зворотним. Виступ учня 6. Напівпровідникові прилади. Діод, транзистор, термістор, фоторезистор. Діод – основний елемент сучасних випрямлячів змінного струму. Діод містить один p-n- перехід. Виготовляються діоди з германію, кремнію, селену з добавлянням донорної домішки. Германій – катод. Індій – анод. Транзистор – (тріод) (англ. переносити опір) використовується для підсилення електричних коливань. Напівпровідниковий прилад, що містить p-n-p або n-p-n-переходи називається транзистором. Термістори або терморезистори – залежність електричного опору від температури, використовується для вимірювання температури за силою струму в колі. Випускаються у вигляді стержнів, трубок, дисків, шайб, намистинок розміром від кількох мікрометрів до кількох сантиметрів. Фоторезистор або фотоопір – залежність опору напівпровідників від освітлення. Із збільшенням світла збільшується провідність і зменшується опір. 7. Всі напівпровідникові прилади зручні в користуванні на відміну від лампових. Транзистори і діоди набули дуже широкого використання в сучасній техніці. На відміну від лампових не мають розжареного катода, малі за розмірами і масою, працюються при нижчих напругах.
  • 11. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ Але дуже чутливі до температури, перевантажень, проникаючого проміння. Термістори застосовуються для дистанційного вимірювання температури, регулювання температури (інкубатор), протипожежний сигнал і т. д. Фоторезистори застосовуються для реєстрації, сортування виробів, автоматичне вмикання маяків, освітлення вулиць. VI. Закріплення нового матеріалу, та застосування набутих знань 1) Запитання до класу 1. Чому опір напівпровідникових матеріалів залежить від температури? 2. Який зв’язок називають ковалентним? 3. Як змінюється питомий електричний опір напівпровідників: а) під час нагрівання? б) у разі освітлення? 4. Чому опір напівпровідників дуже сильно залежить від наявності домішок? 5. Чому вимоги до чистоти напівпровідникових матеріалів дуже високі? 6. Яку провідність має кремній з домішкою галію? фосфору? сурми? 7. Як зміниться опір зразка кремнію з домішкою фосфору, якщо ввести в нього домішку галію? 8. Порівняйте залежність опору металів та напівпровідників від температури. 9. Що треба зробити, щоб електропровідність германія й кремнія стала такою самою, як електропровідність металу? діелектрика? Чи збережуться при цьому їхні напівпровідникові можливості? 2) Робота з картками Середовище Носії електричного заряду Тип провідності Утворення носіїв заряду ВАХ Залежність від температури Напів провідники Електрони дірки Електронно- дірковий Вплив освітленості, температури, домішки t↑ R↓ Середовище Носії електричного заряду Тип провідності Утворення носіїв заряду ВАХ Залежність від температури 0 U I
  • 12. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ 3) Розгадування кросворду
  • 13. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ 3 1 7 2 4 612 5 11 8 9 10 По вертикали 1.Як рухаюця електрони в електроному полі? (Хаотично). 3.Які речовини набули широкого застосування? (Напівпровідники) 5.Скільки зіткнень відбувається за 1 с. між електронними провідностями і йонами кристальної (Мільярд) сітки? 7. В якому напрямі рухаються заряджені частинки у (Позитивному) провіднику? 9. Що зумовлює опір провідника? (Зіткнення) 11. Що втрачають елементи провідності при зіткненні з йонами кристалічної решітки? (Енергію) По горизонталі 2. Який Газ нагадує (хаотичний) рух електронних провідностей? (Ідеальний) 4. Які частини можуть переміщатися під дією електронного поля? (Йони) 6. Що виникає коли є спрямований рух зарядів? (Струм) 8.Що треба підтримувати між кінцями металевого провідника? (Різницю) 10. Яка середня швидкість упорядкованого руху електронів? (Мала) 12. Як валентні електрони в атомах металів зв'язані з атомами? (Слабо)
  • 14. Учитель фізики Степненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Крюкова Л.В. Крюкова Л.В. http://vsesvit-s.at.ua/ VII. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання Експрес опитування «Що нового я дізнався на уроці?» Наш урок підійшов до кінця -Скажіть будь-ласка , що ми з вами робили сьогодні на уроці? -Чи досягли ми мети, поставленої на початку уроку? - Що сподобалось на уроці? - що не сподобалось і ви хотіли б змінити? Інтерактивна вправа «Килимок вражень» Учні, виходячи з класу, прикріплюють на дошку «смайлики»-обличчя з різними виразами, які показують їхній настрій після уроку. Для конспекту учня Напівпровідники — речовини, питомий опір яких дуже швидко зменшується з підвищенням температури. Провідність напівпровідників, що зумовлена наявністю в них вільних електронів, називають електронною. Провідність напівпровідників, що зумовлена рухом дірок, називають дірковою. У напівпровідниках п-типу електрони є основними носіями заряду. У напівпровідниках р-типу основними носіями заряду є дірки. VIII. Домашнє завдання