SlideShare a Scribd company logo
Конспект уроку № 20
Тема 3 : Національно- визвольна війна українського народу середини XVII
ст. Відродження української держави
Тема уроку: Передумови Національно-визвольної війни
Мета: визначити причини та передумови Національно-визвольної війни
українського народу проти польського панування, дати характеристику
історичної постаті Богдана Хмельницького та його сподвижників; розвивати
в учнів уміння аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи
історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати
причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їх роль в
історичному процесі, на прикладах героїчної історії українського народу
виховувати в учнів національно-патріотичні почуття.
Основні поняття: «Національно-визвольна війна».
Обладнання: підручник, презентація, портрет Богдана Хмельницького та
його сподвижників, додатки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
• застосовувати та пояснювати на прикладах термін «Національно-визвольна
війна»;
• визначати причини та передумови Національно-визвольної війни;
• скласти історичний портрет Богдана Хмельницького;
• називати імена сподвижників Богдана Хмельницького;
• аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну
інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини
історичних подій, визначати місце історичних діячів та їхню роль в
історичному процесі.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів та підготовки до уроку.
ІІ. Активізація розумової діяльності учнів.
Постановка проблемного завдання
З Густинського літопису: «Чому кожній людині читання історії дуже
корисно? Тому що якби не описан і мир не уявлен, разом би з тілом у
безвість все сходило б у землю, і люди, як в пітьмі бувши, не відали б, що з
минулих віків відбувалося. Хроніку цю прочитавши, можеш передати її для
пізнання іншим…».
Запитання для учнів:
1.В чому бачив літописець задачу історії?
2. Чи наслідуємо ми цей заповіт?
Слово вчителя:
Напевне, якщо запитати з чим у вас асоціюється Японія , то ви скажите
з сакурою, Нідерланди – з тюльпанами, Єгипет – з пірамідами, так для
більшості

іноземців

Україна

асоціюється

з

козаками,

з

Богданом

Хмельницьким. Тому ми зобов’язані добре вивчити історію українського
козацтва та видатних діячів. І коли нас хтось запитає, ми не опускали очі від
сорому, що не знаємо, а навпаки відповідали з гордо піднятою головою!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
На початку уроку вчитель просить учнів пригадати причини появи
українського козацтва, становище українського населення під владою Речі
Посполитої та причини і значення козацьких повстань 20-х – 30-х рр. ХVІІ
ст.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя:
Наприкінці ХVІ — на початку ХVІІ ст. в Україні прокотилася хвиля
козацько-селянських повстань, що були викликані посиленням польського
гніту на українських землях. Кожне подальше повстання козаків відзначалося
більш високим рівнем організованості, охоплювало дедалі більшу територію,
2
кількість повстанців також зростала. Український народ усвідомлював, хто
виступає його ворогом. І в середині ХVІІ ст. національно-визвольна
боротьба, боротьба за звільнення з-під влади Речі Посполитої розгортається з
новою силою.
Шановні діти сьогодні ми з вами починаємо вивчати нову тему яка
називається «Національно-визвольна війна українського народу середини
XVII ст. Відродження української держави». Після її вивчення ми зможемо
надати оцінку подіям Національно-визвольної війни, визначити її історичне
значення та значення новоутвореної держави, а також визначити роль
козацьких ватажків цього періоду в житті українського народу.
V. Вивчення нового матеріалу
(Вчитель оголошує тему і мету уроку)
План
1. Передумови Національно- визвольної війни.
2. Богдан Хмельницький, його сподвижники.
1.Діти приступають до з’ясування причин Національно-визвольної війни. Це
вони роблять за допомогою документів, працювати з якими будуть в парах
або в малих групах .
Для

опрацювання

учитель

пропонує

ряд

історичних

джерел.

Проаналізувавши їх, учні повинні виконати нижченаведені завдання.
1. Згрупувати історичні джерела як такі, що вказують на:
а) посилення національно-релігійного гніту на українських землях під
владою Речі Посполитої;
б) обмеження прав козацтва;
в) погіршення становища селян та міщан.
2. Визначити причини та передумови Національно-визвольної війни
українського народу.
Документ 1. Зі скарги волинської шляхти на сеймі 1645–1646 рр.

3
«...Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі: забрано у
православних церкви, монастирі й кафедри, заборонено вільне провадження
відправ, бідні православні вмирають без причастя, не можуть прилюдно
відправляти похоронів; у Любліні, Сокалі, Белзі та інших містах через
відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх померлих у
підвалах і домах». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник.
— К.: А.С.К., 2000. — С. 100)
Документ 2. Із записок польського публіциста середини ХVІІ ст.
«Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють великі
податки, незвичайні роботи, часті, поволовщини, оренди, рогове, копитове та
інші подібні тягарі, що їх над ними вигадують урядники, орендарі, суддівські
гачки, економи, котрі хотіли б збільшити прибутки своїх панів... Спитайтесь
у самих же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості,
відчайдушності й шалу, і думаю, що вони всі вони подадуть великий реєстр
кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів комісарів та інших
вельможних державців». (Власов В. Історія України. 8 клас. Навчальний
посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 105)
Документ 3. З листа Б. Хмельницького до польського короля (1647 р.)
«Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять нас і тяжко
ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого майна, а й свободи,
посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті, ниви, зорані поля, ставки, млини,
бджоляні десятини, хоч усе це й належить до володінь Вашої королівської
милості. І що тільки комусь із них у нас, козаків, сподобається, силою
відбирають, а нас самих, безневинних, обдирають, б’ють, мордують, до
в’язниць кидають, на смерть за наші маєтності вбивають, так що багато кого
з нашого товариства поранено й знівечено. А наші пани полковники,
добровольні слуги їх милостей панів старост, замість того, щоб нас від такої
біди й напасті захищати, допомагають
панам урядовцям знущатися з нас». (Власов В. Історія України. 8 клас:
Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 100)
4
Опрацювавши дані джерела, учні складають таблицю.
«Причини та передумови Національно-визвольної війни»
Причини
Передумови
1.
Загострення
національно– 1. Перетворення козацтва на провідну
релігійних

утисків

українського політичну

населення під владою Польщі
2.

Посилення

силу

українського

суспільства.

соціально- 2.

Засилля

в

Україні

польських

економічного гніту селян, міщан, магнатів і шляхти.
козаків.

3. Початок формування української

3. Нехтування польською владою нації
станових

інтересів

українського

козацтва
Метод «Мозковий штурм».
Завдання для учнів
- Зробіть припущення, виходячи зі сформульованих причин війни, які
верстви населення взяли участь у виступі та чого вони прагнули.
Робота над терміном «національно-визвольна війна».
2. Слово вчителя і постановка тривалого проблемного завдання.
Україна, натерпівшись польського панування, стримувала свій гнів
протягом доби «золотого спокою». Але достатньо було невеликого
поштовху, появи людини, що спромоглася б стати організатором боротьби,
щоб український народ піднявся на війну. І така людина на Україні була –
Богдан Хмельницький.
Це була особа неординарна, котра з XVII по XXI століття викликає до
себе різне ставлення. Протиріччя в сприйманні козацького ватажка –
демократично обраного масами, і одночасно – носія авторитарної влади,
виявились в поглядах ще його сучасників. Поляки вважали його порушником
спокою, зрадником та тираном, сином антихриста і одночасно хлопом,
розбійником.

5
Венеціанський посол Альберто Віміна змальовує Хмельницького як
одного з найстаріших та найавторитетніших воїнів, з гострим розумом та
хитрістю, але жорстокого та підступного.
Автор «Історії русів» ставиться до Хмельницького як до Моісея, що
вивів свій народ з «лядської неволі», але тут же ставить йому в провину, що
він веде свій народ в нові кайдани рабства та неволі.
Так хто ж він – чи зрадник, чи розумний та хитрий воїн, чи захисник і
Моісей українського народу? Це нам і належить вирішити, спираючись на
знання про його діяльність, протягом декількох уроків.
(Робота з портретом Богдана Хмельницького)
Виступ учня з повідомленням про Богдана Хмельницького (супроводжується
переглядом презентації)
Перегляд відео про Б. Хмельницького.
Робота з історичним джерелом «Із записок посла Альберто Віміно про Б.
Хмельницького (1650 р.)» ( Швидько Г. В.. Історія України. 8 клас:
Навчальний посібник. — К.:Генеза., 2008. — 336 с.) (с. 122)
Запитання для учнів:
1. На які найважливіші риси керівника звернув увагу венеціанський посол?
Слово вчителя
Створити з повсталих селян і козаків боєздатну армію, яка боролася за
визволення України, Б. Хмельницький зміг, спираючись на своїх
сподвижників. Серед них були представники різних станів -козацтва,
української шляхти, міщан. У роки війни вони стали талановитими
воєначальниками, будівничими держави, дипломатами.
До найближчого оточення гетьмана належали Іван Богун, Кіндрат
Бурляй, Іван Гиря, Матвій Гладкий; Філон Джеджалій, Максим Кривоніс,
Іван Виговський, Антон Жданович, Федір Вешняк та інші.Про деяких з них
ми дізнаємось зараз.
Повідомлення – історичні довідки, що підготували учні
Богун,Ф.Джалалія, М.Кривоноса, Ф.Вешняка.

про І.

VI Узагальнення і систематизація знань учнів:
Закінчіть речення:
6
1). Національно – визвольна війна – це…
2). Приводом до НВВ послужив…
3). Соратника Б. Хмельницького у НВВ були…
4). Батько Б. Хмельницького загинув у…
5).Гетьманом Б. Хмельницький став у…
Викинь зайве:
1). М. Кривоніс, Ф. Жеджалій, І. Богун, Владислав IV.
2). Селяни, козаки, магнати ,православна шляхта.
3). Фільварок, панщина, мануфактура, кріпацтво.
4). Лютеранство, православ’я, католицизм, уніатство.
Історичний диктант
Дайте відповідь «так» або «ні»
1. Родовим маєтком Б. Хмельницького був хутір Суботів. (ТАК)
2. 1595- 1657рр.- роки життя Б. Хмельницького.(ТАК)
3. Б. Хмельницький – правитель Речі Посполитої (НІ)
4. Поштовхом до козацького повстання стала особиста трагедія Б.
Хмельницького. (ТАК)
5. Б. Хмельницький народився в сім’ї чигиринського сотника Михайла
Хмельницького. (ТАК)
6. Батько Б. Хмельницького загинув в битві під Цицорою. (ТАК)
Поясніть вислови Б. Хмельницького:
- Бог не зневажить серця упокореного.
- Все те, що буде зроблене проти, на твою ж таки голову і впаде.
- За здобутком завжди втрата простує.
- Кривда, гніт і неволя накликають сувору помсту з боку справедливості,
щоб Божі постанови проявлялись у всьому на очах живих людей.

7
- Майже кожний на всій Україні користувався вольностями, і важко йому
буде забути, що він був паном і на війні рівнявся з паном.
- Нащо говорити там, де треба діяти.
- Неможливо всебічно і ґрунтовно визначити людські вчинки, не враховуючи
їхніх закономірностей та од-вічної волі неба.
- Поки ми живі, хіба що смерть наша може наблизити нашу неволю.
- При сухих дровах і сировим дісталося.
- Синове воїнів хоробрих, явіть мужність свою! І вам вовіки віків славу
запишуть.
- Справедливість цього світу так розмірена, що в одних відбирає, а другим
дає владу і мудрість.
- Ще не вмерла козацькая мати!
-Що рука людська зробить, те й зруйнувати може.
-Якщо підступності не буде краю, то доведеться битися.
VIІ Підсумки уроку:
Метод «Чиста дошка»:
-Богдан Хмельницький
- НВВ
- Іван Богун
- Фелон Джеджалій
- 1595 р.
-Суботів
- Козак
Розгадайте кросворд:
1. Назвіть ім’я гетьмана, який очолив НВВ.
2. Родовий хутір Хмельницького.
3. Релігія, яку сповідували козаки.
4. Титул, який мав Б. Хмельницький.
8
5. Інше ім’я Богдпна Хмельницького.
6. Перша дружина Б. Хмельницького.
1

Б О Г Д А Н

2

С У Б О Т І

В

3 П Р А В О С Л А В Я
4
5

Г Е Т Ь М А Н
З И Н О В І

6

Г

Й

А Н Н А

Заслуховування історичної пісні «Чи не той то Хміль».
Завдання для учнів:
Перед вами знаходиться «Дерево знань», залиште там свої відгуки про
сьогоднішній урок. (Учні на листочку записують речення і вклеюють їх у
книжку)
Заключне слово вчителя:
Пам’ятаєте , ми на початку уроку з вами говорили про те, які асоціації
викликає Україна, я думаю, що тепер вам не тільки не страшно дати
відповідь на питання іноземця про наше минуле, а навпаки ви самі захочите
поділитися здобутими знаннями.
VIІІ Постановка домашнього завдання
- Опрацювати параграф 14.
- Скласти історичний портрет Б. Хмельницького за вже відомим планом.
ІХ Оцінювання учнів

9
Іван Богун
Іван Богун був одним із найвідоміших козацьких полководців в
Українісередини XVII ст., слава про якого гучно лунала не лише на
українських землях, а й за їх межами. Проте, незважаючи на велику
популярність, історичні джерела неодинаковою мірою зафіксували різні
етапи життя цього славетного козацького ватажка.Достеменно невідомо,
коли і де народився І. Богун. Мало відомостей і про ранній період його
життя, хоча деякі українські історики писали, що вінуже брав участь у
козацьких повстаннях в Україні 1637—1638 pp. Перші ж найвірогідніші
відомості про ратні справи І. Богуна пов'язані з його участю в обороні Азова,
коли запорозькі та донські козаки протягом 1637—1642 pp.героїчно
захищали місто від турецьких військ султана Ібрагіма. І. Богун, зокрема,
керував тоді одним із козацьких загонів, який прикривав Борівський перевіз
через р. Північний Донець. Протягом 40-х pp. XVII ст. Богун вів звичайне для
реєстрового козака життя, сповнене численних військових походів проти
кримських татар, таобороняв українські землі від набігів останніх.Із
початком у 1648 р. Національно-визвольної війни українського народу Богун
став одним із сподвижників гетьмана Б. Хмельницького, і згідно «Реєстру
Війська Запорозького 1649 р.» він значився серед козаків Чигиринського
полку.Ім'я Івана Богуна — видатного полководця та політичного діяча
України середини XVII ст. навіки залишилося в пам'яті нащадків, про що
свідчатьчисленні народні перекази та думи. Як говорилося сучасниками
великого полковника в одній із дум: «А кобзарі грали, в струни дотикали та
Богдана з Богуном піснями вихваляли!»

Федір Вешняк
Федір Вешняк був родом з Полтавщини, отримав добру освіту в КиєвоМогилянській колегії, що дозволило йому обійняти посаду писаря в 1636
році на Запоріжжі. Потім служив в реєстрових козаках, але в 1648 році
перейшов на бік Б.Хмельницького. гетьман призначив його чигиринським
полковником і Федір Вешняк став його найближчим другом і соратником,
брав участь в битвах під Жовтими Водами та Корсунем, очолював козацькі
посольства до Варшави і Москви. Під час Зборовської битви призначений
наказним гетьманом війська, що здійснювало облогу Збаража. Помер
чигиринський полковник в 1650 році в Чигирині.

10
Максим Кривоніс
Максим Кривоніс був одним
з найславетніших полководців
національно-визвольної війни. Народився на Черкащині, з молодих літ
подався у козаки, уславився як відважний воїн під час козацьких походів на
турок в 30-і роки XVIIст. Наприкінці 1647 року підтримав повстання
Хмельницького і став одним з найвідданіших соратників гетьмана на посаді
черкаського полковника. Під його керівництвом створювалась козацька
кіннота, що відіграла вирішальну роль в розгромі польської армії в
Корсунській битві. Потім полк Максима Кривоноса, підтриманий
повстанськими загонами, визволяв від поляків Правобережжя. Там славетний
полковник був тяжко поранений під Старокостянтиновом, але не залишив
війська. Під його керівництвом було досягнуто ще одну перемогу –
захоплено Високий Замок під час облоги Львова у жовтні 1648 року. Але
помер відважний воїн не на полі битви, а від епідемії чуми під містом
Замостя в листопаді 1648 року.

Джалалій
Филон
Прокопович (Джеджа́лій)
(?
— 1659)
— полковник прилуцький, черкаський, кропивенський, з татарського роду.
Український дипломат. Служив сотником реєстрового Переяславського
полку. 24 квітня 1648 очолив повстання реєстрових козаків у Кам'яному
Затоні та забезпечив їх підтримку Національно-визвольної війни в Україні.
Один із найближчих помічників Богдана Хмельницького, учасник багатьох
битв, починаючи з 1648 р. В битві під Берестечком — наказний гетьман.
Виконував
важливі
дипломатичні
доручення,
очолював
перше
посольство України в Туреччині до Стамбула в жовтні - листопаді 1648, де
було укладено союз із Туреччиною. У вересні 1650 - очолював українське
Посольство до молдавського господаря Василя Лупула. Загинув, імовірно,
під час Конотопської битви проти Московії 1659 на посаді полковника
Черкаського полку.

11

More Related Content

What's hot

микола гомон. віртуальна книжкова виставка
микола гомон. віртуальна книжкова виставкамикола гомон. віртуальна книжкова виставка
микола гомон. віртуальна книжкова виставка
Галина Симоненко
 
видатні люди токмаччини
видатні люди токмаччинивидатні люди токмаччини
видатні люди токмаччини
Галина Симоненко
 
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
RyabkoSvitlana
 
нвк№3 виставка панорама
нвк№3 виставка панораманвк№3 виставка панорама
нвк№3 виставка панорама
Анна Тараненко
 
Бій під Крутами в нашій пам’яті
Бій під Крутами в нашій пам’ятіБій під Крутами в нашій пам’яті
Бій під Крутами в нашій пам’яті
estet13
 
історія укр
історія укрісторія укр
історія укр
Yulya Tkachuk
 
презентация microsoft power
 презентация microsoft power  презентация microsoft power
презентация microsoft power
stepanyuk434
 
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогоденняКозацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Герої не вмирають...
Герої  не  вмирають...Герої  не  вмирають...
Герої не вмирають...
baidaruslan
 
Їх було триста
Їх було тристаЇх було триста
Їх було триста
vpu-19 Drogobych
 
Пам'ятники книгам
Пам'ятники книгамПам'ятники книгам
Пам'ятники книгам
НБУ для дітей
 
моя країна україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
моя країна   україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5моя країна   україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
моя країна україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
Галина Симоненко
 

What's hot (13)

микола гомон. віртуальна книжкова виставка
микола гомон. віртуальна книжкова виставкамикола гомон. віртуальна книжкова виставка
микола гомон. віртуальна книжкова виставка
 
видатні люди токмаччини
видатні люди токмаччинивидатні люди токмаччини
видатні люди токмаччини
 
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
Розробка модуля на тему «Національно – визвольна війна українського народу се...
 
нвк№3 виставка панорама
нвк№3 виставка панораманвк№3 виставка панорама
нвк№3 виставка панорама
 
Бій під Крутами в нашій пам’яті
Бій під Крутами в нашій пам’ятіБій під Крутами в нашій пам’яті
Бій під Крутами в нашій пам’яті
 
історія укр
історія укрісторія укр
історія укр
 
презентация microsoft power
 презентация microsoft power  презентация microsoft power
презентация microsoft power
 
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогоденняКозацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
Козацькими стежками Вінниччини: минуле та сьогодення
 
Герої не вмирають...
Герої  не  вмирають...Герої  не  вмирають...
Герої не вмирають...
 
Їх було триста
Їх було тристаЇх було триста
Їх було триста
 
крути
крутикрути
крути
 
Пам'ятники книгам
Пам'ятники книгамПам'ятники книгам
Пам'ятники книгам
 
моя країна україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
моя країна   україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5моя країна   україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
моя країна україна книжкові виставки бібліотеки зош № 5
 

Similar to конспект уроку

8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
NEW8
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
4book
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
Svinka Pepa
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
UA7009
 
Подорож в історію
Подорож в історіюПодорож в історію
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
Електронні книги Ранок
 
Живи і міцній, Україно!
Живи і міцній, Україно!Живи і міцній, Україно!
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
Nikolay Hristonko
 
День героїв.pptx
День героїв.pptxДень героїв.pptx
Феномен українського козацтва
Феномен українського козацтваФеномен українського козацтва
Феномен українського козацтва
Науково-технічна бібліотека НУХТ
 
Історія україни 8 клас (сш№10)
Історія україни 8 клас (сш№10)Історія україни 8 клас (сш№10)
Історія україни 8 клас (сш№10)
school8zv
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурс
Cshkilniy
 
Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!
НБ МДУ
 
Пам’ятати заради життя
Пам’ятати заради життяПам’ятати заради життя
Bogdan Hmylnyckiy
Bogdan HmylnyckiyBogdan Hmylnyckiy
Bogdan Hmylnyckiy
viktoriay
 
Історія України у бібліографічних посібника
Історія України у бібліографічних посібникаІсторія України у бібліографічних посібника
Історія України у бібліографічних посібника
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Zno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshitZno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshit
Оксана Oxana.Polna2011
 
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Юрій Марченко
 
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв КрутУрок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
galinka0525
 

Similar to конспект уроку (20)

8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
8 iu st_2016
8 iu st_20168 iu st_2016
8 iu st_2016
 
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_20168 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
8 klas istorija_ukrajini_strukevich_2016
 
Подорож в історію
Подорож в історіюПодорож в історію
Подорож в історію
 
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
Передумови, причини, початок Національно-визвольної війни. Події 1648―1649 рр...
 
Живи і міцній, Україно!
Живи і міцній, Україно!Живи і міцній, Україно!
Живи і міцній, Україно!
 
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
національно визвольна війна українського народу середини 17 ст. Б.Хмельницький.
 
День героїв.pptx
День героїв.pptxДень героїв.pptx
День героїв.pptx
 
Феномен українського козацтва
Феномен українського козацтваФеномен українського козацтва
Феномен українського козацтва
 
Історія україни 8 клас (сш№10)
Історія україни 8 клас (сш№10)Історія україни 8 клас (сш№10)
Історія україни 8 клас (сш№10)
 
урок на конкурс
урок на конкурсурок на конкурс
урок на конкурс
 
Украина
УкраинаУкраина
Украина
 
Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!Пізнаймо Україну разом!
Пізнаймо Україну разом!
 
Пам’ятати заради життя
Пам’ятати заради життяПам’ятати заради життя
Пам’ятати заради життя
 
Bogdan Hmylnyckiy
Bogdan HmylnyckiyBogdan Hmylnyckiy
Bogdan Hmylnyckiy
 
Історія України у бібліографічних посібника
Історія України у бібліографічних посібникаІсторія України у бібліографічних посібника
Історія України у бібліографічних посібника
 
Zno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshitZno2009 hist ua_zoshit
Zno2009 hist ua_zoshit
 
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933Геноцид голодом. Україна 1932-1933
Геноцид голодом. Україна 1932-1933
 
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв КрутУрок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
Урок-реквієм до Дня пам’яті героїв Крут
 

More from gavronnatalia

англійська революція
англійська революціяанглійська революція
англійська революція
gavronnatalia
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
gavronnatalia
 
історія села варваринці №2
історія села варваринці №2історія села варваринці №2
історія села варваринці №2
gavronnatalia
 
іванівський методичний округ
іванівський методичний округіванівський методичний округ
іванівський методичний округ
gavronnatalia
 
кривавий засів
кривавий засівкривавий засів
кривавий засів
gavronnatalia
 
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
gavronnatalia
 
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umovPrezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
gavronnatalia
 
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
gavronnatalia
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
gavronnatalia
 
посадова інструкція
посадова інструкціяпосадова інструкція
посадова інструкція
gavronnatalia
 
у кровинківській зош і
у кровинківській зош іу кровинківській зош і
у кровинківській зош і
gavronnatalia
 
Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)
gavronnatalia
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
gavronnatalia
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
gavronnatalia
 
історія с.гумниська
історія с.гумниськаісторія с.гумниська
історія с.гумниська
gavronnatalia
 
Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1gavronnatalia
 
історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)gavronnatalia
 
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїсистема методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїgavronnatalia
 

More from gavronnatalia (20)

англійська революція
англійська революціяанглійська революція
англійська революція
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
1
11
1
 
історія села варваринці №2
історія села варваринці №2історія села варваринці №2
історія села варваринці №2
 
іванівський методичний округ
іванівський методичний округіванівський методичний округ
іванівський методичний округ
 
кривавий засів
кривавий засівкривавий засів
кривавий засів
 
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
7 klas istorija_ukrajini_vlasov_2015_ukr
 
Persones 2015
Persones 2015Persones 2015
Persones 2015
 
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umovPrezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
Prezentacija interaktivni metodi_navchannja_v_umov
 
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
програма зноз історії україни зі змін.2015р. (1)
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
посадова інструкція
посадова інструкціяпосадова інструкція
посадова інструкція
 
у кровинківській зош і
у кровинківській зош іу кровинківській зош і
у кровинківській зош і
 
Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)Pravoznavstvo (3)
Pravoznavstvo (3)
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
 
лист мон україни від 26
лист мон україни від 26лист мон україни від 26
лист мон україни від 26
 
історія с.гумниська
історія с.гумниськаісторія с.гумниська
історія с.гумниська
 
Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1Dokument microsoft office_word_1
Dokument microsoft office_word_1
 
історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)історія села гайворонка (1)
історія села гайворонка (1)
 
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історіїсистема методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
система методів і методичних прийомів шкільного навчання історії
 

конспект уроку

  • 1. Конспект уроку № 20 Тема 3 : Національно- визвольна війна українського народу середини XVII ст. Відродження української держави Тема уроку: Передумови Національно-визвольної війни Мета: визначити причини та передумови Національно-визвольної війни українського народу проти польського панування, дати характеристику історичної постаті Богдана Хмельницького та його сподвижників; розвивати в учнів уміння аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їх роль в історичному процесі, на прикладах героїчної історії українського народу виховувати в учнів національно-патріотичні почуття. Основні поняття: «Національно-визвольна війна». Обладнання: підручник, презентація, портрет Богдана Хмельницького та його сподвижників, додатки. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Очікувані результати Після цього уроку учні зможуть: • застосовувати та пояснювати на прикладах термін «Національно-визвольна війна»; • визначати причини та передумови Національно-визвольної війни; • скласти історичний портрет Богдана Хмельницького; • називати імена сподвижників Богдана Хмельницького; • аналізувати та порівнювати історичні події, зіставляючи історичну інформацію, робити висновки, виділяти головне, визначати причини історичних подій, визначати місце історичних діячів та їхню роль в історичному процесі. Хід уроку І. Організаційний момент
  • 2. Перевірка присутності учнів та підготовки до уроку. ІІ. Активізація розумової діяльності учнів. Постановка проблемного завдання З Густинського літопису: «Чому кожній людині читання історії дуже корисно? Тому що якби не описан і мир не уявлен, разом би з тілом у безвість все сходило б у землю, і люди, як в пітьмі бувши, не відали б, що з минулих віків відбувалося. Хроніку цю прочитавши, можеш передати її для пізнання іншим…». Запитання для учнів: 1.В чому бачив літописець задачу історії? 2. Чи наслідуємо ми цей заповіт? Слово вчителя: Напевне, якщо запитати з чим у вас асоціюється Японія , то ви скажите з сакурою, Нідерланди – з тюльпанами, Єгипет – з пірамідами, так для більшості іноземців Україна асоціюється з козаками, з Богданом Хмельницьким. Тому ми зобов’язані добре вивчити історію українського козацтва та видатних діячів. І коли нас хтось запитає, ми не опускали очі від сорому, що не знаємо, а навпаки відповідали з гордо піднятою головою! ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів На початку уроку вчитель просить учнів пригадати причини появи українського козацтва, становище українського населення під владою Речі Посполитої та причини і значення козацьких повстань 20-х – 30-х рр. ХVІІ ст. IV. Мотивація навчальної діяльності Розповідь вчителя: Наприкінці ХVІ — на початку ХVІІ ст. в Україні прокотилася хвиля козацько-селянських повстань, що були викликані посиленням польського гніту на українських землях. Кожне подальше повстання козаків відзначалося більш високим рівнем організованості, охоплювало дедалі більшу територію, 2
  • 3. кількість повстанців також зростала. Український народ усвідомлював, хто виступає його ворогом. І в середині ХVІІ ст. національно-визвольна боротьба, боротьба за звільнення з-під влади Речі Посполитої розгортається з новою силою. Шановні діти сьогодні ми з вами починаємо вивчати нову тему яка називається «Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. Відродження української держави». Після її вивчення ми зможемо надати оцінку подіям Національно-визвольної війни, визначити її історичне значення та значення новоутвореної держави, а також визначити роль козацьких ватажків цього періоду в житті українського народу. V. Вивчення нового матеріалу (Вчитель оголошує тему і мету уроку) План 1. Передумови Національно- визвольної війни. 2. Богдан Хмельницький, його сподвижники. 1.Діти приступають до з’ясування причин Національно-визвольної війни. Це вони роблять за допомогою документів, працювати з якими будуть в парах або в малих групах . Для опрацювання учитель пропонує ряд історичних джерел. Проаналізувавши їх, учні повинні виконати нижченаведені завдання. 1. Згрупувати історичні джерела як такі, що вказують на: а) посилення національно-релігійного гніту на українських землях під владою Речі Посполитої; б) обмеження прав козацтва; в) погіршення становища селян та міщан. 2. Визначити причини та передумови Національно-визвольної війни українського народу. Документ 1. Зі скарги волинської шляхти на сеймі 1645–1646 рр. 3
  • 4. «...Таких утисків не терплять і греки в турецькій неволі: забрано у православних церкви, монастирі й кафедри, заборонено вільне провадження відправ, бідні православні вмирають без причастя, не можуть прилюдно відправляти похоронів; у Любліні, Сокалі, Белзі та інших містах через відібрання церков православні мусять потайки ховати своїх померлих у підвалах і домах». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 100) Документ 2. Із записок польського публіциста середини ХVІІ ст. «Мусимо визнати, що велику ненависть підносять і поширюють великі податки, незвичайні роботи, часті, поволовщини, оренди, рогове, копитове та інші подібні тягарі, що їх над ними вигадують урядники, орендарі, суддівські гачки, економи, котрі хотіли б збільшити прибутки своїх панів... Спитайтесь у самих же козаків, що спонукало їх до такої відваги, сміливості, відчайдушності й шалу, і думаю, що вони всі вони подадуть великий реєстр кривд, неслушних податків, що їх терпіли від панів комісарів та інших вельможних державців». (Власов В. Історія України. 8 клас. Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 105) Документ 3. З листа Б. Хмельницького до польського короля (1647 р.) «Пани, державці та старости на втіху собі нестерпно кривдять нас і тяжко ображають, позбавляючи нас не тільки вбогого майна, а й свободи, посягаючи на наші хутори, луки, сіножаті, ниви, зорані поля, ставки, млини, бджоляні десятини, хоч усе це й належить до володінь Вашої королівської милості. І що тільки комусь із них у нас, козаків, сподобається, силою відбирають, а нас самих, безневинних, обдирають, б’ють, мордують, до в’язниць кидають, на смерть за наші маєтності вбивають, так що багато кого з нашого товариства поранено й знівечено. А наші пани полковники, добровольні слуги їх милостей панів старост, замість того, щоб нас від такої біди й напасті захищати, допомагають панам урядовцям знущатися з нас». (Власов В. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.: А.С.К., 2000. — С. 100) 4
  • 5. Опрацювавши дані джерела, учні складають таблицю. «Причини та передумови Національно-визвольної війни» Причини Передумови 1. Загострення національно– 1. Перетворення козацтва на провідну релігійних утисків українського політичну населення під владою Польщі 2. Посилення силу українського суспільства. соціально- 2. Засилля в Україні польських економічного гніту селян, міщан, магнатів і шляхти. козаків. 3. Початок формування української 3. Нехтування польською владою нації станових інтересів українського козацтва Метод «Мозковий штурм». Завдання для учнів - Зробіть припущення, виходячи зі сформульованих причин війни, які верстви населення взяли участь у виступі та чого вони прагнули. Робота над терміном «національно-визвольна війна». 2. Слово вчителя і постановка тривалого проблемного завдання. Україна, натерпівшись польського панування, стримувала свій гнів протягом доби «золотого спокою». Але достатньо було невеликого поштовху, появи людини, що спромоглася б стати організатором боротьби, щоб український народ піднявся на війну. І така людина на Україні була – Богдан Хмельницький. Це була особа неординарна, котра з XVII по XXI століття викликає до себе різне ставлення. Протиріччя в сприйманні козацького ватажка – демократично обраного масами, і одночасно – носія авторитарної влади, виявились в поглядах ще його сучасників. Поляки вважали його порушником спокою, зрадником та тираном, сином антихриста і одночасно хлопом, розбійником. 5
  • 6. Венеціанський посол Альберто Віміна змальовує Хмельницького як одного з найстаріших та найавторитетніших воїнів, з гострим розумом та хитрістю, але жорстокого та підступного. Автор «Історії русів» ставиться до Хмельницького як до Моісея, що вивів свій народ з «лядської неволі», але тут же ставить йому в провину, що він веде свій народ в нові кайдани рабства та неволі. Так хто ж він – чи зрадник, чи розумний та хитрий воїн, чи захисник і Моісей українського народу? Це нам і належить вирішити, спираючись на знання про його діяльність, протягом декількох уроків. (Робота з портретом Богдана Хмельницького) Виступ учня з повідомленням про Богдана Хмельницького (супроводжується переглядом презентації) Перегляд відео про Б. Хмельницького. Робота з історичним джерелом «Із записок посла Альберто Віміно про Б. Хмельницького (1650 р.)» ( Швидько Г. В.. Історія України. 8 клас: Навчальний посібник. — К.:Генеза., 2008. — 336 с.) (с. 122) Запитання для учнів: 1. На які найважливіші риси керівника звернув увагу венеціанський посол? Слово вчителя Створити з повсталих селян і козаків боєздатну армію, яка боролася за визволення України, Б. Хмельницький зміг, спираючись на своїх сподвижників. Серед них були представники різних станів -козацтва, української шляхти, міщан. У роки війни вони стали талановитими воєначальниками, будівничими держави, дипломатами. До найближчого оточення гетьмана належали Іван Богун, Кіндрат Бурляй, Іван Гиря, Матвій Гладкий; Філон Джеджалій, Максим Кривоніс, Іван Виговський, Антон Жданович, Федір Вешняк та інші.Про деяких з них ми дізнаємось зараз. Повідомлення – історичні довідки, що підготували учні Богун,Ф.Джалалія, М.Кривоноса, Ф.Вешняка. про І. VI Узагальнення і систематизація знань учнів: Закінчіть речення: 6
  • 7. 1). Національно – визвольна війна – це… 2). Приводом до НВВ послужив… 3). Соратника Б. Хмельницького у НВВ були… 4). Батько Б. Хмельницького загинув у… 5).Гетьманом Б. Хмельницький став у… Викинь зайве: 1). М. Кривоніс, Ф. Жеджалій, І. Богун, Владислав IV. 2). Селяни, козаки, магнати ,православна шляхта. 3). Фільварок, панщина, мануфактура, кріпацтво. 4). Лютеранство, православ’я, католицизм, уніатство. Історичний диктант Дайте відповідь «так» або «ні» 1. Родовим маєтком Б. Хмельницького був хутір Суботів. (ТАК) 2. 1595- 1657рр.- роки життя Б. Хмельницького.(ТАК) 3. Б. Хмельницький – правитель Речі Посполитої (НІ) 4. Поштовхом до козацького повстання стала особиста трагедія Б. Хмельницького. (ТАК) 5. Б. Хмельницький народився в сім’ї чигиринського сотника Михайла Хмельницького. (ТАК) 6. Батько Б. Хмельницького загинув в битві під Цицорою. (ТАК) Поясніть вислови Б. Хмельницького: - Бог не зневажить серця упокореного. - Все те, що буде зроблене проти, на твою ж таки голову і впаде. - За здобутком завжди втрата простує. - Кривда, гніт і неволя накликають сувору помсту з боку справедливості, щоб Божі постанови проявлялись у всьому на очах живих людей. 7
  • 8. - Майже кожний на всій Україні користувався вольностями, і важко йому буде забути, що він був паном і на війні рівнявся з паном. - Нащо говорити там, де треба діяти. - Неможливо всебічно і ґрунтовно визначити людські вчинки, не враховуючи їхніх закономірностей та од-вічної волі неба. - Поки ми живі, хіба що смерть наша може наблизити нашу неволю. - При сухих дровах і сировим дісталося. - Синове воїнів хоробрих, явіть мужність свою! І вам вовіки віків славу запишуть. - Справедливість цього світу так розмірена, що в одних відбирає, а другим дає владу і мудрість. - Ще не вмерла козацькая мати! -Що рука людська зробить, те й зруйнувати може. -Якщо підступності не буде краю, то доведеться битися. VIІ Підсумки уроку: Метод «Чиста дошка»: -Богдан Хмельницький - НВВ - Іван Богун - Фелон Джеджалій - 1595 р. -Суботів - Козак Розгадайте кросворд: 1. Назвіть ім’я гетьмана, який очолив НВВ. 2. Родовий хутір Хмельницького. 3. Релігія, яку сповідували козаки. 4. Титул, який мав Б. Хмельницький. 8
  • 9. 5. Інше ім’я Богдпна Хмельницького. 6. Перша дружина Б. Хмельницького. 1 Б О Г Д А Н 2 С У Б О Т І В 3 П Р А В О С Л А В Я 4 5 Г Е Т Ь М А Н З И Н О В І 6 Г Й А Н Н А Заслуховування історичної пісні «Чи не той то Хміль». Завдання для учнів: Перед вами знаходиться «Дерево знань», залиште там свої відгуки про сьогоднішній урок. (Учні на листочку записують речення і вклеюють їх у книжку) Заключне слово вчителя: Пам’ятаєте , ми на початку уроку з вами говорили про те, які асоціації викликає Україна, я думаю, що тепер вам не тільки не страшно дати відповідь на питання іноземця про наше минуле, а навпаки ви самі захочите поділитися здобутими знаннями. VIІІ Постановка домашнього завдання - Опрацювати параграф 14. - Скласти історичний портрет Б. Хмельницького за вже відомим планом. ІХ Оцінювання учнів 9
  • 10. Іван Богун Іван Богун був одним із найвідоміших козацьких полководців в Українісередини XVII ст., слава про якого гучно лунала не лише на українських землях, а й за їх межами. Проте, незважаючи на велику популярність, історичні джерела неодинаковою мірою зафіксували різні етапи життя цього славетного козацького ватажка.Достеменно невідомо, коли і де народився І. Богун. Мало відомостей і про ранній період його життя, хоча деякі українські історики писали, що вінуже брав участь у козацьких повстаннях в Україні 1637—1638 pp. Перші ж найвірогідніші відомості про ратні справи І. Богуна пов'язані з його участю в обороні Азова, коли запорозькі та донські козаки протягом 1637—1642 pp.героїчно захищали місто від турецьких військ султана Ібрагіма. І. Богун, зокрема, керував тоді одним із козацьких загонів, який прикривав Борівський перевіз через р. Північний Донець. Протягом 40-х pp. XVII ст. Богун вів звичайне для реєстрового козака життя, сповнене численних військових походів проти кримських татар, таобороняв українські землі від набігів останніх.Із початком у 1648 р. Національно-визвольної війни українського народу Богун став одним із сподвижників гетьмана Б. Хмельницького, і згідно «Реєстру Війська Запорозького 1649 р.» він значився серед козаків Чигиринського полку.Ім'я Івана Богуна — видатного полководця та політичного діяча України середини XVII ст. навіки залишилося в пам'яті нащадків, про що свідчатьчисленні народні перекази та думи. Як говорилося сучасниками великого полковника в одній із дум: «А кобзарі грали, в струни дотикали та Богдана з Богуном піснями вихваляли!» Федір Вешняк Федір Вешняк був родом з Полтавщини, отримав добру освіту в КиєвоМогилянській колегії, що дозволило йому обійняти посаду писаря в 1636 році на Запоріжжі. Потім служив в реєстрових козаках, але в 1648 році перейшов на бік Б.Хмельницького. гетьман призначив його чигиринським полковником і Федір Вешняк став його найближчим другом і соратником, брав участь в битвах під Жовтими Водами та Корсунем, очолював козацькі посольства до Варшави і Москви. Під час Зборовської битви призначений наказним гетьманом війська, що здійснювало облогу Збаража. Помер чигиринський полковник в 1650 році в Чигирині. 10
  • 11. Максим Кривоніс Максим Кривоніс був одним з найславетніших полководців національно-визвольної війни. Народився на Черкащині, з молодих літ подався у козаки, уславився як відважний воїн під час козацьких походів на турок в 30-і роки XVIIст. Наприкінці 1647 року підтримав повстання Хмельницького і став одним з найвідданіших соратників гетьмана на посаді черкаського полковника. Під його керівництвом створювалась козацька кіннота, що відіграла вирішальну роль в розгромі польської армії в Корсунській битві. Потім полк Максима Кривоноса, підтриманий повстанськими загонами, визволяв від поляків Правобережжя. Там славетний полковник був тяжко поранений під Старокостянтиновом, але не залишив війська. Під його керівництвом було досягнуто ще одну перемогу – захоплено Високий Замок під час облоги Львова у жовтні 1648 року. Але помер відважний воїн не на полі битви, а від епідемії чуми під містом Замостя в листопаді 1648 року. Джалалій Филон Прокопович (Джеджа́лій) (? — 1659) — полковник прилуцький, черкаський, кропивенський, з татарського роду. Український дипломат. Служив сотником реєстрового Переяславського полку. 24 квітня 1648 очолив повстання реєстрових козаків у Кам'яному Затоні та забезпечив їх підтримку Національно-визвольної війни в Україні. Один із найближчих помічників Богдана Хмельницького, учасник багатьох битв, починаючи з 1648 р. В битві під Берестечком — наказний гетьман. Виконував важливі дипломатичні доручення, очолював перше посольство України в Туреччині до Стамбула в жовтні - листопаді 1648, де було укладено союз із Туреччиною. У вересні 1650 - очолював українське Посольство до молдавського господаря Василя Лупула. Загинув, імовірно, під час Конотопської битви проти Московії 1659 на посаді полковника Черкаського полку. 11